אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אריאל על דברי הרב ריסקין: "טועה ומטעה"

הרב יעקב אריאל התבקש על ידי פורום 'חותם', להתייחס לדבריו של הרב ריסקין לפיהם הלהט"בים הם אנוסים ואמר כי "מי שפוטר תועבה בטענת אונס - טועה טעות חמורה"

הרב אריאל על דברי הרב ריסקין: "טועה ומטעה"
  הרב יעקב אריאל (צילום: יח"צ)

הרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן ונשיא פורום 'חותם', מגיב לראשונה על דבריו של הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת, בנוגע למעמדם ההלכתי של הלהט"בים.

בתשובה שהעניק לאנשי 'חותם' שביקשו לשמוע את עמדתו בנושא, והגיעה לידי 'בשבע', כתב הרב אריאל כי ראשית כל, יש לקרב ולהבין את המצוקה של הסובלים מנטיות הפוכות. "חייהם אינם קלים, ובמצבם הנוכחי לא יכולים להקים משפחה תקנית". הרב אריאל מוסיף כי יש לסייע להם בדרכים שונות כדי לצאת ממציאות חייהם הנוכחית: "יש לסייע להם הן ממונית והן נפשית להיחלץ מהמצב אליו נקלעו, שלא באשמתם".

עוד קובע הרב אריאל כי ראוי להסביר לאותם אנשים שהפעילות הציבורית בנושא, נוסח מצעדי גאווה ודומיהם, לא תפתור את מצוקתם: "יש להסביר להם בדרכי נועם שהנפת דגל החריגה בגאווה לא מסייעת להם להיחלץ ממצוקתם. אדרבה, היא רק מערימה עליה קשיים".

בהמשך המכתב, הוא מתייחס כאמור לקביעתו של הרב ריסקין, שאמר לאחרונה בראיון ל'מקור ראשון' בתשובה לשאלה מה יחסו ללהט"בים: "אנחנו לא יכולים להתיר מה שהתורה אוסרת. מצד שני, 'אונס רחמנא פטריה' – התורה פטרה את האנוס מן החיובים הנובעים ממה שעשה. אני רוצה להציע משהו: בפסוקים המדברים על הומוסקסואליות כתובה המילה 'תועבה', ובהקשר הזה הגמרא מגדירה אותה כ'טועה אתה בה'. בימי סוקרטס ואפלטון, רבים מהיוונים היו ביסקסואלים, והפילוסופים דווקא הטיפו להיות הומוסקסואלים, כי אז אין מורכבות של ילדים. הם לא האמינו בילודה כלל. אני חושב שעל זה התורה מדברת: מי שהיה יכול להיות הטרוסקסואל, ובחר להיות הומוסקסואל, עליו נאמר 'טועה אתה בה'. 'אונס רחמנא פטריה' שייך רק למי שלא יכול לקבל איזשהו סיפוק בדרך אחרת".

הרב אריאל דוחה את טענת הרב ריסקין, כאילו בעלי הנטיות ההפוכות הם בגדר אנוסים ולכן פטורים: "מי שמנסה להקל עליהם בטענת אונס – טועה ומטעה. הוא רק מוסיף קושי על קשייהם, ונועל בפניהם את דרך הריפוי. מי שפוטר תועבה בטענת אונס טועה טעות חמורה, כי לדבריו כל מי שאין לו אישה ויצרו תוקפו לעבור על איסור עריות הוא "אנוס" כביכול, וכן כל  פושע העובר עברה וקשה לו להיגמל ממנה יטען שהוא "אנוס"".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
איזה ריפוי ואיזה בטיח?? טועה ומטעה הרב אריאל בימי חלדי
הרב יואליש טייטלבויים | 24-08-2017 9:41
לא שמעתי על שום מקרה של ריפוי מענין זה ולכן במחילה מכבודו דבריו של הרב אריאל הם בטלים ורמאות לשמה.
יש ריפוי - וגם אם אין, זה לא מתיר את האיסור
אודי | 27-08-2017 17:50
וודאי שאין "להתגאות" בכך
של נעלך מעל רגלך כשאתה מדבר על הרב אריאל
הרב ענן | 24-08-2017 17:56
גם אם זה קשה ולא ידוע תתמודד ותשאל אבל אל תטיל דופי בגדולים וידעים ממך
אנשים מתרפאים בהחלט
מחנך בישראל | 24-08-2017 15:01
בתור מחנך בישיבות תיכוניות אני מעיד על תלמידים שהתרפאו לחלוטין מנטיותיהם ההפוכות. מי שטוען שאין מרפא טועה ומטעה ההיפך הוא הנכון יש באדם יטולת להטות את לבבו ואף יצרו לדרך הישר והטוב בכל תחום וגם בתחום הזה.
2
לצערי רבני צוהר ורסקין ודומיהם אינם שונים מהרפורמים-
יוני | 24-08-2017 13:40
זה רק ענין של זמן עד שידרדרו לשם.
3
אמת
אני | 24-08-2017 17:22
כל מילה בסלע.
4
הרב אריאל צודק.לכל אחד יש נטיות לפשע
| 24-08-2017 19:19
כזה או אחר וכי נפטור אותם? זו תועבה .