הניסיון למנות רב עיר ספרדי לרחובות ראוי לו שייכשל

הרב ד"ר עדיאל כהן, עד לא מכבר רב קהילה בירושלים בטור אישי על רב שכונה לא מתפקד. "הניסיון הנואל לאייש את המשרה הפיקטיבית של רב העיר הספרדי של העיר רחובות, על חשבון משלמי המיסים – ראוי לו שייכשל"

הניסיון למנות רב עיר ספרדי לרחובות ראוי לו שייכשל

עד לפני כשנתיים כיהנתי כרב קהילה בתוך אחת משכונות ירושלים. קהילה מפוארת עם אחוז נכבד של עולים מארה"ב אשר מבחינתם חיי קהילה יהודיים ראויים לא ייתכנו בלא רב. לכן, הם פעלו נמרצות והקדישו רבות מאונם ומממונם כדי לקדם את העניין, ובסופו של הליך מורכב החליטו לבחור בי כרבם. וכך עברנו אני וביתי לגור בקהילתם, וזכות גדולה הייתה לי לכהן, חמש שנים, כרבם.

באחד הימים גיליתי במפתיע כי בשכנותי מתגורר אדם הנושא בתואר 'רב שכונה'. כלומר, כך משתמע משם התואר, כרב האחראי מתוקף תפקידו על השכונה בכללותה. יודגש: אני כיהנתי כרב קהילה אחת, מני רבות הקיימות, באותה השכונה הגדולה.  לא רק אני הופתעתי, חלק גדול מתושבי השכונה אפילו לא היה מודע לכך שרב זה הוא הוא 'רב השכונה'.

שמעתם נכון: לא רק שתושבי השכונה לא נהנו מן השירותים אותם היה אמור לספק אותו 'רב שכונה', רבם, אלא שהם אף לא שמעו כי יש אדם המאייש את המשרה הזו. הנהנה היחיד מן המשרה, כך כמדומה,  היה אותו רב עצמו או מוטבי חשבון הבנק שלו. משרת 'רב השכונה' בה החזיק ומחזיק, הינה משרה פיקטיבית. איש לא זקוק לה, איש לא מודע אפילו לקיומה.

הקהילה שילמה פעמיים

האבסורד הרי לא יאומן. חברי הקהילה בה כיהנתי, המתגוררים בסמוך לאותו רב, הפרישו מממונם פעמיים: פעם אחת: לוועד הקהילה – כדי לשלם את שכרי, הרב אותו בחרו. ופעם שנייה כאזרחים הגונים משלמי מס, למדינה כדי לשלם, בין השאר, את שכרו של 'רב השכונה', עליו אפילו לא שמעו.

הסיפור האבסורדי הזה, שאלמלא הייתי עד לו, לא הייתי מאמין שהוא יכול להתקיים לא ללמד על עצמו יצא, אלא ללמד על כל מערך שירותי הדת במדינת ישראל  בשנת 2017 יצא.

הציבור צריך לממן את הרב אותו בחרו

בעולם מתוקן, הציבור במו ידיו הטובות והנבונות צריך לבחור את הרב הראוי לו. על המדינה רק למממן את שכרו.

בעולם מתוקן, ברור ומוסכם על הכל כי משרת רבנות אינה פיקציה, או הטבה שמעניקים בעלי עניין פוליטיים למקורביהם. היא משרה של אדם שהציבור נתן בו את אמונו, והוא מצדו מתמסר לשירותו, עבד לעם קדוש על אדמת הקודש.

בעולם מתוקן, הניסיון הנואל לאייש את המשרה הפיקטיבית של רב העיר הספרדי של העיר רחובות, על חשבון משלמי המיסים – ראוי לו שייכשל.

בנו הדבר תלוי.

==

הרב ד"ר עדיאל כהן הוא ר"מ במדרשת לינדנבאום, ומרצה לתנ"ך במכללות להוראה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
14 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
הרב הד"ר חי על מספר משכורות
שרית | 17-08-2017 16:25
לא די שאתה מתפרנס ממספר מקורות , מכללות ןמדרשות מה פתאום צריכה לממן אותך קהילה ? עוד אתה מלין על רב השכונה קשוט עצמך
2
צודק.בני השכונה צריכים לבחור את הרב
| 17-08-2017 19:27
אחרת יש מלחמות בלי סוף ובצדק.
צודק
איטל | 17-08-2017 22:37
לגמרי נכון
3
הרי הרב קוק זקן
מאיר קליין | 17-08-2017 20:08
ועוד. הרי הרב קוק זצל הראיה הוא לא הסתפק בחכם באשי, ודרש שיהיה גם רב אשכנזי ראשי ואם כן מה לכם כי תלינו?
הוא דיבר על הראי"ה קוק זצ"ל
למגיב | 03-11-2017 11:02
שדרש גם רב אשכנזי בנוסף לרב הראשי הספרדי (ראשון לציון/חכם באשי) שכב היה נהוג מתקופת אימפריה העות'מאנית.
אינך יודע פרטים
איטל | 17-08-2017 22:37
אך הרב קוק לא היה מעוניין ברב נוסף. מתי יתרצה? כשסוכם הגיל עם דרעי שברגע שימנו רב ספרדי נוסף הרי שהאחיין של הרב קוק יחליף אותו. כיאה בתפקיד מלוכני שמעבירים מאב לבן
4
הוצאת שם רע?
מאיר | 17-08-2017 20:33
כתבת עקרונות נכונים. הקפיצה ליישומם כלפי כל שירותי הדת ובפרט כלפי הרב הספרדי של רחובות, שאתה כבר מניח שלא ישרת אף אחד חוץ מאשר חשבון הבנק שלו, אינה מנומקת כאן. לפיכך בינתיים היא בחזקת הוצאת שם רע. ולא, אני לא מכיר אותו בכלל.
הרב הספרדי המיועד הוא בכלל מירושלים
איטל | 17-08-2017 22:36
כבר 20 שנה דרעי, כידוע איש ממוקד מטרה מעוניין ברב הספרדי שמתפלל איתו באותו בית כנסת כבר 20 שנה והוא בכלל מירושלים.
5
הרב נוימן רב שכונת רמות ידוע מהקמתה
| 17-08-2017 22:22
6
צריך תיקון
דוד | 18-08-2017 7:26
טענתך נכונה, אך דיבוריך אינם ראויים. מדוע קבעת שיש קשר בין רב שכונה שאינו מתפקד (צריך בדיקה אמיתית) לבין מינוי רב עיר? רב שכונה מקבל משכורת שאינה מספיקה לו להיות רק נתון לציבור לעומת רב עיר בעל משרד ומזכירה ופעילות עניפה בתחומי הכשרות, המקווה, בית עלמין, דרשות ושיעורים במקומות שונים ועוד?
7
הציונות הדתית הגזענית במיטבה
ההמום | 23-08-2017 9:09
לא ראויה לקול אחד מהמגזר הספרדי..לכו לבד ..
8
האם בכלל הנך ראוי להיות רב?
דן סגל | 07-09-2017 14:40
מי אתה בכלל? אם בגלל שנגשת לבחינה והצלחת אז אתה רב? אתה סך הכל סכסכן ופלגן. מוציא דיבה אמיתית או לא השד יודע. ברחובות ציבור גדול מאוד ואולי הגדול בעיר הוא ספרדי ומי אתה אפס מאופס שתחליט אם צריך שם רב ספרדי. ההגמוניה של הדור הקוןדם נגמרה, וכעת יש ציבור שרוצה רב ספרדי. ואם חלילה הוא לא יהיה ראוי ברור שאתה תמצא אותו ותעליל ותלשין עליו. ולכן שתוק ותן לספרדים את זכויותיהם הבסיסיות לרב. כמו שיש כדור מגרשי כדורגל ומועדונים ומוזיאונים שלא מעניינים חלק מהאוכלוסיה כך יש רבנים שחלק מהאוכלוסיה לא צריך אותם אבל זה צורך העם. ואם בחסכון כספי משלם המסיים עסקינן לך תדאג לגונבי הכסף בסיפור הצוללות ועוד ועוד.
9
סתם לידיעה רוב רבני השכונות בארץ אינם מקבלים משכורת
היי | 03-11-2017 10:59
ואם כבר ארשה לעצמי לשאול מדוע דווקא משרת הרב הספרדי מיותרת ולא הרב האשכנזי??? איכשהו יצא שברוב הערים הגדולות שהחליטו להסתפק ברב אחד הרב האחד ההוא היה משום מה אשכנזי...
10
ישנם "רבני קהילות" שלא עברו מבחני רבנות "יורה יורה"
אזרח | 03-11-2017 12:43
הגיע הזמן, שכל אותם רבני קהילות שאינם בעלי הכשרה של רב מטעם הרבנות הראשית, דהיינו - שעברו בהצלחה את מבחני הרבנות הראשית יורה-יורה, יחפשו פרנסה אחרת, ויפסיקו להונות את ציבורי המתפללים, כאלו הם רבנים, וחלילה - פוסקי הלכה מטעם הרבנות הראשית.