אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יוסף התערב בצורה פסולה בבחירות לרבנות נשר

נציב תלונות הציבור על שופטים, קובע כי הרב יצחק יוסף שהזמין את חברי הגוף הבוחר למלון ושכנע אותם להצביע למועמד של ש"ס היא "פעולת שתדלנות ופעילות אקטיבית פסולה"

הרב יוסף התערב בצורה פסולה בבחירות לרבנות נשר
  התערבות פסולה. הרב יצחק יוסף והרב יצחק לוי (יעקב נחומי/פלאש90)

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט (בדימוס) אליעזר ריבלין, מותח ביקורת על הראשון לציון הרב יצחק יוסף, בנוגע להתערבותו בבחירות לרבנות נשר לפני כחודשיים.

הנציב מצא מוצדקת תלונה העוסקת בהתערבות של הרב יצחק יוסף בהליך הבחירה של רב העיר נשר הרב יצחק לוי. כזכור בסיבוב הראשון של הבחירות הפתיע המועמד של הבית היהודי הרב יהודה דנה, כשהגיע לשוויון מול מועמד ש"ס הרב לוי. שני הרבנים זכו ל-8 קולות כל אחד.

בסיבוב השני, נרתם הרב יצחק יוסף לסייע למועמד של ש"ס. הוא הזמין את כל חברי הגוף הבוחר לחדר במלון בחיפה בו התארח, ושם הפציר בחברי הגוף הבוחר להצביע עבור הרב לוי. בחלק מהפגישות נכח המועמד בפגישה. בסיבוב השני, ניצח המועמד של ש"ס ברוב של 12 מול 4 בלבד לרב יהודה דנה.

בתלונה שהוגשה לנציבות הביקורת על השופטים על ידי עו"ד אסף בנמלך מתנועת נאמני תורה ועבודה (לקריאת התלונה המלאה – לחצו כאן) נטען כי הרב יצחק יוסף אף התגאה בכך ש"הפך את דעתם של מרבית חברי האסיפה הבוחרת". הרב יוסף לא הכחיש את הטענות אלא טען כי הוא "רואה חשיבות רבה ביותר בבחירת המועמדים הטובים ביותר למשרות מסויימות, והוא סבור, כי תפקידו אף מחייב אותו להביע את דעתו וגם לפעול בצורה אקטיבית לבחירת המועמד הטוב ביותר בעיניו לתפקיד, וכי הדבר מצוי בגדרי סמכותו הטבועה."

התנהגות פסולה

בהחלטתו קבע השופט ריבלין: "לא ניתן לומר, כי מדובר בהמלצה "על כישוריו של אדם המוכר לו אישית", או "הבעת דעה בדבר התאמתו של מועמד לכהונה", כמאמר כתב התגובה, אלא מדובר בהתערבות גלויה בהליך בחירה, בפעולות שתדלנות ובפעילות אקטיבית פסולה מצד הדיין למען בחירתו של מועמד למשרה ציבורית.

"ישנו מרחק רב בין מתן המלצה בשבחו של מועמד מסוים, לבין נטילת חלק פעיל במסע הבחירות של אותו המועמד", ציין הנציב בהחלטתו והדגיש כי "כללי האתיקה לדיינים מחייבים נושא משרה שיפוטית להימנע מלהביע דעה בעניין שאינו משפטי בעיקרו. קל וחומר שאין הוא יכול להיות מעורב בפעילות שיש בה ניחוח פוליטי."

הרב יצחק יוסף: ההחלטה צריכה להתבטל

"כפי שקבע נציב תלונות הדיינים, התקבלה עמדתו העקרונית של הנשיא, לפיה ברי כי דיין רשאי להמליץ על מועמד לתפקיד רב עיר. מוסכם כי אין לדיין ליטול חלק פעיל בעבודת מטה בחירות של מועמד.

עם זאת, החלטת נציב התלונות לוקה בפגם מהותי וראוי היה שתבוטל לאלתר. החלטתו זו ניתנה בטרם התקבלה התייחסות פרטנית של נשיא בית הדין הגדול למקרה הספציפי נשוא התלונה. חשוב לציין, כי העובדות המתוארות בפנייה שונות בתכלית מן מה שאירע בפועל."

החלטה ללא משמעות

התלונה כאמור נמצאה מוצדקת, אך אין לה הרבה משמעות מעשית. ההערה תתויק בתיקו האישי של הרב יצחק יוסף, ואילו היה שופט רגיל, היה הדבר עלול למנוע ממנו קידום עתידי, מה שלא רלוונטי למי שמכהן כנשיא בית הדין הרבני הגדול. עם זאת, יכול הנציב לביקורת לבקש להמליץ על העמדה לדין משמעתי שיכול להגיע להדחת הדיין, אך מקרים אלה נדירים, ולא נראה כי ימומש במקרה הזה.

מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר: "בזכות תלונתנו, נציב התלונות על השופטים והדיינים מפנה זרקור למציאות הכואבת של המשחק הפוליטי המלוכלך בבחירות לרבני ערים. התערבותו של הראשל"צ הרב יצחק יוסף באופן בוטה בהליך הפוליטי של מינוי רב עיר לנשר, מהווה כתם על פעולותיו ועוד הוכחה לכך שבש"ס מתנהלים כאילו תפקיד רבני הערים הוא מגרש המשחקים הפרטי שלהם. לו יתואר כי נשיאת ביהמ"ש העליון תומכת ופועלת למינוי ראש עיר הינו נזעקים ובצדק. אבל כנראה שבבית הדין הרבני הגדול אין דין ואין דיין. לאור ההחלטה, יש להביא כעת לביטול הבחירות."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הרב יוסף מלא שנאה, פוגע בת"ח מהצינות הדתית
גדי | 16-08-2017 18:14
חבל ועצוב. ממש מבייש שזה הראשון לציון וכל עיסוקיו הם פוליטיקה קטנה ופסילת רבנים למשרות רבנות ודיינות רק בגלל השקפה ציונית. בושה
2
בחירת רב לעיר נשר
silbi | 16-08-2017 23:00
אינני ממצביעי ש"ס , ואין בדברי כדי לתמוך בפעולה זו או אחרת . כתושב העיר נשר בעבר ידוע לי על אנשים משכמם ומעלה שבמשך שנים , הפנו את כוחם ואת מרצם למען העיר ותושביה , והם לא נבחרו. אבל ששופט יביע עמדה , כאשר שופטים נבחרים בשיטת חבר מביא חבר , זו צביעות.
מקורב
zw | 17-08-2017 15:43
מתוכן דברך ברור לי שאולי אתה לא שסני"ק אך בוודאי מקורב לחבורה המושחתת שבמועצה הדתית , ומקורב לכל המושחתים בעירייה הנתונים בעצמם לחקירה . אין לי ספק כי הרב הזה נבחר מתוך שיקולים פוליטיים צרים ומתוך מקורבותו לראשון המשתפי"ם נגד השליטה בהר הבית .
3
הרב יצחק לוי שליט"א
חנן | 12-10-2017 23:07
מתוך היכרות ניטרלית ומשתתף בשיעורי הרב יצחק לוי בעיר מעלות אני יכול להעיד עליו שמדובר באדם ענק וצנוע ומוכשר שמידי שבת הלך קילומטרים רבים בחום הרב בחוץ להעביר שיעורים ברחבי העיר.כך שבהחלט זכו בו בעיר נשר,הוא גם עבר מזמן בחינות הסמכה לרב עיר כך שבהחלט המינוי ראוי לעניות דעתי.