אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סמוטריץ' לליבסקינד: "יש רגעים בהם צריך לבחור צד"

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, משיב לדבריו של העיתונאי קלמן ליבסקינד, שתהה בטורו כיצד חברי הכנסת סמוטריץ' ואורי אריאל, החיים חיים תורניים, קוראים לנתניהו שגם במקרה של כתב אישום עליו לא להגיש התפטרות

סמוטריץ' לליבסקינד: "יש רגעים בהם צריך לבחור צד"
  (צילום: Miriam Alster/FLASH90 וצילום מסך מתוך יוטיוב/ החינוכית)

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, משיב לדבריו של העיתונאי קלמן ליבסקינד, שתהה בטורו כיצד חברי הכנסת סמוטריץ' ואורי אריאל, החיים חיים תורניים, קוראים לנתניהו שגם במקרה של כתב אישום עליו לא להגיש התפטרות.

ליבסקינד הוסיף כי "אני לא מצליח לדמיין מה שני אלה מספרים לילדים שלהם כשהם מדברים איתם סביב שולחן השבת על פרשת השבוע".

בתגובה לדברים פרסם סמוטריץ' פוסט ארוך מאוד בו הוא מגיב לטענותיו של ליבסקינד ואף מותח עליו ביקורת.

בפתח דבריו ביקש סמוטריץ' להבהיר כי "קלמן ליבסקינד הוא עיתונאי בחסד, כזה שהולך עם האמת שלו ולא רואה אף אחד ושום דבר ממטר. זה היתרון שלו, אבל כמו בהרבה דברים – זה גם החיסרון שלו".

לדברי סמוטריץ': "זה היתרון שמאפשר לו, לדוגמא, לכסח לאורי אריאל את הצורה כשהוא חושב שאריאל מוכר את הנגב לבדוואים ובאותו זמן ממש לצאת להגנתו בתוקף בסוגיית הגרעינים, ובעבודה יסודית מאוד לפרק לגורמים את דו"ח המבקר שנכתב נגדו ולהראות שהכל קשקוש. ככה זה שהולכים עם האמת ולא עם חשבונות פוליטיים. הלוואי והיו לנו עוד כמה עיתונאים כמוהו. הבעיה היא שכמעט ואין, ולכך תכף נגיע".

"זה גם החיסרון שלו"

"אבל זה גם החיסרון שלו שגורם לו ללכת בכל הכוח עם האמת שלו של המלחמה בשחיתות ולא לראות, פשוט לא לראות, איך בדרך נערך כאן סיכול ממוקד לדמוקרטיה. איך כמעט אף אחד סביבו לא באמת מתעניין בשחיתות שכל כך כואבת לו אלא בהפלתו של נתניהו. איך עדר שלם של עיתונאים וסתם שונאי נתניהו נושאים את שמה של השחיתות לשווא ומשתמשים בה כדי לעשות את מה שלא הצליחו לעשות בבחירות. בעצם הוא כן רואה את זה, הוא אפילו כותב על זה במפורש באותו הטור ממש, אבל הוא כנראה לא באמת מפנים את זה, כי אם הוא היה מפנים את זה הוא היה מסיק מזה מסקנות מעשיות, והוא לא".

"איך הוא לא מריח?"

"לא ברור לי איך האף שלו – שרגיש כל כך לריח שחיתות, אחרי שנים של מאבק עיתונאי אמיץ נגדה – לא מריח את הריח הרע שמדיף ה"פישינג" שעושים במערכות האכיפה לנתניהו. הוא לא מבין איך אפשר להטיל דופי במשטרה ובפרקליטות. מכעיס אותו שחברי כנסת מהליכוד מדברים לא יפה על המערכות הללו וזה עובר בלי כל תגובה".

צריך כנראה להזכיר לו כמה שמות כמו יעקב נאמן ז"ל, דרור חוטר ישי, ועוד, ואת ההתגייסות הפוליטית של מערכת המשפט כולה למכונת הגירוש של שרון ערב הגירוש מגוש קטיף תוך רמיסת כל נורמה של צדק ומשפט. כשנזכרים בזה אז גם כשרוצים מאוד מאוד להילחם בשחיתות מותר להטיל ספק בכנות המניעים ובתקינות ההליכים של המערכות החזקות והמסוכנות הללו. הן קנו את הספק ואת חוסר האמון הבסיסי בהן בזכות ולא בחסד. האמרה של ההיסטוריון הבריטי לורד אקטון "כוח משחית וכוח מוחלט משחית באופן מוחלט" נכונה מאוד כלפי המערכות הללו ומי ששם את המאבק בשחיתות בראש מעיניו לא יכול שלא לשאול את עצמו לפחות באיזה צד טמונה השחיתות בחקירות נתניהו. אני לא יודע את התשובה אבל אני מאלה שלא מפחדים לשאול את השאלה. אצל קלמן היא לא קיימת".

"נופל בדיוק באותה נקודה"

בהמשך כותב סמוטריץ': "קחו את המאמר של קלמן, תחליפו את המילה נתניהו במילה שחיתות ותראו שהוא נופל בדיוק באותה נקודה שבה הוא מאשים את חבריו בימין. קלמן מבכה את ראיית המציאות בצבעים של שחור לבן, ובסיווגה על ידי חבריו לטובים ורעים בהתייחסות לנתניהו. אבל הוא חוטא בדיוק באותו מבט ביחס לשחיתות ומסווג את כל מי שמתייחס לפרשיות נתניהו כטוב או רע בהתייחס לשחיתות השלטונית. הוא לא מצליח להבין איך אפשר להתנגד לשחיתות, ואפילו לסלוד ממנה, ובכל זאת לחשוב שנתניהו לא צריך להתפטר אפילו אם יוגש נגדו כתב אישום (כי מה לעשות שזה מה שאומר החוק, ושבחוק הזה יש היגיון רב בשיטת המשפט שלנו – שמבוססת על חזקת חפות עד שבית המשפט אומר את דברו ומסרבת להעניק משקל כה גדול להחלטה של פקיד על הגשת כתב אישום)".

"הוא לא מבין איך אפשר להרגיש רע מאוד, ואפילו להיגעל, מול ראש ממשלה שמקבל טובות הנאה מחבריו העשירים ובכל זאת לא להסכים להצטרף לעדר צבועים, שטוהר המידות מעניין אותם כשלג דאשתקד ושמתעניינים רק בהפלתו של נתניהו, ו"בכל מחיר".
הוא לא מבין איך אפשר לחשוב שצריך להחליף את נתניהו, בין היתר בגלל הרגליו האישיים הרעים, אבל לסרב לשתף פעולה עם מי שמבקשים לעשות את זה בצורה לא דמוקרטית".

"אז קלמן ידידי, כמו שאתה טוען – בצדק – שאפשר להיות ימני ולשאול שאלות קשות על נתניהו, תסכים בבקשה שאפשר להתנגד לשחיתות ובכל זאת לתמוך בסיטואציה הנוכחית בנתניהו ולשאול שאלות קשות על מי שרוממות המלחמה בשחיתות בגרונם. כמו שאתה מבקש שלא נסתכל על המציאות בצבעי שחור לבן בהקשר של נתניהו אל תסתכל עליה בצורה כזו בהקשר של המלחמה בשחיתות. זו מלחמה חשובה אבל לא הכל נבחן רק דרך הפריזמה שלה".

"מה יותר חשוב?"

עכשיו תגידו לי אתם מה חשוב יותר – הביטחון של כולנו או הכמה עשרות מטרים שגלנט בנה או סיפח באופן לא חוקי. לצערי אני יודע מה התשובה של קלמן לשאלה הזו, הוא נתן אותה כשהוביל את ביטול המינוי של גלנט אחרי שהוא אושר בממשלה".

"חשבתי אז ואני חושב גם היום שהוא טועה בענק. תהרגו אותי אבל אני לא מבין מה הקשר בין בניה לא חוקית לבין כישוריו והתאמתו של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל. בניה לא חוקית היא משהו חמור שממש לא נכון לזלזל בו, אבל כשבוחנים אותו באופן יחסי מול ביטחונה של מדינת ישראל ומול האינטרס המובהק של אזרחיה שימונה האדם המתאים ביותר לתפקיד הרמטכ"ל אז היא פשוט קשקוש. כן, בפעם הרביעית – קשקוש".

"אני לא מזלזל בשחיתות ולא מקל ראש בבניה לא חוקית, אבל יש אצלי פרופורציות ודברים חשובים יותר וחשובים פחות. וזו כנראה המחלוקת שלי עם קלמן. אצל קלמן אין דבר כזה באופן יחסי. הכל נמדד במונחים מוחלטים. שחיתות היא שחיתות היא שחיתות. דין פרוטה כדין מאה, ודין פרוטה מול מאה כדין מאה מול פרוטה. זה נחמד אולי כסיסמא אבל זה הרסני ומזיק כהשקפת עולם".

"זה לא שאין אמיתות מוחלטות ואין קווים אדומים שלא חוצים. יש כאלה, אבל הם נמצאים במישור אחר. לא בנהנתנות ובסיגרים ושמפניה וגם לא בעבירות בניה. כשהופכים "זוטי דברים" כאלה, מרגיזים ומכוערים ככל שיהיו, לקווים אדומים מוזילים את המונח "קו אדום" ופוגעים ביכולת להציב אותו כשזה באמת נדרש".

"יש רגעים בהם צריך לתפוס צד"

"קלמן צודק מאוד שהחיים הם לא שחור-לבן, ובכל זאת, יש רגעים שבהם צריך לתפוס צד. וכשבצד השני נמצאים חברי כנסת שהמחנה שלהם הפסיד בקלפי והם משתתפים בהפגנות שנועדו להפעיל לחץ פסול על היועץ המשפטי לממשלה כדי לנצח דרכו את העם, זה מפחיד אותי ומסוכן למדינת ישראל פי אלף מתיק 1000 או 2000, ואפילו מתיק 10,000 אם יהיה כזה – אז אני בוחר בצד השני. זה עניין של פרופורציות וסדרי עדיפויות, שאצלי כאמור – יש גם יש".

"לדעתי מסר שמוקיע את השחיתות הציבורית, הדמוקרטית והפוליטית הזו – וכן, לפעמים כדי להוקיע משהו צריך לעבור לצד השני שלו ממש – חשוב פי אלף מהמאבק בנהנתנות של נתניהו".

>>>
ומילה אחת לסיום – אפשר לאהוב את עמדתי בסוגיה הזו ואפשר גם לא, אבל אני לפחות משתדל להיות עקבי. כתבתי דברים דומים לפני שנה וחצי בעיצומה של החקירה נגד בוז'י הרצוג, ולמרות שזה נגד באופן מובהק את האינטרס הפוליטי שלי (שדווקא הסתדר אז לא רע בכלל עם החקירה, שטרפדה – כך לפחות לפי חלק מהפרשנים הפוליטיים – את כניסתו של בוז'י לממשלת אחדות). גם היום, כמי שחושב שהימין ראוי למנהיג טוב יותר מנתניהו וכמי שחבר בסיעה שמבקשת להיבנות כאלטרנטיבה לשלטונו, ההתייצבות לצידו נוגדת את האינטרס הפוליטי שלי".

"אני אמנם פוליטיקאי, אבל כמו קלמן – גם אני משתדל ללכת עם האמת ולא רק עם החשבונות הפוליטיים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
ביבי הרס את הליכוד
דוד | 13-08-2017 10:36
כל השאר זה ספינים
במילה אחת: אמת ויציב !!
נאוה | 15-08-2017 20:50
סמוטריץ קצת איכזבת הפעם, אם ביבי מקבל כל מיני מתנות (שאסור לו) אז אין מה להגן עליו. הוא טיפוס נהנתן ואין גבול לתאוותיו (בכל המובנים) .
2
ליבסקינד בחר בצד
יאיר | 13-08-2017 11:53
הבראנז'ה עסוקה בהפלת נתניהו ועיתונאי בעל עמדות ימניות שתוקף את נתניהו מהווה נכס. קלמן בחר בבראנז'ה שמספקת את לחמו.
3
התחננתי למנהלת ערוץ 20 לא לשלב את קלמן בפנלים
דן פגיס | 13-08-2017 12:19
לפני שנה שלחתי מכתבים לאנשי תקשורת, להיזהר מהקלמן ליבסקינד, איש ערמומי שיודע לעשות כספים מקרנות שמאל. הליבסקינד, מתעתד לרכוש וילה כמו של השר גאלנט. בנתיים הוא מנסה לנטרל את עו''ד בן גביר ושמעון ריקלין וסמוטריץ. בתכנית הפטריוטים. קלמן אינו יכול לסבול את הידידות של ביבי עם ריקלין. בנתיים הוא תוקע חיצים בגופו של ביבי כל שעתיים, הוא מתראיין כמעט לכל מיקרפון במדינה ומחוצה לה.
4
סמוטריץ' ואורי אריאל
משה | 13-08-2017 12:36
וכיצד הם חיים חיים תורניים כשקשישים ונכים חיים מפרוטות? כששחיטה בארץ נראית כפי שהיא נראית ואין צער בעלי חיים? כשאין תקציבים לשירותי רווחה? והם תורמים לדברים הללו בהצבעות שלהם בכנסת. הם לא חיים חיים תורניים. הם חיים חיים פוליטיים.
5
כל הכבוד.
| 13-08-2017 12:58
כל מילה בסלע. פירוט מעולה. העניין העיקרי פה הוא שהדיון על דעות ועל רעיונות פשוט הולך לפח, ובמקום זה נפנים לעניינים אישיים, אם הוא עשה או לא עשה משהו. זה נוגע במשהו לדעות שלו? האם זה אומר שהוא טועה? לא, זה פשוט אנשים שיודעים שהם טועים, והם פשוט מחליטים לזרוק לפח את הדיון שבו הם טועים, וללכת לפסים אישיים, שם הם תמיד יהיו צודקים, כי הרי ה"צדק" כביכול, הוא בצד שלהם.
6
קלמן מגן על העיתונאים , בעקרון
בנימין | 13-08-2017 14:31
קלמן מגן על העיתונות שבעיניו היא קדושה, לכן דרוקר ואברמוביץ׳ ודומיהם זכו למליץ יושר בפטריוטים.
7
דמוקרטיה
עוז | 13-08-2017 14:38
יה צבוע . אתה בעד דמוקרטיה ? אתה בעד חוקי נוסח חומיני
8
שניהם פוליטיקאים, שניהם עם חשיבה לא עלינו,
יוסי | 13-08-2017 17:02
מי משני אלה אכפת לו ממוסר היהדות, ממצוות, מכללי התנהגות וכתיבה לפי ההלכה? סמוטריץ עם דעות פאשיסטיות הלקוחות מעמים זרים, פאגאניזם במובהק. קלמן כותב יפה אך על הצד המטורלל של היהדות המוסרית הנורמטיבית. שניהם לא ראויים לבוא בקהל הנורמלי, אחד מהם עוד יועמד לדין יום אחד.
9
קלמן צודק! סמוטריץ בשביל הכיסא ימכור את כל אמונתו
מיכל | 13-08-2017 18:55
כל מי שמכיר את בצלאל יודע שה"מצפן " שלו בחיים זה הכבוד העצמי שלו הוא יעשה הכל אבל בתנאי שהוא יסתובב כמו טווס
סמוטריץ 1 שווה 40 קלמנים.
ד.ק. | 14-08-2017 8:32
ראיתי משהו יפה השבוע כלמ''ן- ראשי תיבות: ''כזבנו לצנו מרדנו נאצנו''. לא לשכוח כי ''בת כ' כבת ק' '' זה האיש
10
איש שחצן גס רוח ורודף כבוד אובססיבי משחר ילדותו
צ'ונג | 13-08-2017 23:15
אין למה לצפות ממנו חוץ מרדיפת כותרת בכל מחיר
משחר ילדותו? אני מכיר אותו משחר. ולא היא.
אלי | 16-08-2017 18:58
הוא הגן תמיד על הילדים החלשים בכיתה. עולים חדשים שנרמסו. וכיוצא בזה. אין לי דעה לגופו של עניין. אל בצלאל הוא אדם ראוי מאוד. למרות שהשקפת העולם שלי שונה משלו.
11
בצלאל סמוטריץ, מסכים עם דבריך החכמים והשקולים
ירחמיאל | 14-08-2017 5:27
התלהמות השמאל והתקשורת וההתנפלות הבלתי נפסקת על נתניהו הם הרס הדמוקרטיה וחשיפת ערוות מערכת המשפט לעיני כל.
12
ומהן ההשלכות
צבי | 14-08-2017 7:16
אליהן סמוטריץ' איננו מתייחס ונגזרות מאופי מושחת? והיכן המחוייבות הנסתרת אל אותן נותני מתנות שככל בעל הון אינם עושים זאת, בד"כ, מתוך דאגה עמוקה לביטחון ישראל אלא לעומק כיסם בתמורה? ומה באשר לאפשרות הבעייתית לניגודי אינטרסים הנובעים משחיתות זו? האם פריזמת הבחינה היא רק במישור הביטחוני? האם יש אפשרות ששירותי בזק היו יכולים להיות זולים יותר לכולנו אך נמנעו בשל מחוייבות (לכאורה) של שר התקשורת נתניהו לחברו בעל השליטה בבזק בשל תמיכה כלשהי שאינה חוקית של בעל ההון בשלטון? והכל כמובן לכאורה. ובכן על מנת להימנע מכל אפשרות נראית או שאינה נכון לנהוג בדיוק ההפך מעצת אחיתופל מבית מדרשו של סמוטריץ' ולקבל שדין נתניהו כדינו של בוזגלו או גוטרמן מפשוטי העם ואף מעבר לזה ולהחליט שמנהיג ינהג כטלית צחורה.
13
ערכים ודמוקרטיה? הצחקתם את בצלאל
צבי | 14-08-2017 7:55
סמוטריץ' יודע שני דברים 1. בטווח הנראה לא יעמוד עוד בראש הליכוד נבחר כל כך מושחת הנהנה מתמיכה כל כך רחבה ובמקביל לחיץ עד כדי גיחוך מצדו של הבית היהודי. 2. הוא יודע שלאמירה של נפתלי שהציבור הוכיח בסקרים שהוא המנהיג המועדף אחרי נתניהו מצוצה מהאצבע, שלא לומר שקרית. ולכן הוא מעדיף לקפל ערכים לשמה של המטרה לאורה הוא צועד, גם אם מדובר בהשחתה מטחלטת של הדמוקרטיה שמעניינת אותו כשלג דאשתקד.
14
ליבסקיד תמים ולא חכם
חביב | 14-08-2017 9:56
ברור שלחתול לא נותנים לישמור על החלב אבל אם יתנו לו לישמור הוא יעשה את זה בצורה הכי טובה לדעתו וזה לא יזיק לאף אחד
15
עם כל הכבוד, בכל אופן יש כאן בעיה !
גל | 15-08-2017 15:25
אי אפשר להתייחס בסלחנות כזו לכל הפרשות בהן מעורב ביבי. לא מדובר בזוטות אלא בחשדות לשחיתות וקבלת טובות הנאה. איש ציבור צריך קודם כל שיהיה זך וטהור. כזה שמעדיף תמיד את טובת הכלל על טובתו האישית. למרבה הצער, ביבי מזמן מצטייר כנהנתן, תחמן ויהיר, כזה שבקריצת עין או תפיחה על השכם משדר שהכל בסדר בעוד שבפועל הוא דואג קודם כל לעצמו ולמקורביו. ללא קשר להשקפת עולמו המדינית, אני לא הייתי קונה ממנו אפילו מכונית משומשת, לא רק בגלל התחמנות שלו, אלא בגלל שהוא לא לוקח אחריות על כלום, וממשיך לטעון שלא יהיה כלום כי אין כלום. מנחם בגין, יצחק שמיר, היו אנשים שלא עשו כלום ולכן מעולם לא נחקרו במשטרה. רבין עשה משהו קטן, התעלם מחשבון דולרים בלתי חוק של אשתו בחו"ל, ולקח מיד אחריות. אבל ביבי יודע רק להתבכיין כמו ילדה, ולטעון שרודפים אותו. מי בדיוק ? לא ברור. אם הוא היה גבר כמו רבין ואומר טעיתי, לא ידעתי, לא הבנתי, והיה מסיק מסקנות, ניחא. אל תשלא ימכור לנו סיפורים שיש כאן מסע רדיפה מתוזמן שנובע ממזימה של גורמי שמאל להחליף את שלטון הימין. היועץ המשפטי לממשלה ומפכ"ל המשטרה מונו על ידי ביבי בעצמו, והם בוודאי לא חשודים כחתרנים שמאלניים. מחנה הימין אינו אמור להיות באותו צד של פוליטיקאי החשוד בעבירות על טוהר המידות. אסור שהפטריוטיות של מחנה הימין תהיה מפלטו של נבל או אפילו של חשוד כנבל. מחנה הימין צריך להישאר שפוי, מוסרני, ובעל ערכים הרחוקים מאד מגילויי הנהנתנות והתחמנות המופגנת על ידי ביבי.
16
למרות כל רצוני לקרא להבין
אושיק | 16-08-2017 12:57
שעממתם אותי למוות. סליחה זה לא מעניין תתרכזו בדברים נכונים כמו התישבות
17
לא בצלאל אתה כי אם צללאל היודע כל
שלום | 17-08-2017 22:54
הנביא צועק על עוולות שלטוניות ועל זה חרב בית ראשון ואותך מעניין מי מדבר על חוק ובכך זורק את הצדק האם שחיתות ללא הפגנות הייתה מצדיקה אמירה אחרת מצידך עלבון לרוח לקרוא שאתה נאמן לשחיתות ולא משנה מאיזה צד כי אצלך שחיתות היא דרך ולא ערך חשוב הבוז לך ולדרכך גם היא עטופה באריזת מלכי ישראל שנביאי ישראל זעקו על שלטונם וחירשותך מתירה אותם כלך לך אחר רשעותם וזכור שהשומרון הוחרב בתחילה אז ודרכך היא ההובלה לחורבן נוסף
בצלאל צודק. ליבסקינד מתקרב ל''מרץ'' שרץ.
עידן | 05-01-2018 0:08
כל הכבוד לבצלאל המכיר היטב את החפרפרת ליבסקינד