אנחנו ציונים ודתיים.אך האם הציונות שלנו באמת דתית?

הבית שאנחנו מנסים לבנות פה אמור להיות מקום שכל הגויים נוהרים אליו ללמוד תורה, אבל עמים נוהרים אלינו ללמוד איך ישא גוי אל גוי חרב ואיך לנהל מלחמה

אנחנו ציונים ודתיים.אך האם הציונות שלנו באמת דתית?

אנחנו ציונים ודתיים. אבל האם הציונות שלנו היא באמת דתית, במובן הפוליטי של המילה? החידוש הגדול של תנועת הציונות, בכך שהעם היהודי יכול לשנות את גורלו הפוליטי באופן יזום, לא עמד בסתירה רק עם כמה שורות בתלמוד על שלושת השבועות, אלא עם כל התפיסה הפוליטית הרווחת של עולמה של תורה. דהיינו, מפני חטאינו גלינו מארצנו, וכדי להיגאל, אנחנו חייבים לזכות בביאת גואל על ידי שמירת תורה ומצוות. האנרגיות ה"פוליטיות" שלנו להשגת עצמאותנו תמיד הושקעו בחלק הראשון של המשוואה "זכו- אחישנה". אפשר לראות את החידוש של הציונות כהתמקדות בצד השני של המשוואה "לא זכו- בעתה", עם ההבנה שהתהליך ההיסטורי של חזרה לארצנו יכול להיות דבר שאנחנו נוטלים חלק פעיל בו.

הציונות הדתית ידעה לזהות איך החידוש הזה תמיד היה חלק מהמסורת שלנו. אבל, באימוץ האתוס האקטיביסטי הזה, התרחקנו מאד מהתפיסה הדתית-פוליטית שעומדת בבסיס ימי האבלות שאנחנו נמצאים בתוכם עכשיו. חורבן בית המקדש לא נבע ממדיניות מוטעית כלפי הבבלים או הרומאים, ותקומת ישראל השלישית גם היא לא תקום ותיפול על בסיס אותן החלטות. כדי להגיע לכאן, נדרשנו ואנחנו עדיין נדרשים לפעול בשדה הפוליטי. אבל על-מנת להישאר כאן, אנחנו חייבים להשתמש בכוח שקיבלנו ליצור חברה ששומרת דרך ה', לעשות צדקה ומשפט. ציונות שהפוליטיקה שלה הינה דתית, מאמינה שהאיום הקיומי האמיתי למדינת ישראל איננו נובע מאיראן, מהפלסטינאים או מה-BDS. הוא קיים אם לא נעמוד בדרישת הנביא "דרשו משפט, אשרו חמוץ, שפטו יתום, ריבו אלמנה", אם יהיה נכון להגיד עלינו כחברה וכמדינה "ידיכם דמים מלאו".

באופן פשוט וכואב, ידינו מלאות בדם. אם לפי החזון, הבית שאנחנו מנסים לבנות פה אמור להיות מקום שכל הגויים נוהרים אליו ללמוד תורה, שמלמדת אותם לכתת את חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות, המציאות כיום הפוכה לחלוטין. עמים נוהרים אלינו ללמוד איך ישא גוי אל גוי חרב, ואיך לנהל מלחמה.

אם היו באים רק המתוקנים וההגונים שבעמים, אלו שמקיימים מערכת אמיתית של חוק וסדר- ניחא. רוב הייצוא הביטחוני, תעשייה שמרוויחה כשבע מיליארד דולר לשנה, באמת הולך למדינות הראויות והזקוקות לכך, וזהו מקור לגאווה לאומית בתפקיד המרכזי שיש לנו בעולם, במלחמה נגד מגיפת הטרור. אבל מאחורי התעשייה המבורכת הזאת שחשובה לכלכלה ולביטחון שלנו, מסתתרים גם מאות-מיליוני דולרים שמרוויחים ממכירה למשטרים האפלים בעולם.

בעבר, זה כלל מכירות למשטרים הצבאיים בארגנטינה ובצ'ילה שעינו ו"העלימו" עשרות אלפים ביניהם אלפי יהודים, ומכירה לרואנדה בה התחולל רצח עם. בהווה, מתבצעת מכירה עקיפה לדרום סודן, בה לפי האו"ם מתרחש האסון ההומניטרי הכי משמעותי מאז 1945; מכירה לבורונדי, לבורמה, לקונגו ועוד. על-פי פרויקט של מוזיאון השואה בארצות הברית, ישנן שלושים מדינות בעולם שיש בהם חשש להידרדרות לרצח עם, ומדינת ישראל מייצאת נשק ואימונים ללא פחות מעשר מהן.

תופעת מכירת הנשק היא לא הבעיה היחידה שצריכה להדאיג אותנו. חוסר בצדק חברתי, שנאת חינם, חילול שבת ועוד בעיות קיימות כיום שצוינו על ידי חז"ל כעילות לחורבן. אבל סוגיית הנשק היא אחת הבעיות שפוגעות באופן הכי עמוק בזכותנו להיות בעלי כוח בעולם הזה. אם במקום להרבות שלום בעולם, בכוח שקיבלנו כמתת אלוקים אנחנו מסייעים למשחיתי העולם תמורת בצע כסף, ספק גדול כמה זמן נזכה בכוח זה.

הבשורות הטובות הן שהבעיה הזו יכולה להיפתר במידה רבה ע"י העברת חוק שאוסר על מכירת נשק למשטרים שמפרים זכויות אדם באופן מובהק. החוק כבר נכתב אלא שהוא יתום. מי שאמור באופן טבעי לאמץ אותו זה הציבור הציוני-דתי ונציגיו, עם מחויבותם לבנות את "הבית היהודי" הזה על בסיס חזון התורה. ולכן בעוד שבוע, בליל תשעה באב, תוך כדי תפילה, קינה וקריאת איכה, תיערך הפגנה מול בית ראש הממשלה בדרישה להעברת החוק. אני מקווה לעמוד שם, ובעיניי, אין מעשה ציוני דתי יותר מתאים ליום הזה.

=======

הכותב הוא חבר ארגון רבני ורבניות בית הלל ורב בית ספר בתיכון 'הרטמן' לבנים

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
9 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
נראה לי שיותר קריטי שהמפלגה הדתית תשמור על צביון דתי
דתי לאומי | 28-07-2017 16:23
של המדינה, זה יותר פשוט ויותר קרוב. בשלב יותר מאוחר שתעסוק בסוגית הנשק קודם כל לדחות את הרפורמים, לחזק את צביון השבת במדינה, לחזק את ענייני התרבות והצניעות ועוד אלו גם מעשים ציונים דתיים
2
גם מלחמה זה מצווה העיקר לא בין אחים
| 28-07-2017 18:54
וברוך השם שבמדינת ישראל עושים צדק ומשפט ורבים דין יתום ואלמה ובזכות מדינת ישראל חזקה.תודה לאל על המצוות ושהגיענו לזמן הזה.כל העולם צריך לבוא לכתל להתפלל לאלהי אברהם יצחק ויעקב אלוהים אמת.ישתבח שמו.
3
לא היה לציונות הדתית בעיה עם
צחי | 29-07-2017 23:53
שלש שבועות שכל מי שמתמצא בסוגיא יודע שדברי האדמור מסטמר לא נכונים אך הבעיה היתה שיתוף הפעולה עם גורמים אנטי דתיים וזו בעיה שנמשכת גם כיום
4
נתחיל בחיזוק הרבנות הראשית והרבנים בפרט ונעבור
אלחנן | 30-07-2017 0:46
לציונות הדתית, כאשר הבית היהודי מקדם חוקים בנושא הגיור והכשרות ועוד שיכולים לפגוע ברבנות הראשית, זה אומר שיש לנו עוד הרבה עבודה לעשות. ד.א. ציונות ודתית זה אותו דבר, הסיבה שאנחנו הקמנו מדינה והכל זה מכח התורה והסיבה לתורה זה מכח ארץ ישראל, שניהם שקולות כנגד כל המצוות. והרציה אמר (ראה שיחה ראשונה לתשעת הימים- תשעה באב, בשיחות הרציה מועדים ב') שיש שני ישיבות, ישיבה בארץ וישיבה בבית המדרש ושיש לעשות את שניהם!! ולא שאחד חשוב מהשני( במובן הכללי). אך יפה שסוס נשמעים קולות שיש לחזק את עולם התורה.
5
מדוע הרב מלמד במכון הרטמן הרפורמי שמומן ע"י שונאי ישראל
?? | 30-07-2017 19:32
??
6
אני מבין שבימי קדם היהודים לא התעסקו בבניית נשקים ??!!
אייל, | 31-07-2017 1:30
מדברים גבוהה גבוהה על דברים שלא קיימים. בונים לעצמם גדרות מוסריים חדשים כשכל הקיים נופל. או בכלל לא קיים
על איזה בסיס
אבידן | 01-08-2017 11:17
אתה טוען שהדברים לא קיימים? המשנה והגמרא דנה בזה, לא באופן תאורטי בכלל. וגם היום, זה דבר שקיים
7
עוד אחד שממציא מצוות חדשות
שי | 01-08-2017 18:07
איזה חטא בל יסולח, התעשייה הביטחונית מייצאת נשק למדינות שעושות בשימוש כראות עיניהן ולא כראות עיניו של כותב הטוב. במה עוד תאשים אותנו? באי-אכילת ירקות אורגניים? באכילת בשר פרות חמודות? בזיהום האוויר המקודש של ארץ ישראל (שאנשי הרטמן מוכנים למסור אותה לערבים)?
8
מי זה הרב הזה? מכון הרטמן הוא מכון רפורמי
יעל | 02-08-2017 15:56
ואינו שייך לדת היהודית אלא לדת הרפורמית