אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גרמניה הקפיאה את עסקת הצוללות

הגרמנים הודיעו על דחיית מועד חתימת העסקה עם ישראל, ככל הנראה על רקע המו"מ שצפוי להפוך את מיקי גנור לעד מדינה. חשש בישראל מביטול כליל של העסקה

גרמניה הקפיאה את עסקת הצוללות
  (צילום: משה שי/פלאש90)

פרשת הצוללות.

ממשלת גרמניה החליטה לדחות את מועד החתימה על מזכר ההבנות עם ישראל אודות רכישת שלוש צוללות. מעמד החתימה היה אמור להיערך כבר בשבוע הבא אך בעקבות החקירה המתנהלת נגד בכירים המעורבים בעסקה בחשד לשחיתות, החליטו הגרמנים לדחות לעת עתה את החתימה בין הצדדים.

בישראל מקווים כי מדובר בדחייה בלבד ולא בביטול של העסקה לשם כך טס באחרונה מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם לגרמניה לפגישה עם מקבילו הגרמני במטרה למנוע את הביטול ולקדם את העסקה. גורמים ישראלים טענו כי מדובר בדחייה של החתימה ולא בביטול העסקה, וכי הם מקווים שהחקירה תגיע לסופה בהקדם – כדי שהעסקה לא תיעצר, ואף תבוטל.

הרקע לביטול אירוע החתימה הוא סעיף בהסכם בין גרמניה וישראל שמאפשר לגרמנים לבטל את העסקה באופן חד צדדי, אם יוכח כי העסקה הושגה בזכות מעשי שוחד ושחיתות.

העלות הכוללת של ההסכם שהושג מול התאגיד הגרמני טיסנקרופ הוא כמיליארד וחצי אירו, וגרמניה אמורה לממן כשליש מעלות זו. הצוללות הללו אמורות להחליף בעוד כעשור דגמים ישנים יותר של צוללות המופעלות על ידי חיל הים, כאשר אלו יצאו מכלל שימוש.

ראוי לציין כי מאז התפוצצות פרשת הצוללות לפני מספר חודשים, טרם נמסרה התייחסות רשמית מהגרמנים.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו