חוזרים לגזרה: על לידה ותזונה נכונה • טור שני

התקופה של אחרי הלידה עשויה להיות מאוד מתסכלת. לכל מי שרואה אותנו, על הבטן שלא ירדה, יש מה להגיד, מה לומר ומה להציע. לכולן יש שלל עצות שמבקשות להסביר לנו מה עלינו לאכול, מה עלינו להרגיש, ומה עלינו לעשות כדי לחזור מהר ככל האפשר למשקל הסטנדרטי שלנו

חוזרים לגזרה: על לידה ותזונה נכונה • טור שני
  חוזרות לגזרה (צילום:שאטרסטוק)

לא לפלפל, כן למה שאני אוהבת

אז מה, שוב להיכנס למשטר של דיאטה? שוב להימנע מכל קוביית שוקולד ולהתמיד באכילת נבטים? אני לא מסוגלת! יש לי תינוק יונק ובשביל להתעורר אחרי לילה כמעט בלי שינה אני חייבת שתי כפיות גדושות סוכר בקפה שלי!

התקופה של אחרי הלידה עשויה להיות מאוד מתסכלת. לכל מי שרואה אותנו, על הבטן שלא ירדה, יש מה להגיד, מה לומר ומה להציע. לכולן יש שלל עצות שמבקשות להסביר לנו מה עלינו לאכול, מה עלינו להרגיש, ומה עלינו לעשות כדי לחזור מהר ככל האפשר למשקל הסטנדרטי שלנו. האנשים מסביב ימליצו על סלט עשיר וצבעוני, על פעילות גופנית בכפוף למגבלות הרפואיות, ועל דרכי התמודדות שונות ברגעים של קושי במלחמה מול השוקולד.

ההמלצה שלי, לעומת זאת, מדברת על ההיפך הגמור: במקום להסביר לעצמנו מה אנחנו צריכות לעשות אולי נקשיב סוף סוף למה שיש לגוף-נפש שלנו לומר?

הבה נשאל את עצמינו בכנות: עד כמה חשוב לנו לרזות במהירות ומה המחיר שאנחנו מוכנות לשלם על כך? הרזיה מהירה (מה שנקרא 'דיאטת כאסח') אפשרית בהחלט, אבל יש לה מחיר – היא עלולה לגרום לתסכול ועצבנות שיתפרצו איפשהו ועל מישהו (מעניין על מי…), היא עשויה לגרום לתחושת רעב תמידית ועשויה להקשות על סדר היום. בהחלט לגיטימי אם נחליט בכל זאת להילחם על המשקל בכל מחיר, אבל אנחנו חייבות להיות מודעת מראש למחיר שאנחנו צפויות לשלם על המלחמה, רק כך נוכל להתמודד איתה בקלות יחסית.

אם החלטנו לוותר על דיאטת הכאסח ולהתחיל במשהו מתון יותר, בשלב הראשון עלינו להקשיב לעצמנו ולרצונותינו. בואו לא ננסה לבחון אם הרצונות שלנו הגיוניים או לא אלא לבדוק שני דברים בלבד: האם הרצונות הללו משרתים אותנו, והאם אנחנו מוכנות לשלם את המחיר שהם גובים.

אם את מרגישה ששוקולד ירגיע אותך ברגע מסוים, את יכולה ללכת על זה, זה בהחלט לגיטימי, אבל חשוב שתהיי מודעת בבירור למחיר שתשלמי: צריכה קלורית גבוהה תמנע ירידה במשקל ועשויה אפילו להביא לעליה משמעותית. מוכנה? מרגישה שעכשיו את בכל זאת צריכה אותו? אם כן, לכי עליו, אבל במודעות. ככל שתהיי מודעת מראש למחיר, תחסכי מעצמך תסכולים מיותרים ומייאשים כשתעמדי על המשקל…

כשתעמדי על המשקל תחליטי:דיאטת כאסח או משהו מתון (צילום:שאטרסטוק)

שלושה כלים לעבודה

אבל עם כל הכבוד לעצמינו, כל עוד נרצה את השוקולד ונסכים לשלם את מחירו סביר להניח שלא נרד במשקל, נקודת המפנה תתרחש באותו הרגע בו נקבל ונכיל את שני הרצונות המפעמים בנו בעת ובעונה אחת: לרזות כמה שיותר מהר ולאכול כמה שיותר דברים טעימים. שני הרצונות הללו קיימים בתוך כל אחת ואחת מאיתנו, וכדי שנתחיל לזוז, עלינו למצוא את האיזון הנכון ביניהם.

אם כבר הגענו לנקודה הזאת ואנחנו מבינות שלמרות שאנחנו רוצות מאוד לרדת במשקל אנחנו גם רוצות לאכול, ולהיפך, למרות שאנחנו רוצות לאכול אנחנו גם רוצות לרדת במשקל, ישנם שלושה כלים בסיסיים שיוכלו לעזור לנו.

הכלי הראשון הוא: "משולש האנרגיה". 'משולש האנרגיה' טוען שכדי לתפקד באופן תקין אנחנו זקוקות לאנרגיה שנשאבת לפחות משנים מתוך שלשת מקורות האנרגיה המצויים: אוכל, שינה וסיפוק. אנחנו נצרוך פחות אוכל אם נפרגן לעצמינו יותר שעות שינה ונעסוק במשך היום בפעילות שממלאת אותנו בסיפוק. לחילופין, נוכל להסתדר עם פחות שינה אם נגביר את צריכת האוכל והסיפוק ממה שאנחנו עושות, וברור שכל עוד לא נמצא סיפוק במהלך היומיום לא תיוותר לנו ברירה אלא לשאוב אותו משני המקורות האחרים: השמיכה והמקרר…

מכיוון שהכלל הזה הוא כלל פסיכולוגי נכון ובדוק ומנוסה (עלי עצמי!! ולא רק עלי…), לפני שנוריד את השוקולד מן התפריט עדיף שנחזור לשעות שינה שפויות ונברר מה קורה איתנו במהלך היום. אין טעם לריב עם עצמינו על קוביית השוקולד הנוספת כל עוד לא הענקנו לנפש את הצורך שלה בסיפוק ולא מילאנו את צרכו של הגוף בשינה. למרות שהיינו מאוד רוצות, אי אפשר לרקוד על כל החתונות!

הכלי השני נקרא: "שלש השאלות". לפני שאנחנו מתחילות לחתוך בבשר החי ולהוציא מהתפריט את כל מה שיכול להעניק לנו אנרגיה רגשית או פיזית, עלינו להיפטר מכל המאכלים המיותרים שאנחנו אוכלות…

המילה מיותרים אינה מכוונת לשוקולד או לפחמימות, היא מכוונת למאכלים שאינם משרתים אותנו בשום צורה – לא פיזית, לא טכנית ולא רגשית. אם את אוכלת שוקולד בשביל להירגע, השוקולד לא מיותר גם אם את ממש לא רעבה, אבל כשאת אוכלת את השאריות הקרות שהילדים השאירו אחרי ארוחת הערב, האכילה לא נותנת לך סיפוק, לא שובע ולא הנאה. מדובר בצריכה קלורית מיותרת לחלוטין…

אכילה מיותרת (צילום:שאטרסטוק)

בכדי לזהות את האכילה המיותרת, עלינו לשאול את עצמנו לפני כל פעם שאנחנו מכניסות משהו לפה, שלוש שאלות: האם אני רוצה לאכול? האם אני רוצה לאכול את זה? האם אני רוצה לאכול את זה עכשיו? אם התשובה לשלש השאלות הללו חיובית – בואו נלך על זה, ובעיניים פקוחות! אבל אם התשובה לאחת השאלות שלילית, עדיף שנעצור כאן, זו אכילה מיותרת לחלוטין!

כאשר נענה לעצמינו לפני כל אכילה על שלוש השאלות ונפעל לפי התשובות שנקבל, נופתע לגלות כמה אחוזים מתוך צריכת הקלוריות שלנו מיותרים לגמרי. עוגה שהתחלנו לאכול לאחר שנראתה מגרה, אך התבררה כחסרת טעם לחלוטין; בורקס קר שעבר זמנו זה מכבר, אבל הוא מצליח לפלס את דרכו אל ליבנו בזכות החלום על בורקס חם וטרי; שוקולד שאנחנו אוכלות בעמידה בלי להרגיש אפילו את הטעם רק מתוך החשש שלא נמצא אותו ברגע שיתחשק לנו באמת משהו מתוק… וכן הלאה.

בשביל לרזות, בואו נתחיל לפרגן לעצמינו בכיף את מה שאנחנו אוהבות ורוצות לאכול, אבל לא 'נתבזבז' על כל השאר. זה פשוט מיותר!

הכלי השלישי להרזיה נקרא: "חצי חצי". אם אנחנו מרגישות צורך להתעודד עם משהו מתוק, ובכל זאת רוצות לשמור על המשקל, בואו ננסה להציע לעצמנו פשרה: במקום לסיים את חפיסת השוקולד ננסה להסתפק בשורה או שתים, אבל נהנה מהן בלי ייסורי מצפון ובלי תסכול, יהיה מחירן אשר יהיה! אם נעשה את זה נמצא שערכה הרגשי של שורת שוקולד אחת או של שלושה וופלים הנאכלים בכיף ובלי ייסורי מצפון, בישיבה, לצד כוס קפה, גבוה בהרבה מערכה של חפיסה שלמה שנאכלת בחטף, מתוך ייסורי מצפון עמוקים…

יתכן שנצטרך לערוך מספר ניסיונות כדי למצוא את נקודת האיזון המדויקת שלנו – נקודה שתספק גם את הרצון לאכול וגם את הרצון לרזות, אבל ברגע שנלמד למצוא את נקודת האמצע ששני הצדדים יכולים לחיות איתה בשלום, נהיה בכיוון הנכון…

מוקדש באהבה… לי בעצמי!

שלושה, ארבעה ועשרה קילוגרמים עודפים הם אולי מספרים מעצבנים, אבל אחרי הכל – הם לא הכל! כעת, כשאנחנו זוכות להחזיק בידיים סוף סוף חיים חדשים, דרישת שלום שמימית וממיסה, הדבר החשוב ביותר הוא לזכור בכל רגע נתון שהתקופה בה אנו נמצאות כעת היא אחת התקופות הנפלאות בחיינו. כן, למרות עודפי הקילוגרמים המרובים המאפיינים אותה. זו תקופה של חיבור מופלא לאבא שבשמים, תקופה של שותפות מדהימה עם בורא העולם ביצירתם של חיים חדשים, תקופה של הזדמנות.

אסור לנו להניח למשקל להעיב על יופייה של התקופה. נכון, המשקל באמת חשוב, אבל הוא לא הדבר החשוב בעולם. הבה נערוך מחדש את סדרי העדיפויות שלנו בחיים ולא נניח לקילוגרמים העודפים לתפוס את המקום הראשון ברשימה, כי את המקום הזה עלינו להקדיש באהבה… לנו עצמינו!!

אסור לנו להניח למשקל להעיב על יופייה של התקופה (צילום:שאטרסטוק)

בא לי משהו מתוק / מי אמר שאי אפשר?

מתחשק לכן משהו מתוק / מלוח / חמוץ / משביע? למה לא? אם תשימו לב לערך הקלורי תוכלו לצרוך אותו בשמחה ו… בגבול. אבל לפני שתיגשו למקרר חשוב שתגדירו באופן מדויק את הצורך עליו אתן מבקשות לענות. כך, תוכלו לספק את הצורך האמתי מבלי לצרוך אין-סוף קלוריות מיותרות. לפניכן דוגמאות לצרכים שונים שתוכלו למלא במאה קלוריות פחות או יותר.

רעבה? אין בעיה!

ישנן בשוק לחמניות המכילות מאה קלוריות. אם תוסיפי להן גבינה לבנה וירקות תוכלי לשבוע בגבולות התקציב…

רוצה משהו טעים? אין בעיה!

מרבית חטיפי השוקולד מגיעים בגרסה מוקטנת המכילה כמאה קלוריות. זאת כמות שמספיקה בדיוק בשביל טעם טוב בפה במחיר קלורי משתלם…

זקוקה לאנרגיה מהירה? אין בעיה!

חטיפי אנרגיה בריאים, הנמכרים ביחידות או במארזים, מכילים כמאה קלוריות ליחידה. זוהי דרך מצוינת לספק לגוף אנרגיה זמינה במהירות ובקלות.

רוצה לנשנש? אין בעיה!

חבילה קטנה של במבה או חטיף אחר באריזה אישית לילדים, מכילה כמאה קלוריות. היא בהחלט עשויה לענות על הצורך בנשנוש מבלי להיגרר לצריכה קלורית מופרזת.

מתעוררת בלילה ורוצה להכניס משהו לפה? אין בעיה!

ניתן למצוא בשוק מגוון רחב של יוגורטים בתוספת פירות שיעשו את העבודה מצוין במחיר שתוכלי לפרגן לעצמך.

רוצה להתרענן? אין בעיה!

אין כמו שלגון יוגורט קר בכדי להתרענן, בקיץ וגם בחורף. מאה קלוריות ואת רעננה. אם תכיני אותו בבית, תוכלי גם להיות בטוחה שהוא בריא או לפחות לא כל כך מזיק…
*
כל הרשימה שהבאנו מכילה דוגמאות בלבד. מומלץ לכל אחת פשוט להכיר את טבלת הערכים התזונתיים שמופיעה כמעט על כל מוצר, ולנסות לגלות את המוצרים שיאפשרו לה להשיג את מטרותיה במחיר הקלורי הזול ביותר.

=============================================================

רחל למברסקי היא מחברת רב המכר: דיאטה זה קשה – לרזות זה קל, ומאמנת אישית להצלחה.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע