לא, אני לא דתל"שית, סך הכל המרתי את החצאית במכנסיים

אני אותה עדי שהייתה עם חצאית, שלומדת 2 הלכות ביום וקוראת קריאת שמע. אני מקפידה על תפילת מנחה ונהנית הרבה יותר לראות אנשים מזועזעים כשרואים בחורה במכנס עוצרת באמצע היום להתפלל לטאטע, בורא האור

לא, אני לא דתל"שית, סך הכל המרתי את החצאית במכנסיים

תגידי, אז מה, חזרת בשאלה?

אני שומעת זאת לא מעט, אך עם זאת, התשובה לכך היא לא. בטוחה ויודעת שכמוני מרגישות עוד הרבה בנות דתיות שהמירו את החצאיות שלהם במכנסיים.

מטורף, אה?

לא אמכור לכם את המשפטים הנדושים והמדוקלמים ש"לפעמים עם איך שבנות מתלבשות בחצאיות ואורכן של השמלות שלהן, עדיף כבר שילכו עם מכנסיים", וזה נכון אגב, לפעמים, והרבה פעמים, עדיף.

תמיד ידעתי שיגיע שלב שבו אלך עם מכנסיים. רק שתמיד חיכיתי לכשאתחתן, ואז ברגע שיהיה כיסוי ראש לראשי, כלומר סממן דתי חיצוני, אז אוותר על חצאיות ואלך עם מכנסיים.

קל.

אממה, רצה האל ועודני רווקה, ה׳ ישמור אוי גיוועאלד ובת 24 כבר. אז לפני שנה החלטתי לא לחכות לאיזה סרט על ראשי והתחלתי לשים מכנס וטוניקה מעל, ככה כאילו לא מעבר חד מדי, בעיקר בשביל ההכנה הנפשית של אחים שלי ואבי בפרט.

אין ספק שלפעמים כשאנשים חושבים שאני חילונית, קשה לי. ואני שואלת את עצמי שאלות. אך מספיק לשבת איתי דקה, אולי חמש, בשביל להבין שחונכתי על ברכי הציונות הדתית. ואני מודה על כך. אך עם זאת מקווה ומתפללת שגם אנחנו נתקן את עצמנו, הן כחברה בכלל והן בחברה הדתית בפרט.

להיות פחות ביקורתיים, פחות נוקשים ויותר מקשיבים ומגלים אדם מעבר לאורך החצאית שלה או גודל הכיפה הסרוגה שלו; אם היא מקדימה בצורה פוטוגנית או מאחורה. כאילו הוא ׳מתנדנד׳. ואנחנו מתנדנדים לפעמים, כן, צריך לדבר על זה  ׳לתחזק את הדתי שבך׳, להבין ולהאמין במה שאתה עושה ולא לפעול על אוטומט כי אז זה לא מגניב.

מדתיים תמיד מצפים ליותר, אין מה לעשות. כמו חורטים על דגלינו "אנחנו בסדר, זו הדרך" והאחריות היא עלינו לא מעט. אם נראה בחור עם כיפה נשפוט אותו הרבה יותר אם לא קם לבחורה בהיריון באוטובוס מאדם שאינו חובש כיפה.

ויכול להיות שהדרך שלי פחות קונבנציונלית במגזר הדתי ; רוכבת על קטנוע ולומדת משחק- מעורר תהייה. וכי מה נעשה עם חלומות שבנינו או הקרבנו בשביל האמונה?

והיום אני בוחרת לעשות את הדברים מתוך אהבה פנימית ורצון אמיתי לשלב את אורח החיים הדתי בחיי ולא כי כפו עליי או ככה חינכו אותי. היום אני בוחרת בזה. אבל כמוכם, כמונו, חיים עם שאלות ותהיות עולם. תוהים על הדרך שעברנו ועוברים עדיין. על איך רואים את הבית שלנו. ועל איך שאנחנו עכשיו בהווה עם הקשיים והמשברים של עכשיו.

אז עוד לא קמתי בוקר אחד ובחרתי אחרת. יום יום בוחרת מחדש להיות דתיה עם אותם הערכים שחונכתי לפיהם (מתיימרת) ואותה הדרך רק יותר ׳פתוחה׳, אז אני עם מכנסיים אבל בלילה אני אותה עדי שהייתה עם חצאית, שלומדת 2 הלכות ביום וקוראת קריאת שמע.
אני מקפידה על תפילת מנחה ונהנית הרבה יותר לראות אנשים מזועזעים כשרואים בחורה במכנס עוצרת באמצע היום להתפלל לטאטע, בורא האור.

הערכים הם אותם הערכים . התלבושת היא שונה, זה הכל. יש לי אחיינים חרדים ואחים מגוונים בסקאלה של הדתיים ואנחנו צועקים ולא מסכימים ומתווכחים על הדרך, חינוך וערכים ולא מעט. אבל בסופו של דבר, יכולת ההקשבה, ההכלה והקבלה שלנו להבין שיש אדם אחר מולי ויש מצב שגם הוא צודק בדרכו, היא חזקה לא פחות, וגם עליה אנחנו עובדים, אל תתבלבלו. רק הלוואי שנלמד להבין, להכיר את השונה ממני בין אם הוא שמאלני (על כל טווח הסקאלה), ימני, חילוני, ערבי. כך גם יש מגוון רחב של דתיים בתוך הסקאלה הרחבה הזו.

ואוהו כמה שהיא רחבה.

=======

הכותבת היא סטודנטית לעיצוב תעשייתי בימים ומדריכת נוער בלילות

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
56 תגובות - 36 דיונים מיין לפי
1
לצערנו, הלבוש הוא האישיות הרמה הדתית.
אזולאי | 16-07-2017 16:48
היום מתייגים את האדם לפי לבושו גם אם הוא ריק מתוכן ולובש את הבגדים הנכונים .
אין קשר. ראוי שאדם יהיה בעל מידות..
דניאל | 16-07-2017 17:41
וגם לבוש כראוי.
2
כן ירבו כמוך!
רפי | 16-07-2017 17:03
דתיים חושבים שיוצאים מדלת אמות החיקוי וכשיגרה הנוחה. דתיים ההולכים לפי צו ליבם ולא לפי צו החברה בתוכה הם נמצאים.
אתה מדבר שטויות.
דניאל | 16-07-2017 17:40
להיות דתי פרושו לעבוד את ה' וזה אומר שהולכים לפי צו תורני-הלכתי! לא צו הלו ולא צו חברתי. התורה מכתיבה איך לחיות.
3
חבל, חבל. בחורה טובה ונחמדה- אבל עברית לא ממש יודעת....
הרב פיינשמעקער | 16-07-2017 17:05
לא שמים מכנס אלא לובשים מכנסיים. ובהצלחה עם השידוך, אל תחכי שטאטע ידאג לך, לכי על זה בכל הכוח לבד!
א
שלום | 16-07-2017 20:46
שלום כבוד הרב, בטוחה אני כי אם עליי להתחזק בעבודת הבורא, עליך להתחזק בעבודה על אהבת הבריות כפי שלמדתי עוד מהגן- דרך ארץ קדמה לתורה. מאחלת לך לתחזק בך את האדם הטוב שאתה והדתי הטוב שבך.
4
אוסיף את הקישור המורה על חומרת לבישת מכנסים.
דניאל | 16-07-2017 17:40
http://ph.yhb.org.il/09-06-08/
5
מי שממליך את ה' עליו באמת, ממליך אותו גם בלבושו!
מלכי | 16-07-2017 17:49
הגברים בכיפה וציצית, הנשים בצניעות ההלכתית!
6
יש דברים שבהם את דתייה אבל ללכת עם מכנסיים זה נגד
נורית | 16-07-2017 17:49
ההלכה וזה אומר עליך שאת עושה מה שנח לך.יהודי לא אמור לעשות מה שנח לו אלא לעשות את רצון השם .גם כל ההסתכלות שלך מה אומרים או מה חושבים זה טעות . כשאדם אמיתי עם עצמו הוא עושה את מה שהוא מצווה בלי להסתכל כל הזמן לצדדים. תחזקי את הביטחון העצמי שלך אולי משם הכל מתחיל.
7
חסר לי הסבר למה החלפת את החצאית במכנסיים?
ענת | 16-07-2017 17:52
אני לא מדברת על הבעיות ההלכתיות שיש בכך, אבל למה רגשי הנחיתות האלה מול החילונים? מה לא בסדר להיראות דתית וללכת בדיוק לפי מה שהדת מורה?
8
אוי לנו על עוזבנו את האמת
מוטי | 16-07-2017 18:17
התבלבלנו לקחנו את התורה כעוד איזה חוג עוד איזה תוסף לחיים במקום להבין התורה היא החיים עצמם אם היינו מבינים שהתורה היא החיים לא היינו מוותרים ולו על קוצו של יוד ממנה אך התבלבלנו הפכנו את התורה ללימוד שתי הלכות וקריאת שמע כמו שאומרת הכותבת אם היינו מבינים באמת את המשמעות של חיי תורה בחיים בת לא היתה אומרת דבר כזה מוותרת על צניעותה על כל כבודה בת מלך פנימה אוי לנו שלכך הפכנו את התורה לעוד איזה תחביב בעקבות התרבות החיצונית השוחקת את דורנו דור הגאולה עלינו להתחזק באהבת חינם אך להבין מנגד מה זאת התורה ומדוע לדברים מסוג זה אין לגיטימציה
9
עוד שנה כשתהיי רווקה עוד יותר זקנה
שימי | 16-07-2017 18:21
תכתבי המרתי את החולצה בהופעה אבל אני עדיין דתיה. נו שמענו עליכן. לא חוזרים בשאלה ביום אחד.
10
חבל...
פלוני | 16-07-2017 19:31
אדם יכול להיות נערץ בגלל פעולה שעשה רק אם הפעולה מנומקת. רק אם הפעולה נובעת מאידיאל עמוק שלו, מדעה מגובשת ועמדה מבוססת. ברגע שפעולה נעשית כי ״תמיד ידעתי שיגיע שלב שבו אלך עם מכנסיים״ או כי את ״נהנית הרבה יותר לראות אנשים מזועזעים״, זה הופך את הפעולה לכזאת שאי אפשר להעריץ. הרושם שעושה אדם שמחליט החלטה כזאת והולך לתקשורת כדי לצעוק את זה לכל העולם הוא רושם ילדותי, וחבל. כואב לי שבחברה שלנו, אדם יכול להיות מוערך בגלל החלטות חסרות תוכן וחסרות אידיאלים אמיתיים. אידאלים מוערכים היום הם: ״תמיד ידעתי שאהיה כזה״, ״כיף לי לראות אנשים מזועזעים״ ו-״אני החלטתי להיות שונה ממך אז אתה צריך להעריך אותי על זה״. פעולות כאלה הם פרובוקטיביות והציבור נופל בהם.כתבת: ״עוד לא קמתי בוקר אחד ובחרתי אחרת. יום יום בוחרת מחדש להיות דתיה עם אותם הערכים שחונכתי לפיהם״. אני מאחל לך שיום אחד תקומי בבוקר ותחליטי להיות אחרת. תחליטי לבסס את כל הערכים שעליהם חונכת בצורה אוביקטיבית כמה שיותר, ואת הערכים שלא תצליחי לבסס תחליפי בערכים ואידיאלים אמיתיים. כך תוכלי להמנע מהנגיעות ב״שאלות ותהיות על העולם״ עליהם דיברת, ואני מדבר מניסיון.אם אחרי חקירה, לימוד, מאמץ ובחינה רצינית של המקורות וההשלכות, תחליטי לעבור למכנסיים או לכל דבר אחר, תבורכי. ואני אשמח לקרוא את הפוסט. בנתיים, לצערי, הפוסט הוא לא כזה שנכתב לשם שמים, וזה צריך לכאוב לך יותר מאשר לי.
11
אהבת חינם עד לאן?
רפאל | 16-07-2017 19:35
התבלבלנו לקחנו את התורה כעוד איזה חוג עוד איזה תוסף לחיים במקום להבין שהתורה היא החיים עצמם אם היינו מבינים שהתורה היא החיים לא היינו מוותרים ולו על קוצו של יוד ממנה אך התבלבלנו הפכנו את התורה ללימוד שתי הלכות וקריאת שמע כמו שאומרת הכותבת אם היינו מבינים באמת את המשמעות של חיי תורה בחיים בת לא היתה אומרת דבר כזה מוותרת על צניעותה על כל כבודה בת מלך פנימה אוי לנו שלכך הפכנו את התורה לעוד איזה תחביב אנו צריכים לחיות את התורה באמת שכל צעד ושעל שלנו הוא תורה ולא רק עוד איזה משהו מענין מהצד מחילה מהכותבת אך עם כל זה שאנו צריכים להרבות באהבת חינם אנו צריכים לברר מה נכון ומה לא ולכן יש צדק בשאלות שמפנים לכותבת אלו אנשים בעלי תמימות דתית בעלי הבנה פשוטה שתורה זה חיים
12
את אולי יהודיה ששומרת חלק מהמצות אבל..
עצה | 16-07-2017 19:49
את יהודיה ששומרת מצוות מסוימות וכל ההגדרה של דתי או לא דתי היא די מלאכותית כשמגדירים רק מצוות מסוימות. אבל.. יהודיה שמתלבשת בצניעות (על פי היהדות מכנסיים זה לא צנוע אין מה לעשות) - זה ביטוי ליראת שמיים. ומנגד - יהודיה שמתלבשת שלא בצניעות (זה דבר יחסי אבל ללא ספק על פי היהדות מכנסיים בפנים) - זהו ביטוי לחוסר יראת שמיים. יתכן וקשה לך להקפיד על זה ואת בכל זאת רוצה לשמור על המצוות שכן מתאים לך לשמור וזו בחירה שלך. אבל בסך הכל אחרי קריאת דבריך חשוב לזכור שיש הרבה מה לתקן ביראת שמיים וזה יכול להתחיל מדברים שאנו חלשים בהם כמו הלבוש.
13
גם אני לא דתל"ש ....
חן | 16-07-2017 20:22
סך הכול לא שמתי על אלוקים....
14
אורית נבון מישהו אמר?
נתי | 16-07-2017 20:24
15
הורדתי את הכיפה והציצית אבל נותרתי כשהייתי
מאן דאמר | 16-07-2017 20:26
שיהיה לך לבריאות ילדה.... אולי את עובדת על עצמך אבל לא עלינו. נטישת הדת לא מתחילה ביום אחד. חבל. הלוואי שאמצא עצמי טועה.
16
ללכת לפי הרגש זה אנטי יהודי
גג | 16-07-2017 20:36
הולכים לפי השכל, לפי התורה הכתובה והתושבע, ובזה מכניסים את הרגש. הבעיה היא בערכים עליהן גדלת...
17
תגובה קולקטיבית
עדי נגר | 16-07-2017 20:55
השלום עליכם, סמוכה ובטוחה אני כי זה שלא הולכת עם חצאית, כנראה חורה לכולכם במידה זו או אחרת. עם זאת, רוצה להתייחס דווקא למקום של החינוך והאמונה. להביא לי את החומרה שבהלכה על לבישת מכנסיים, משפטים מיותרים על מציאת הזיווג שלי (תודה למי שדאג, אני בסדר) ומשפטים ציניים על כך שבחרתי ללכת עם מכנסיים שכנראה הופך אותי לדתיה פחות מכם- כמי שעוסקת בחינוך בשנים האחרונות, וחוותה על עצמה ועל חברותיה את החינוך הדתי בציונות הדתית רוצה לומר כמה דברים. א' לא מתוך כפיה והכרח וציטוטי חומרות, נקרב את הרחוקים. נהפוך הוא. ככה יוצרים דתלשים. אלא מתוך המקום של לחזק את שקיים ומשם, מתוך רצון אמיתי ואהבה פנימית לבורא ולתורה בפרט- לבנות ולהעשיר עוד את המקום הדתי של אותו אדם. ב' מעט כואב לי כי בחרתם להתעסק יותר במכנסיים מאשר בדגש על השיפוטיות שביקשתי להעלים, ההתעסקות דווקא באור ולא ברע. על כך שאנו בחברה הדתית, חייבים להסתכל גם קצת פנימה אלינו, ולא רק לחפש מה רע אצל אחרים. ג' אפשר לעצום עיניים ולומר זו ההלכה, זו החומרה וזהו. אין חדש תחת השמש. (מה שנכון אגב) אך עם זאת, כנראה שכ''כ הרבה שיתופים ולייקים לא משקרים. יש הזדהות עצומה עם הדבר הזה. אולי במקום לעצום עיניים, אנחנו בחברה הדתית ובטח ממי שמוביל בה, צריכים רגע להבין את ההתמודדויות של הדור הזה ואת הקשיים בו. לא להרחיק, אדרבא, לקרב, להקשיב, להבין את ההתמודדיות ולהעצים את מה שאפשר. את המקום והנכונות לעשות את הדברים מתוך אהבה פנימית לבורא. ד' נכון שצויין פה כי אני קוראת קריאת שמע ומתפללת מנחה, אך לא על כך מבססת את הדתיות שבי. אלא על עוד כ''כ הרבה דברים נוספים, שאין אני מרגישה הכרח להביא אותם פה לידי ביטוי רחב מדיי. מאחלת לכם, לשבת עם האחיניות שלכם בשבת בצהריים ללמוד הרב קוק במשך שעתיים מתוך אהבה פנימית ורצון ללמוד, לעשות התבודדות עם בורא עולם, כן, כמה דקות ביום, זה עושה טוב תאמינו לי. ואולי גם להתנצל קצת על כך שאנו ביקורתיים יתר על המידה, ואולי, ה' ישמור, מרחיקים במקום לקרב.מאחלת לכם, מהמקום הכי כנה ועמוק שיש, שנזכה להסתכל קצת פנימה, לעשות קצת בדק בית גם אצל כל אחד ואחד מאיתנו שנזכה להפיץ אור וטוב בעולם.
כדי לקרב אנשים לא עוברים על איסורים
נועה | 17-07-2017 13:11
והמטרה לא מקדשת את האמצעים ביהדות
מכנס זה לא חומרה זאת הלכה. זאת הבעיה אנשים לומדים דברים
דניאל | 17-07-2017 8:25
במקום קודם ללמוד הלכה שהיא החשובה ביותר. בכל אופן לפי הפייסבוק שלך לא רק המכנסיים שלך הם הבעיה..
להפוך היתר בדיעבד לעיקר הדין, ועוד לעשות זה אידיאל???
דוד | 17-07-2017 6:25
יכול להיות שיש פוסקים שהתירו לאישה ללבוש מכנסים במצבים מסוימים בדיעבד, במקרים מסוימים. להפוך היתר זה שניתן בדיעבד -לדרך הראויה , ולומר שמי שאוסר הוא רק מחמיר - זה עיוות ההלכה. לעשות מעיוות ההלכה אידיאל - זה כבר עיוות התורה.
הרבה תגובות לא אומרות שאת צודקת ,קצת הרבה מדיי רדוד
דיייי | 17-07-2017 4:46
ועדין...
אני | 16-07-2017 23:25
עם כל היופי שבו את מתארת את החיים הפנימיים שלך, אין כאן הצדקה למעשה, ולדרישה לחוסר שיפוטיות. שוב כדאי לבדוק את המניעים למעשה, ולא לטייח.
ההגדרה מאוד חשובה, מה החומרה? מה הנורמליות ההלכתית?
מלכי | 16-07-2017 21:42
מה ראוי? ומה היא הקולה החורגת מהנורמליות ההלכתית!
מי הם גדולי הדור שפסקו שמכנסיים זה רק חומרה????
מלכי | 16-07-2017 21:38
אולי מצאת התרים דחוקים להקל, כן כן להקל!!!! למי שכל כך קשה לה להמליך את ה' בלבושו! בצורה ראויה וצנועה כנהוג על פי ההלכה.
18
אם זה מטעמי נוחות אפשר מכנסיים וחצאית מעל. אבל ניכר מדברייך שאת סובלת מפיצול אישיות. ועל זה נאמר לא פשוט להיות פשוט.
| 16-07-2017 21:47
19
האמת אם רמת המיני העולה אלעל מעל הברך בקרב דתיות
הרבי נח | 16-07-2017 22:47
האמת אם רמת המיני העולה אלעל מעל הברך בקרב דתיות אני מאוד מקווה שהמכנסיים לא יהיו .... עזבו אותכם משטויות אתן עושות מה שנראה לכם שי לזה שם רבי נח או הרב באלי ...
20
לחפור לשורש הדברים!
אחת מהמגזר. | 16-07-2017 23:22
זה לא הענין של אף אחד! - ??? אז אין צורך לפרסם במאמר פומבי. ואם החליטה כך, לא חייבים להזדהות עם על הכלה שאנו אמונים עליה בציבור שלנו. יש לכל שינוי שורש וסיבה, ודי בטיוח שזה רק בחיצוניות!!! אהבת חינם אינה בקבלה של כל גימיק מגזרי, יש הלכות, מנהגים, אוירה דקדושה שהן המסגרת העוטפת את חיי היהדות שלנו!!!
21
חזרה לשורשים
מוטי | 17-07-2017 0:35
חזרת למצב הנורמלי שהיה מקובל בציונות הדתית לפני כשלושה עשורים, לפני שבוגרי מרכז הרב וחבריהם הצליחו להשליט תפיסת עולם צרה וקטנונית.
בואו נחזור לשורשים הפגניים?
שי | 18-07-2017 12:43
אבא של אברהם אבינו היה עובד אלילים, בואו נשתחווה לפסלים גם אנחנו?בעיקרון, אתה צודק. הציונות הדתית-לאומית קמה מתוך פשרות אינסופיות וחפיפיניקיות משוועת. לאחרונה חלקים ממנה התחילו להתחזק, ואז באו כל מיני בנות נחמדות כמו כותבת הפוסט והחלו מושכות את הסרוגים כלפי מטה.
חזרה לשורשים חחח אתה קורע...
בדיחה. | 17-07-2017 10:05
איזה שורשים? השורשים של התורה היא מסיני ולא משלושה..
יניב | 17-07-2017 8:30
עשורים. התורה יותר חשובה מהציונות. וטוב שהם העלו אותם מדרגה ואתה רוצה להוריד מדרגה. תתבייש לך.
22
די לבילבולי השכל
אפרת | 17-07-2017 4:45
תגידי שבא לך ללכת עם מכנסיים אבל לעשות מזה אידיאליזציה ,שיוויון בין כולם ערבים יהודים למצוא היתר הילכתי ,נו מספיק כבר
23
לעדי דבר ראשון כשאדם כותב פוסט הוא צריך לקחת בחשבון
1234 | 17-07-2017 11:49
שיקבל ביקורת. דבר שני כשאדם לא מחוייב להלכה אלא עושה מה שבא לו כמוך שלא יבלבל את המח אחכ עם פילוסופיה שאפשר לעשות מה שבא לי ולא לשים על אלוקים ואני לא דתלש .אני לא קונה את השטויות האלה. שיהי לך רק טוב רק בלי בלבולי שכל.
24
גם אני, נשארתי דתיה, למרות שפה ושם ...
שירה | 17-07-2017 12:20
אני אוכלת סטייק לבן, פירות ים או צ'יזבורגר. אבל התפילות - בה אותו דבר, והאמונה אפילו התחזקה. אני עושה את זה מבחירה ולא כי כפו עלי.
25
מעורבב
מגיב | 17-07-2017 20:15
מצד אחד, יש כאן נקודה מסוימת של אמת. אדם לא נמדד רק לפי איך שהוא מציג את עצמו בחברה. יש בו הרבה יותר מזה. מצד שני, מכיוון שהלכות צניעות הן הלכות, זה אכן מעיד על משהו פנימי. ובנוסף, מכיוון שאדם הוא יצור חברתי, הצורה שבה הוא בוחר לשייך את עצמו אף היא מעידה על משהו פנימי. אמנם לא על הכל, אבל על משהו. והמשהו הזה לא קטן ואין לזלזל בו. כך או כך, מצער לשמוע, ומצער שהאמירה הזאת מקבלת כזו לגיטימיות.
לא חזרת בשאלה, אבל בהחלט איבדת את היראת שמים. וזה בסדר,
... | 01-11-2017 17:27
כולם נופלים. רק בואו לא נעמיד פנים שאנחנו בסדר, כשאנחנו עוברים על ההלכה. זה דבר שאשכנזים עושים, מה שמוליד כפירה מטורפת.כן, אנחנו לא צדיקים תמיד. אנחנו גם עוברים עבירות בשאט נפש לפעמים. אבל העיקר שאנחנו מודים באמת ומנסים להתקדם
26
ההסבר מאד פשוט
מבין | 17-07-2017 20:26
מהתחלה היה ברור לה שזה יקרה יום אחד. כלומר מעולם היא לא קבלה עול מצות באמת.
27
דתיה אבל ליברלית
דוד | 17-07-2017 21:17
חבל
28
כיוון ששמה אדם בעבירה נעשית לו כהיתר
יאיר | 17-07-2017 23:14
פרסמת באתר שזה כמו רשות הרבים אז ככה גם היחס אל תצפי רק לתגובות מחזקות, ואל תכתבי זה לא עניינו של אף אחד כשאת זו שבוחרת לשתף. לגופו של עניין החלטת לוותר על הלכה שלדעתך היא לא כזו חמורה וזה בסך הכל שלב בדרך לוותר על הלכות יותר חמורות. היו אלפים כאלה לפנייך ויהיו אחרייך. את לא שונה. בגיל 30 תספרי לנו למה לא הפכת להיות דתלשית אפילו שאת לא שומרת נגיעה ושזו סתם חומרה הזויה. אבל בסדר תמשיכי ככה. בסוף תמצאי דתלש תפור למידותייך ותקימו בית של חילול שבת במזיד.
29
סיכום המאמר במילים אחדות:
אריאל | 17-07-2017 23:57
אני בוחרת לקיים מה שבא לי, בלי שום תחושת מחויבות להלכה. אין לי שום רצון לקיים את כל מה שה' אומר, אלא רק את מה שאני רוצה. בעברית לא קוראים לזה עבד ה', אלא עבד עצמי. עלינו את לא ממש עובדת. לא קונים את השטויות האלה. ואת עוד אמורה להוות דוגמה לחינוך הנוער...
חזק ביותר
יו | 18-07-2017 21:55
30
קוראים לזה "תסמונת אמילי עמרוסי"
שי | 18-07-2017 12:41
והיא נשמעת ככה: הדתיוּת שלי היא סוג של מחלה מציקה. נניח, לחולה סוכרתי אסור לאכול שוקולד, לא כי טמון בו רוע מהותי ומוחלט, אלא כי הגוף של החולה לא מפריש מספיק אינסולין. אני אלך לפאב, כי אין שם שום דבר רע, אבל אתעקש על קוקה קולה מכוס חד-פעמית, אני אלבש מכנסיים, אבל אמשיך למלמל את שמע ישראל, אני אשנה את ההשקפה שלי מהקצה אל הקצה, אבל אמשיך לקרוא לעצמי דתייה.
31
תגובה
אהלן יקרים! | 18-07-2017 12:54
רוצה לציין, לא אמרתי בשום תגובה, בשום מקום, שזה לא עיניינו של אף אחד. והרי ברור שעצם זה שבחרתי לחשוף מהמקום שלי, אוטומטית פתחתי את המקום להביע דעה ובטח ובטח את העיניין בהרחבה. התבלבלתם עם תגובה שהיא לא שלי. דבר נוסף- את תגובתי על כך בהרחבה ניתן למצוא פה בתגובות תחת הכותרת של ׳תגובה קולקטיבית, מי שעוד ירצה לפתח את זה משם- בכיף, בואו נדבר על זה השיח הזה הוא חשוב לא פחות. הרבה אור
חסר הסבר למה עברת למכנסיים?
נועה | 19-07-2017 11:01
ועל סמך מה החלטת שאין בזה איסור
32
רק מזלזלת בחז"ל חוטא ומחטיאה
רחלי | 18-07-2017 14:14
בושה למגזר שלנו שהולך ומתדרדר
33
הכלה
pini | 19-07-2017 14:20
תלמד לפרגן תלמד לקבל את השונה ממך
את לא יכולה הכל!
אני | 23-07-2017 12:35
את לא יכולה לא לקיים הלכות ולקרוא לעצמך דתיה.. דתי זה אדם שמקיים את התורה!!!
יש גם הלכה!!
מישו | 23-07-2017 12:32
מה זה קשור?
נתי | 19-07-2017 16:20
אנחנו מדברים אם זה מותר הלכתית או אסור. וזה אסור...
34
יצאת נלעגת...אדם יוריד הכיפה ויבקש להיחשב לדתי...
נתי | 20-07-2017 10:00
.
35
האסטרטגיה הלייטית למתקפת נגד
אליהו | 20-07-2017 16:12
בכל פעם שמישהו מעז לבקר את הלייט/ית על ההיתרים שהתיר לעצמו, או בפשטות - על כך שהוא עובר על ההלכה סתם כי ככה בא לו (ועוד פרט לאחר שמרצונו החפשי פרסם טור בענין דווקא כדי לעורר ענין) - הוא מיד יזכה לתגובה המוכרת: אני מאמין שקודם כל צריך להיות בנאדם טוב ודרך ארץ קדמה לתורה. לכאורה, משמע שאי אפשר לקיים בד בבד מצוות שבין אדם למקום ומצוות שבין אדם לחברו. יהיו כאלו שאף יתהו על עצם החוצפה למתוח עליהם בקורת ויאמרו שאתה פוגע בהם (קשוט עצמך) ושהתורה שלך לא שווה כלום ובגלל אנשים כמוך יש כאלו שעזבו את הדת. המתקפה הדמגוגית העלובה הזו עשויה להגיע גם אם אלו שמשתדלים לשמור הלכה משמיעים את דבריהם במתינות ובנעם. לא משנה מה ובאיזה אופן יגיב שומר ההלכה - יתכן והוא יותקף על עצם העובדה שלא הנהן בראשו ומחא כפים למתירנות האימפולסיבית הלייטית. דרך ארץ ק-ד-מ-ה לתורה. קדמה ולא תחליף.
36
עצוב
יאיר | 04-09-2017 16:32
ממש לא ממקום שיפוטי (חלילה...) באמת, אבל עודף התהייה (עמלק=ספק) חוסר-נחרצות, הפכו אותנו לספקנים הבחורה הזו היא בעצם נסחפה למקום הכי רחוק מהיהדות, אין אמת, יש נרטיבים כשהיהדות כולה מבוססת על משה אמת ותורתו אמת! מאלוקי האמת שהוא המציאות האמיתית הבלעדית. זוהי תרבות המערב הנוכחית, אפילו לא אנטי דת, פוסט מודרניזם רב תרבותיות - הבודהיזם יכול ללכת עם ... רחמנא ליצלן. היא מהווה בסך הכל שיקוף למצבנו כציבור הבלבול והטשטוש המכוון!
אין לכם אלוהים
יואו שיגעתם | 11-12-2017 19:02
ואיזה איסור תורני בדיוק מונע מכנסיים? גם אברהם הלך עם שמלה, יאללה קדימה, כולנו נלבש שמלה. מתאים לכם פתאום לקרא לשמלה חצאית ולא חלילא בגד, ששומר על גופו של אדם, זכר או נקבה. האיסור בכלל לא מן התורה! מה קורה לכם? זה גם מבדיל אותנו מהגויים, השם ירחם. הריי הם בכלל לא בני אדם. טוב נו שמלה לכולם! חיו ותנו לחיות אם החרמנות שלכם לא מאפשרת לכם לראות בחורה במכנסיים, סעו לטיפול אין דבר מיני במכנסיים זה בסך הכל עוד פריט לבוש וכמה שגברים יודעים לדבר על כמה אישה חייבת בשמלה, מי אתה שתחליט מה אישה צריכה ללבוש?! מזל שיש בנו חוכמה ותובנות פנימיות, על מה שנוח וראוי לנו. ועל כך שיש בנו אומץ לשנות את הצדקנות הפטריארכלית הזאת. יישר כוח, כל הכבוד שאת עושה את מה שנוח לך בתוך עולם האמונות והדעות שלך