אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מילא שיתבטל, אבל למה שהצום יהפוך ליום טוב?

י"ז בתמוז בסרוגים. ברור כי בזמן הגאולה לא יצטרכו לצום, כי לא תהיה סיבה לכך. אולם איך ולמה יהפכו צומות אלה לימים טובים? הרב שמואל דוד משיב

מילא שיתבטל, אבל למה שהצום יהפוך ליום טוב?
  (צילום: קובי גדעון/פלאש90)

י"ז בתמוז בסרוגים.

הצומות יהפכו לימים טובים

הנביא זכריה (פרק ח) מתנבא: "צום הרביעי וצום החמישי וצום השביעי וצום העשירי יהיה לבית יהודה לששון ולשמחה ולמועדים טובים".

ונבואה זו מעלה שאלה בסיסית: ברור כי בזמן הגאולה לא יצטרכו לצום, כי לא תהיה סיבה לכך. אולם איך ולמה יהפכו צומות אלה לימים טובים? מן הסתם היום בו יבוא המשיח יהיה יום טוב. היום בו יבנה בית המקדש יהיה לששון ולשמחה, אולם מה הגורם שימי הצומות יהיו לימים טובים?

הצומות היו אמורים להיות ימי שמחה

נראה כי שבעה עשר בתמוז היה אמור להיות יום טוב. הלוא בששה בסיון קיבל העם את עשרת הדברות, ומשה עלה אל ה' על מנת ללמוד את התורה במשך ארבעים יום, ולרדת ביום שבעה עשר בתמוז ולמסור אותה לעם. אם כן, זה היה אמור להיות יום טוב גדול. כך גם אומר אהרן לעם שבקשו ממנו לעשות להם אלהים: "חג לה' מחר". אהרן לא המציא חג כדי לדחות אותם, הוא התכוון ברצינות לכך שכאשר משה ירד מן ההר יהיה יום חג. אולם בגלל שלעם לא היתה סבלנות, בגלל שהם עשו את העגל, נהפך לאבל משושנו, והחג הפך להיות יום צום.

כך גם בתשעה באב כאשר התרים את הארץ חזרו מקץ ארבעים יום, אם הם היו מסתפקים בחלק הראשון של דבריהם: "באנו אל הארץ אשר שלחתנו, וגם זבת חלב ודבש היא וזה פריה". העם היה יוצא במחולות מרוב שמחה, היום הזה בו התבשרו בכך היה הופך להיות יום טוב, ותוך אחד עשר יום הם היו נכנסים לארץ. אולם לא זכינו, המרגלים המשיכו והוציאו את דיבת הארץ רעה, והלילה הזה, ליל תשעה באב, הפך להיות יום בכיה לדורות.

כך גם עשירי בטבת, היום בו סמך מלך בבל על ירושלים. אם היינו זוכים לחזור בתשובה, היה חיל מלך בבל מושמד, כשם שבזמן חזקיהו יצא מלאך ה' והכה את חיל אשור – מאה ושמונים וחמישה אלף חיילים בלילה אחד. וממילא היה הופך להיות יום זה ליום טוב. כיוון שלא זכינו הוא הפך להיות יום צום.

כך שלמעשה ימים אלה הם בבסיסם ימים טובים. ימים בהם היה ראוי שנשמח. בעת החורבן והגלות הם הפכו לימי צום, ובקרוב בימינו נזכה לראותם יהפוך אותם ה' לנו לימים טובים.

==

הרב שמואל דוד הוא הרב הראשי של עפולה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הימים האלו הפכו לימי שמחה כי אי אפשר
| 13-07-2017 0:34
להשאיר אותם סתם של יום אחרי 2000 שנות צום.חיבים למלאת אותם במשהו .אז ממלאים אותם בשמחה.