לא יכול להיות ששלושה רבנים יקבעו מי יהודי ומי לא

סגן שר הבטחון, הרב אלי בן דהן, תוקף בחריפות את בתי הדין הפרטיים לגיור, לא נבהל מסערת מתווה הכותל וסבור כי חברי האיחוד הלאומי צריכים להתמודד בפריימריז. ראיון

לא יכול להיות ששלושה רבנים יקבעו מי יהודי ומי לא
  (צילום: Danielle Shitrit/FLASH90)

סגן שר הבטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, מתייחס לאירועי השבוע האחרון, ביניהם סערת חוק הגיור ומתווה הכותל, ותוקף בחריפות את בתי הדין הפרטיים לגיור.

"הבית היהודי ממש לא הפסיד. מתווה הכותל זה מתווה שנתניהו קיבל לפני מספר שנים מול יהדות התפוצות ומול הסוכנות היהודית. כעת נתניהו החליט לאמץ רק חלק מהמתווה ואנחנו כמובן תמכנו בו. שבעיקרו הוא אומר שהרחבה תישאר ואפילו תורחב ותשופץ. לעומת זאת הדרישה שלהם להנהלה משותפת שלא קשורה לכותל המערבי, את זה ראש הממשלה שינה ולא הסכים לכך. סך הכל זה לא הדבר שמסעיר את יהדות התפוצות, אלא חוק הגיור".

אפרופו חוק הגיור; האם אתה רואה עין בעין את נושא הגיור כמו יו"ר מפלגתך נפתלי בנט?

תראה, בגדול כן. יכול להיות שיש ניואנסים שונים. אנחנו בסוף שני בני אדם שונים ולכן יכולים להיות הבדלים בינינו בנושא הזה. בוא נזכור שמי שיצר את המהומה זה בית המשפט העליון משפסק שמי שעבר גיור בבתי דין פרטיים למרות שלא היה בעל אזרחות ישראלית, זה צעד שהוא בהחלט צעד חמור ששולל מהמדינה את הזכות שיש לה לקבוע מי יהיה אצלה אזרח או לא. ולכן המדינה התנגדה ואמרה כי מי שרוצה להיות אזרחי בישראל יש מסלול שנקבע על ידי שר הפנים ולא יכול להיות שיהיה מסלול עוקף. בנוסף, לא יכול להיות ששלושה רבנים, גדולים ככל שיהיו יקבעו מיהו יהודי ומי לא. במיוחד שאין להם שום הסכמה ופיקוח של המדינה".

אני שומע ביקורת קשה על בתי הדין הפרטיים לגיור.

בוודאי. אני חוושב שבתי הדין הפרטיים לגיור זכותם להמשיך לגייר. אבל אף אחד מבתי הדין של הציונות הדתית לא קיבלו את ברכתם של רבני הציונות הדתית או שהם לא רוצים לקבל. הם החליטו על דעת עצמם להקים בית דין לגיור על דעתם האישית כדי להציל את המולדת ואת העם. עכשיו הם אומרים 'הקמנו בית דין פרטי בלי סמכות ועכשיו תבואו לעזור לנו'. זה לא ייתכן, מי שרוצה עזרה שיבוא להתייעץ לפני כן".

"נקודה שנייה; למה אני חושב שיש בעיה בבתי הדיון הפרטיים, כי ברגע שמדברים על אנשים שאינם אזרחי ישראל אתה בעצם כופה על המדינה להקים בגיורים שלך ולתת לזה גם השלכה של אזרחות ישראלי. זה צעד נועז. ועם כל הכבוד לרבנים האלה שאני מכבד אותם מאוד, לא ייתכן שהם יכריחו את המדינה להעניק אזרחות ישראלית. עכשיו, אתה מבין מה הבעיה? מכיוון שהגיורים האלה לא מוכרים על ידי הרבנות אז אותם אנשים לא יכולים להרשם לנישואים".

בתור מי שעבר מתקומה וזכה במקום השני בפריימריז של הבית היהודי. מה אתה אומר על החלטתו של בנט שלא לשריין מקומות לאיחוד הלאומי?

"אני לא בטוח שזהו ההחלטה הסופית של בנט. אני יכול להגיד לעצמי שזו לא החלטה סופית. הפערים בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי הם לא כ"כ גדולים. אנחנו עובדים איתם בצורה מאוד מאוחדת ולכן אנחנו חייבים להתאחד ונמצא פתרון גם לדרך הבחירה".

אז אתה קורא לסמוטריץ'

ואריאל להתמודד בפריימריז? הרב זה לא הוגן שאתם תרוצו ותעבדו קשה כדי להבחר והם יקבלו מקום בטוח מבלי צורך להוכיח את עצמם.

"אני לא רוצה לסטות לאחרים. אני בטוח שגם חבר הכנסת סמוטריץ' ואריאל עובדים קשה. זו צורת עבודה שונה. זה לא דומה לחלוטין התמודדות מול 50 אלף איד להתמודדות מול מספר רבנים. אני מאמין שתמצא הדרך הראויה לשלב אותם".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
בתקומה הבחירה היא לא מול קבוצת רבנים
לא יפה לשקר | 06-07-2017 23:42
בן דהאן התמודד בתקומה ויודע שיש מרכז שצריך לבחור ולא קבוצת רבנים. בן דהאן משקר כדי לקדם את עצמו. כמי שבן דהאן פנה אליו לבחור בו בתקומה ואמר כמה הוא מעריך את חברי המרכז. פתאום התהפך. לא נורא הפעם ייכנס מקום חמישי בפריימריס ועם המפלגה החילונית שבנט יצרף יהיה מרום עשיר ויהיה במקום סגן שר לא רלוונטי לסגן חכ לא קיים.
2
האם מבחינה הלכתית מי שגויר על ידי שלושה אינו נחשב יהודי
נתי | 06-07-2017 23:44
השאלה אם הגיור נעשה כהלכה.
| 07-07-2017 1:42
לפני הקבה גוי יכול אפילו לגייר את עצמו. אבל לפני העם הגוי צריך לקבל עליו את כל המצוות ואם רבנים עצומים עיניים ומגיירים כל אחד שרוצה להצטרף ליהודים המצליחים במדינתם המוצלחת ללא קבלת עול מצוות ודאי שזה לא גר אמיתי.גר אמיתי רוצה להתקרב לקבה וגר מזויף רוצה אזרחות והטבות. גרים מזוייפים יעלימו את היהדות מהעולם כמו הרפורמים חו.
3
בכירי הד"לים מתרפסים בפני רבנות ראשית שנכבשה בידי חרדים
משעשע | 07-07-2017 7:25
רבנות ראשית שהפכה חרדית. והסרוגים כורעים משתחווים ומודים
4
הרב בן דהן היית ונשארת חרדל"י
מצביע בית יהודי -עד הפעם האחרונה | 07-07-2017 11:59
אתה אריאל וסמוטריץ תעשו כל מאמץ לפרק את הבית היהודי הכי קיצוני הכי פנטי הכי לא מתחשב בעם ישראל מכיוון שלא נראה לי שאתה תעזוב את הבית היהודי שהשתלטת עליו השלטות עוינת אני וכנראה רבים כמוני נעזוב בכאב רב את המפלגה שהייתה סיכוי והפכה להיות פרסה