אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לפני הניתוח המסובך: הבעל נתן גט כדי למנוע את מקרה "העגונה מצפת"

בעל שעומד בפני ניתוח ראש מסובך, פנה לבית הדין כדי לתת לאישתו גט, כדי למנוע מקרה דומה ל"עגונה מצפת", במקרה בו יתעורר מהניתוח במצב של 'צמח'

הבעל נתן גט כדי למנוע את מקרה "העגונה מצפת"
  (צילום ארכיון: יוסי זמיר/פלאש90)

פרסום ראשון. מקרה יוצא דופן אירע אתמול (ג') בבית הדין הרבני בירושלים. בפעולה מהירה של דייני בית הדין בעל שעומד בפני ניתוח ראש מורכב, נתן גט לאישתו וזאת כדי למנוע ממנה מצב של עיגון במקרה בו לא יתעורר מהניתוח במצב מתפקד.

בני הזוג, בשנות השלושים לחייהם, נישאו לפני שנה, אלא שאז התגלה אצל הבעל סיבוך רפואי שחייב אותו בניתוח ראש מסובך, שסיכויי ההצלחה שלו גבוהים, אך במידה רבה עלול להסתיים בתוצאה פחות טובה ולגרום לו לשיתוק שיביא אותו למצב של 'צמח'.

כלקח מפרשת 'העגונה מצפת' והמחלוקת סביב הגט שנתן בית הדין לאישה ההיא, ביקש הבעל "להקדים רפואה למכה", ופנה לבית הדין כדי שייתן לאשתו גט ערב הניתוח ובכך לפחות ידע כי הוא אינו מעגן אותה במקרה של כשלון בניתוח.

בשיחה עם מנהל בית הדין הרבני בירושלים הרב משה ביטון הוא מסביר את מה שעמד מאחורי ההחלטה. "הבעל יזם את הפנייה אלינו, כדי שבמקרה שחס ושלום יקרה לו משהו, הוא ישחרר את אשתו."

יוכלו להתחתן מחדש

הגט שקיבלה האישה בעצם הופך אותה לפנויה. במידה והניתוח יעבור בשלום, יוכלו בני הזוג להתחתן מחדש – ולקיים מצווה נוספת – מחזיר גרושתו, ולהמשיך בשגרת חייהם. "אם הוא היה כהן יכול להיות שהיינו בבעיה, אבל במקרה הזה הוא לא כהן ולכן יצאנו למהלך הזה", אומר הרב ביטון.

"האצילות היא של הבעל, הוא בכה בדמעות ואמר 'אני לא רוצה לתת את הגט, אני רוצה לעשות כמו שעשו בימי דוד המלך, שלפני שיצאו למלחמה שחררו את הנשים שלהם כדי למנוע עגינות'." מספר הרב ביטון.

בני הזוג, אנשים חילונים מאזור ירושלים, הגיעו לבית הדין אחרי הסכם עם עורך דין בה ויתרה האישה על הכתובה, וגם כל הסכמי הממון ביניהם נקבעו מראש. ההסכמה בין השניים זרזה את ההליך ובמקום כשבועיים-חודש זמן המתנה מהבקשה ועד למתן הגט, בבית הדין הרבני זרזו את ההליכים ובתוך שלוש שעות הם סיימו את כל ההליכים.

האישה: תיקנתם לי את ההרגשה ביחד לדת

"עורך הדין של האישה הגיע אליי בבוקר, בשעה 08:30 בשעה 12:00 הם נכנסו לדיון וקיבלו את הגט. היו פה דמעות של ממש, שניהם הגיעו למצב בעצב גדול. הם קיבלו שירות מיוחד ומהיר, בסיוע של אנשי מקצוע ופסיכולוגים מחו"ל. היה פה עצב גדול, אך גם תחושת הקלה. עזרנו כמה שאנחנו יכולים לעזור".

"האישה אמרה לי בדיון, 'הניסיון שלי עם הדת היה קטסטרופלי', את הזוג חיתן אדם שהתברר לאחר מכן שנתפס בעבירות של שוחד, 'אתם תיקנתם לי את ההרגשה'. עם כל הכאב הזה של הזוג, עשינו הכל כדי שהתהליך יהיה מהיר ולהקל עליהם כמה שיותר".

למה לא לתת גט על תנאי, בו קוצבים זמן, שאם הוא לא מתעורר בריא מהניתוח עד תאריך מסוים היא מגורשת ואם הוא בריא הגט מתבטל?

"אין מונח שנקרא 'גט על תנאי'. אין דבר כזה היום. אסור לעשות את זה היום. הדברים שמופיעים במשנה ובגמרא היו תקפים בזמן התנאים והאמוראים, אבל היום לא כותבים עוד גיטין על תנאי.", מסביר הרב ביטון.

בפרשת 'העגונה מצפת' הפך הבעל לצמח כתוצאה מתאונת דרכים. האישה שנותרה עגונה פנתה לבית הדין הרבני, והדיינים בראשות הרב אוריאל לביא נתנו לה בצעד חריג ונדיר גט על סמך אומדן דעתם שהבעל היה מעדיף לתת לה גט. לפסק הדין קמו מתנגדים רבים בהם הראשון לציון ונשיא בית הדין הרבני הרב יצחק יוסף שקבע כי הגט בטל, וביקש לכנס את בית הדין הרבני הגדול לדון בנושא, אך בג"צ מנע ממנו את המהלך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
רפואה שלמה ומהירה לבעל
מיכל | 21-06-2017 18:14
מי יתן ויוכלו להמשיך בחייהם כמקודם.
2
"חילוני" שאומר שרוצה לתת גט על תנאי כבימי דוד???
א.א.א | 21-06-2017 18:38
לכל הפחות "מסורתי", או עדיף סתם "יהודי". די עם הקיטלוגים והפילוגים בעם...
כל הכבוד לבעל החילוני .
| 21-06-2017 20:00
3
לא מבין מה הקשר לעגונה מצפת? הכותרת מבלבלת .
חגוש | 21-06-2017 18:43
בלי שום קשר למקרה מצפת מדובר על מישהו שלא רוצה להכניס את אשתו לעגינות. דווקא המקרה מצפת אמור לפתור את הגט המוקדם הזה
4
שבעזרת השם בזכות הצעד הזה יזכה להבריא
חגי | 21-06-2017 18:46
5
החילוני בכל הסיפור הוא אדוו יצחק יוסף שדולף את העף שלו לעניינים לא לו
| 21-06-2017 19:57
6
אסור לעשות גט על תנאי היום???
שמעון | 21-06-2017 20:00
"אין מונח שנקרא 'גט על תנאי'. אין דבר כזה היום. אסור לעשות את זה היום." הרב פקיד ביטון כנראה חושב את עצמו גדול מהגר"ש עמאר ומהגר"מ מאזוז. מלבד זאת, טענתו שהדברים שמופיעים במשנה ובגמרא היו תקפים בזמן התנאים והאמוראים, אבל היום לא", היא טענה רפורמית לכל דבר ועניין!
7
רוב מסכת גיטין עוסקת במקרים כאלו
אחד שיודע | 21-06-2017 22:05
רפואה שלימה
8
מתפללים להצלחת הניתוח והמשך חיים ארוכים ומאושרים!!
מיכל | 22-06-2017 7:45
מתפללים להצלחת הניתוח והמשך חיים ארוכים ומאושרים!!
9
הרב ביטון צודק
שמשון כהן, דיין | 25-06-2017 0:28
כוונתו שלא נוהגים היום בבתי הדין הרבניים לתת גט על תנאי ,לא שזה לא חל. ולמגיב שכתב שרוב מסכת גיטין עוסקת בכך כנראה לא למד אף פעם גיטין.... המסכת היא 89 דפים ואולי ב7 דפים מתוכה עשנם דיבורים על גט שכזה.