אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דו"ח נקח"ל: תגובות מעורבות בציונות הדתית

בציונות הדתית מקבלים בברכה את דו"ח נציב תלונות החיילים, אך בעוד יש מי שרואה בדו"ח הוכחה לכך כי הצבא כשל בשילוב לוחמות בגדודי הלחימה, יש מי שמבקש לראות בדו"ח דווקא את העובדה כי הצבא מכיר בכשלים ופועל לתקנם

דו"ח נקח"ל: תגובות מעורבות בציונות הדתית
  (צילום: Hadas Parush/Flash90)

בציונות הדתית מקבלים בברכה את דו"ח נציב תלונות החיילים, אך בעוד יש מי שרואה בדו"ח הוכחה לכך כי הצבא כשל בשילוב לוחמות בגדודי הלחימה, יש מי שמבקש לראות בדו"ח דווקא את העובדה כי הצבא מכיר בכשלים ופועל לתקנם.

צה"ל מבצע ביקורת שוטפת

מיד לאחר פרסום מסקנות הדו"ח, מסרו גורמים בתנועת 'נאמני תורה ועבודה', ל'סרוגים' כי "מקריאת דו"ח נציב קבילות החיילים עולה כי צה"ל מבצע ביקורת שוטפת ואיכותית על החלטותיו ומתקן ליקויים נקודתיים שקורים בפעילות הצבאית מפעם לפעם".

עוד הוסיפו הגורמים כי "טוב שיש כתובת לחיילים לאן לפנות, במקום לגופים חיצוניים שכל מטרתם לנגח ולפגוע בצבא, וטוב שכולם רואים שמטרת מפקדי צה"ל הינה לחזק את הצבא ואת בטחון המדינה".

החלטת הנציב אינה מובנת מאליה

מי שעוד הגיב לדו"ח הוא אופיר סופר, מזכ"ל מפלגת 'האיחוד הלאומי' שבירך את הנציב ואמר: "החלטת הנציב לעסוק בנושא כה בוער בחברה הישראלית אינה מובנת מאליה. בחירתו של הנציב לחשוף טיפה מן הבעיות בכל הקשור ליחידות המעורבות, וזאת חרף המורכבות מול ראשי מערכת הביטחון, מעידה על גודל הנחיצות בתיקון מיידי לנעשה בשטח".

עוד הוסיף סופר: "כולי תקווה כי דו"ח זה לא ירד לטמיון ויושמו הלקחים על מנת שצה"ל ימשיך להיות ערוך ומוכן לקרב".

ליב"ה: "הדו"ח מאשר את טענותינו"

בנוסף, גורמים בארגון ליב"ה רואים במסקנות הדו"ח אישור לטענותיהם: "פקודת השירות המשותף שמה בראש ערכי הצבא את שילוב הנשים על חשבון הכשירות המבצעית וטובת החיילות", מסרו הגורמים ל'סרוגים'.

לדבריהם: "הדו"ח מצביע על כך שהגדודים המעורבים מתאפיינים במוטיבציה נמוכה הן בקרב הבנים והן בקרב הבנות. אחת הסיבות המרכזיות שאליהן מפנה המבקר היא כפיה של מפקדים וחיילים לשרת בגדודים מעורבים בניגוד לרצונם. חוסר רצון זה הוא תמרור אזהרה ביחס לתפקוד הגדודים המעורבים. חיילים אלו יכלו לשרת ביחידות קרביות אך למען ערכי שילוב הנשים הם שולבו ביחידות מעורבות שהוקמו ושתפקודן לקוי".

"כמו כן", הוסיפו הגורמים כי "המבקר מצביע על תשתית בלתי הולמת לקליטת הלוחמות הן בצד הרפואי והנפשי והן בהתאמה לכללי השילוב הראוי שיש בהם כדי להגן על פרטיותן של הלוחמות. מסקנות אלו יחד עם תוצאות הבדיקה ביחס לפקודת הזקנים שאינה עומדת במבחן החוק צריכות להדיר שינה מעיני כל מי שעוצמתו ואחדותו של צה"ל חשובים לו".

"אנו מקווים שמקבלי ההחלטות ייקחו אחריות ויפסיקו להילחם ברבנים ובארגונים השונים המתריעים בשער ויחשבו מסלול מחדש לאור ערכי צהל האמיתיים של ניצחון,מבצעיות ואחדות כלל הלוחמים", חתמו הגורמים בליב"ה.

כישלון בשילוב לוחמות

ארגון 'אחים לנשק', שאינו מזוהה דתית, הגיב אף הוא ואמר כי "דו"ח נציב קבילות החיילים משקף את הכישלון הגדול בשילוב לוחמות. החיילות שבאו מתוך רצון לתרום לצה"ל מגלות שאין מענה רפואי לפציעות הרבות שלהן ואין התחשבות בצורך שלהן לפרטיות. רמת המבצעיות נמוכה, החיילים והחיילות חסרי מוטיבציה, והגדודים המעורבים מובילים באחוזי הנשירה".

"נציג קבילות החיילים חושף את המחדל בצה"ל 2017, לצערנו בכירי צה"ל ובראשם דובר צה"ל מתאמצים כבר זמן רב להסתיר מידע זה מהציבור. היום כולם יודעים שמאחורי כל לוחמת שמחייכת למצלמה יש עשרות לוחמות מתוסכלות. אנחנו מקוים שהדו"ח יוביל לחשיבה מחודשת ואחראית על היתכנות שילוב לוחמות בצה"ל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו