מלון אשל השומרון לא יוכל להציג את עצמו ככשר

מלון אשל השומרון - המלון הישראלי היחיד ביו"ש החליט לעזוב את מערך הכשרות של הרבנות ולעבור ל'השגחה פרטית' של הרב לייבוביץ'. המשמעות - לא יוכל לפרסם עצמו ככשר

מלון אשל השומרון לא יוכל להציג את עצמו ככשר
  עבר להשגחה פרטית. מלון אשל השומרון (ori, ימדיה)

מלחמת הכשרות עולה מדרגה.

מלון אשל השומרון, המגדיר את עצמו כ"מלון הישראלי היחידי בשומרון" החליט לעזוב את מערך הכשרות של הרבנות ולעבור למערך "כשרות פרטית" של הרב אהרון לייבוביץ' והרב אורן דובדבני המפעילים מערך כשרות אלטרנטיבי לרבנות, בעיקר בירושלים, וכעת גם בשאר חלקי הארץ.

בהודעה שפירסם הרב אהרון בדיחי, רב העיר אריאל, נכתב "הריני להודיע לציבור הצרכנים כי הרבנות אריאל הסירה את הכשרות מ"מלון אשל השומרון" הנמצא בצומת אריאל.

המשמעות של ההחלטה היא שכעת לא יוכל המלון להציג את עצמו ככשר, משום שלפי החוק, ולפי פסיקת בג"צ רק כשרות של הרבנות מתירה להציג את העסק ככשר.

נזכיר כי בשבוע שעבר פרסם מבקר המדינה דו"ח חמור על מערך הכשרות של הרבנות בירושלים, בו מצא ליקויים חמורים בעבודת המועצה הדתית המפקחת על הכשרות.

המלון: זו יוזמה שלנו

בשיחה עם מנהלת המלון טובה גלבוע היא אישרה את הפרטים, אך טוענת כי לא מדובר בתקלת כשרות, אלא ביוזמה שלהם. "אנחנו עברנו לכשרות הפרטית, הם המשגיחים שלנו".

מה הסיבה?

הסיבה היא שלנו. לפי הרבנות אתה יכול להיות קשור לרק לרב המקומי. ויש דברים שהרב המקומי, אסור שיעשו לפי החוק, אז אתה לא יכול להתמודד איתו, ואנחנו ביקשנו לעבור לכשרות של עיר אחרת. כיוון שלא ענו לנו, לא יכולנו להפקיר את לקוחותינו, ולכן עברנו מיידית להשגחה הפרטית של הרב דובדבני, שהוא מומחה לכשרות, ואנחנו נהנים מהכשרות שלנו."

הרבנות: לא ניתן לסמוך על מערך הכשרות הפרטית

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "הצגת עסק ככשר באמצעות תעודות של גופים שאינם מוסמכים לתת כשרות הינה עבירה על החוק. ארגון השגחה פרטית אינו מוסמך לתת כשרות ועל כן צר לנו על שהוא מכשיל בעלי עסקים לעבור על החוק. מערך הכשרות הממלכתי ימשיך לתת כשרות איכותית ואמינה לכלל הציבור."

גורם במחלקת הכשרות של הרבנות אמר לסרוגים: "לא מכיר את פרטי המקרה הספציפי, אך צריך לדעת שהרבנות באריאל היא לא מהמחמירות בתנאים ובדרישות. אם אכן יש לבית העסק בעיה עם המשגיח, הבעלים מוזמנים לשלוח את הטענות שלהם לרבנות הראשית וזה יטופל".

אותו גורם הוסיף, כי לא ניתן לסמוך על מערך הכשרות הפרטית, משום שאין לו קריטריונים קבועים. גם קראי וגם רפורמי יכול להקים לעצמו מערך כשרות ולטעון שהוא כשר.

מה זה שונה מהבד"צים, שהם גופי כשרות פרטיים?

תדע שגם חלק מהבד"צים לא עומדים בקריטריונים המינימליים של הרבנות.

הרב לייבוביץ' מערך כשרות חייב להתנהל בשקיפות

הרב אהרון ליבוביץ, ראש ארגון 'השגחה פרטית', מסר לסרוגים: "מלון ׳אשל השומרון׳ הוא המלון הראשון שעובר מהרבנות ל׳השגחה פרטית׳. בניגוד לבעלי עסקים רבים אשר מעדיפים להיכנע לדרישות הרבנות – הזויות ככל שיהיו – הנהלת מלון אשל השומרון החליטה שהכשרות חשובה להם יותר מהתעודה על הקיר.

הם פנו אלינו כבר לפני מספר שבועות, וביקשו להצטרף למערך הכשרות שלנו. המעבר של מלון בסדר גודל של 'אשל השומרון' ל'השגחה פרטית' הוא הבעת אמון באיכות הכשרות שלנו, והוא מבוסס על ההבנה שאצלנו מתעסקים נטו בכשרות. מערך כשרות חייב להתנהל בשקיפות, וחייב לעבוד בצורה מסודרת וע"פ ההלכה – ובלי אינטרסים זרים ומוזרים.

לא יכול להיות שרק שבוע אחרי פרסום דו"ח המבקר החמור על מערך הכשרות של המועצות הדתיות והרבנות הראשית – אנחנו שוב שומעים על התעמרות ושימוש פסול בתעודת הכשרות כאמצעי לחץ על בעלי העסקים״.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
אשרי מי שחושדים בו ואין בו.
| 25-05-2017 13:17
2
הרב יעקב אריאל: "לא יודע אם הרב אהרון לייבוביץ' הוא רב"
שיודע לצטט | 25-05-2017 13:41
רב העיר רמת גן ומבכירי רבני הציונות הדתית, הרב יעקב אריאל, תוקף את מערך הכשרות החלופי השגחה פרטית של הרב אהרון לייבוביץ' וטוען כי אין לסמוך עליו כלל. לא כל רב מוסמך להעניק כשרות בודאי לא מי שפורץ גדר והורס את הכשרות
3
יוכל להמשיך להציג את עצמו ככשר - פשוט לא בכתב
הכותרת שגוייה | 25-05-2017 14:21
רמת הכשרות במלון רק צפויה לעלות אחרי המעבר להשגחה פרטית
4
מאחורי הארגון עומדים הקרן החדשה ומכון הרטמן
א | 25-05-2017 14:27
מאחורי הארגון עומדים הקרן החדשה ומכון הרטמן
5
מישהו עוד סומך בכלל על הכשרות של הרבנות?
אורי דורון | 25-05-2017 14:27
או השגחה פרטית, או בדצ, או אצל מישהו שמכירים. הרבנות פשטה את הרגל
אז תאכל רק בביתך או שגם על אשתך אתה לא סומך
יהודי | 28-05-2017 22:38
6
טוב שהסירו הכשרות מהם
אורח | 25-05-2017 14:40
במו עיניי ראיתי חילולי שבת גורפים בהכנת אוכל והכשלה של ציבור שלם של שומרי שבת
7
כשרות
שושני משה | 02-06-2017 23:56
היגע הזמן להבין שהרבנות תאבת הבצע פשטה את הרגל ובטוחתני שהכשרות היום במלון דרך הכשרות הפרטית של הרב לייבוביץ כשרה יותר מקודם עם תאבת הבצע והפוליטיקה של הרבנות בראשית דרך רבנות העיר אריאל
8
כשרות של הרבנות- לפעמים בעיה. כשרות של ליבוביץ- קטסטרופ
נפתלי | 03-10-2017 13:03
רק המחשבה לתת לכל אחד אחריות על הכשרות מבעיתה.
9
כתורת גדולה וחשודה
לוי | 21-05-2018 16:16
1. נראה שיש אינטרס לאתר ליצור כותרות מרעישות בשביל צוהר-אלו שמנסים לנגח ברבנות לאחר שהרב סתיו לא זכה בתפקיד הנכסף. 2. המעבר של מלון בסדר גודל של 'אשל השומרון' ... איזה סדר גודל? כולה חדר ורבע. עם כל הכבוד למלון. יתרה מכך, המלון משמש רק לכנסים ואירועים שונים. אני שמח להיות חלק מהאנשים הרבים שביטלו את מנוי הקיץ בברכה(המופרדת) בגלל ההתנהגות שלהם למרא דאתרא של אריאל. 3. את הרב סתיו לא שומעים בכל הדיון הזה כיוון שהוא רוצה לרוץ לראשות הרבנות בחיפה, אז הוא שלח את הרב רפי לחזית. 4. מעניין אם בשוהם יש כשרות של צוהר.
10
ועכשיו את האמת
אלעד | 02-07-2018 14:53
מה שלא מספרים לכם כאן ** בשבוע שעבר שודרה, בחדשות כאן, כתבה שעסקה בכשרות בבתי מלון. חלק נכבד ממנה עסק בהסרת הכשרות ממלון אשל השומרון באריאל. בעל המלון טען טענות רבות כנגד הרבנות המקומית שהסירה את תעודת הכשרות שלה, טענותיו הן קשות ומעלות שאלות רבות, (אפילו טען שהרבנות המקומית הציעה לו עסקאות מפוקפקות בכדי לקבל בחזרה את תעודת הכשרות.) אבל, בכאן ממשיכים באותו דפוס פעולה התוקף את הרבנות הראשית ואת מוסדותיה מבלי לבדוק את העובדות ומבלי להביא, כמו שצריך וראוי להיות, את תגובת הרבנות. הרב אהרן בדיחי, הרב הממונה לאריאל, כתב תגובה ארוכה (את תגובת הרב ומכתבו תמצאו בתגובה הראשונה) המפרטת את ליקוי הכשרות שנמצאו במלון. ביניהם: אי הפרדה כנדרש בין כלי בשר וחלב, חימום בשבת במתקני חימום אוכל באופן המהווה חילול שבת וחשש לבישול נכרי בניגוד להלכה. הרב בדיחי אף מספר שהם ניסו להגיע לפשרות ולהסכמות עם בעל המלון, זאת בתנאי שיוחלף המשגיח שפעל לא כשורה, אך בעל המלון סירב. המועצה הדתית הציעה, לפנים משורת הדין, לשאת בעלויות הצבת משגיח נוסף בשבתות-ובעל המקום סירב.מי כן הסכים להציב תעודת כשרות במקום? צהר. עם איזה משגיח? אותו משגיח שהכשיל רבים. זאת כמובן בניגוד להצהרת הארגון שלא תוצב תעודת במקום בו הוסרה השגחת הרבנות עקב ליקויי כשרות.את זה בכאן משום מה בחרו לא לספר לכם.עם זה בצוהר שוב משתפים פעולה, בעוד כתבה מגמתית שכל מטרתה היא להכתים את מערך הכשרות של הרבנות. כן, אותו ארגון שאמר שהוא רוצה לחזק את הרבנות הראשית לישראל, ממשיך לשתף פעולה עם מחריביה, וכל זה דרך התקשורת.ידע הציבור וייזהר.