אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תכירו את הסלנג הירושלמי: אבו יו-יו, במבליק ואש תנור

אין ירושלמי שלא יודע מה זה אבו יויו, אג'ואים ועוד, לכבוד יום ירושלים שחל היום, מערכת סרוגים החליטה לעשות לכם סדר ולפרש את ה"סלנג הירושלמי" למי שלא מבין או לא יודע | המדריך למשתמש

תכירו את הסלנג הירושלמי: אבו יו-יו, במבליק ואש תנור
  מדרחוב ירושלמי (צילום: שאטרסטוק)

כולם יודעים שאין עוד עיר מיוחדת כמו ירושלים, עיר הבירה של ישראל, האווירה, האנשים והשפה כל זה מייחד אותה משאר הערים הפרוסות ברחבי המדינה. לא סתם אומרים שהירושלמים הם "עם" בפני עצמו ושלפעמים קשה להבין מה הם רוצים ולכן נבהיר אחת ולתמיד מה פירושי המילים השגורות בירושלים.

ראשית כדאי להבין איך נולדה בכלל השפה הירושלמית? ובכן, היא נולדה בסביבה של העיר השכונתית של ראשית המאה העשרים ואף מאה אחת לפניה, בה דיברו בליל שפות מארצות שונות בתפוצות. כולן נפגשו יחד בשוק, כל שפה הביאה את אוצרותיה ובכך צמחה השפה המעורבבת – השפה הירושלמית.

כשירושלמי אומר "וואג'אראס" כוונתו לדאווין/פוזה אשר מנסים לעשות עליו. הירושלמים בפשטותם אוהבים שמדברים איתם ישר ולעניין ולא "סחור סחור".

בנוסף אם תלך במרכז העיר ותרצה להשביע את רעבונך בפלאפל ובתפריט יהיה כתוב "אשתנור" עליך להבין שהפירוש הינו "לאפה" ולא משהו שקשור לתנור או בסגנון.

כאשר יבקשו מכם ב'על האש' להביא "סיחים" תדעו שכנראה בקשו שתביאו שיפודים.

סיחים- שיפודים

בימינו אנו הילדים משחקים בדברים מתקדמים כגון: אייפונים, ספינר, הובר-בורד ועוד, אך אם יצא לך ברחוב לראות חבורת ילדים משחקים עם גרעינים של משמש תדע שמדובר ב"אג'ואים/ אג'וקים"- השם הנפוץ לגרעין הפרי. ואם תראה ילד מרים ילד אחר על הגב תדע שמדובר ב"אבו יו-יו" הידוע כשק קמח.

כשהילדים ישחקו וירצו לעשות הגרלה ולא ידעו במי לבחור יעשו את המשחק "אבן ג'וק" שזה אומר אבן נייר ומספריים ברחבי הארץ.

כשתלכו בלילה ברחבי העיר ותשמעו מישהו אומר את המילה "אבוללה" תדעו שלא מדובר בשפה אחרת אלה בקריאה ירושלמית על מנת להפחיד אנשים בחושך.

כשתסתובב בשוק מחנה יהודה ויגידו לך הסוחרים המבוגרים "מאאתיים" ויאריכו את המילה, תדע כי מתכוונים למאתיים שקל, יש לציין שמילה זו שגורה בקרב הדור הישן של העיר וכי היא הולכת ונכחדת. בנוסף כאשר תלך לקיוסק ותרצה לקנות "ליקריץ",תבקש מהמוכר "במבליק" אחרת הוא לא ידע למה כוונתך.

במביליק בשפה הירושלמית (צילום: שאטרסטוק)

בערב עצמאות בירושלים ובכל מיני פסטיבלים שונים יש מלא מכונות צמר גפן מתוק אבל יהיה רשום על השלטים "שערות סבתא". וכשיש איזו שמחה ישר יגידו "קולולוש"  תוך כדי השלכת סוכריות באוויר מיד תבינו שהסוכריות הפקר ומותרות לכל דורש.

אם כך, לירושלמים יש סלנג משלהם ומילים שרק הם יבינו ביניהם, אך אם תסתובב בירושלים פעם הבאה תוכל להבין את דיבורם, אחרי הכל לא סתם כל העולם אוהב ורוצה את ירושלים, יש בה ייחוד שאין בשום עיר אחרת ,וללא ספק מגיע לה יום משלה.

"וואג'אראס"– דאווין/ פוזה

"אשתנור" – לאפה

"סיחים"– שיפודים

"אג'ואים/ אג'וקים"– גרעיני משמש

"אבו יויו" – שק קמח

"אבוללה" – הפחדה בחושך

"במביליק" – ליקריץ

"קולולוש"– הפקר

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
שכחתם מציציה שקונים במכולת - סוכריה על מקל
אני | 24-05-2017 23:25