אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דתל"שים? תהיו מודאגים משינוי ברמת הדתיות

החלוקה בין דתיים לחילונים היא במהותה דיכוטומית. מי שמאמין שיש אלוקים ותורתו מחייבת הוא דתי. מי שעבורו התורה לא מחייבת הוא לא דתי. הוא תופעה מדאיגה. בלי קשר לשאלה איך הוא מגדיר את עצמו

דתל"שים? תהיו מודאגים משינוי ברמת הדתיות
  (צילום: Yossi Zamir/Flash 90)

בשבוע שעבר יצא מחקר על שיעורי ההתדתל"שות, והמחקר עורר דיון סוער. האם המחקר אמין? כבר כתבו רבים, עיין למשל בדברי הרב חיים נבון, שהמחקר הזה לא אמין (ככל המחקרים).

אבל השאלה המשמעותית שהתעוררה השבוע היא מה הוא ומי הוא דתי. כמה מאמרים שפורסמו השבוע מבקשים לנחם את עצמם, ולומר שלא נכון שיש התדתל"שות אלא יש שינויים ברמה הדתית. יש אנשים ברמות שונות של דתיות, ולא צריך לחלק את העולם דיכוטומית לדתיים וחילונים.

אותי בדיוק זה מה שמטריד. החלוקה בין דתיים לחילונים היא במהותה דיכוטומית. מי שמאמין שיש אלוקים ותורתו מחייבת הוא דתי. מי שעבורו התורה לא מחייבת (בין אם הוא מגדיר זאת כך, ובין אם הוא מגדיר הפוך אבל בפועל לא מתייחס אליה כאל דבר מחייב) הוא לא דתי. הוא תופעה מדאיגה. בלי קשר לשאלה איך הוא מגדיר את עצמו.

כי לפתע צצים כל מיני אנשים שמגדירים את עצמם כדתיים. אבל הם בהגדרה לא. הם מגדירים את עצמם כדתי המחלל שבת, כדתי החי באורח חיים אסור, ולאחרונה: כבית דתי אוהב ה' המושתת על אדני הניאוף.

אם אנשים כאלה מתעקשים לטעון שהם דתיים – זה אמור לנחם אותנו?

ובכלל: מה ההגיון של כל אלה שבאמצע? הם מאמינים שאלוקים נתן את התורה והיא מחייבת? כנראה שלא, כי אם היא מחייבת – למה יש מצוות שהם לא מקיימים. מצד שני, אם לא – למה יש מצוות שהם כן מקיימים?

אז אולי הם לא מגדירים? הם פשוט זורמים איך שבא להם? הם בעצמם לא יודעים אם הם מאמינים או לא? זה אומר חיים בלי שום מחויבות. לזה ודאי לא יקרא דתי.

לסיכום: ייתכן שהמחקר באמת מוטה, וכמות המתדתל"שים הרבה יותר נמוכה ממה שנאמר. אבל חלק מאלה שכן מגדירים את עצמם כדתיים אמורים בהחלט להדאיג אותנו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
בינגו ושנפסיק לשקר לעצמנו
מאן דאמר | 22-05-2017 20:00
2
יש גם חרדים שמקיימים הרבה מצוות
| 22-05-2017 22:51
אבל לא את כל המצוות. כדי לקיים את כל המצוות צריך לדעת את הד' ואמונה לא מספיקה.רק עם אמונה מקיימים מה שנוח פחות או יותר .
3
למה מי שלא מאמין בחיוב לקיים מצוות ...
| 23-05-2017 8:55
הוגדר על ידי הכותב כ"תופעה מדאיגה"? מה מדאיג בכך?
4
הבעיה זה בחינוך בחינוך הלאומי . מי "הרב" העומד בראש הישיבה "
| 23-05-2017 10:46
5
הבעיה בהבנה
רוני | 18-02-2020 22:26
ה' לא נתן לנו עולם שמשקיף תמונה שחור לבן ואם הוא היה עושה זאת אזי לא היה לא שכר ולא עונש. ה' נתן לנו תורה ואמר לנו מה אנחנו צריכים לעשות ומה לא, אבל ברור לכל שזה לא אומר שמעכשיו כולם ינהגו על פיה וזהו כי אז עוד פעם היינו בעולם חסר שכר ועונש. העניין שמגיע לנו שכר עליו הוא היצר, הדברים הרבים שאנחנו לא מבינים, הדברים שבהם אנחנו מתנגדים. העולם לא כזה פשוט ומתחלק בינארית למי ששומר תורה ומצוות ומי שלא שומר מי אמר שה' רוצה שרק נשמור מצוות?! גבהו דרכי מדריככם אמר ה' ואולי גם יש מעלות רבות בעוד דברים שבן אדם עושה שאתה ואני לא רואים כמו שכתוב כי האדם יראה לעניים וה' יראה ללבב... ולא אני לא בא לבטל את מעמדה של התורה כמחייבת אבל גם בנביא היו תקופות שה' גער בעם ישראל ואמר שהוא לא רוצה קורבנות ושבתות וחגים אם הם לא נעשים בדרך מסוימת ובצדק. ואני לא מצדיק פה עבירות כי על כל עבירה שאדם עושה הוא יתן דין...