אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השופט לתובע: "אלאור חייל מצטיין לא ארחי פרחי"

השופט צבי סגל שיגר הערה לעבר התובע ותהה: "לא תהיתם למה פעל איך שפעל?". מוקדם יותר הוא הרים את קולו לעבר הסנגור יורם שפטל: "טרם קיבלנו תשובה"

השופט לתובע: "אלאור חייל מצטיין לא ארחי פרחי"
  (צילום: פלאש90)

בבית הדין הצבאי המיוחד בקריה נמשך היום (שני) הדיון בערעורו של החייל אלאור אזריה שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון. כבר בתחילת הדיון, שתוכנו הובא באתר ynet, תהה השופט צבי סגל באזניו של התובע נדב ויסמן ושאל אותו: "לא תהיתם למה הוא פעל איך שפעל?".

ויסמן פתח את דבריו בדיון ואמר: "לא היה צידוק לירי. אזריה טען שטעה לחשוב שקיימות נסיבות שמאפשרות לו לירות ואם כן טען זאת נטל ההוכחה היא עליו". סגל הקשה עליו ואמר: "הטרידה אתכם השאלה – חייל חובש מצטיין מטפל בחברו באירוע, מתעלם מנוכחות מפקדיו ועשה את מה שעשה? מה גרם לאלאור אזריה לא לעשות את מה שעשה, אלא איך עשה את מה שעשה?".

השופט הוסיף: "הוא לא ארחי פרחי. הוא חייל מצטיין. על הלמה קיבלתם תשובה. לא על האיך. הוא גם סיכן את המ"פ והמ"מ בירי שלו. האם אתה התובע שדורש להחמיר בעונש העסקת עצמך בשאלה למה עשה זאת איך שעדה זאת אפילו תוך סיכון הנוכחים בזירה שעמדו בצמוד למחבל?".

התובע ענה לשופט: "אנחנו לא מתחקים אחר ההיבט הפסיכולוגי. היסוד הנפשי הדרוש לעבירת ההריגה הוא מודעות. אין קשר בין מניע ליסוד הנפשי". עוד אמר התובע כי "בית הדין קמא קבע שגרסת אזריה אינה מהימנה. לפי הסנגור אפשר לחשוב שזהו משפטם של המ"פ והמג"ד. זה משפטו של אזריה והשאלה הייתה אם אזריה אמין או לא. מה ששמעתם משפטל זה לא ערעור אלא גרסה אחרת של אזריה. אזריה לא הכיר בסרטונים ואמר שהם לא מדברים אליו בכלל, וכאן שפטל טוען שהסרטון הוא ראיה מזכה".

בערעור התביעה נכתב: "על המשיב הושת עונש מקל שאינו עולה בקנה אחד עם מעשיו וחומרתם, אינו מתיישב עם רמת הענישה הנוהגת במקרים דומים, ויתרה מכך, אינו מתיישב עם רמת הענישה הנוהגת במקרים קלים יותר. בית הדין עצמו התייחס בחומרה למעשיו של המשיב, והציבם בקומה הגבוהה ביותר של מדרג החומרה. היה עליו לבטא את המסר הערכי, הציבורי והחברתי החשוב אשר יש להנחיל לחיילי צה"ל ולחברה כולה – גם בגזר הדין".

עוד קודם לכן התגלע עימות בין שניים מהשופטים בערעור לסנגור של אזריה, עו"ד יורם שפטל. השופט צבי סגל הרים קולו לעבר שפטל: "אנחנו במשפט פלילי וטרם קיבלנו תשובה משפטית". שפטל ענה לו שפסק הדין "לא אמר די לי בסרטון" אלא נסמך על שתי עדויות והדגיש: "הירי היה מתוך כוונה להרוג בגלל הסכין והחשד מחגורת נפץ".

סגל השיב לסנגור: "אנחנו מכירים הרבה שנים. שפטל, אני פונה אליך – לפחות צריך לעורר ספק שבית המשפט יקבע שהייתה כנות. אני מפציר בך. זה קריטי. יש מספר קריטירונים שצריך לעמוד בהם כדי שטענה זו תתפוס. אתה לא נוגע בדברים האלה".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
למהחייל כל כך טוב שטיפל קודם לבדו עם המתנחלים יורה שאלת
איריס מ.א | 08-05-2017 18:07
הוא לא עשה זאת סתם אלא אם כן חש בסכנה למה התביעה התקשורת וכל השמאל שונאים כל כך מאיפה הרשעות. על שנאת חינם נהרס בית המקדש. אני לא דתיה
מה פשר ההערה שאת לא דתייה
J | 09-05-2017 14:42
מעניין תתחת
2
לפחות האווירה היא אחרת לגמרי אבל אני לא ארגע עד...
מאן דאמר | 08-05-2017 18:51
אני לא ארגע עד שאלאור אזריה ישוחרר אישומו ימחק ושר הביטחון דאז והרמטכל יתנצלו בפניו ובפני משפחתו.
3
הוא זכאי
אתי | 09-05-2017 0:30
כל הכבוד לשופט רק שיפסוק לשחרר אותו לתמיד
4
בוודאי שהייתה
אני | 09-05-2017 9:35
הוא ירה בו בראש כי חשש למטען בגופו!!! בכלל צריך לשנות את המדיניות ולדאוג שמי שבא לרצוח בכוונה תחילה יחזור בחזרה בארון מתים וצריך לפעול על פי הכלל של דוד המלך שכתב בתהילים ארדוף אויביי ואשיגם ולא אשוב עד כלותם רק כך מרתיעים אויבים והמחבל הרוצח הזה בטח שאי אפשר לקרוא לו מפגע בא במטרה לרצוח וכטרוריסט צריך לטפל בו לא בכפפות של משי ועדיף שההורים שלו יבכו ולא הורי החיילים ולא מדובר כאן רק בחיילים יהודים היה יכול להיות שם גם חיילים שאינם יהודים ובצהל יש גם חיילים לא יהודים שמגיע להם כל הזכויות שחייל יהודי מקבל!
5
יד נוקשה נגד מחבלים.
ישראל | 09-05-2017 14:58
עדיף מחבל מת מחייל מת.
6
להבנת המצב וקריאת השטח יום לימודים ארוך לשופטים.
צבי | 10-05-2017 16:00
יחד עם המורה כרמלה מנשה האגדתית.אתם לא אמיתיים.
7
בהצלחה לחייל - שיצא משבי "צלם"
צדק משמים נשקף | 11-05-2017 14:42
8
כל הכבוד לשופט סגל! אכן חייל מצטיין
והמחבל ימ"ש | 11-05-2017 20:16
להתפלל חזק על אחינו הנתון בצרה .
9
אלאור לוחם מצטיין לא ארחי פרחי ולא סתם חייל !
א.א | 04-07-2017 14:42
הוא לא פעל סתם כי התחשק לו. עושים לו עוול מוצצים את דמו ודם משפחתו. פוגעים בעם השפוי שנראה עכשיו שהשפוי הוא מיעוט.עוול ! עוול! עוול !!!!