אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כך הותרו הניצולות שהפכו לעגונות לאחר השואה

אחרי ששרדו את התופת, ניצולות השואה הנשואות, נקלעו לטרגדיה נוספת - חוסר המידע על הבעל שנלקח אל הלא נודע. מסמכים שנחשפו מספרים על בתי הדין שפעלו להתירן מהעיגון

כך הותרו הניצולות שהפכו לעגונות לאחר השואה
  צילום: פלאש90

יום השואה בסרוגים.

אחרי ששרדו את התופת במחנות, הסתתרו ביערות או במרתפים, ניצולות השואה הנשואות, נקלעו לעיתים לטרגדיה נוספת – חוסר המידע על הבעל שנלקח אל הלא נודע. אלפי נשים יהודיות, ששרדו את המלחמה, הפכו לעגונות עגונות בלי שום יכולת לברר מה עלה בגורל יקיריהן.

בארץ ישראל, ובקהילות בחוץ לארץ אליהם הגיעו הניצולים, החלו לקום בתי דין מיוחדים אשר עסקו בסוגיה זו, בניסיון למצוא דרך הלכתית כדי להתיר את הנשים מעגינותן. התרת עגונות, הייתה מאז ומעולם אחת מהסוגיות הכבדות ביותר בעולם ההלכה, ורק פוסקים בעלי כתפיים רחבות נטלו על עצמם את המשימה והאחריות להתיר את הנשים להתחתן פעם נוספת.

אחד הרבנים הבולטים, אשר התמודד במסירות ובאנושיות רבה עם סוגיה זו, היה הרב הראשי לישראל מרן הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, אליו זרמו פניות ועדכונים על עשרות מקרים של התרת עגונות ברחבי העולם. על פי ההלכה, מספיקה לעיתים גם עדות של איש אחד, ואפילו של לא-יהודי כדי להתיר אישה מעגינות.

"עמד בתור לכבשני האש"

אחד הרבנים שעמד בקשר מכתבים הדוק עם הרב הרצוג היה רבה של מלבורן, אוסטרליה, הרב יוסף ליפמן גורביץ'. בסדרה של מכתבים בסוף שנות הארבעים, הוא מתאר כיצד חקר במקומות שונים באירופה, אחר גורלם של יהודים שנשותיהם הצליחו להגיע לאוסטרליה לאחר השואה.

פעם אחת קיבל עדות של אנשים שראו את הבעל עומד בתור לתאי הגזים במיידנק, פעם אחרת התיר אישה על סמך עדות של חבר לתא בכלא הרוסי, שראה את הבעל מת בשבי. ועוד עשרות מקרים אותם שלח לרב הרצוג לצורך התייעצות או קבלת אישור מראש הרבנים של ארץ ישראל.

המסמכים באדיבות ארכיון המדינה

יצא להציל יהודים ממנזרים

בנוסף לפעילותו בהתרת העגונות, נודע הרב הרצוג במסעותיו לאירופה לאחר המלחמה, עת הוציא במו ידיו ילדים יהודים רבים ממנזרים בהם הוסתרו בזמן המלחמה, על מנת להשיב אותם לחיק העם היהודי.

הרב הרצוג במסע לאירופה לאחר השואה (באדיבות ארכיון המדינה)

הודות למאמצי הרב הרצוג והרבנים הנוספים שעסקו בטיפול בסוגיית העגונות, הותרו מעגינותן הרוב המכריע של אותן הנשים שנזקקו להיתר ההלכתי.

את המסמכים על מרן הרב הרצוג ניתן למצוא באתר ארכיון המדינה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו