אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אברהם יוסף הורשע בהפרת אמונים

הרב אברהם יוסף, רבה של חולון, הורשע היום בבית משפט המחוזי בתל אביב בשתי עבירות של הפרת אמונים, כשהתנה כשרות מהדרין בתשלום לבד"צ בית יוסף השייך לאחיו

הרב אברהם יוסף הורשע בהפרת אמונים
  חילול השם. הרב אברהם יוסף (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אוי לחילול השם. הרב אברהם יוסף, רבה של חולון, ובנו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, הורשע היום (א') בבית משפט המחוזי בתל אביב בשתי עבירות של הפרת אמונים.

בכתב האישום שהוגש נגד הרב נכתב כי החל מתחילת כהונת הנאשם כרב העיר חולון ועד סוף 2013, הוא הנחה את הכפופים לו, בכתב ובעל פה, כי בעלי עסקים לממכר בשר בחולון, המבקשים לקבל תעודת כשרות 'מהדרין' מהרבנות, חייבים לעבוד עם אחד משלושה בד"צים בלבד – בד"צ בית יוסף, בד"צ העדה החרדית או בד"צ הרב לנדאו. כאשר מונה הנאשם כממלא מקום רב העיר אור יהודה, הוא מסר הנחיה זהה לכפופים לו.

משמעות הנחייתו של הנאשם הייתה חיובם של בעלי עסקים לקבל פיקוח ולשלם רק לאחד הבד"צים הנ"ל, כתנאי לקבלת תעודת מהדרין מהרבנות, בעוד שקודם לכן לא הייתה כל הנחיה מגבילה כאמור, ובפועל, עד תחילת כהונתו של הרב יוסף,  פיקחו בערים אלו בד"צים נוספים על מכירת הבשר. בהתאם להנחיה, ניתנה הודעה לבעלי עסקים בחולון ובאור יהודה כי עסק לממכר בשר אשר לא ימלא אחר ההנחיה, לא יקבל תעודת כשרות מסוג 'מהדרין' מהרבנות.

לא הותיר ברירה לצרכני הכשרות הספרדיים

היום הרשיע סגן נשיא בית המשפט המחוזי צחי עוזיאל את הרב בשתי עבירות של הפרת אמונים כשקבע כי "הנאשם פעל בניגוד עניינים בתחום הכשרות ומתוך אינטרס אישי –משפחתי וכלכלי מובהק, בכך שניצל מעמדו הרם וניתב בעלי עסקים לממכר בשר לשכור את שירותי בד"ץ בית יוסף, גוף השגחת כשרות פרטי בבעלות משפחתו תוך שהוא מפלה לרעה גופי השגחת כשרות פרטיים אחרים"

עוד כתב השופט: "בדרך זו, כך נטען, לא הותיר הנאשם בידי ציבור צרכני הכשרות הספרדי בחירה ממשית, אלא להתקשר עם בד"ץ בית יוסף בלבד."

במהלך המשפט כפר הרב יוסף בהאשמות וטען כי פעל על פי תפישתו ההלכתית ועל פי צו מצפונו, וזאת בהתאם לפרקטיקה מוכרת ומקובלת על הרבנות הראשית בישראל ובהתאם להוראות הדין לפיהן במתן תעודת הכשר עליו להתחשב בדיני כשרות בלבד.

במהלך המשפט, העידו עדים רבים, ובכלל זה גורמים מהרבנות הראשית לישראל, לרבות ראש אגף הכשרות ומנהל היחידה הארצית לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות, גורמים מהרבנות המקומית בערים חולון ואור יהודה, נציגים של גופי כשרות פרטיים (גופי בד"ץ), ובעלי עסקים בערים הרלבנטיות, וכן הוגשו הודעות ומוצגים רבים, חלקם בהסכמה וחלף חקירות עדים. מטעם ההגנה העיד הנאשם לבדו.

כאמור השופט הכריע כי הרב אשם בשני סעיפי האשמה. גזר דינו יימסר במועד מאוחר יותר. לפני כשנה בעקבות עתירה של תנועת נאמני תורה ועבודה, השעה הרב יוסף את עצמו מניהול ענייני הכשרות בעיר והעביר את הסמכויות לידי רב העיר האשכנזי של חולון, הרב יוחנן גור-אריה. נזכיר כי לפני כארבע שנים דרש הרב אברהם יוסף כי מועצת הרבנות הראשית תבטל את הסמכתו של יו"ר ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו לדיינות, החלטה שלא התקבלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
זו כנראה העגלה המלאה שהחרדים מדברים עליה כל הזמן
ערן | 23-04-2017 14:40
עגלה מלאה בעבריינים.
2
ממש לא מופתע מהמושחת הזה וחבר מרעיו
zw | 23-04-2017 14:45
3
עוד פעם מדינת הערב רב ממשיכה עם ציד הרבנים.
יניב | 23-04-2017 14:47
בחיים לא מקבל שזאת מדינת ישראל! עד שלא יגידו שהמדינה הולכת רק לפי חוקי התורה אין זאת מדינת ישראל וכל רבני הפרווה של הציונות הדתית יכולים להגיד מה שהם רוצים.
4
אוי למה שאפשר לעשות לאחיו בשביל כבוד
משה | 23-04-2017 15:43
אני קורא את הכתבה ומתפלא: מה עשה הרב אברהם יוסף? הוא לא חייב לשווק רק בית יוסף, אלא או בית יוסף או לנדא או העדה החרדית, ושלושתן טובות הן לספרדים הן לאשכנזים! כל הסיפור התחיל ברגע שאחיו התחרה בו במועמדות לרבנות הראשית, ותפר לו את התיק כדי שרק הוא יהיה מועמד לראשל"צ, והצליח. אבל יש דין ויש דיין...
5
לצום ?לזעוק?
| 23-04-2017 17:18
החרדים חייבים לחזור בתשובה שלמה במקום לעשות הרבה דאעיונים
6
רב צדיק! מה שמעניין אותו זה רק שיהיה כשר. ממש לא כסף!
ראובן | 24-04-2017 0:20
תלמיד חכם גדול, פרוש מהעולם הזה. מי שיחשוד בו שעשה בשביל כסף, הוא או שלא מכיר אותו או גנב בעצמו וכל הפוסל במומו פוסל
7
אתם לא מכירים במי מדובר. הוא עשה 100% לשם שמיים
ראובן | 24-04-2017 0:23
בטוח לא קיבל מזה שקל. כסף זה הדבר האחרון שמעניין אותו בחיים. צדיק קדוש, רב העיר שלי
8
מה זה השטויות האלה?????
| 25-04-2017 22:07
הרב לא הכריח אף עסק לקחת את הכשרות ש ל בית יוסף. פשוט אלה הכשרויות שהרב סומך עליהן. זה רק מוכיח כמה הרב איש אמת
9
נראה שהכותרת באה
שמעון | 26-04-2017 22:20
מתוך רצון מוטה מלכתחילה להרשיע את הרב בתור אדם אובייקטיבי אני בהחלט רואה צד שני שאם הוא הצד הצודק הרי שהרב הוא צדיק