האם הדתיים לייט באמת חולים? תגובה לרב אבינר

הרב אבינר מסרב להבין שאין דתיים לייט. יש חושבים כמותו ויש החולקים עליו. יש מחמירים כמותו ויש שאינם מחמירים. בכלל אם נבחן את ההיסטוריה היהודית נוכל לראות שאויבי ישראל מעולם לא הבדילו בין יהודים עם כיפה או בלי

האם הדתיים לייט באמת חולים? תגובה לרב אבינר
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

הרב אבינר מניח במאמרו "מה התרופה עבור הדתי-הלייט?" כי הדתיים לייט חולים. על סמך איזו הבנה הוא קובע זאת? האם הוא רופא? פסיכולוג? פסיכיאטר? או האם זאת אמירה נוספת כמו זאת השנויה במחלוקת כי "טיפולי המרה עוזרים"?

יתרה מכך כיוון שהטכניקה שלו היא לשאול ולענות גם יחד, הוא גורם לקורא להניח כי הדתיים לייט הם בבחינת "עם הארץ". כמובן שבאותה ההזדמנות הוא גם מזלזל ברבנים הליברלים באומרו שם "מניפים את דגל הידידות-ההקלה-ההתחשבות ובגלל זה גם מורים שלא כהלכה".

בדבריו אלה הרב אבינר חוטא פעמיים. הוא משמיץ ציבור שלם שאינו חושב כמותו וגם חוטא ביוהרה במחשבה שהוא טוב יותר.

הרב אבינר מסרב להבין שאין דתיים לייט. יש חושבים כמותו ויש החולקים עליו. יש מחמירים כמותו ויש שאינם מחמירים. בכלל אם נבחן את ההיסטוריה היהודית נוכל לראות שאויבי ישראל מעולם לא הבדילו בין יהודים עם כיפה או בלי, בין מחמירים יותר או פחות ובין אלה הלובשים ארוך או קצר.

יתרה מכך אצל הרב אבינר הכל מובן והכל מוחלט. "זאת גדולתו על פני חכמים", שחכמים היו חולקים ומתדיינים ואלו הוא יודע הכל. הוא יודע מה הדתיים שאינם מחמירים חושבים "הדתי-לייט אינו מחשיב את התורה כדבר מוחלט מן השמים". בשיטה זאת הוא מצמצם את האחר ולכן הוא אינו חייב לדון בשאלות שהוא מעלה.

ובכלל מרוב רצון לבדל את עצמו ולפאר את דרכו הוא מוכן לבטל ציבור שלם. ונסמך על פי השמועה "פעם אמר דתי מאוד לייט…".
בקיצור הוא מניח שיש דתיים חולים והוא שם עצמו כרופא.

לסיום שאלה: מה ההבדל בין רב ליברל לרב לייט? לדתי לייט, לדתי מאוד לייט? כל כך הרבה מונחים וכולם כדי להמעיט בערכם.

מדוע אינו מתמודד עם השאלות העולות ממציאות חיינו כפי שעושים רבנים אחרים בבחינת "אֶת מִשְׁפָּטַי הוֹדַעְתִּי אוֹתָם אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אוֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם".

=======

נעם ארזני הוא תושב מודיעין אב לבנים מתבגרים המתעניין בשאלות חינוך וחברה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
23 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
ברור שיש דבר כזה דתי לייט
| 21-04-2017 11:13
שטות לומר שאין דבר כזה דתי לייט.. חסר אנשים שאומרים שהם מקיימים מצוות אבל לא עפים על זה.. שאומרים: אני יודע שאין שום רב שסובר ככה אבל ככב נוח לי.. כמובן שאפשר לומר שהם סוברים אחרת אבל הסוברים אחרת הזה משמעותו שהם סוברים שלא צריך לקיים את ההלכה לגמרי וזה מה שהרב מדבר עליו
2
בדבריך הוכחת את דברי הרה"ג אבינר
יגאל | 21-04-2017 11:33
אחי היקר בקריאתך לרב אבינר רב איש חינוך ומלמד תלמידים כיהיר התבלבלת ובגדול. א. כי זו חוצפה שאין כדוגמתה לרב בישראל. ב. כי לא שמת לב שזהו תפקיד של רב בישראל לעמוד בפרץ ולהוכיח על ההדרדרות. ובגלל שאתה לא מבין את שתי הדברים היסודיים האלו הוכחת שהינך דתי לייט כי יהודי ירא שמיים קודם כל נותן כבוד עליון לתורה עי כבוד נושאי התורה הם הרבנים ושנית אם אינך נשמע לרבים בנושאי מפתח לא תוכל להוביל את חייך לאור דבר ה'. מציע לך לחזור בך ולהתנצל כל טוב
3
מכבודו של נעם ארזני
| 21-04-2017 11:52
שלום לך, הרב אבינר הוא גדול עצום בתורה. לעיתים באמת הוא תוקף מאוד חזק, וזאת לדעתי טעותו, כך הסיכוי שאנשים בצל יקשיבו לו פוחת... לומר שהוא טועה, לומר שהוא חוטא ביהורה?! אפשר לא להסכים איתו אבל לומר עליו כך ולזלזל בכבודו, זה מעבר ליכולתנו. צריך להיזהר, וגם הרבנים הליברלים צריכים להיזהר שהם אינם מתירים דברים אסורים... לפעמים עקב כך גם המחליטים מתירים לעצמם כל מיני דברים שהרי הרבנים התירו זאת! לסיכום יש להיזהר מאוד בדברינו.
4
מה הקשר לאויבי ישראל ולמחלות? דמגוגיה בגרוש - צא ולמד
סברי מרנן | 21-04-2017 12:33
אויבי ישראל גם לא הבדילו בין גויים שהם צאצאי יהודים ליהודים נו אז זה אומר שלא היו אנשים כאלה? איזה מין טיעון מטופש זה? בנוסף כאשר אומרים תרופות אין הכוונה לכך שהאנשים חולים. בכך חשפת את בורותך בשפה העברית ובהוויה האזרחית. לדוגמה: כאשר שופטים בבתי משפט אזרחיים פוסקים תרופות (כן... כך זה נקרא) על הפרת חוזה (וזו רק דוגמה אחת מני רבות מאוד), זה אומר שמי שתבע וזכה ומקבל את התרופות הללו (השבה פיצויים וכד') הוא חולה? כמו כן, תרופה בעברית משמשת זה שנים רבות וארוכות כביטוי מושאל ואף כשלעצמו גם בתורת מענה. סביר מאוד להניח שהרב אבינר שהוא אדם משכיל בתורה ובחכמות הגויים יודע למה הוא התכוון. אבל אתה צריך ללמוד קצת לפני שאתה כותב דברי הבל.
5
אתה צודק. דתיים ליט אינם חולים.
גבשניק | 21-04-2017 12:36
הם ניאו רפואיים. הם לא מחויבים להלכה אלא עושים מה שבא להם באותו רגע. שבת זה לא שבת. תפילות זה לא תפילות. צניעות זה לא צניעות. אפס לימוד תורה. בואו לגבש ותראו איך נראית בירת הלייטים
6
כתבה ברמת מאד נמוכה, מביך אפילו לעלות
יהודי | 21-04-2017 12:46
הכותב בספק אם מכיר את הציבור הדתי, דתי-לייט זה לא כאלו שלא מחמירים, זה כאילו שבעבר נקראו מסורתי, כלומר חותך מפה וחותך משם, והיום בגלל הקשת ההכלה של החברה הדתית, גם כאלו שעושים מה שבא להם אבל רוצים להשתייך לציבור עדיין מכונים דתי-לייט. בניגוד גמור למה שהכותב אמר.
7
ברור שטיפולי המרה עוזרים
איתמר | 21-04-2017 14:06
מכיר 3 חברים שלי שהיו הומואים והיום הם ברןך ה' ללא הנטייה המצערת הזו
8
דתי לייט...
| 21-04-2017 14:08
אתה לא יודע מה זה מחמירים.....מחמירים זה העדה החרדית. רבנים שיש להם ידידות ושאומרים אני לא חייב לקבל את מה שכתב השולחן ערוך, איפה היה דבר כזה בישראל? איזה פוסק התיר לאישה להתייחד עם גבר. וזו דוגמה קטנה רק הוכחת שכבוד הרב צדק(על אף שהוא אינו מרבותיי). לא כולם אצלכם עמי הארץ. אבל יראת שמיים אין בכם.
ייחוד?
יראת שמיים? | 21-04-2017 16:26
יראת שמיים נבחנת בייחוד? זאת היהדות שלך? אני דויקא מכירה מישהי שהיהדות שלו היתה ב״ואהבת לרעך כמוך״
9
לא חרבה ירושלים אלא בגלל שהשוו בה גדול וקטן
יוסף | 21-04-2017 15:19
למה האתר הזה המתיימר להיות אתר דתי הינו שותף לביזוי תלמידי חכמים ומאפשר לכל טמבל לפעור את פיו נגד גדולי ישראל ?
10
כתבה חלשה שלא מתמודדת עם שום דבר
י | 21-04-2017 16:44
מעבר לזה שאתה לא מתמודד עם כלום אלא רק זורק האשמות לאוויר בלי שום ביסוס אתה גם חצוף שאין כדוגמתו מדבריך ניכר מה הערך שלך לתלמידי חכמים גדולים שכל חייהם מוסרים נפשם על עם ישראל!פשוט בושה!זה בדיוק אחד הדברים הבולטים בדתיים לייט שכשהם מדברים על רבנים הם אומרים מה שבא להם אך אם זה היה פרופסור או כל משכיל אחר הסגנון היה אחר לגמרי!דע לפני מי אתה מדבר!
11
חח שסתם טמבל שלא למד תורה מימיו יחלוק על רב זה לגיטימי?
דשגש | 21-04-2017 16:54
איזה אתר של מטומטמים שמביא דעות של עוד יותר מטומטמים.פח אינטרנטי גאה.
12
הדתיים לייט יותר גרועים מהכופרים השמאלנים בהרבה
עלוב | 21-04-2017 16:54
אלה לפחות מראים את טרפותם ברבים. הלייטים מתנהגים כמו החזיר ופושטים ידיהם לדמות עצמם לטהורים.עושים מעשה זימרי ומבקשים שכר כפנחס
13
תזכיר לי מי אתה ? חצוף שכמותך.
יצחק | 21-04-2017 18:04
כמו שלך יש דעה, גם לרב אבינר יש דעה. אז תכבד אותה. שלא לדבר על כבוד תלמיד חכם.
14
מאמר שטחי. כניעה ליצרים ולתרבות השוטפת. וכלל גדול לטמד אותנו מרן הרב אבינר 'מחלוקת היא בן שווים'. בכל סאת הוא רחוק ממך כמה שנות אור בכל מה שקשור לתורה, פילוסופיה,, פסיכולוגיה וכד, ונסיון של 70 שנה
| 22-04-2017 23:54
15
אף פע לא הבנתי למה אויבי ישראל אמורים להוות את המדד שלי
אריק1 | 22-04-2017 23:55
בכלל אם נבחן את ההיסטוריה היהודית נוכל לראות שאויבי ישראל מעולם לא הבדילו בין יהודים עם כיפה או בלי, בין מחמירים יותר או פחות ובין אלה הלובשים ארוך או קצר.נניח שכן, מה זה רלוונטי למחלוקות פנימיות בעם היהודי?(לא קשור למאמר של הרב אבינר, סתם תפיסה מוזרה בעיני שאני רואה מדי פעם)
16
מופתע מרמת הטיעונים הנמוכה של הכותב
| 23-04-2017 1:01
17
תפסיקו להיעלב
| 23-04-2017 8:51
ל פעם שרב קווניק אומר את דבריו הנחרצים, מיד מופיע גל של נעלבים, ומכפישים. מתי כבר תענו לגופן של טענות? לאבסורד והסתירות בין החיים לתורה לפי שיטתכם? הכתבה הזו, כמו הרבה אחרות מוכיחות שחוץ שנוחות, אין שום דבר עמוק בשיטה המכונה לייטית.
18
את מי הוא מעניין? למה עושים עליו כתבה?
| 23-04-2017 14:24
19
דתי - יהודי
ש.ג. | 23-04-2017 17:09
משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושוע ויהושוע ...עד לחכמי הדור הנוכחי ! יש מישהו שמערער על כך ?! אם כן אינו יהודי מאמין אלא כופר או בור ועם הארץ יש מי שקשה לו שלא נהיר לו שלא ערב לו ולא מתקבל על דעתו - יש ויש אבל עי לימוד ושימוש תח הוא יבין ושב ורפא לו .כי לא דבר רק הוא מכם. קראנו בשיר השירים קווצותיו תלתלים שחורות - מתרגם האונקלוס שיש מי שדברי התורה אינם ערבים לו והינם שחורים
אכן כן, אך התורה לא נמסרה רק לרב אבינר, אלא גם לרב
אלי | 23-04-2017 22:37
לרב ליאור ולרב ולדמן ולרב דרוקמן והרב מידן והרב ליכטישטין....
20
דתי לייט
רעש | 24-04-2017 22:51
אין דבר כזה דתי לייט מזרחי חרדי חילוני יש כמה הבן אדם מקיים מצוות לדעתי רוב הציבור לעולם לא יוכל להיות דתי עד הסוף צריך הכי לגרום שיקיימו כמה שיותר מצוות עד שבעזרת השם תקום פה מדינה יהודית(בתורה) ודמוקרטית(שלא כמה שמאלנים ינהלו את העסק) בדרך החסידות וברסלב אמן סלע