הרב דיכובסקי מבהיר: "הרב יצחק יוסף – גדול שבגדולים"

בעקבות הביקורת שפורסמה בשמו על הרב יצחק יוסף שלא נבחן לדיינות, הרב שלמה דיכובסקי מבהיר "אין לי ספק שהוא נמצא בסדר הגדול של גדולי ישראל"

הרב דיכובסקי מבהיר: "הרב יצחק יוסף - גדול שבגדולים"
  מסתייג ממה שנכתב במקור ראשון. הרב דיכובסקי (פלאש90)

הרב שלמה דיכובסקי מכחיש את הדברים שפורסמו בשמו בעיתון 'מקור ראשון' בשבת האחרונה לפיהם תקף את הראשון לציון הרב יצחק יוסף ואמר כי הוא אינו ראוי להיות דיין בבית הדין הגדול.

הרב דיכובסקי, דיין בית הדין הגדול לשעבר צוטט במקור ראשון אומר "מי שלא כיהן כדיין לא יכול לשמש כנשיא בית הדין הגדול". בהמשך מצוטט הרב בכנס של מכללת אורות אומר: "הרב יוסף ממלא את תפקידו כנשיא בית הדין ללא הניסיון הראוי".

היום (ד') מפרסם האתר החרדי 'כיכר השבת' הקלטה בה נשמע הרב דיכובסקי דווקא משבח את הרב יצחק יוסף ואמר כי הוא מגדולי הדור בדור הנוכחי והקודם.

"הראו לי לפני יומיים כתבה שהתפרסמה ב'מקור ראשון' על ידי עיתונאי בשם יהודה יפרח, ביחס להרצאה שנתתי במכללת מורשת יעקב, הרצאה שהייתה מיועדת בעיקרה לסטודנטים. ההרצאה עסקה בהתפתחות הסמכות הרבנית, מאז ימי חז"ל ועד ימינו.

(ההקלטה באדיבות אתר כיכר השבת)

הפרסום במקור ראשון

הרבנים הראשיים היו פטורים בעבר מבחינות

הרב הוסיף: "הזכרתי באותה הרצאה שבעבר הייתה סמיכת חכמים איש מפי איש כפי המקובל, ולאחר מכן כאשר פסקה הסמיכה, כל רב היה נותן סמיכה משלו, וכך התנהל המצב במשך דורות. כאן בארץ ישראל, מאז שקמה הרבנות הראשית – ראו שאי אפשר להסתמך על סמיכות של רבנים פרטיים וקבעו מערכת בחינות מסודרת לרבנים ולדיינים".

"למעשה הרבנים והדיינים חייבים לעבור את הבחינות הללו", הוסיף הרב שלמה דיכובסקי: "למעט הרבנים הראשיים לישראל, הסיבה היא: רבנים ראשיים היו נבחרים הגדולים ביותר שנמצאים ולא היה צורך שיעברו את המערכת של בחינות. הרב הרצוג והרב ניסים למשל לא עברו בחינות וללא ספק שהם היו הגדולים שבגדולים".

הרב יוסף – גדול שבגדולים

הרב דיכובסקי עבר להתייחס לרב יוסף ואמר: "הנשיא היום הוא בסדר גודל של גדולי הרבנים והדיינים בגדולות עברו. הייתי מציב אותו בשורה אחת יחד עם אביו מרן הראשל"צ הרב עובדיה יוסף זצ"ל, ואני חושב שהאבא לא צריך להתבייש בבן ולא הבן באבא".

"לא ראיתי בדור שלנו וגם לא בדורות קודמים, אדם יחיד שכתב כמות ואיכות גדולה כזו של ספרות תורנית. זה פשוט מבהיל. אינני מבין איך ראש מסוגל להכיל בתוכו את כל הספרות ההלכתית באורח חיים, אבן העזר, בחושן משפט ויורה דעה, יותר מארבעים ספרים ואני חושב שהמספר גבוהה יותר, גדול שבגדולים".

באשר לתפקידו של הראשון לציון כנשיא בית הדין אומר הרב דיכובסקי: "מעבר לזה שהוא עמד בראש כולל לדיינות למעלה מעשרים שנה, וחלק לא קטן של הדיינים שהתמנו לאחרונה הם תלמידיו. "אין לי ספק שהוא נמצא בסדר הגדול של גדולי ישראל לא רק בדור שלנו אלא גם בדורות הקודמים. הוא בהחלט יכול להיות שם בשורה הראשונה יחד עם אותם רבנים גדולים". לקראת סיום דבריו הדגיש: "מחלוקת בעם ישראל בין גדולי תורה תמיד הייתה ותמיד ישנה ותמיד יהיה. זו דרכה של תורה".

 

ההקלטה מצויה בידינו

ד"ר יהודה יפרח ממקור ראשון הגיב על הדברים: "ההקלטה של דברי הרה"ג שלמה דיכובסקי בכנס התורה שבעל פה במכללת אורות ישראל ברחובות מצויה בידינו. כבוד הרב מתח שם ביקורת חריפה וחסרת תקדים על ההחלטה לדון בערעור שהוגש על ידי צד שלישי על פסק הדין של הדיין הרה"ג אוריאל לביא, החלטה שכידוע לכולם התקבלה על ידי הרשל"צ הרה"ג יצחק יוסף.

הרה"ג דיכובסקי הוסיף ומתח ביקורת קשה על רבנים ראשיים שמונו מבלי שכיהנו כדיינים ומבלי שעברו בעצמם את בחינות הסמיכה לדיינות, הוא לא נקב במפורש בשמו של הרה"ג יוסף אולם ההקשר היה ברור כביעא בכותחא לכל בר בי רב דחד יומא מסמיכות הדברים.

הרה"ג דיכובסקי חשף בכנס גם את האחריות האישית שלו למחדל ששרר במשך שנים רבות במערך הבחינות לדיינות, כפי שפורט בכתבה שפירסמנו בעיתון מקור ראשון. הרה"ג אומר כעת שהוא חשב שהדברים נאמרים בשיחה סגורה לסטודנטים ולא יגיעו לידיעת הציבור. מצער שהוא חוזר בו ובוחר להטיל דופי בקריינא דאיגרתא שרק מילא את חובתו להביא את הדברים לידיעת הציבור"

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
פגעו במרן
דרעי | 19-04-2017 16:51
2
מקור ראשון טיפשים
מיקי | 19-04-2017 16:52
לא כל מה שאומר בן אדם, כל שכן אם מדובר באדם חשוב, יכול לדלוף לתקשורת. הדליפו וסיבכו את הרב, שמיהר להכחיש כדי שלא יתנכלו אליו.
3
די ברור שאנשי התנזים של המפלגה איימו עליו
אישיהודי | 19-04-2017 17:32
כל מילה בכתבה שהתפרסמה במקור ראשון היא אמת
4
הרב דיכובסקי מפחד מכנופיית ש"ס, לא חסרות דוגמאות
גדי | 19-04-2017 18:16
הרב הגאון, מזוז לא פחד, ולכן הוא זוכה להשמצות התקפות והקפאות תקציבים, וכן החרמות של התלמידים שלו במינוי רבנים. הרב דיכובסקי לא רוצה להסתבך עם כנופיית שס...
5
יהודה יפרח - שאלת את הרב דיכובסקי לפני הפרסום?
מומו | 20-04-2017 13:21
כמובן שלא. אז למה אתה מתבכיין שהוא 'בוחר להטיל דופי בקריינא דאיגרתא'? אף אחד לא ביקש ממך להיות הקריינא. תן לרב דיכובסקי להחליט באיזה פורום ובאיזה סגנון הוא מותח ביקורת, ואל תהיה עיתונאי קטן וצהוב ומחרחר ריב.
6
לא טוב שרבנים מפחדים להביע דעתם.אבל אפשר להבין כאשר מדו
גמכחג | 23-04-2017 14:57
מדובר במאפיה שס בראשות נשיאי וגדולי פושעי עם ישראל
7
דיכובסקי נלחם
יביע אומר | 25-09-2017 22:40
דיכובסקי תומך בדוד לאו שהינה בעל שיעור תורני מספיק למול רב גדול בכמה מידות ....פשוט חבל גם ככה דיכובסקי הכניס את שני חתנו להיות דיינים ומרוויחים הרבה כסף בהרבנות עד היום בדרך צדדית דיכובסקי לא נבחר לרב ראשי ב2002 ...