היהודים הקראים: ציונים אמתיים אבל לא מוכרים - סרוגים

היהודים הקראים: ציונים אמתיים אבל לא מוכרים

מתגייסים לצבא, נאמנים למדינה אבל עדיין לא קיבלו הכרה מהממסד הפוליטי. הקהילה הקראית עדיין חיה ובועטת גם אחרי אלפי שנים. ראיון עם החכם הראשי של העדה משה יוסף פירוז שרואה התעוררות חדשה בציבור לקראים

היהודים הקראים: ציונים אמתיים אבל לא מוכרים
  החכם הראשי של הקהילה הקראית, משה יוסף פירוז. באדיבות המצלם

כאילו יצאו מספר הכוזרי היישר אל ימינו, היהדות הקראית עדיין חיה ובועטת. בארץ ישנם 40,000 יהודים קראים, ובגולה עוד כ-10,000. הקהילה הגדולה היא בארה"ב, דלי סיטי שבסן פרנסיסקו, קליפורניה. כמו גם בצרפת, פולין, וליטא ועוד.

אז נכון, היהדות הרבנית, האורטודוקסית, כבר לא חוששת מהמאבקים ההיסטוריים עם היהודים קראים והדת השלטת במדינה היא על בסיסה, ובזה היא גם שותפה לאחותה הרפורמית – אם רפורמה אז מיהדות רבנית ולא קראית. כיצד נראים חיי היהודיםהקראים היום? איך היה ליל הסדר שלהם? ומה לגבי ספירת העומר? האם המחלוקת הידועה מתי סופרים תחזור מחדש בעדכון מודרני? ראיון עם החכם הראשי של העדה הקראית, משה יוסף פירוז.

בדרך כלל מכירים את הבית כנסת ברמלה של היהודים הקראים, אבל למעשה ישנם 14 בתי כנסת ב-12 מרכזים. ישנם שני בתי כנסת באשדוד, שניים ברמלה, הבית כנסת הכי עתיק נמצא בירושלים בעיר העתיקה (ברחוב היהודים הקראים 8), וגם בקרית גת, אופקים, באר שבע, ערד ועוד.

האם היהודים הקראים כפופים בישראל לרבנות?

בארץ, הקהילה הקראית בעלת אוטונומיה דתית עצמאית, ישנם מוסדות משלהם בכל תחומי הדת: נישואין, מוהלים, שוחטים, איטליזים ואפילו חברא קדישא. העצמאות הדתית ניתנה ליהודים הקראים מקום המדינה, לפני שנתיים-ניסו לבצע מחטף ולשלול מהם את הסמכות, אך בג"ץ הכריע לטובתם. כמו כל קהילה יש להם רב ראשי שהוא ראש מועצת החכמים מכל הקהילות. ישנו גם גוף מורחב יותר, המועצה הדתית שכולל גם חזנים, דיינים, מוהלים ושוחטים ועוד.

החכם פירוז מכהן זו הקדנציה השנייה, ובסך הכל שנה ששית, כחכם הראשי של העדה הקראית. פירוז, 45, מתגורר בבאר שבע ונשוי עם ארבעה ילדים. תקציב הדת בקהילה מטעם המדינה הוא מועט, ולכן החכמים מוצאים את עצמם מתפרנסים מעבודה נוספת. פירוז עובד למחייתו כמהנדס מערכות מחשוב באוניברסיטת בן גוריון.

אז איך הופכים להיות חכם או רב בקהילה הקראית? הלימוד הוא לרוב במסגרות מצומצות, ולפעמים גם בחברותא, ישנו רב שמלמד אותך באופן אישי ומעביר את המידע ההלכתי ישנו גם חוג לימודים, החכם פירוז למד כ-10 שנים עם רבנים יותר מבוגרים ומנוסים, וישנם ספרים וחומרים רבים שמהם ניתן ללמוד. מעבר להיותו החכם הראשי, פירוז גם מכהן כשוחט בקהילה, דיין בבית הדין, מחתן זוגות, וכל התפקידים שרב מקיים.

התורה שבכתב היא השולחן ערוך שלנו

"ההבדל העקרוני מתחיל ומסתיים בסמכות", עונה החכם הראשי פירוז, "אחרי שבני ישראל ישראל הגיעו לגלות ופסקו הנביאים והנבואה, השאלה היא איך היהודים מנהלים חיים דתיים". התשובה לכך היא חד משמעית: "התנ"ך זו הסמכות – ללא כל תוספות, התנ"ך הוא דבר האל".

אז על מה אנחנו חלוקים בעצם?

הפערים בין היהדות הרבנית לקראית היא, לדבריו, שזו הראשונה הוסיפה את את תורה בעל-פה שהיא ודרכיה הם הסמכות העיקריים אצל הרבניים. לפי החכם פירוז בתנ"ך "אים שום דמיון ואין אזכור לתורה שבעל-פה והיא אף סותרת את הכתוב". לפי העדה הקראית הסמכות נמצאת במקורות, לפי הכתוב.

כמובן שגם להם יש דרכי פרשנות לתורה כיוון שהשפה שנכתבה היא מקראית ("לא-מודרנית") אזי יש צורך בפירוש. אבל ההבדל בינם לבין הרבניים, אומר החכם פירוז, הוא שדרך הפרשנות שלנו על הפשט בלבד "אין אצלנו לא דרש, לא סוד ולא מיסטיקה". כך למשל, הם מקבלים את כל האמור כפי שהוא למעט מקומות שהם בוודאי גוזמא שנועדו לחדד כמו המרגלים שאומרים שהם ראו ערים בשמיים, שהרי ברור שאין הכוונה לפשט ממש.

כמו למשל דברי יהודה בפרשת ויגש "ונפשו קשורה בנפשו" שברור שאין הכוונה לקשירה פיזית, אלא ברמה הנפשית.

בית הכנסת העתיק בירושלים ע"ש ענן הנשיא

אולם ישנם מקומות שבהם בלא מסורת לא נדע מה הכוונה, כמו למשל סוכה ושחיטה?

אולם לפי החכם פירוז דווקא סוכות אפשר לראות את הדרך הקראית שהתנ"ך משמש גם מקור היסטורי למסורת. שהרי כבר בספר נחמיה (ח,טו) נאמר: "צְאוּ הָהָר וְהָבִיאוּ עֲלֵי זַיִת וַעֲלֵי עֵץ שֶׁמֶן וַעֲלֵי הֲדַס וַעֲלֵי תְמָרִים וַעֲלֵי עֵץ עָבֹת לַעֲשֹׂת סֻכֹּת כַּכָּתוּב" בהקשר לסוכות. הרי שישנם פרטים לגבי נראות הסוכה. החכם פירוז מדגיש שבדרך-כלל מתעלמים מדבר עקרוני והוא "החיים הדתיים של העם היהודי כעם חקלאי".

בעבר, בהינתן המצוות, עם ישראל חי בצורה שונה ולכן יש להבין את ההקשר בתורה לפי זה. צורת החיים הייתה שבטית, גידלו חוות פרטיות ובנים גדלו ליד הוריהם. לא היה פעם קברן או שוחט אלא כל אחד היה יודע מעביר את המסורת לבנו.

"תמיד נשאל השאלה איך יודעים לשחוט הרי לא כתוב בתורה שבכתב" אומר החכם פירוז, התשובה לכך היא לפי צורת החיים השבטית של עם-ישראל, שחיטה הייתה דבר יומי וכל אחד היה שוחט לעצמו ולכן המסורת עברה מאב לבנו. "כמו שאין הוראות איך לישון, לאכול, לא צריך להיות כתוב איך לשחוט כי זו הייתה מסורת מאב לבנו". אמנם השחיטה הקראית יותר מחמירה, בבהמה ועוף, ודורשים ארבעה סימנים (ולא 1 או 2 בהתאמה), כן גם אסור לשחוט בהמה הרה וכו' מטרת השחיטה הקראית היא לא למניעת סבל אלא כדי לוודא שכל הדם יצא לגמרי כי ישנו איסור אכילת דם. לכן, אומר החכם פירוז, ישנו קשר בין כל המצוות לצורת החיים. "לא צריך תורה שבעל פה אלא להבין את ההקשר. כך ההלכה הקראית יוצאת דרך שלושה עקרונות: הכתוב, ההקש והמסורת מדור לדור.

בעדה הקראית בכל דור כל חכם היה כותב ספר, בשפה הרלוונטית לתקופה שלו, ובה הלכות היהודים קראים. שמשווים בין הספרים השונים רואים שאין הבדל לגבי הנושאים העיקריים. כמו שבת, טומאה וטהרה, כשרות, שחיטה ודיני אבלות ועוד. בסופו של דבר, "התורה שבכתב זה השולחן ערוך שלנו".

נשים שוות לגברים

בשונה מההלכה הרבנית, אצל היהודים קראים החיובים שווים בין נשים לגברים. למעט מצוות ספציפיות כמו טומאה וטהרה ליולדת ("שברור שזה רק בנשים"), אין הפרדה מגדרית. לפי החכם פירוז זה ברור ולא צריך להיאמר. הרי רשום בתורה "לא תגנוב" ואנחנו לא מפרשים שבגלל שזה בלשון זכר אז נשים פטורות, אלא ברור שאמנם הניסוח בלשון זכר אבל המצוות שוות לשני המגדרים: נשים וגברים כאחד וגם על אישה נאסר לגנוב. כך גם לגבי עדות האשה: בעדה הקראית האשה מעידה ולא פסולה לעדות. לפי החכם פירוז יש לכך ראייה ברורה: אם היא מעידה על עצמה שהיא נטהרת, ויש בכך דיני נפשות (אם תהיה נידה ואסורה על בעלה) קל וחומר בדיני ממונות.

משפחתו של פירוז נטועה היטב בשורשי העדה הקראית, והם יכולים למצוא את שורשי המשפחה עד 1200 שנה. משפחתו של פירוז מגיעה מדמשק, אבל מקור השם באיראן: שם לאבן חן יקרה, יהלום בצע טורקיז. "פירוז" בפרסית משמעותו גם ניצחון. האם היהודים הקראים יכולים להתגאות בשם שמשמעותו ניצחון? קשה להגיד.

מצד אחד הקהילה שרדה אלפי שנים, אבל מצד שני הם חצי אחוז מהאוכלוסייה הישראלית. יכול להיות שיש לכם בעבודה אתכם קראי ואפילו לא ידעתם. הלבוש אותו לבוש כמו כל אחד ברחוב. וגם אצל היהודים הקראים ישנה התפלגות בין אדוקים ושומרי מצוות שתראו אותם עם ציצית תכלת (אבל לא מחלזון שלא מופיע כי משמעות הכתוב הציצית הצבועה).

ראש חודש ניסן – שנה טובה 

דרך קלה לזהות קראי היא אם בראש חודש ניסן איחל לכם שנה טובה. מהמקורות הרבניים אנחנו יודעים שניסן היא ראש החודשים, אבל בפועל, היהודי הרבני מתייחס לכך לחודש השביעי – תשרי. בחג המצות יש להם כמה דינים מיוחדים. כל קהילה קראית יש לה את המנהגים שלה, אבל המצוות דומות. כך למשך, בחג המצות לא שותים יין אלכוהולי כי יש בו שאור (שהוא אחד המאיסורים: שאור, מחמת וחמץ). לכן שותים מיץ ענבים מצימוקים מיוחדים שהשרו אותם במים בלילה ולאחר מכן סוחטים אותם. טעמו של המיץ המיוחד מתקתק. חוץ מכך ישנן מצות ביתיות שמכינים בבית, מסורת הכנה של אמהות ובנות.

אצל היהודים הקראים אין קערת ליל הסדר עם זרוע וביצה, אבל נהוג לאכול מרור וצלי כבש. המרור אצלם שונה מהחסה והחזרת שרגילים, והוא מעין סלט ירקות שכולל חסה, כרפס, פטרוזיליה, שמיר וקליפות לימון בשביל המרירות. שינוי מהותי הוא כל עניין מכירת החמץ שלא קיים אצל היהודים הקראים, לפי החכם פירוז נאמר במפורש שלא ניתן להשאיר בבית חמץ (כפי שמות יג,יז "מַצּוֹת יֵאָכֵל אֵת שִׁבְעַת הַיָּמִים וְלֹא יֵרָאֶה לְךָ חָמֵץ וְלֹא יֵרָאֶה לְךָ שְׂאֹר בְּכָל גְּבֻלֶךָ"), גם לא להחביא, ולפני הפסח הם נפטרים מכל החמץ לגמרי.

הגדת הפסח כוללת אצלם הלל קטון (בדומה להלל הגדול שנאמר בשבת), מספרים על יציאת מצרים דרך טקסט שרובו מורכב מפסוקים מהתורה ותהלים. מספרים על גדולתו של הקב"ה, שירים להלל ושבח, וכל קהילה לפי מנהגיה. מה שמיוחד הוא הסדר הקהילתי שבו כולם מתכנסים ביחד לכבוד החג. וכמובן, המחלוקת העיקרית לגבי ספירת העומר. אצל הקראים סופרים ממחרת השבת וכל יום סופרים וכן כל שבת נספרת.

מחגיגות  שיפוץ בית הכנסת המרכזי ברמלה ו-50 שנה להיווסדו

היהודים הקראים הם אמנם מיעוט, אבל חשוב להסביר שהם אזרחי המדינה לכל דבר. תראו אותם בצבא, באוניברסיטה, בעירייה, במכולת. רגיל. הם ציונים לכל דבר. למי שזוכר "עסק הביש", פעולת אמ"ן שנכשלה בשנות ה50', אחד מהם ד"ר משה מרזוק היה קראי. לפי החכם הראשי פירוז ראשוני הציונים היו בעצם יהודים קראים, אותם אבלי ציון הראשונים מעיראק ואיראן שקראו לכל הקראים לעלות לארץ ישראל ולהתאבל. כך, דניאל בן משה אלקומיסי, חכם קראי חשוב מהמאה התשיעית שקרא לעלייה לארץ ישראל ובנייתה של ירושלים. כמו כל יהודי גם הם מחכים לגאולה…אבל כבר אמר חכם קראי "שהיהודים הרבניים, בהמצאתם את התלמוד והטעיית מדרך האמת מעכבת את ביאת המשיח".

ליהודים הקראים ישנם בתי כנסת משל עצמם, אבל בגלל שאין להם נציגות פליטית בכנסת אזי התקציבים מאד דלים והם לא יכולים להתפתחת כמו שרצו. נעשו גישושים גם בשיחות עם שני נשיאי המדינה (פרס וריבלין), אבל "לא מצאתי אוזן קשבת לצרכים" מתוודה החכם פירוז. התקציב הוא כמעט "לעג לרש" אומר פירוז, ועל כן כל רבני הדת של הקהילה נאלצים להתפרנס ממקורות אחרים. למרות כל זאת, רק בשנים האחרונות הקימה הקהילה שני בתי כנסת, כמו לפני 6 שנים באשדוד ובראשון לציון.

ומה עם הילדים? ליהודים הקראים אין בתי ספר משלהם והילדים מתחנכים בבית ספר הממלכתים, והדקויות מאלצות אותם לחנך בצורה מאתגרת. כמו: למה בבית ספר יש חנוכה אבל בבית אין (לא מופיע בתנ"ך), לעומת פורים שכן. בקהילה, הפילוג הדתי זהה לחברה הישראלית. ישנם אדוקים במצוות, ישנם מסורתיים וישנם גם חילונים. אולם ישנם גם טקסי גיור שעורכים הקראים וישנו גם ערבוב דרך נשואים שמרחיב את המשפחה הקראית.

הקהילה היהודית הקראית ממשיכה להתפתח למרות התקציב הדל ולמרות המיעוט שמכיר אותם ואת דרכיהם. האם בעתיד נראה שוב מאבק על ההגמוניה הדתית? קשה להאמין. אבל, מי יודע.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
52 תגובות - 26 דיונים מיין לפי
1
לא נשכח ולא נסלח מה שעשו לרמב"ם הרשעים האלה...
יניב | 01-05-2017 21:32
שלא מאמינים בתורה שבעל פה.
עד מתי רשעים יעלוזו
קראי גאה אחר | 21-11-2019 19:05
חכה תקבל את המגיע לך מהשם יתברך . מסיט דברי שקר והבל.
לך תלמד
קראי גאה | 14-08-2018 19:57
אמא שלך רשעית מרשעת
לאלי. תלמד מה עשו הקראים לספרי הרמב"ם..
יניב | 04-05-2017 21:48
הרשעים האלו. הם כופרים בתורה שבעל-פה אלו אכן רשעים עד שלא יעשו תשובה על חילול ה' שעשו.
רשע מי שמגיב כך...
אלי | 02-05-2017 18:17
2
אז הוא סוקל באבנים מחללי שבת?
מאן דאמר | 01-05-2017 21:40
ונואפים? האם הוא מוציא להורג בן סורר ומורה? מנהיג גאולת דם? מעניין לדעת...
3
חשבתי שאתם אתר יהודי...
יהודיה גאה! | 01-05-2017 21:45
קראים הוציאו עצמם מין הדת שלנו לפני אלפי שנים. להגיד שקראים יהודים זה כמו להגיד שהנוצרים יהודים!!! לפי היהדות המקורית - קראי צריך להתגייר כדי להיות יהודי!!!
הקראים זיכו את הרמב"ם בעשיית ברית מילה לבנו !
סעדיה | 07-05-2017 22:23
4
הצחקתם אותי
מוטי | 01-05-2017 21:46
זה חכם ראשי או בדרן ראשי? אסתפק בהערה אחת: "כמו שאין הוראות איך לישון, לאכול, לא צריך להיות כתוב איך לשחוט כי זו הייתה מסורת מאב לבנו". חחח. אז למה צריך לכתוב על ציצית, ועל החיות הטהורות והטמאות, ועל מילה? ובגלל שקשה להתאפק, עוד אחת: כתוב בקרבנות פסח, על קרבן התמיד ייעשה ונסכו. נסך בכל התנ"ך נאמר רק על יין, ולכן הם מתנגדים לניסוך המים בסוכות, אז פתאום הם ממציאים שיין זה חמץ? חבורת ליצנים!
אם קראים הם ליצנים אוליי רפואיים אבל אתה לץ וזה גרוע !
יוסף צדיק | 07-05-2017 22:33
5
מעניין את הסבתא, הכותב צריך לחזור בתשובה
יהודי | 01-05-2017 22:46
6
מה עם תפילין?
| 02-05-2017 0:09
המסורת זו התורה שבעל פה. התורה והתלמוד מתאימות לזמנם מה שלא מסתדר לנו היום. עשרת הדיברות לא משתנות לכן הן נתנו בגילוי הר סיני.
7
נפלתם על הראש?
שלמה כהן | 02-05-2017 0:19
מה זה אתר "סרוגים"? אפולוגטיקה לכפירה? אתר שמתיימר להיות נאמן לרוח התורה לא יכול לייצג באור חיובי דברי כפירה כאלה. לא עושים מחקר השוואתי בין תורת משה וחיקויים רפורמים (אפילו תהיה זו רפורמה מלפני אלף או אלפיים שנה). פשוט אין מה להשוות! דבר נוסף - זה לא במקרה שההלכה הקראית הינה סימטרית בין גברים לנשים. החתירה לשיוויון הלכתי בין גברים לנשים הינו אחד מהמאפיינים המרכזיים של כל הכתות הרפורמים. מכתות ים המלח ועד הרפורמים הנוכחיים דרך הקראים והנצרות.
תחשוב לפני שאתה
נ | 07-05-2017 20:09
איך לעזעזל הקראים יכולים להיות רפורמים אם הם נאמנים לכל מצוות התנ"ך?
8
סרוגים, למה אתם מביאים את הכופרים האלה?
שירה | 02-05-2017 2:04
כופרים בתורה שבעל פה, עוברים על שלוש עשרה העיקרים, הם סה"כ שלב מוקדם של נצרות.
9
תגובות נוראיות
יוני | 02-05-2017 11:10
לכל הרבנים הנעלים שמגבים פה, אין גבול לרשעות שלכם, ולרוע שיוצא לכם מהפה. אתם באמת חושבים שאתם נעלים יותר מן הקראים, אז לפי התגובות שאתם מגיבים פה אתם אפילו לא יותר נעלים מן הבהמות, להם לפחות יש יותר חמלה והבנה מאשר לכם יש. אז מה קרה הקראים לא מאמינים בתורה שבעל פה. באמת סה כל כך חשוב לכם, אז לקראים יש מנהגים משלהם ורבנים משלהם, עד כדי כך זה מפריע לכם. הקראים לא באו פה לחנך אתכם או להמיר אתכם, זאת דרכם, תכבדו. דרך ארץ קדמה לתורה. ברגע שיהיה שלום בינינו, יהיה שלום על כל ישראל.
10
בשבוע הבא: כתבה אוהדת על יהודים משומדים
שאול | 02-05-2017 13:17
מזרוחניקים, מה יהיה איתכם?
11
שנאה וביום העצמאות????
רמי | 02-05-2017 13:17
לכול המגיבים - כיהודי קראי גאה שנאה היא לא דרכינו ,נועם וכיבוד האחר. היהודים הקראים ציונים כפי שנאמר עוד מהמאה התשיעית קראו לעליה ( כן, קצת לפני גוש אמונים והרב קוק....,קצת כבוד). ההבדל העקרוני שאצלנו התנך קובע ולא התורה שבעל פה שהיא איננה תורה משמיים למרות שיש בה הרבה דברי חכמה ,במקרים מסוימים סותרת את התורה (רבנים מסוימים אורטודוכסים הודו בכך) וחלק מהדברים מה לעשות דברי שטות. מישהו יכול להגיד לי למה אסור למשל לאכול דג ובשר בצלחת אחת חוץ מאותו "חכם רבני" שקבע זאת והרשימה עוד ארוכה....
כיהודי אתה צריך לחזור בתשובה!...
יניב | 04-05-2017 21:50
התורה שבעל-פה נתנה בסיני ועברה מדור לדור עד שהועלתה על כתב בתקופת התנאים והאמוראים. אכילת בשר ודג הן מפני הסכנה. ואם אתה קורה לרמב"ם בכינוי הגנאי הזה אז ודאי יש להוקיא אתכם מהשורש לגמרי. רשעים כופרים.
12
קראים
אבי | 02-05-2017 14:59
הכול דבריי הבל הבלים על מה שאמר אותו אחד שקורא לעצמוא רב קראי
מי שבקיבעון לא יילמד כלום בחייו ולא ייתקן מעשיו
מרדכי | 07-05-2017 22:31
לכן המגיבים פה בצורה מגונה מוסיפים עוון על פשע לנפשם כמו רעי איוב הטועים.
13
רשעים גדולים
שלמה | 02-05-2017 17:27
מה אתם מציגים אותם באור כזה אפשרי הם כופרים בתורת משה האמיתית שבאה יחד עם תושב"עפ, הם ממש אינם יהדות חד וחלק!!!!!!!!!!!!! אל תפרצו פרצות בישראל!!!!!!!!!!! האחריות הגדולה עליכם!!!!!!! בבקשה!
תורה שבע"פ לא הייתה גם לפני מתן תורה בהר סיני
מתמיהים אנשים פה | 07-05-2017 22:20
אז למה לבוא בטענות נגד הקראים ? אולי גם תבואו בטענות נגד אברהם אבינו ששחט בלי תורה שבע"פ ושמל את בנו בלי תורה שבע"פ, הא ...?!!! אז תבואו גם בטענות נגד נוח הצדיק ונגד כל אחד ....
14
קצת משעשע,
| 02-05-2017 21:39
הוא אומר שיש מסורת שחיטה מאב לבן. אז אם הוא מכיר במסורת, למה לא להכיר במסורת בשאר הדברים? חוץ מזה, איך הגיעה המסורת לאב שהעביר לבנו, אם לא דרך החכמים? היהדות הקראית איננה יהדות, כי יהדות איננה ארכיאולוגיה. אנחנו לא עומדים מול ספרים, דפים והרבה אותיות לא מובנות. אנחנו עומדים מול דבר חי, מול הרב, האיש החי שדרכו עובר דבר ה' איש מפי איש. לכן אינני מבים לשם מה יש להם בכלל רבנים. אם הכל תלוי בספרים אז שיהיו רק ספרים. הקראים הופכים את התורה לסוג של 'מתה'. לעומת זאת, היהדות האמיתית היא מלאת חיים ופוריה.התורה מתחדשת בכל יום. בכל יום יהיו בעיניך כחדשים.
15
חד וחלק
נתי | 03-05-2017 0:14
כך ההלכה הקראית יוצאת דרך שלושה עקרונות: הכתוב, ההקש והמסורת מדור לדור. בקיצור הכל אותו דבר בדיוק אגב מה עם תפילין???? וקשרתם לאות על ידך...
16
למה הם מחכים למשיח?
שמן למדורה | 03-05-2017 0:17
לא כתוב עליו מילה בתורה שבכתב!
הקראים מאמינים בכל התנ"ך
ראובן | 03-05-2017 20:49
הקראים רואים בכל התנ"ך מקור מהימן להבנת התורה כולה. בספר מלאכי כ' פסוקים כב' כג' כתוב: "זִכְרוּ, תּוֹרַת מֹשֶׁה עַבְדִּי, אֲשֶׁר צִוִּיתִי אוֹתוֹ בְחֹרֵב עַל-כָּל-יִשְׂרָאֵל, חֻקִּים וּמִשְׁפָּטִים. הִנֵּה אָנֹכִי שֹׁלֵחַ לָכֶם, אֵת אֵלִיָּה הַנָּבִיא--לִפְנֵי, בּוֹא יוֹם יְהוָה, הַגָּדוֹל, וְהַנּוֹרָא. כד וְהֵשִׁיב לֵב-אָבוֹת עַל-בָּנִים, וְלֵב בָּנִים עַל-אֲבוֹתָם--פֶּן-אָבוֹא, וְהִכֵּיתִי אֶת-הָאָרֶץ חֵרֶם".
17
הקראים הם היהודים האמיתיים
דודי | 03-05-2017 7:57
הפנימו זאת
החרדים הם הרפורמים הראשונים !
יוני | 07-05-2017 22:28
הראש הרבני ממציא לנו פטנטים לא כשרים.
הציבור הדתי לאומי הוא קראי...
אליהו | 05-05-2017 18:42
להערכתי תוך 10 שנים יהיה פיצול, חלק יהפכו לקונסרבטיבים חלק לקראים, והמעטים ישארו בדרך האמת ויעברו לציבור החרדי (אם מעט שוני)
הם לא. הם כמו רפורמים אותו זבל.
יניב | 04-05-2017 21:51
18
היהודים הקראים מחזיקים בדרך האמת
אדם פשוט | 03-05-2017 8:45
הוכחה ראשונה - קראו מה כתב הרמב"ם על אופן התפילה והנכון: (ספר אהבה - הלכות תפילה וברכת כוהנים - פרק ה) יא [י] כריעה כיצד: המתפלל כורע חמש כריעות בכל תפילה ותפילה--בברכה ראשונה בתחילה ובסוף, ובהודיה בתחילה ובסוף. וכשגומר התפילה, כורע ופוסע שלוש פסיעות לאחוריו כשהוא כורע; ונותן שלום משמאל עצמו, ואחר כך מימין עצמו, ואחר כך מגביה ראשו מן הכריעה. וכשהוא כורע בארבע הכריעות, כורע בברוך; וכשהוא זוקף, זוקף בשם. במה דברים אמורים, בהדיוט. אבל כוהן גדול--כורע בתחילת כל ברכה, ובסוף כל ברכה; והמלך--כיון ששחה בראשונה, אינו מגביה ראשו עד שגומר תפילתו.
מחזיקים בדרך האמת? כן בטח - מה שתכתוב........
אוראור | 20-07-2018 15:40
בטח בטח............................
הרמב"ם
אדם פשוט | 10-05-2017 14:20
את זה אתה אמרת לא אני! אני משאיר לך לחשוב לבד, ואולי כשתחיל לבדוק דברים וללמוד קצת - יפתחו עינך. בברכת הצלחה .........
לא הבנתי, אתה טוען שהרמב"ם היה קראי?
אריק1 | 04-05-2017 14:31
19
הקראים טענו בשואה שהם אינם יהודים וכך לא נפגעו
היסטוריון | 03-05-2017 8:55
תעזבו אותנו בשקט.
ישנם מספר לא קטן של ניצולי שואה שהעידו שקראים הצילו אתם
איתי | 03-05-2017 20:41
בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה התארחתי אצל חברים בערב מיוחד זיכרון בסלון, ובו זכיתי לשמוע סיפור מרגש של ניצול שואה שסיפר בהתרגשות רבה על תקופת השואה ועל משפחה קראית שהצילה את משפחתו, ע"י הנפקת תעודת קראי מזוייפת שהכינו לבני משפחתו. האם אותו ניצול שואה לדעת ה"היסטוריון" המלומד גם הוא אינו מספיק יהודי לדעתך כי הוא ניצל באמצעות תעודת קראי?
20
הקראים ציוניים?
יהודה | 03-05-2017 14:12
אמנם הקראים מרזוק ועזאר נהרגו על עבודתם למען מדינת ישראל במצרים אבל הדברים לא פשוטים ראו הדברים הבאים מתוך ויקיפדיה במאה ה-19 ניסה מנהיג הקראים במזרח אירופה, אברהם פירקוביץ', להוכיח, בין היתר באמצעות זיופים, שהקראים אינם חלק מעם יהודי אלא צאצאי עשרת השבטים השוכנים בקרים אלפי שנים. כתוצאה מפעילותו התפתחה הלאומיות הקראית, שראתה את הקראים כלאום נבדל ולא כתנועה דתית. מגמה זו התחזקה בתקופת כהונתו של שריה שאפאשל (Seraya Shapshal ), שהיה חוקר שפות, כמנהיג הקהילה. שאפאשל הקדיש את חיו להוכחה הנחתו שקראילאר' הם צאצאים של כוזרים השוכנים בקרים עוד לפני המרת דתם לדת הקראית. מוסכם בקרב החוקרים שמוצא הקראילאר הוא אכן ביהודים, אולם למעשה כיום בניגוד לעבר הם רואים את עצמם כלאום נפרד. בזמן השלטון הנאצי לפי בקשת שריה שאפשאל הוקמה ועדת בדיקה לעניין מעמדם הגזעי של הקראילאר. הנאצים פנו למספר אישים יהודים בשאלה אם הקראילאר הם ממוצא אתני יהודי. אלו שיקרו ביודעין והצהירו שאין שום קשר בין הקראים לעם היהודי, מתוך מטרה להציל את הקראילאר. קביעתם סייעה להצלת הקראילאר מהשמדה בשואה, אולם היו מקומות שבהם הצהירו הקראילאר על יהדותם ונספו בשל כך. היחס המיוחד לקראילאר קומם כמה אידאולוגים נאצים, שידעו שמדובר למעשה ביהודים, ורווחה דעה שיש לשמור בסוד את קיומה של קבוצה אתנית זו ואת הסלחנות כלפיה. קראילאר, כקבוצות אתניות אחרות באירופה הכבושה, גויסו לשרת בצבא הגרמני. על פי האנציקלופדיה של השואה: בעיית יחסם של הקראים ליהודים הרבניים אינה קלה לקביעה בשל מיעוט העדויות. היחס לא היה אחיד. בלוצק שיתפו הקראים פעולה בהתעללות ביהודי המקום ובוילנה ובטרוקי המציאו רשימות מדויקות של בני עדתם, ובכך סיכלו אפשרות הצלה של מאות יהודים רבניים, שהצטיידו בתעודת קראים מזויפת. היהודים ההם נתפסו ונרצחו. במקומות אחרים סייעו הקראים, נתנו אפילו תעודות מקוריות והצילו יהודים יחידים.
21
מה משנה קראים או יהודים ?
דני | 03-05-2017 14:39
מה שחשוב שהם ציונים וישראלים והם בדיוק כמו כל אחד אחר ואם בשואה הם טענו שהם לא יהודים ונצלו בגלל זה אז מה קרה? בכל מקרה מעדיף אותם על כל פני כל הגויים שעולים לארצנו על סמך זה שהסבא שלהם היה יהודי ותחשבו על זה...
הקראים הם מבשרי הציונות הדתית המעשית.
יהודה | 07-05-2017 22:15
קראים כן נפצעו ונרצחו ע"י נאצים. בין היתר גם ע"י לחימה בצבא האנגלי נגד הנאצים. זה לא נכון להגיד שהקראים ניצלו מאימת הנאצים. קראים סבלו הן מהנאצים והן מהמוסלמים בארצות ערב, במצריים ובסוריה בעת הכרזת קום מדינת ישראל.
ציונות=נאציזם!
יניב | 04-05-2017 21:52
לא נשכח ולא נסלח על פשעי הציונות בראשות המנהיגים החילונים והמפד"ל.
22
גם החבר'ה שלי מהשכבה בתיכון
נגבי | 03-05-2017 14:55
ציונים אמיתיים, מתגייסים לצבא ונאמנים למדינה. וגם לנו אין שום ייצוג ותקציב פוליטי... מה החרטוט הזה??
23
כל הכבוד לאתר סרוגים
משה | 03-05-2017 20:58
ראוי לציין שמאד נהנתי לקרוא את הכתבה. אני כיהודי מאמין, היה לי הכבוד לשמוע זוית נוספת של אנשים שחושבים אחרת מימני. אני חשבתי שהקראים היו רק נחלת העבר, והם רק חלק מהפולמוסים הגדולים. והופתעתי שהקהילה הזו חיה ונושמת ומקימים את ההכלכה לפי שיטתם.
איפה כתוב
תורת מפה | 27-10-2017 17:12
ואיפה כתוב שצריך לנשק את הקבר של הצדיק ושהצדיק הוא ה׳ הוא יביא לך זיווג פרנסה אוכל ילדים לא נמאס לכם להמציא תורה? או הלכות אתם טמאיפ ותשארו טמאים העיקר תשטתחו בקברי צדיקים... אומן אומן הרבי מאומן אדם מת הנפש שלו בשמים איך הגופה תעזור לכם ומכן יש פסוק חכם שאומר לא תעשה לך פסל או תמונה!!!!
הנוצרים מתפללים גם על ספסלים כמוך ...
ליניב | 07-05-2017 22:10
אז בבית כנסת במה אתה שונה מהם ?! אתה נראה כמוהם. ...
ההבדל, יניב
נ | 07-05-2017 20:07
הוא שנוצרים שינו את כל מצוות היהדות, יצרו חגים חדשים ומאמינים שישו הוא בנו של ה'. הקראים הם ההפך הגמור! הם מאמינים בתורת ה' ו*רק* בה. אם כבר, הרבנים הם אלה שהמציאו דברים ושינו, אם תסתכל תגלה שמלא דברים בתלמוד היקר שלך סותרים את התנ"ך, "גוי של שבת"? ה' בעצמו אמר" לא תעשה כל-מלאכה אתה ובנך-ובתך עבדך ואמתך ובהמתך *וגרך* אשר בשעריך," והם חושבים שרק בגלל שאדם הוא גוי אומר שמותר להשתמש בו כדי לחלל שבת! וזה שהם אומרים "קול באישה ערווה"? האם שכחתם במקרה שמרים אחות משה ודבורה הנביאה שרו? הרבנים ממציאים ומשנים כל כך הרבה דברים אבל כן, ברור, אנחנו הכופרים. -__-
אין מה לשמוח אלו כופרים בתורת ישראל!
יניב | 04-05-2017 21:53
גם הנוצרים מאמינים בתנ"ך? אז? מה ההבדל בינם.
24
יהודי אמיתי
לכל הבורים שהגיבו...(יניב,שלמה,אבי,מוטי,יהודי ראשי ) | 06-05-2017 20:39
כנראה שעוד לא הבנתם את הדרך של הקראים, שהם יהודים לכל דבר ואפילו מאמינים קצת יותר ממכם,אצלנו יש תורה אחת! אלוקים אחד! ולכל מי שאין לו שמץ של מושג מי אנחנו ומה אנחנו שלא יפצה פיו בכלל!!! מי שאינו מוכן לקבל את דרכינו לא מחוייב שישב בשקט.
למה השתמשת בעיוות "אלוקים", שלא מצוי אפילו
יהודי מקראי | 03-01-2021 1:00
בשולחן ערוך של הרבניים? בניגוד למקובל בקרב באורתודוקסים, המילה אלוהים היא תואר של האל ולא אחד משמותיו.
היהודים הקראים
יהודי אמיתי | 11-07-2018 21:50
היהודים הקראים צודקים!!! אנחנו אלה שמחפשים קיצורי דרך בחיים ולכן יש את כל השינויים בתורה. וכל הפירושים שבעלפ הכל ענין של מסחרה כסף . כמו כן עם רק הייתם מבינים ולומדים ומשכילים הייתם רואים שזה הכי נכון .
25
מפלאי את סרוגים את הרב מלמד מחרימים
היסטוריון שואה | 28-11-2020 22:40
אבל את הקראים מראיינים בכבוד?! על הפוגרום בלוצק שמעתם? אחרי שיהודים הצילו את הקראים משחיטה - הקראים הצטרפו לנאצים ופרעו ביהודי לוצק היד.
26
הגדת פסח של ענן בן דוד בירושלים
צבי רש"ל | 03-03-2023 14:28
אני ציוני מסורתי מאכל לכם הצלחה בכל משאלותיכם.