אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בנט: אנחנו בסיעה יחד, בכנסת יחד, אז גם בפריימריז אפשר לרוץ ביחד

יו"ר הבית היהודי בראיון חג על חירות וחינוך (עוד מוקדם לשיטת הוואוצ'רים) על הפריימריז (דבר יפה ומקסים) ואחדות, ועל הדבר שהוא מצטער עליו במלחמת ששת הימים

בנט: לא רואה צורך בשריונים לאיחוד הלאומי
  יש פריימריז לכולם. בנט (מרים אלסטר/פלאש90)

יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט, שבימים אלה מתמודד מחדש על תפקיד יו"ר המפלגה, בראיון חג שני של פסח לסרוגים, על חירות, על אחריות, על הפוליטיקה בתוך המפלגה והחיבור האפשרי עם האיחוד הלאומי, וגם על המשך הקדנציה כשר חינוך ומה חסר לו ביום ירושלים.

חירות זו לקיחת אחריות

אנחנו נמצאים בחג הפסח – חג החירות. מה זה מבחינתך חירות?

חירות מבחינתי זה החופש לבחור. אנחנו אומרים שאנחנו עם הבחירה – שה' בחר בנו, אבל אפשר להסתכל גם אחרת, שאנחנו הבאנו לעולם את היכולת לבחור בין טוב לרע, לבחור את הדרך. ובעיקר לקחת אחריות.

אני מסתובב המון בארץ, בבתי ספר וברחוב. והרבה פעמים אנשים באים ואומרים לי, 'למה המדינה דפקה אותי פה' או 'למה המדינה לא עושה ככה וככה'. מבחינתי זו תפיסה תרבותית. ואני תמיד עונה "מי זה המדינה? מה הכתובת שלה?. לך דבר עם המדינה". המדינה זה כולנו. ואני מנסה לחנך את הנוער לקחת אחריות. זה אומר להתנדב, לעזור לתקן איפה שיש דברים לא בסדר, ולא לצפות שאיזה גוף אמורפי שנקרא מדינה יפתור לך את כל הבעיות בחיים.

בעיניי החירות זו לקיחת אחריות.

מגבירים את התחרות גם בתחום החינוך

אז בוא נלך עם זה צעד אחד קדימה, בציונות הדתית נשמעות קריאות של חירות, ממש ליברטריאנים, שהמדינה לא צריכה להתערב בכל דבר, ושכל אחד יפעל בעצמו. פייגלין במפלגה שלו הולך עם זה מאוד חזק, אבל זה נשמע גם בתוך הציונות הדתית, כמו הרב חיים נבון. אפילו איילת שקד חוזרת על כך שצריך לבטל חוקים במקום להוסיף. איפה אתה רואה אותך עם הקריאה הזו לחירות?

אני בא בשונה כמעט מכל הפוליטיקאים, כי אני הייתי בשוק החופשי, ניהלתי חברות. ולכן אני בעד שוק חופשי, אבל. יש מקומות שבהם השוק החופשי לא רלוונטי. לדאוג לנכים ולזקנים, השוק החופשי לא יעזור. לסלול כבישים ולהגן על המדינה – השוק החופשי לא רלוונטי. ולכן יש תפקידים למדינה ובוודאי בתחום החינוך אנחנו כן יוצרים תחרות בין בתי הספר – תחרות בריאה, אבל אנחנו לוקחים אחריות כמדינה בנושא הזה.

עשינו מהפכה בחינוך. בנט (מרים אלסטר/פלאש90)

ולכן האם אני חושב שצריך להיות פחות רגולציה? כן, דרמטית. האם צריך שתהיה פחות בירוקרטיה? כן, דרמטית. כשאישתי הקימה מפעל גלידות הרגולציה הייתה אימתנית, אבל אנחנו לא בעולם של 'אדם לאדם זאב' ויש משקל גם לערבות הדדית, והשאלה היא איפה המדינה תתערב, ואיפה המדינה תתן לשוק לרוץ לבד.

דווקא בתחום הזה של החינוך הם מדברים על שיטת הוואוצ'רים – כלומר כל הורה יקבל סכום כסף מהמדינה ויוכל ללכת איתו לאיזה בית ספר או מורה שירצה – זה נושא ששוקלים במשרד החינוך?

אנחנו עושים בלי כותרות מפוצצות משהו שיוצר בחירה וחופש לבחור בין בתי הספר – וזה נקרא פתיחת אזורי רישום. בעבר הורה היה מקבל מכתב שאמר הילד שלך הולך לבית הספר הכי קרוב לבית. היום ההורה מקבל מכתב שיש לו שלוש או ארבע אפשרויות ברדיוס של הבית והוא יכול לבחור באיזה מהם לרשום את הילד. ואז בית ספר אחד מחליט להתמקד במדעים, ולאחר נורא חשוב לו האומנות והספורט, ובית ספר אחר מחזיק פינת חי והוא מפתח את הצד הרגשי. כל בית ספר תופס ייחודיות והם נלחמים על לב ההורים והילדים.

וואוצ'רים? עוד לא הזמן

אבל זה בתוך המועצה המקומית, למה למשל תושב גבעתיים לא יכול ללמוד ברמת גן, או תושב הקריות ללמוד בחיפה?

נכון. אנחנו עושים את השינויים לאט, זה גם דבר שלא היה בעבר, ובשנים האחרונות התחילו עם זה, עוד לפני שאני נכנסתי, ואני נותן לזה רוח גבית.

וחייבים להגיד, כשעושים בדיקה אמפירית על שיטת הוואוצ'רים רואים גם לא מעט כשלונות. אני אוהב תחרות אבל כשהיא מושכלת. הנה, לאחרונה התחלנו למדוד בתי ספר לפי 18 מדדים שהתחלנו לפרסם, ככה שיש גם בסיס לתחרות. במערכת של 2 מיליון תלמידים, ללכת ישר למערכת של וואוצ'רים ולקוות שזה יביא את המשיח, זה יותר מדי וזה מוגזם. אנחנו הולכים צעד-צעד, התחלנו תחרות, אבל מושכלת ומבוקרת.

אחד הדברים שמונעים את התחרות בין בתי הספר הוא חוסר האפשרות לעשות שינויים במערכת. אני מתכוון להסתדרות המורים ולארגון המורים, שני הארגונים האלה, שמונעים פיטורי מורים גרועים, לא מוכנים לשמוע אפילו על קיצור החופש הגדול או התאמת שנת הלימודים למציאות המודרנית. איפה אתה בתור שר חינוך התומך בשוק חופשי, מתייחס לארגון העובדים הזה. יש לך כוונות לגעת בו? לצמצם את הכוח שלו?

אני עובד עם הסתדרות המורים וארגון המורים בצורה טובה. יש חילוקי דעות, לא פעם ולא פעמיים הצלחתי לחולל את מה שרציתי, אבל זה כרוך במשא ומתן. אני עוד לא זיהיתי משימה שלא הצלחתי לבצע מעולם.

לגבי סוגית כח אדם בהוראה, זה נושא מאוד מרכזי. בסוף ובהתחלה החינוך נגזר על פי איכות המורה שנכנס לכיתה יותר מכל דבר אחר ואנחנו עובדים יחד איתם גם בעניין הזה. ואני רואה התקדמות יפה.

אם אנחנו כבר בנושאי ועדי עובדים. שרת המשפטים איילת שקד טירפדה חוק המחייב שקיפות בהסתדרות העובדים הכללית, בתור אנשים שמאמינים בחירות, למה באמת?

מבחינת הפעולה למען חופש מעודף רגולציה, אני חושב שאיילת עושה עבודה יוצאת מן הכלל, וזה דרך טירפוד רגולציה עודפת, כשהיא יושבת בועדת השרים לחקיקה. אנחנו רואים בשנתיים האחרונות קצב פחות של חוקים ועודף חקיקה מיותרת, אבל המשימה עדיין גדולה.

הברית עם החרדים – יעילה מאוד

אנחנו מציינים בימים אלה שנתיים לכינון הממשלה. הברית שהייתה פעם עם לפיד הפכה להיות ברית עם החרדים, והקולות שנשמעים בתוך הציונות הדתית היא שאנחנו נותנים הכל לחרדים. בדיינות, ברבנות, בחוקים חרדיים, כשאתה הולך יד ביד עם ליצמן ודרעי, לפעמים גם על חשבון האינטרס הסרוג.

בדיוק הפוך. הקשר המיוחד שיש לנו עם ליצמן ודרעי משרת אותנו מאוד. למשל בליל התקציב היה רצון לבודד אותנו, ואותה ברית איפשרה לנו להביא הרבה יותר תקציב למשרד החינוך ולמערכת החינוך ממה שדובר בתחילה. ולכן זה משרת אותנו.

אני גם כופר בשאלה. אני יודע שמינינו לא מעט דיינים מהציונות הדתית בשנתיים האחרונות, אבל בודאי כשאתה בקואליציה אתה לא משיג את כל תאוותך. קואליציה זו פוליטיקה של פשרות ואתה מתמקד במה שחשוב לך. הצלחנו לחולל דברים בלתי נתפסים. גם ישיבות ההסדר וגם הישיבות הגבוהות, וגם המכינות הקדם צבאיות וגם המדרשות הן בפריחה חסרת תקדים. יגיד לך את זה כל ראש מכינה וכל ראש מדרשה. ולכן אין לי תלונות ואני מאוד שבע רצון מהממשלה, ואני  מעוניין שהיא תשלים את כהונתה.

דואג לכולם? מודה באשמה וגאה בה

בוא נקפוץ לפריימריז. את הטענות של המתמודדים נגדך אפשר לסכם: נפתלי בנט לא נמצא מספיק בשטח והשנייה היא נפתלי בנט לא דואג מספיק לציונות הדתית. אז האם נפתלי בנט באמת לא דואג לשטח ולציונות הדתית?

הפוך. אין שבוע שאני לא נמצא בשטח, בדרך כלל ביקור אחד מתוכנן ואחד פתע. אני שר של כל ילדי ישראל. מודה באשמה. אני קם בבוקר וחושב על כל ילדי ישראל – דתיים חילונים, חרדים, יהודים וערבים. ואם בזו אשמתי. אז אני מודה באשמה וגאה בה. כי אני שר חינוך של כולם ואיילת שקד היא שרת משפטים של כולם. ואני לא מתכוון להיות בן אדם שמסתכל רק על מגזר אחד.

ובמקביל, האם אני דואג לחמ"ד? בודאי. פשוט תשאל כל מנהל בית ספר בחינוך הדתי מה קורה כרגע. ואת המוסדות של הציונות הדתית מישיבות ועד מכינות ומדרשות וגרעינים תורניים והם יגידו לך שלא הייתה פריחה כל כך גדולה בעשייה. ואני גאה בזה. כי זה לא עניין מגזרי אלא דאגה לכלל ישראל.

ובכל זאת התחושה בסוף של הפעילים היא שבנט מגיע לבית ספר בקרית גת, אבל את יו"ר הסניף של הבית היהודי הוא לא פוגש.

אני מגיע הביתה בכל יום סביב 23:30 בלילה, בימים עמוסים בפעילות. כשאתה משרת ציבור, תמיד יש מי ששבע רצון ומי שלא שבע רצון. זה תמיד יהיה ככה. כל בוקר כשאני קם, אני קם בהתלהבות גדולה גם לחולל את המהפכה במדעים ומתמטיקה, גם את המהפכה של הכיתות הקטנות, גם את הסייעת השנייה בגני ילדים, גם את החינוך המיוחד, יש כל כך הרבה עשייה שלא לדבר על הצד של הפעילות המאסיבית שלי בקבינט המדיני-בטחוני. אין מספיק שעות ביום להכיל את כל המשימות, אבל אני בהחלט מאוד מאוד אוהב את הציבור כולו ואת הציונות הדתית בפרט.

כולם יכולים להתמודד בפריימריז. (מרים אלסטר/פלאש90)

 לא יהיו שריונים לאיחוד הלאומי

אורי אריאל אומר שהמגעים בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי לא מספיק רציניים. שרנו בפסח "לשנה הבאה בירושלים הבנויה", מה יהיה בשנה הבאה בין שתי המפלגות?

אני מקווה שאנחנו נרוץ ביחד, אבל הייתי מצפה שיהיו פריימריז שכל מי שירצה – יתמודד. אני לא רואה את הצורך המיוחד בזה שנניח בצלאל ואורי לא יתמודדו. אני בטוח שאם הם יתמודדו הם יגיעו למקומות מאוד גבוהים, כי הם עושים עבודה נהדרת. אני חושב שהם צריכים להתמודד, לצד אלי, ושולי וניסן ומוטי ואיילת שכולם עושים עבודה יפה וגם הם מתמודדים. וכמו שגם אני מתמודד בעצם ימים אלה ומחויב לתת דין וחשבון לציבור. פריימריז זה דבר יפה ומקסים, כי זה ממש מצריך אותנו לפנות בגובה העיניים לציבור.

זה אומר שאין שיריונים?

אנחנו ניצמד למה שיש בחוקה – שיריון אחד בכל עשירייה במצבים מיוחדים.

יש שמועות על כוונה שלך לחבור למפלגות אחרות כמו הליכוד וזאת על חשבון האיחוד הלאומי?

תן לי לחדד לך. אנחנו צריכים אחדות בציונות הדתית בכל מחיר. בשתי מערכות הבחירות האחרונות הצלחנו לעשות את זה ואכן כוחנו הפוליטי חזק. ולכן מבחינתי זה תנאי הכרחי. הבסיס הוא אחדות בציונות הדתית ואז בשלב ב' מרחיבים לציבורים אחרים. הדרך שאני רוצה היא שבצלאל ואורי יתמודדו בפריימריז שלנו, כמו שאמרתי, אין לי ספק שהם יגיעו למקומות מאוד גבוהים. ואם צריך לאחד את הגוף הבוחר, ולהכניס את המרכז שלהם למרכז שלנו, גם זה אפשרי. הכל זה פרטים אפשריים שאנחנו יכולים לתפור.

אבל הדרך העיקרית, וזה אחרי שתי מערכות בחירות, היא שהציבור ירצה לראות התמודדות שווה בין הרב אלי בן דהן ושולי מועלם לבין בצלאל סמוטריץ', כי אין באמת הבדל. אנחנו בסיעה יחד, בכנסת יחד, אז גם בפריימריז אפשר לרוץ ביחד. אין סיבה שפתאום לפני הבחירות, נתפצל כדי להתאחד. אבל זה חג, מה אתה עם הפוליטיקה המשעממת הזו.

יהודה ושומרון היא חלק מארץ ישראל

עם הפנים לחג הבא. יום העצמאות בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים. מה זה בעינייך, ובפרט כשאתה שר החינוך?

קראתי לפני כמה זמן את הספר 'שער האריות' שאני ממליץ לכל אחד לקרוא. אתה נכנס לחוויה ולתקופה שמוטה גור אמר "הר הבית בידינו". זה אירוע שחבל לי שפספסתי אותו כי עוד לא נולדתי. אבל את אותה חוויה ואת אותה אהבה עמוקה לירושלים אנחנו רוצים להעביר גם לילדים. השנה אנחנו מעלים 60,000 תלמידים לירושלים בהיקף שלא היה כמותו, כל בתי הספר יעשו פעולות סביב ירושלים, כי אני רוצה להחזיר את יום ירושלים ליום לאומי ולא יום של הדתיים. ירושלים לא שייכת לדתיים, היא נכס של כולם.

גדעון סער כשר חינוך הביא את התלמידים לחברון, פירון שהיה אחריו ביטל את ההוראה הזו. איפה זה עומד במשמרת שלך?

כל מי שרוצה לבקר בחברון יש אישור. גם גדעון לא כפה וגם אנחנו לא נכפה להגיע לשם, זה לא בכפייה אלא בתור רצון, ואנחנו מסייעים. ובאמת מגיעים. יש בתי ספר שפחות רוצים.

ושאר יהודה ושומרון? קבר רחל בבית לחם? שילה? שכם?

לשכם, קצת קשה להגיע. אבל יהודה ושומרון היא חלק מארץ ישראל וכל בית ספר שירצה לטייל בכל מקום בארץ שלנו רשאי, בכפוף כמובן לשיקולים בטחוניים.

אתה מקווה לעוד שנתיים בתפקיד, מה היעדים המרכזיים שלך להמשך הקדנציה?

קודם כל שתהיה קדנציה ארוכה ושהממשלה תחזיק. אבל מבחינת מערכת החינוך, יש לי משימה גדולה והיא המשך קידום לימודי המדעים והמתמטיקה לילדי ישראל. המון עבודה והשקעה של מורים חדשים כדי שייכנסו מורים חדשים למערכת מתוך הבנה שהם המרכיב החשוב והאצה בפעילות הערכית ציונית למורשת ישראל לכלל ילדי ישראל. חינוך זה גם השגים וגם ערכים.

ומכאן אני מבקש לאחל חג שמח לכל גולשי האתר. תהנו עם המשפחות ממה שנשאר מהפסח ותטיילו בארץ  ישראל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
מדבר יותר ויותר כמו ביבי.
לוי | 16-04-2017 14:27
הרבה יותר.
זאב | 20-04-2017 13:53
2
פריימריז שיטה מקסימה?
אבנר | 16-04-2017 14:51
פריימריז זו שיטה מושחתת שיוצרת גאווה ומיועדת לעשירים
3
לא קוראים לשביעי של פסח חג שני של פסח
עקיבא | 16-04-2017 15:04
תקנו. תודה
הכוונה היתה לראיון שני שבנט עושה בחג
| 17-04-2017 22:10
4
הפוך גוטה, הפוך
| 17-04-2017 21:47
אם לא תשריין לאיחוד הלאומי. הם ימלאו את כל הרשימה באנשי האיחוד. הם יודעים לעבוד. מה שחסר, זו נבחרת של 10 אנשי איחוד במקום 3
5
להחזיר רת החרד״ל לבקבוק
| 18-04-2017 8:03
להיפרד לשלום מהאיחוד הלאומי.
6
הכל הפוך בנט אתה צודק...
| 18-04-2017 8:36
הכל הפוך כל מה שעם ישראל מרגיש כלפי הבית היהודי, הכל הפוך... מה נראה לך שאנחנו עד כדי כך טיפשים.?
7
בנט מדבר ומדבר ובכנסת? כלום.
איל | 18-04-2017 14:14
איזה חוקים האיש מקדם ומעודד? קשקשן.
8
סמוטריץ וסטרוק יכולים לרוץ בפרימריס ולהבחר גבוה
אריק | 18-04-2017 16:15
הם עשו קצת יותר למען הציבור שלנו מהאחרים.....
אם כבר לוותר על שיריונים
זאב | 20-04-2017 13:58
כדאי לבטל השיריונים שיש בחוקה – שיריון אחד בכל עשירייה. זוכרים את אלי אוחנה !!!!!!