אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שלמה אבינר: אסור לצה"ל לשקר

כמובן, אסור לכל אדם לשקר, אך בצה"ל זה יותר חמור, כי שם הכל בנוי על אמון הדדי. לצערנו, אנו יודעים שהחיים מלאי שקרים, בפוליטיקה, בתקשורת, בעסקים ועוד. כך הוא בעלמא דשקרא. אך בצה"ל זה חמור לאין ערוך.

הרב שלמה אבינר: אסור לצה"ל לשקר
  (צילום: יוסי זמיר/פלאש90)

אסור לצה"ל לשקר! כמובן, אסור לכל אדם לשקר, אך בצה"ל זה יותר חמור, כי שם הכל בנוי על אמון הדדי. לצערנו, אנו יודעים שהחיים מלאי שקרים, בפוליטיקה, בתקשורת, בעסקים ועוד. כך הוא בעלמא דשקרא. אך בצה"ל זה חמור לאין ערוך. החייל מוסר נפשו ומסכן את עצמו, על יסוד האמון שהוא נותן בצבאנו. אם יתחילו שם לשקר, זה יהיה חורבן.

במה דברים אמורים? ב"שירות המשותף" של עירבוב חיילים וחיילות בכל מיני אופנים ובמיוחד ביחידות הקרביות. צה"ל משקר לעומת כעשרה מחקרים שהוא בעצמו ביצע והגיעו למסקנה שנסיון זה כשל.

צה"ל משקר לעומת דו"ח מבקר המדינה משנת תשע"ב: "בתהליך שילוב נשים במקצועות לחימה לא שולבו גורמי הרפואה בצה"ל ולא גורמי תורה ומחקר במחלקת כושר קרבי בצה"ל. שילוב הנשים בתפקידי לחימה הוגדר כניסוי; הנשים שולבו ברוב מקצועות אלה מעל לתקנים, כתוספת לתקני כוח האדם של הלוחמים. למעשה בכך עודדו את המפקדים לקלוט נשים מעבר לתקנים המותרים וללא צורך אמיתי. בשילוב נשים למקצועות הלחימה, לא הוגדרו מדדים להצלחה, או לכישלון."

צה"ל משקר מול רבנים בשיחות הרגעה מכל סוג ומכל זן.

ולמה זה כשלון?

אנו לא מדברים על הפגיעה בקודש של האומה, כי זה נושא הזקוק ללימוד ארוך ועמוק כדי להבינו.

אנו לא מדברים על הפגיעה בחיילים הדתיים, אנו סומכים עליהם שיתגברו.

אנו מדברים על שני דברים: החלשת צה"ל ופגיעה בבנות.

החלשת צה"ל אינו דבר של מה בכך. צבאנו אינו סתם איזה לוקסוס. יש לנו מסביב 350 מיליון אויבים שחפצים להשמידנו ונתמכים על ידי מיליארדים מוסלמים ונוצרים. אנו לא יכולים להרשות לעצמנו להחליש את צבאנו. זה פיקוח נפש! פיקוח נפש כפשוטו! זה צבא קדוש! אפילו ביחס לגדוד העברי שראה מרן הרב קוק באנגליה בפלימוט Plymouth, אמר: "כצבאות קדושים, כמלאכי השרת נדמו לי" (מאמרי הראיה 223). זה צבא קדוש העוסק במלחמת קודש של הצלת עם ישראל ואסור להחלישו. ומי שמחליש אותו, יש להביע נגדו ביקורת בצורה ברורה מאוד, כמובן לא להעליב חלילה, שהרי צריך בינינו אהבה ואחוה ושלום ורעות, אבל כן לומר דברים חריפים, כי זה פיקוח נפש.

והבעיה השנייה החמורה היא הפגיעה בבנות: שברי מאמץ, פגיעה בכושר לידה ועוד ועוד. גם מחתימים אותן שלא יתבעו פיצויים מצה"ל. גם היחס של החיילים והקצינים כלפיהן אינו תמיד מכובד. בשביל להבין את הבעיה הזאת אין צורך בתורה, כי דרך ארץ קדמה לתורה. האמירה שאין מקומן של בנות ביחידות לוחמות מעורבות, אינה פגיעה בכבודן, אלא אדרבה משום כבודן. בודאי יש לאשה תפקיד מכריע בחברה, אך בעיקר כאם וכמחנכת . זה עניין אנושי פשוט.

אנא חדל למכור שקרים!

הרומאים, שהיו אויבינו, לא היו עדינים וצנועים, ובכל זאת הם ידעו לכבד את קורנליה Cornelia כאמא רומאית למופת, בעלת השכלה, שחנכה את ילדיה להגיע גבוה, הם היו האחים הגרקכים Gracchus. פעם כאשר אשה אחת הראתה לה בגאוה את תכשיטה, היא הראתה לה את ילדיה ואמרה: אלו הם תכשיטיי Haec Ornamentia Mea.

"כסא מלכותה של האשה נמצא בחוג משפחתה. כבודה מיוסד על כבוד בניה, אשר היא מחנכת אותם למען המדינה והמולדת. קורנליה לא היתה סינאטור, ולא קונסול, ואף לא גנרל – היא היתה אם הגראקכים" – כך נאמר עליה באחד הנאומים הלוהטים שנישאו בשעת המהפכה הצרפתית.

לכן אנו פונים לצבאנו היקר והאהוב: אנא חדל למכור שקרים! חדול מה"שירות המשותף" וחזור ל"שירות הראוי" – שגם הוא לא היה כל כך ראוי.

והשיבה צבאנו כבראשונה וחיילנו כבתחילה ואז ייקרא לך צבאנו החזק, צבאנו הנאמן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
טוב יעשה הרב ויתמקד בלימוד בבית המדרש
אמונות מסתירות אמת | 05-04-2017 21:28
הנסיון הפתטי של הרב לעסוק בחוסנו של צה"ל יוביל את צה"ל לעסוק "בחוסנם" של מוסדות החינוך בציונות הדתית
ללא קשור
דעות מסתירות אמת | 12-04-2017 20:48
צה"ל =צבא הגנה לישראל ואינו מיועד להילחם במלחמות שמבקשים כתות משיחיסטיים ואו מגלומניים מכל סוג. התעסקות רבנים במבנה וחוסן צהל מתוך נקודת השקפה דתית תוביל בהכרח להתעסקות קצינים בכירים בבמבנה וחוסן בתי המדרש .
לא קשור
א | 11-04-2017 21:14
טוב יהיה אם צהל יפסיק לנסות לחנך ויתמקד בלנצח את האויב
2
אבל בצה"ל משקרים כל הזמן! בכל נושא שהוא
מאן דאמר | 06-08-2017 8:29
יש משהו חדש בעניין?