אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סקר: מה חושבים הסרוגים על הפרטת מערך הכשרות

סקר של מכון מסקר עבור ארגון חותם מעלה כי 43% מהסרוגים מעדיפים לשמור את המצב הקיים במערך הכשרות, בעוד 46% מעדיפים כי הרבנות רק תהיה הריגולטור

סקר: מה חושבים הסרוגים על הפרטת מערך הכשרות
  צילום: שאטרסטוק

על רקע ההצהרה של יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו לפיה הוא מבקש להקים מערך כשרות שיתחרה ברבנות, ועל רקע הדרישות הנשמעות מגורמים ליברליים להפרטת מערך הכשרות, סקר שנערך בידי מכון מסקר עבור ארגון חותם – יהדות על סדר היום, מגלה תמונת מצב בה רוב מוחלט מקרב הציונות הדתית תומך בהשארת פיקוח הרבנות על מערכת הכשרות.

מהסקר, שנערך בקרב מדגם מייצג של המגזר הדתי לאומי, עולה כי 43% מעדיפים להשאיר את המצב הקיים כיום ובו הרבנות הראשית היא המוסמכת היחידה להעניק תעודות כשרות לבתי עסק ומוצרי מזון. 47% נוספים סבורים כי עדיף לשנות את המצב הקיים כך שתעודות הכשרות הללו יינתנו ע"י גופים שונים ללא הגבלה, ובלבד שיאושרו ויפוקחו ע"י הרבנות הראשית.

10% הנותרים סבורים שיש להפריט את מערך הכשרות לחלוטין ולתת אישורי כשרות גם ללא פיקוח ע"י הרבנות הראשית.

בפילוח עפ"י השקפה, המגמה ברורה באופן טבעי, כאשר הנתון המעניין הוא שגם בקרב הציונות הדתית הליברלית, ישנם רק 25% תומכים בהפרטת הכשרות לחלוטין.

הרוב רוצים את הרבנות כמפקחת

"הנתונים מדברים בעד עצמם", אומרים בתגובה לסקר בארגון חותם. "רוב מוחלט של הציבור הדתי מבין שלצד התיקונים שנדרשים במערכת, הרי שהרבנות הראשית היא זו שצריכה לפקח ולנהל את המתרחש בעולם הכשרות. לצערנו מיעוט שולי מנסה לפגוע במעמד הרבנות הראשית פעם אחר פעם ובכך משרת את האינטרסים של אלו המעוניינים לפגוע בצביונה היהודי של המדינה".

מהסקר עולה עוד כי בקרב הציונות הדתית התורנית,62% מעדיפים להשאיר את המצב כפי שהוא כיום, לעומת 48% מהדתיים הנוספים, 36% מהציו"ד הקלאסית ו-22% בלבד מהציו"ד הליברלית. בנוסף,31% מהציו"ד התורנית בעד שינוי המצב כיום ונתינת התעודות ע"י גופים שונים תחת אישור ופיקוח הרבנות הראשית, לעומת 43% מהדתיים הנוספים, 59% מהציו"ד הקלאסית, ו-52% מהציו"ד הליברלית.

פרט לציו"ד הליברלית, אשר בקרבה ציינו 25% כי הם בעד פתיחת השוק לחלוטין, אף ללא האישור והפיקוח של הרבנות הראשית על מתן תעודות הכשרות, בקרב ההשקפות המקבילות העדיפו כך 8% %-6 בלבד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
או שאנחנו ממלכתיים או שלא. לפחות פיקוח של הרבנות
שיפורים בלי מעקפים והפרטות | 29-03-2017 21:18
בהפרטה כל אחד עושה מה שבא לו ועוד יהיו לנו חלילה "כשרויות" קונסרבטיבים ורפורמים וארגונים חברתיים שלא ברור מה הקשר שלהם לכשרות. גם יזמת צהר לא נראית לי כי צהר אף שכוונתה טובה נוקטת מדיניות של עקיפת המדינה והממשלה. הקימה מיזם נישואין עצמאי ועקפה את המוסמכים מטעם המדינה, אחר כך הקימה את פורום תקנה ועקפה את המשטרה ובתי המשפט ועכשיו רוצה לעקוף את המדינה במיזם מתן כשרות. והכי גרוע אלה ניסיונות הפרטה שאז לא יהיה פיקוח אחיד וזה מפחיד. מאוד מפחיד. ולא רציני.
רמי - לא קראת אותי ואתה סתם משתולל
הפרטה= ללא פיקוח על שום דבר | 30-03-2017 8:33
בהפרטה אין פיקוח של הרבנות ואין אישור של הרבנות - זה מה שמפחיד. שנאת רבנות באשר היא לא תועיל. שיפורים ותיקונים יועילו לא שבירת המסגרת. מה מפריע לך שהרבנות תמשיך ותאשר חלק מהמוצרים מחו"ל? אתה בעצמך מביא את זה כטיעון תומך אז למה להפסיק אפילו את זה? הרבנות מאשרת ומפקחת היום וזה לא יקרה במצב של הפרטה. ומי יטפל בבעיות של כשרות כאשר תהיינה חברות פרטיות שהאינטרס שלהם הוא רווח ולא כשרות? אולי אתה לא יודע אבל יש הרבה ניסיונות הונאה בתחום הכשרות. מי יאכוף את חוק הונאה בכשרות? משרד החינוך?
על הבנקים ובתי החולים אפשר לפקח ועל כשרות לא??
רמי | 29-03-2017 23:01
גם במצב הנוכחי אחוז גבוה של מוצרי המזון מיוצר בחו"ל בפיקוח מקומי או של בד"צים מהארץ והרבנות רק מאשרת אז מה בדיוק מפחיד (חוץ מהעובדה המצערת שכמה פונקציונרים ומקורבים במערך הכשרות המסואב של הרבנות יאלצו להתחיל לעבוד)??