אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ברנסקי בראיון לסרוגים: "בנט יצר מפלגת אווירה, אני רוצה מפלגה דתית מנצחת"

בראיון עומק לסרוגים אומר המתמודד לראשות הבית היהודי כי מפלגה בראשותו תוכל להביא גם 20 מנדטים. הוא מתאר את האיומים על פעילי השטח, וחושף פרט מעניין על עברו

"בנט יצר מפלגת אווירה, אני רוצה מפלגה דתית"
  להחזיר את המפלגה לפעילים. ברנסקי (צילום: סרוגים)

הבחירות בבית היהודי. בראיון ראשון ומקיף לאתר סרוגים, מדבר המועמד לתפקיד היו"ר יונתן ברנסקי על הסיבות מדוע הוא רוצה להחליף את נפתלי בנט, בבחירות שיתקיימו בעוד חודש בדיוק. אתמול הוא הגיש את הטפסים ובהם 300 החתימות הנדרשות להתמודדות, והיום הוא מוצא את הזמן לספר לנו למה הוא צריך להתמודד.

יונתן ברנסקי – ראיון עומק

אתה יחסית לא מוכר כל כך במגזר. אז נשאל את השאלה אולי הכי יסודית מי זה יונתן ברנסקי?

אני בן 46, נשוי לליאורה שהיא אחות במקצועה, אב ל-5, ירושלמי במקור, כיום גר בעלי, למעשה אני גר שם מאז שהתחתנתי למעט שנתיים שגרתי בקיבוץ סעד, כשהייתי סגן מפקד אוגדת עזה.

גדלתי בירושלים, בני עקיבא, למדי בתיכון הימלפרב – ציונות דתית קלאסית. התגייסתי ישר לצבא לגרעין נח"ל, ויצאתי לפיקוד, ושירתתי בסך הכל 25 שנה בצבא, מתוכם 7 שנים אחרונות כאלוף משנה. בנח"ל הייתי מחייל ועד סמג"ד, בהמשך מפקד גדוד נצח יהודה (הנח"ל החרדי), מפקד חטיבת הנגב, ראש מטה של הרבנות הצבאית ומדריך בקורס מ"פים, וסגן מפקד אוגדת עזה, ומפקד צוות במכללה לפיקוד ומטה.

ברנסקי מימין. בטקס החלפת מפקד חטיבת הנגב (ארכיון דובר צה"ל)

ואז החלטתי לפרוש, לפני שאני מתעייף, כשאני בשיא האנרגיות, ואני חושב שקיבלתי את ההחלטה הנכונה, כדי לעסוק במגזר הציבורי בעמותות או בארגונים ובהמשך למישור הפוליטי. ביום שפרשתי התחלתי תפקיד של עמותת 'נצח יהודה' – המלווה חיילים חרדים המתגייסים לצה"ל ואחרי שחרורם. ולפני כמה חודשים החלטתי על התמודדות בפריימריז הקרובים בבית היהודי.

המפלגה נמצאת כרגע בעיניי בצומת דרכים גורלית למפלגה, ואי אפשר להמשיך ולעמוד מהצד, ולכן צריך לקחת מנהיגות ולהתמודד.

מטשטשים את הזהות הדתית לאומית

וכאן באמת מגיעה השאלה, למה אתה חושב שאתה תוכל להחליף את נפתלי בנט? נזכיר כי הוא הביא 12 מנדטים ולאחר מכן 8 מנדטים. ואתה עדיין אלמוני ורוצה לתפוס את המקום שלו?

נזכיר שגם אותו לא הכירו כל כך לפני 5 שנים, כשהוא היה מנכ"ל מועצת יש"ע הוא לא היה כל כך אישיות ציבוריות. הוא עשה עבודה טובה, ובאמת הצליח בהתחלה בצורה מאוד מרשימה, ודי מהר, הרבה אנשים הבינו שזה היה יפה, אבל אין מאחורי זה תפיסת עולם שמחוברת לציונות הדתית, ולכן הדבר הזה הולך ומתמסמס כל הזמן.

יש פה ויכוח בין שתי תפיסות. לנפתלי יש תפיסת עולם שאני מתנגד אליה מאוד. הוא בעצם רוצה ליצור מפלגת אווירה שהיא לא דתית לאומית. הוא רצה למחוק את המילה דתית, מהשם של המפלגה, במאבק שלו על החוקה, ובסופו של דבר הוא לא הצליח לעשות, בגלל ההתנגדות בתוך המרכז. אבל אם זה היה תלוי בו, הוא היה מוחק את המילה דתית מהתיאור של המפלגה, ובעיניי זה תמצית הכל: האם אנחנו מפלגה דתית לאומית שלוקחת אחריות על מדינת ישראל כמו שהציבור הדתי תמיד עשה.

זה לא אומר להיות מפלגה שדואגת רק למגזר כמו ש"ס או אגודה, אלא מפלגה שדואגת לכל עם ישראל, להביא את החיבור המיוחד שרק הציבור הדתי יכול לעשות, בין דתי ובין לאומי, בין הציונות ובין הדת. זה התפקיד שלנו, והאם אנחנו ממלאים אותו – ולוקחים אחריות ונכנסים לעובי הקורה בכל הסוגיות, כולל דת ומדינה, ויוצרים את החיבור – שזה בעיניי התפקיד שלנו, או שאנחנו מטשטשים ולא מתערבים, ויוצרים אשלייה של חיבור שבעצם לא קיים.

האם אנחנו מוחקים את הערכים שלנו כדי למצוא חן בעיניי כולם? בוא ניקח את זה לקיצוניות – יאיר לפיד. מה תפיסת העולם  האמיתית של יאיר לפיד? אף אחד לא יודע להגיד. היום היא ככה ומחר היא ככה. הוא קם בבוקר ועושה סקרים, בודק מה מעניין אנשים, מנסה לדבר באופן שימצא חן בעיניי הכי הרבה אנשים. לא מזלזל בזה, אבל אין מאחורי זה כלום.

הכרה ברפורמים – קו אדום

מצד שני, בנט הוא לא אחד שרק מנסה להיות נחמד כל הזמן. יש לו תפיסת עולם מדינית ברורה. הוא נגד שחרור מחבלים, הוא נגד החזרת שטחים, הוא בעד החלת ריבונות ביו"ש.

לא כל מה שבנט אומר שלילי בעיניי, הוא לא כלום. הוא אדם עם דעה, שכל אדם מהמרכז ימינה יסכים איתם. אבל איפה הוא היה בסוגיית עמונה שלוש שנים? איפה הוא היה בסוגית הרפורמים? הוא בנה לרפורמים רחבת תפילה בכותל המערבי ועוד קרא לה עזרת ישראל.

ואם אתה עכשיו יו"ר הבית היהודי, מה אתה עושה בסוגית הכותל והרפורמים?

התפיסה שלי אומרת שיש הבחנה מאוד ברורה בין המרחב הפרטי למרחב הציבורי, על זה נבנה הסטטוס קוו ההיסטורי במשך עשרות שנים, עד שהעמדנו אותו בסכנה, בגלל שהפסקנו להתעסק איתו. הוא לא היה אידיאלי לאף אחד, אבל הוא איפשר לנו לחיות במינימום הפרעה בתוך החברה שלנו.

משפחת ברנסקי בכותל (מהאלבום המשפחתי)

אבל לאורך כל השנים מדינת ישראל, הדת היהודית הייתה אורתודוכסית, אפילו אדם חילוני בישראל הוא חילוני אורתודוכסי ולא חילוני רפורמי. יש מיעוט נורא קטן של רפורמים וקונסרבטיבים. במשך דורות שמרנו על המצב, ופתאום זה נפתח. אני מבין שצריך לשמור על הקשר עם יהדות התפוצות, אבל לתת לגיטימציה לרפורמים במדינת ישראל ובמערכות שלה, מבחינתי זה קו אדום.

בסוף המנהיג הפוליטי של הציונות הדתית הוא זה שמקים רחבה נפרדת לזרם הרפורמי בכותל המערבי ועוד נותן לה לגיטימציה, מה שלא נעשה מעולם. בעיניי זה דבר שמנוגד לכל תפיסת העולם הציונית דתית, ונראה שגם נגד דעת הרוב, ובוודאי רוב הרבנים. האם זה אומר שעכשיו צריך לרדוף אנשים פרטיים שהם רפורמים? ממש לא. רוצים להקים בית כנסת רפורמי – שיקימו, לא נפרק אותו. אבל לשנות את הגיור, או את הקביעה מיהו יהודי, אלה קווים אדומים.

מפלגת אווירה תעלה ותעוף

אם אני מבין אותך נכון, אתה מתעצבן על כך שלבנט אין דעה בכל נושא דת ומדינה?

יש לו דעה, היא רק מנוגדת למה שהציונות הדתית חושבת וחשבה בעבר.

אבל החוגים הליברלים טוענים נגד בנט, שהוא לא מספיק מתערב בנושא דת ומדינה. הם משווים אותנו לנתניהו שהפקיר את הנושא לחרדים, ואמר להם תעשו מה שאתם רוצים בנושאים האלה.

שני הדברים נכונים. יש לו דעה, אבל הוא מפקיר את הזירה לויכוח בין החילונים לחרדים.

ואתה רוצה להחזיר את הבית היהודי לעסוק בסוגיות של דת ומדינה?

בודאי. בנט לא מתעסק בזה כי הוא מפחד, שהעיסוק בזה עלול להרחיק ממנו בוחרים חילונים.  אני בעד שיצטרפו למפלגה בוחרים חילונים ויראו במפלגה כבית. אבל אני לא מוכן למכור את הערכים שלי בשביל זה. אני גם לא חושב שזה יחזיק מים לטווח הארוך. מפלגת אווירה תעלה, תחזיק מעמד פעם, פעמיים ותעוף כמו כל קודמותיה.

אנשים מחפשים אמת. הם שואלים את עצמם האם אני יכול להתחבר לאמת הזו או לא?  אבל הם לא קונים לטווח ארוך בלוני אוויר חם, ואם הוא ירצה להפוך את הבית היהודי למפלגה כזו, אני אלחם בזה בכל כוחי.

מי הרבנים שלך?

בנט מתהדר בזה, שהרבנים לא אומרים לו מה לעשות. אני משער שלך יש רבנים שאתה נשמע להם?

בודאי, אבל אם אני עכשיו מנהיג הציונות הדתית, אז אני לא חייב רק לרב שלי. יש בסוף דעת תורה שצריכה להישמע, ומנהיג פוליטי צריך לקבל החלטות ולפעול. אם ניקח עכשיו את המנהיגות התורנית של הציונות הדתית, אי אפשר להתעלם מכך שיש דעות שונות, וגם אי אפשר לנהל הכול לפי דעה של רב יחיד. צריך לבנות חבורה של רבנים ששונים בהשקפותיהם, אבל כולם רבנים של הציונות הדתית בגישות השונות, וצריך לקיים דיונים מהותיים ועמוקים, על סוגיות בסדר היום הלאומי, ובסופו של דבר הכישרון של המנהיג הפוליטי הוא לקבל את ההחלטה ולפעול, ואם הוא לא פועל בכיוון הנכון, אז הוא עף.

מי הם רבותייך באופן אישי?

אני קשור לבית המדרש בעלי, לרב אלי סדן. מאז שאני בן 23 ועמדתי על דעתי, אני משתדל שכל חיי יהיו מתוך תורה. שירתתי בצבא מתוך תורה, ומצד שני אני אדם מחובר לכל הזרמים, ומדבר בהרבה שפות, יש לי חברים חילונים, וחרדים ודרוזים. אני לא דוס קונבנציונלי. גם לא גדלתי ככה. גדלתי במשפחה מאוד פתוחה – אמרתי לך, בתיכון הימלפרב.

עד גיל 23 הייתי לייט, ואז הרגשתי שאני לא רציני, חיפשתי מקום ללמוד, ויצאתי לחצי שנה מהצבא, הגעתי למכינה בעלי והתחברתי לתורה. מאז ועד היום, למעט האפיזודה הזו של 'יחד' לפני שנתיים, תמיד הייתי איש הבית היהודי.

אז למה באמת עברת ליחד, ואפילו היית שם פעיל יחסית מרכזי?

הרגשתי שהבית היהודי הלכה לכיוון שאני לא יכול להזדהות איתו. הרגשתי את הזלזול בתורה וברבנים של נפתלי. ראיתי את האופן שבו הוא פועל, אני אולי עליתי על זה יותר מהר מיתר האנשים. כאב לי, וניסיתי לפעול, אבל לא היה עם מי לדבר.

ואני גם דיברתי על זה עם איילת, שהייתה אז יו"ר הסיעה, ואמרתי לה, אתם מרחיקים אנשים כמוני מהבית. והיא ענתה לי למה אתה מפצל? ולמה אתה תומך במפצלים? השבתי לה, שאתם לא מוכנים לקבל אף מילה ממי שלא מיישר קו. אתם מתנהגים כמו דיקטטורים, במילים האלה. והיא אמרה לי אף על פי כן אתה צריך להילחם מבפנים ולא לצאת החוצה ולהחליש. ובנושא הזה היא צדקה. הניתוח שלי היה נכון, והיום אני חושב שהוא עוד יותר נכון, אבל במובן הזה של לא לפצל – היא צודקת.

השטח הפך לדיקטטורה סטייל ברית המועצות

בהנחה שיקרה הדבר היותר סביר, לא רוצה להחליש את סיכוייך, אבל יותר סביר שנפתלי בנט ינצח בבחירות האלה, אתה מכריז שגם בהפסד לתפקיד היו"ר, אתה רץ לרשימה לכנסת. ונניח שתיבחר למקום ברשימה לכנסת, איך עם כל הביקורת שלך על בנט, אתה לא יוצר מחנה אנטי-בנט בתוך המפלגה? איך תוכל להיות ברשימה שבה בנט מוביל את הקו?

סליחה שאני נותן לעצמי כותרות, אבל אני בן אדם עם עמוד שידרה. שירתתי 25 שנה בצבא ואני אומר לך, מעולם לא הייתי 'יס-מן'. אני בן אדם שידוע בזה שאומר את האמת שלו, שלא מפחד לומר את האמת שלו, שלא מיישר קו רק בשביל לרצות אף אחד, בטח שלא את נפתלי בנט. אני כן יודע להיות אחראי, אני לא אחד שיורה בתוך הנגמ"ש. אבל אני חושב שאם אני הייתי זוכה בבחירות ליו"ר, הייתי דואג ככל יכולתי, שהרשימה תשקף את כל הגוונים של הציונות הדתית. והייתי רוצה לראות אנשים שהם ליברלים יותר ממני, ואנשים שהם חרד"לים יותר ממני. כי הרשימה צריכה להציג את כל הצדדים.

אני יודע שקשה לתפוס את זה, כי כולם רגילים לדיקטטורה הזו, שאם אתה אומר מילה נגד, אתה ישר מחוק, וישר מסמנים אותך באיקס. אתה לא מודע לתחושה של המאפייה או לתחושה של ברית המועצות בשנות ה-70 שיש בשטח. אני כבר חצי שנה חורש את השטח, פגשתי מאות אנשים, אתה לא מבין, עד כמה אנשים בטראומה. אנשים מפחדים להצטלם איתי כדי שלא ידעו, ואז יתנקמו בהם, והארגון שהם עומדים בראשו לא יקבלו תקציבים. אני מבין פוליטיקה, אבל עד כדי כך אנשים מפחדים? מישהו העיז פעם לתמוך במועמד שכנגד – מסמנים אותו בצורה הזויה.

ולא ראית את זה בבחירות האחרונות כשהיית ביחד, הרי דרעי עושה את זה לאלי ישי, והיום בנט ודרעי בברית פוליטית.

אבל המודל שלנו הוא דרעי?! זה אנחנו?! אם אני מנצח, ואם זה לא יהיה עכשיו, זה יהיה בפעם הבאה. אני אומר לך עכשיו, אין דבר כזה שאני אגיד למישהו, 'אתה תמכת בבנט, אז אתה מחוק'. אם בן אדם ישקר לי בפנים, זה עניין אחר. אבל אם אדם חושב אחרת, זה זכותו. וגם לאנשים כמו בנט יש מקום ברשימה, ומי שמזדהה עם תפיסת העולם שלו אני מכבד אותם, אבל אני לא חושב שזה יכול להוביל מפלגה דתית לאומית. אם הוא רוצה שהמפלגה לא תהיה דתית לאומית, זה לגיטימי, ואני נלחם בזה. אני לא מטשטש את ההבדל החד ביני לבינו. אני מדבר על ציונות דתית רחבה, עמוקה צומחת ומקדמת והוא מדבר על מפלגת אווירה.

הפעילים בשטח מרגישים מאוימים. ברנסקי (מרים צחי)

אבל מפלגת האווירה כמו שאתה קורא לה הצליחה להביא 12 מנדטים, מה שלא היה כבר 35 שנה ויותר.

בהתחלה זה מלהיב, נפתלי בא עם הרבה רעננות, נתן לאנשים את התחושה שזוקפים את הקומה ומשהו חדש מתחיל. בא ננתח את המשפט הזה, לא אומרים מה מתחיל – משהו. וזה בדיוק מפלגת אווירה, משהו, שאתה לא יודע מהו, הוא מתחיל ומלהיב אותך וזהו. וגם הקמפיין השני, מפסיקים להתנצל, שזה נכון, אבל חוץ מעל התורה. מפריע לאנשים שיש לי ציציות בחוץ. אני צריך להרגיש לא בנוח עד כדי כך שאומרים לי 'זה לא עובר מסך המראה שלך'.

להחזיר את הכוח של השטח

הציונות הדתית נמצאת בין הפטיש לסדן, מה שבנט קרא 'ילדי הכאפות' של המדינה. החרדים לא סופרים אותנו בנושאי דת, החילונים דופקים אותנו בנושא המדיני, גם בהתנתקות וגם בעמונה. איפה מפלגה בראשותך, נניח שתקבל 8 מנדטים, תדע להגיד פה זה קו אדום?

אני לא מקבל את הנחת העבודה שלך, שאני יכול להביא 8 מנדטים. מפלגה בראשותי יכולה להביא גם 20 מנדטים. ואם לא בפעם הראשונה, אז בפעם השנייה, כי אנשים מתחברים לאמת ולא לססמאות.

אבל בוא נשים את זה בצד, ראינו שאפשר לקבל 6 מנדטים ולקבל את תיק הבטחון, ואף אחד לא יגיד על ליברמן שהוא ילד הכאפות של מישהו. וגם אני לא מוכן להיות ילד הכאפות של אף אחד, ובנושא הזה אני יכול לתת מחמאה לנפתלי, שהוא העלה לתודעה את העניין הזה שהפסקנו להוריד את הראש. אבל המנהיגות שלי שונה משלו – גם כאיש צבא, המנהיגות שלי היא שאני שליח של האנשים – לא הם עובדים אצלי, אלא אני עובד אצלם. זה לא אומר שאני מרכין את הראש בפני כל חייל, אלא בחיבור לשטח. מפלגה בלי שטח היא אוטו בלי מנוע, ומפלגה בלי ערכים היא אוטו בלי דלק. זה לא יעבוד בלי זה ובלי זה.

אז אומרים עליי, שרוצים שאני אחזיר את המצב שנציגי ציבור כל ערב הולכים ללחוץ ידיים בבר-מצוות. אז קודם כל, זה לא או-או. בין נתק מוחלט לבין ללכת לבר-מצוות במקום לעבוד, יש הרבה באמצע. יש אנשים שפועלים בשטח, ומשקיעים בשביל המפלגה ורובם עושים את זה בלי תפקיד ובלי משכורת, רק מתוך אכפתיות. אז כן, אם מדי פעם הולכים לבר-מצווה זה לא אסון גדול.

מילה אחרונה, מה הכוח שלך במפלגה? בטח עשיתם חריש עמוק, תוכל לנתח כמה מתפקדים יש לך?

אני מסתובב בשטח כמה חודשים, וככל שעובר הזמן, אני רואה גלים של אנשים שכותבים ושולחים, ופוגשים ומביעים תמיכה. כמו שאמרתי, אנשים מפחדים להגיד בקול, אבל השטח צמא לדרך, לערכים. אנשים לא רוצים להתבייש יותר בזה שהם ציונות דתית, וזה לא דבר קטן שהוא רק מגזר ושטיבל, ציונות דתית זה דבר גדול, זה דבר שמוביל את המדינה קדימה. אנחנו נהיה הנהגה, גם אם לא מחר בבוקר. לא דחוף לי שיהיה ראש ממשלה עם כיפה, אלא שיהיה ראש ממשלה עם ערכים. התבלבלנו קצת, ראש ממשלה זה לא מטרה, זה אמצעי. אם אתה לא מקדם את תפיסת העולם שלך ואת הדרך, מה זה מועיל לי אם יש לך כיפה או לא?

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
ברנסקי אדם משכנו ומעלה! אני מצביעה לו!
דנה | 28-03-2017 20:54
לבנט יש המון זכויות, אבל המפלגה שלנו בראשותו הולכת ומאבדת לחלוטין את זהותה ...
2
דגם משופר של אורלב והרשקוביץ שאמרו אותו דבר
| 28-03-2017 20:59
3
עושה רושם של איש אמיץ
מאיר | 28-03-2017 22:08
תודה שאתה מתמודד. גם אם תיכשל, ההתמודדות חשובה מאוד ומציבה לבנט ולכולנו את המראה מול הפנים בלי לטשטש.
4
מחליפים ראש חולה בראש בריא
יוסף בן שושן | 29-03-2017 0:11
חברים יקרים, חזקו ואמצו ואל תיכנעו ללחצים של הדיקטטורה של בנט שנחת למפלגתנו כאופורטוניסט המשתמש בה כקרש קפיצה לקידום האמביציה שלו להיות ראש ממשלה, על חשבון קריסתה הערכית של תנועתנו, ביחס לתורה, להתיישבות וכו'.... הוא הפך את הבית הפוליטי היחיד של הזרם הדתי-לאומי לשלטון יחיד שלו, (כעין זו של מפלגת דרעי) וכל הח"כים סרים למשמעתו מפחד להיות מועפים ממנה. הגיע הזמן להחליף את הראש החולה הזה, בראש בריא וחזק והמושרש עמוק ביראת שמיים טהורה, בענוות צדק ובכבוד אמתי לתלמידי חכמים, שידע להחזיר את המפלגה ליעודה האמיתי, דהיינו להזריק נשמה בתחייה הלאומית שלנו. תתמכו ביונתן ברנסקי ותגייסו עבורו מקסימום קולות, ובע"ה מפלגתנו תפרח ותשגשג, וחפץ ה' בידה יצלח. וכל המסייעים בכך, יבורכו מפי עליון...
5
וואו איזה משפחה מדהימה, איזה איש מדהים יונתן ברנסקי
פוטנציאל עצום, לשינוי חיובי, משובב נפש. | 29-03-2017 6:32
לא הכל מנדטים, יונתן ברנסקי יכול להביא את הבית היהודי למקום הנכון, ולא עם כל הבושות של בנט ושקד כל יום. בהצלחה ליונתן ברנסקי, יש לך סיכוי גדול להביס את בנט, בנט ושקד חיילים של נוני מוזס, עשו הכל נגד נתניהו ונגד הימין כולו מהרגע שהשתלטו בעורמה בקנית קולות מחרדים רק לפריימריס לבית היהודי וכך גברו על אורלב, אפשר לנצח ביושר ולא ברמאות ונוכלות כפי שעשו בנט ושקד.
6
אתה תהיה שר ולא תכבד פסיקה של בית המשפט?
"חכם גדול" | 29-03-2017 11:15
בנט מחוייב לפסיקות בית המשפט. גם אתה "חכם גדול" לא היית עושה אחרת עם הכותל והרפורמים ועמונה. כולכם חכמים עד שיושבים בממשלהן
7
אהבתי כל מילה
שקול | 29-03-2017 16:40
בהצלחה