מגיבים בפייסבוק? זה עלול לעלות לכם 30 אלף שקל

אוהבים לפרק את זעמכם בפייסבוק? קחו בחשבון שאתם עלולים לשלם על כך באלפי שקלים, אפילו אם מדובר רק בתגובה קטנה לפוסט שממש הכעיס אתכם. כך קבע בית המשפט המחוזי בחיפה בתחילת השבוע 

מגיבים בפייסבוק? זה עלול לעלות לכם 30 אלף שקל
  (צילום: שטארסטוק)

בתחילת השבוע קבע בית המשפט המחוזי בחיפה, כי גם כתיבת תגובה לפוסט בפייסבוק יכולה לחייב את הכותב לפיצוי לפי חוק לשון הרע. הפסיקה נעשתה בעקבות תגובתו של אמיר בוהדנה על פוסט בפייסבוק בעיצומו של מבצע צוק איתן ב-2014 בה כתב: "מוטי מרקוס האדם הזה שמאלני קיצוני שתומך בערבים. מנהל סניף סופר פארם. אני סומך עליכם אחים ואחיות בדם הימני שלנו, שתדעו לפתוח עליו ולהגיע עד לסניף שלו, לזבל יהודי שמאחל מוות לחיילים שלנו". התגובה הזאת, הובילה את מוטי לתבוע את אמיר בבית משפט השלום בקריות.

מוטי טען כי הדברים שנכתבו עליו הם לשון הרע, במיוחד לאור העובדה שהם נכתבו בתקופה הסוערת של צוק איתן. אמיר טען להגנתו כי תוכן התגובה ופירסומה בפייסבוק, נמצאת תחת הגנת "זוטי דברים", כלומר – זוטות(עניינים קטנים) שבית המשפט אינו צריך להתערב בהן.

יש אנשים מאחורי המסך שעלולים לתבוע (צילום: שטארסטוק)

בית משפט השלום בקריות קבע כי המלים "זבל יהודי שמאחל מוות לחיילים שלנו", הנאמרות בימי מלחמה, הן התבטאות שיש בה כדי להוות לשון הרע.  אך על אף זאת הוא החליט לדחות את התביעה, בטענה כי "התגובה חוסה תחת זוטי דברים ואינה מקימה עילה לפיצוי, שכן מדובר בפרסום חולף שנבלע בקולות ההמון". והסביר כי מדובר "בפרסום באינטרנט, רשת תוססת שבה מתפרסמות מיליוני תגובות ביום, יש לפרש את הגנת זוטי דברים כהגנה החלה על פרסומים חולפים אם פגעו בזכות התובע באופן מזערי".

מוטי שלא קיבל את החלטת בית המשפט לדחות את תביעתו, החליט לערער לבית משפט המחוזי בחיפה. שם טען כי בית המשפט השלום שגה כאשר קבע כי מדובר בפרסום חולף, ובכל מקרה הדבר לא אמור לשנות את עוצמת הפגיעה שנגרמה לו. להפתעתו בית המשפט המחוזי בחיפה ביטל את פסק הדין של בית משפט השלום בקריות והחליט לזכות את מוטי.

 

לאחר שבחן את התגובה של אמיר בוהדנה כלפי מוטי מרקוס, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה- השופט יצחק כהן, קבע שהתגובה מהווה פרסום האסור על פי חוק לשון הרע. והסביר כי "אמירותיו של בוהדנה חרגו באופן בוטה וגס מעבר לכל גבול מותר. אין מדובר בהבעת דעה או במחלוקת אידיאולוגית שניתן לפרוש עליה את ההגנות הקבועות בחוק לשון הרע – הגנת אמת דיברתי או הגנת תום הלב", וציין כי הקריאה להגיע למקום עבודתו של מרקוס היא הסתה לשמה.

בית משפט המחוזי הטיל על אמיר לפצות את מוטי בסך 10,000 ש"ח ולשלם בנוסף את הוצאות המשפט בסך 20,000. מהסיבה כי "אין דרך לקבוע מי מהציבור המכיר את מרקוס, שכניו, לקוחותיו, ההורים של החברים של ילדיו צרב את הדברים בזיכרונו. הפרסום באינטרנט אינו חולף יותר או פחות מאשר כל פרסום אחר. שנית, אין אפשרות אמיתית לדעת עד כמה 'קולות ההמון' הבליעו את הפרסום. מה שברור הוא שמרקוס בוודאי נצרב, והוא נושא את העלבון, והוא זכאי לפיצוי". ולסיכום מומלץ לזכות: כל תגובה במחשבה תחילה.

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע