אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עולמות מתנגשים/ תגובה לרב יגאל לוינשטיין

בבסיסם של הדברים, עומדים חוסר הבנה או שמא הכחשה, כי במציאות בה אנו חיים עוברים העולם והחברה הישראלית תהליכים של שינוי, וכי מעמדה של האישה אינו מסתיים רק במפתן בית הכנסת ובית המדרש, אלא נכנס גם רח"ל פנימה

עולמות מתנגשים/ תגובה לרב יגאל לוינשטיין
  הרב אוהד טהרלב (צילום: באדיבות מדרשת לינדנבאום)

מאחורי הסגנון הרדוד והלא מכבד, לא את הבנות ולא את התורה שבשמה הוא מדבר, בולטים בדבריו של הרב יגאל לונשטיין בעיקר ביקורת ופחד. בקורת על צבא, שכביכול נהיה פמיניסטי, ופחד מפני המציאות המשתנה השומטת את תפיסת העולם אותה מייצג הרב לונשטיין.

בבסיסם של הדברים, עומדת חוסר הבנה או שמא הכחשה, כי במציאות בה אנו חיים עוברים העולם והחברה הישראלית תהליכים של שינוי, וכי מעמדה של האישה אינו מסתיים רק במפתן בית הכנסת ובית המדרש, אלא נכנס גם רח"ל פנימה.

אותם רבנים שמלבים שוב ושוב את מדורת ההסתה כנגד גיוס בנות דתיות לצה"ל, מסרבים להבין כי הצבא הוא ראי של החברה בישראל, ושכפי שבמשך עשרות שנים התחזק מעמדן של נשים בכלל, כך הדבר גם בצה"ל, שם נשים יכולות ומעוניינות לשרת כיום כמעט בכל תפקיד.

התפיסה הליברלית ש"רבני הקו" כל כך מתנגדים לה, מצאה את ביטויה הטבעי גם בסוגיית גיוס בנות דתיות. בכך, נכנסה היא לקודש הקודשים של תפיסת עולמם – צה"ל. הערעור שהדבר גרם ליציבות השקפת עולמם, הוליד את התבטאויותיו האומללות של הרב לוינשטיין, שמצטרפות לקמפיין מחושב וחסר רסן המתנהל מזה חודשים כנגד גיוסן של הבנות הדתיות.

האירוניה שבדבר היא, שדווקא הייתה זו תפיסת עולמם המקדשת כל כך את הצבא, שהולידה את השינוי בו הם נלחמים. בכל בית ציוני דתי, ובוודאי באלה של "רבני הקו", מחנכים לתרומה אדירה לחברה ומסירות נפש לצבא. הציפייה שחינוך זה יעצור אצל הבנים מבלי שהבנות תספוגנה אותו, היא תמוהה. הקב"ה מנהג את עולמו, והנה דווקא בנותיהן של בוגרי עלי, לומדות כבר במשך שנים במדרשת לינדנבאום ובמדרשות נוספות, ורבות מהן משרתות כיום כחיילות וקצינות בחיל החינוך, המודיעין והאוויר. בכך, מקדשות הן שם שמים ברבים, בדיוק כפי שטבעו בהן אבותיהן על בסיס החינוך והערכים שהונחלו להם בעלי.

ביומיים האחרונים, נשאלתי לא אחת על ידי בנות המדרשה מה צריכה להיות תגובתנו לדבריו הפוגעים של הרב לוינשטיין. עבורי, אין תגובה יותר הולמת מאשר העובדה שבנות המדרשה בחרו לסיים את מסכת מגילה (גמרא) לפני פורים, ובכך ממשיכות להוכיח שנשים יכולות לקחת אחריות על עולמן, להוביל מהפכות בעם ישראל ואף להיות שותפות במאבק הביטחוני כמו אסתר המלכה, וכל זאת תוך חיזוק עולמן התורני. בבחינת "הצדיקות הטהורות אינן קובלות על הבערות אלא מוסיפות חוכמה".

=======

הרב אוהד טהרלב הוא ראש מדרשת או"ת לינדנבאום מבית רשת אור תורה סטון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
39 תגובות - 26 דיונים מיין לפי
1
חלאס
א | 10-03-2017 10:26
מדהים כמה ראש מדרשה יכול להיות מנותק מהמציאות. אתה אל תגיד לרב יגאל איזה סגנון מכבד את התורה.תמשיכו להתנהל לפי תפיסת התרבות המערבית המנוונת , בעצימת עיניים , בלי לראות את הנזק שזה עושה לתורת הנצח שאינה כתורותיהם של האומות סביבנו. אולי שהבנות אצלך גם ישתכרו בפורים. מה, הם פחות מגברים? עיוות ושיבוש
2
הורמונים הורמונים
טינו | 10-03-2017 10:43
בהתחלה היו מגורי בנות מחוץ לתחום. וגם ככה היו לא מעט מפגשי הורמונים בניגוד לדעת צבא . לאט לאט נפרצו הגדרות כך שבחמ"ל הצר והצפוף ,צוות ההורמונים היו יחד כמעט 24 שעות . וכל אחד ולפי השקפותיו מהו גבול ההפרדה. אם זה מבחן הניסיון --יש לגייס בנות ולערבב הורמנים ומי שיצא יצא. אך אם רוצים למנוע סיכוי של מפגש הורמנים יש להגביל הגיוסים. כי יש כאן גם היררכיה . שטויות מי שרוצה להז.. שום דבר לא יעצור בעדו .
3
כמה קשה להיות בודד
אבנר | 10-03-2017 11:26
מול כל העולם הרבני והתורני, נכון ר' אוהד? תמשיך לקושש מחיאות כפיים אצל קצוות השמאל הפמיניסטי הליברלי הפוסט-ציוני. שום עובדות לא יבלבלו אותך כנראה
4
מפורש שנשים בצבא כמו גברים. הבעיה אי הכרה במדינה!!!
מ. | 10-03-2017 12:30
משנה מסכת סוטה פרק ח במלחמת מצוה, הכל יוצאין, אפלו חתן מחדרו וכלה מחפתה. אמר רבי יהודה, במה דברים אמורים, במלחמת מצוה. אבל במלחמת חובה, הכל יוצאין, אפלו חתן מחדרו וכלה מחפתה: המלחמות אז דרשו כח פיזי עצום כיוון שהיו קרב מגע פנים מול פנים. כיוון שהנשים לא בנויות לכך הפנו אותן "לצרכי מלחמה". היום כשהקרב בעזרת מכשירים והקובע השכל, האישיות והמיומנות, הנשים משרתות כמעט בכל מקום בשוה. גם אז רק בשרות רגיל היתה בצרכי מלחמה. אבל אם האשה רוצה, גם אז שרתה כרגיל. בשירת דבורה משבחת את יעל שהרגה את סיסרא בקרב הגורלי כך: (שופטים ה/כו) "ידה ליתד תשלחנה וימינה להלמות עמלים והלמה סיסרא מחקה ראשו ומחצה וחלפה רקתו". בתקופה העתיקה היו ידועות ה"אמזונות" שהיו אומה בה הלוחמים היו לוחמות - נשים. כך שזה היה טבעי גם בתקופת התנ"ך!
תגובה תלושה
ש.ג. | 13-06-2017 17:08
אין בדברים אלו כל קשר למציאות.גם היום כבעבר נדרש כוח פיזי עצום כדי לעמוד ביעדים קרי נצחון בקרב. אלא אם הנסיון של כבודו/ה ניבט מיתוך מרקעי המחשב של חנויות למשחקי מלחמה. תודה
5
כלומר
מאיר | 10-03-2017 13:00
המטרה העיקרית איננה חיזוק הצבא אלא חיזוק מעמד האישה. מש"ל.
6
"הסתה", "חוסר הבנה"
| 10-03-2017 13:29
ועוד ביטויים שכאלה לא יוצרים שיח אלא מתייגים את השני ומונעים שיח, נמאסו גלגולי העיניים של מדריכי המדרשות למיניהם היודעים יותר ומבינים יותר מהרב זצ"ל, מהרב צבי יהודה, מהרב הרצוג, הרב שפירא, הרב ישראלי, שכחתי מישהו?
עזוב כותרות. שמעת פעם שיעור של הרב יגאל מתחילה ועד סוף?
יצחק | 10-03-2017 17:00
ר' אוהד, לא בשביל לקנטר, אבל איזה עולם רוחני אתה מציע? איזו בשורה חוץ מסיסמאות מערביות עם קישוט של פסוקים וניסוחים יהודיים? שמירת הלכה היבשה זה לא הכל. איפה הרוח שאתה מציע? שמע לי, בשם היושר האינטלקטואלי תעשה מאמץ לתקופת מה ותשקיע בשמיעת סדרת שיעורים של הרב יגאל על התרבות המערבית או על זוגיות ומשפחה. לא חייבים להסכים אבל תודה שיש פה שיטה והגיון פנימי ורציפות רעיונית. זה הרבה יותר מכובד ורציני ויאה לרב ומחנך, מאשר להגיב לכותרות רועשות ואינטרסנטיות שעושות מכל השיטה דחליל מגוחך. הרבה יותר מגוחך הוא להציג שיטה עמוקה שיש לה בית אב , רק כאוסף של פחדים וכשלים פסיכולוגיים בגרוש.
7
תפסיק לחשוב שכולם מפחדים ממך ומהשיטה החולפת שלך...
מנחם | 10-03-2017 13:55
אני בטוח שבניגוד לשיטך ולרוחך להם יש שורשים כ"כ עמוקים וחזון של נביאים שבטוח ממך ומהרוח שאתה מייצג הם בטוח לא חוששים. רק לבנות המסכנות שנפלו ברשת שלכם...
8
אפשר לקצר את התהליך
אב | 10-03-2017 14:07
עשו את זה לפניך. במקום להמציא את הגלגל ולנסות לשנות את התורה לפי המציאות המשתנה. אפשר לקצר את התהליך ולאמץ את הנצרות. ולהגשים סוף סוף את החזון של הרצל כלשונו וככתבו.
היהודי הכתות הם שרידי הנצרות הקדומה -
א, | 10-03-2017 16:01
ישו אמר: "לא באתי להפר את התורה אלא לחזק אותה. הוא היה עסוק ב"טישים" (ה"סעודה האחרונה") המשיך את מסורת ה"באבות" וכו'. מי ששינה את התורה וממשיך לשנות אותה אלו יהודי ה"כתות".
9
כמה צפוי שתנצל את דבריו האיומים של לוינשטיין לקידום רעי
גיימס הטפילד | 10-03-2017 15:41
רעיונות העיוועים שלך עם הארץ
10
כמו אסתר המלכה
דביר | 10-03-2017 16:00
בדיחה לפורים נכון?
בדיחה על חשבון המתגייסות לצהל.
| 12-03-2017 1:01
זו האמת.
11
כבר מו"ר צבי יהודה אמר "א"י קודש אבל החזירים בה טמאים"
אוסף קישקושים בנישי | 10-03-2017 16:17
ואין אפוטרופוס לדבר עבירה,והרי "אמר רבי מאיר הזהרו בי מפני בתי, אמר רבי טרפון הזהרו בי מפני כלתי, ליגלג עליו אותו תלמיד אמר רבי אבהו משום רבי חנינא בן גמליאל לא היו ימים מועטים עד שנכשל אותו תלמיד בחמותו..." ואיך עם הארץ יכול לשנות את הטבע האנושי...שצעירים רותחים נאנסים להיות עם בנות ביחוד כפוי...ובמיוחד בתרבות שדוגלת במתירנות מינית ובקיום יחסים !!! פשוט ה"דתיות הריאלית התחרפנה"
12
רב מגולח למשעי נגד רב מזוקן: אפשר לעצור בתמונה
שלמה | 11-03-2017 19:50
תוכן הדברים יהיה צפוי לחלוטין. אני כבר לא מדבר על בוגרת "ברוריה" ממצועת: כיסוי ראש אאוט, פמיניזם אין.
תמיד יהיה את האדיוט שיחשוב שזקן מעיד. תבדוק אם לגרא או
חכם | 13-03-2017 18:19
לרב ליכטנשטיין. תתבייש
13
תורת משה לא השתנתה ולא תשתנה לעולם
| 11-03-2017 22:52
אם את זה אינך מבין קח את הסמכת הרבנות שלך לפח האשפה.
איפה אתה רואה שהשתנתה תורת משה?
יהודי | 13-03-2017 22:36
רוח ההלכה אינה נוחה מכך זה ברור' אומנם מעבר חד וחלק על תורת ה' אשר נמסרה ביד משה עבד ה' לא קיים כאן ואם קיים אשמח שתגיב למטה
14
נעמיד אותו מול אברך חרדי צעיר
אחד | 12-03-2017 0:49
אין לי ספק שהאברך החרדי לא רואה אותו ממטר בידיעת התורה וההלכה. כל מורה אצל ה"מזרחי" נהיה אדמו"ר
עוד בעל תשובה חרדי.. מה שלמד זה הלכות ושטיפת מח. כלום
גש למכון מאיר | 16-03-2017 14:52
לא מעבר.את התוצאות נראה עוד כמה שנים.
יהודי
יהודי | 16-03-2017 12:23
בס"ד אתה לא מכיר את הרב אהד טהר לב. ואני מכיר אותו עוד מהישיבה. למה כמה שנים בכולל. והיה מתמיד. תחשוב טוב לפני שאתה מדבר.
אכן, נעמיד
מאיר | 14-03-2017 11:22
אין לי ספק שאותו אברך חרדי יידע הרבה יותר מהרב טהרלב באיזו זווית מדויקת חובשים את הכובע, איך מצחצחים את הנעליים כך שתהיינה מבריקות, והיכן משיגים את הסיגריות הכי משובחות. אולם, אם בתורה עסקינן, אז תלוי: אם אותו אברך משתייך לקבוצה של החרדים שנמצאים בישיבות אך לא עושים שם דבר, ודאי שאין מה לדון. אם אותו הוא מאלה שאכן לומדים, עדיין הוא לא למד ולימד, מן הסתם, מספר שנים המתקרב לזה של הרב טהרלב, וממילא אם הוא איננו עילוי נדיר, ידיעותיו בתורה אינן משיגות אל אלה של הרב טהרלב. כמובן, שבשביל להיות איש תורה אמתי לא די בידיעת ש"ס ופוסקים, אלא דרושה גם היכרות עם הוויות העולם שבו צריך ליישם את התורה. בעניין זה אפילו העילויים שבין החרדים אינם משתווים לרבני הציונות הדתית, וממילא חסרה להם ידע שהוא קריטי לתהליך הפסיקה. כמובן שיש דבר אחד שבו אף רב ציוני דתי כמעט איננו משתווה ולו לאחרון האברכים החרדים: הלכות התנשאות.
אל תהיה בטוח.אמנם הם ידענים יותר גדולים מאברך חרדי
פרוז | 12-03-2017 21:45
ממוצע.אבל יש להם בעיות קשות של אמונה
15
זלזול כרגיל
יניב | 12-03-2017 6:12
דואגים לדבר היקר ביותר של היהודי והוא, יראת שמים שביטולה גורם לזלזול בת"ח. לצערי, כבר גילית דעתך לפני שפצית פיך : גילוח למשעי, מרצה לבנות ליהדות מחוג מסוים. דעתך אינה דעה. איני מתכוון להתייחס לדבריך, הם אינם חידוש כלל.
זו גם הסיבה שלא קראתי בכלל את דברי המורה לבנות
רק לא מיסרוחניקיזם | 13-03-2017 13:33
מיצרים פה רבנים חדשים .כמובן בלי זקן עם קירבה לבנות ותרבות המערב ולימוד תורה לבנות וקידומם לא לענינן הפך התורה ודברי חזל בפרט הפמניזם הנאו נוצרי הטמא. תמיד יהיה מי שיגיד אחרת.
16
ברור . המנהלי המדרשיות מקבלים משכרות על חשבון הבנות
| 12-03-2017 7:08
17
נראה לי שנשארו אצלך אוהד הרבה מימיך החילונים ולא נתרפאת
חנה | 12-03-2017 18:30
התגובה שלך נגד הרב לוינשטיין הצודק היא לא רצינית וגם לא לוקחת בחשבון את דור החיילים/ות הנוכחים שהם צעירים וכאשר הם ביחד מי יודע מה יקרה שם. על כן הרב לוינשטיין מזהיר ובצדק. אגב, לא הייתי בצבא ולא הפסדתי כלום וכעת אני סבתא ולא מ צ ט ע ר ת !!!!!!!
18
למגיבים החרדיים
מפדל | 12-03-2017 19:10
אצטט כאן תגובה מלמטה של מגיב בשם "אחד" נעמיד אותו מול אברך חרדי צעיר אחד | 00:49 י״ד באדר ה׳תשע״ז (12/03/2017) אין לי ספק שהאברך החרדי לא רואה אותו ממטר בידיעת התורה וההלכה. כל מורה אצל ה"מזרחי" נהיה אדמו"ר . ניכר בעליל שזו תגובה של חרדי חוזר בתשובה ששמע את הכינוי "מזרוחי" בקהילתו . המחלוקת היא מחלוקת פנימית בתוך הציבור הממלכתי - דתי ולא שייכת לציבור החרדי. החרדים הרי משתמטים ברובם ורודפים את המיעוט המבוטל שמתגייס. אבל ללבות את אש השנאה במקום שאפשר ללבות הם ישמחו. תתביישו !
19
כל פעם שאני רואה תמונה של דתי לאומי בשנות החמישים לחייו
פרוז | 12-03-2017 21:43
מצטלם בפוזה של דוגמן אני יודע שיש כאן תגובה לרב כלשהו.
הרב
אבי | 13-03-2017 18:16
הרב אוהד טהרלב אמנם לא דיבר בלשון מכבדת על רבני הקו אך ללא ספק מר פרוז שהוא גדול בתורה ומבין. כנאמר לעייל: חכמים הזהרו בדברייכם
20
חכמים היזהרו בדבריכם!
חגי | 12-03-2017 22:30
מלאכי השרת מנסים לעצור את מתן התורה , תשובתו של נותן התורה - האם קיימתם הכנסת אורחים כאברהם? לפני שנכנסים למחלוקת עלינו לזכור ולשנן שיש כמה תלמידי חכמים ענקים שלפני כ-30 שנה הביטו למרחקים והקימו את המכינה הראשונה , גם אז היו מתנגדים אך היום כולנו רואים את המהפכה הגדולה והתרומה העצומה שצמחה מאם המכינות למדינתינו האהובה .בודדים זכו בפרס ישראל על מפעל חיים ענק שכזה.חכמים הזהרו בדבריכם!
21
ומה לגבי זה שהם מנסים לכופף הדת על ידי הצבא?
למורה לבנות[כמובן בלי זקן] | 13-03-2017 13:40
גם כבוד הרב אלי סדן שלי לא ציין אתה שהרב הצדיק הרב לוינשטיין ציין
22
הסבר דברי הרב לוינשטין בדרך שכלית
לכל המעונין | 13-03-2017 22:08
https://www.youtube.com/watch?v=5QZVbOG0eac
23
רוב המגיבים כאן
אמתי | 14-03-2017 11:33
לא טרחו בעולם לבחון לעומק השקפות אחרות, אלא הם מניחים כמובן מאליו שהרבנים שלהם יודעים יותר טוב, שהעגלה המלאה חונה אצלם בחצר, וכי מי שמביע דעה אחרת הרי זה מפני קוטן דעתו או כוונותיו הרעות. אלא שחלקים גדולים בציבור אינם קונים אמת שהנימוק המרכזי לה הוא התנשאות. הם מחכים לטענות ענייניות, ואלה מבוששות לבוא.
24
זה מה שנקרא עבירה גוררת עבירה
נחום | 14-03-2017 13:54
אחרי שעברת על האיסור ההלכתי ללמד נשים תושב"ע, אתה גם עובר על איסורי הרבנות של גיוס בנות. עוד רב'לה שחושב שהוא יכול לפסוק בכל דבר.
25
כרגיל לא מתייחס לגופן של עובדות: מחקרים מוסתרים, שירות
ציוני דתי | 15-03-2017 21:19
שרותים משותפים, מרצים מהשמאל הקיצוני, רכישה גדולה של אמצעי מניעה בצבא, פציעות באחוזים גבוהים, הקלה בדרישות התנכלות לדתיים: זקנים וכו', הפרת פקודת השילוב הראוי, הפרת הבטחות של הרמטכ"ל לרב סדן ולעוד רבנים, וכו וכו וכמובן אין התייחסות אלא התנשאות והטפה ליברלית סותמת פיות.
צודק בהחלט!
איתן | 17-03-2017 12:48
אין תגובה לעניין.
26
מעמדן של נשים דתיות בבתי מדרש
אריאל | 16-03-2017 8:19
גבר שמאמין בלימוד התורה הנשי לא יעמוד בראש מדרשה, אולפנה או כל בית מדרש אחר לבנות. בשביל זה יש נשים תלמידות חכמים. אני לא מכיר ישיבה שתעמיד אשה בראשה.