אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ליצן בשיליחות: ראיון חגיגי עם ישי תורג'מן או מר אדון חציל

לכבוד חג הפורים, תפסנו לראיון מיוחד ליצן קטן עם שליחות גדולה. בעוד שבני גילו מעדיפים לבלות עם חברים ומשפחה, סמ״ר ישי תורג׳מן(22), לוחם וחובש בגדס״ר נח״ל מעדיף לבלות את הסופ"ש הקצר שלו כ-מר אדון חציל המבקר בשלל בתי חולים עם צבעי פנים, אף אדום והמון שמחה בלב

ליצן קטן בשליחות גדולה: ראיון עם מר אדון חציל
  (צילום:adi Zilberstein)

לכבוד חג הפורים, תפסנו לראיון מיוחד ליצן קטן עם שליחות גדולה. בעוד שבני גילו מעדיפים לבלות עם חברים ומשפחה, סמ״ר ישי תורג׳מן(22), לוחם וחובש בגדס״ר נח״ל מעדיף לבלות את הסופ"ש הקצר שלו כ-מר אדון חציל המבקר בשלל ביתי חולים עם צבעי פנים, אף אדום והמון שמחה בלב.

"כליצן וכלוחם אני משתדל להסתובב בכיס עם אף אדום בכוננות" מספר ישי. "זה המון פעמים משפר מצבי רוח במהלך האימונים. למשל היה לנו אימון קשה, ובמהלך אחד העליות אני שומע את חבר שלי 'ישי האף'. ואז אני שם את האף, הוא מסתכל ושנינו מחייכים אחד לשני ומפיגים את הקושי".

"ליצנות, זה לא מקצוע זו דרך חיים"

אם היה צריך למצוא אדם שחיי את פורים כל השנה, ללא ספק ישי היה מככב בעשרת הראשונים. כמעט בכל שבועיים מוצא את עצמו ישי עובר מצבעי ההסוואה ומדים לאף אדום, צבעי פנים וגרביונים צבעוניים. מבחינתו השילוב הזה בין הצבא לליצנות, הוא הזמנות להמשיך להציל חיים בצבא ולהציל נפש בביתי החולים.

מקבל תעודת ליצן מהמדריכה הליצנית ד"ר שטות

"מצאתי את עצמי בסופר פארם עם מדים ונשק ובפעם הראשונה בחיים ללכת לכיוון מחלקת איפור ולשאול במבוכה את הדיילות איפור איפה אני יכול למצוא אודם עמיד ונצנצים. זו היתה סיטואציה מאוד מביכה אם מוסיפים גם את ההליכה אחר כך לבחור גרביונים צבעוניים". זו רק אחת מהסיטואציות הרבות והמצחיקות שישי נכנס אליהן בעקבות בחירתו להתנדב כליצן רפואי.

"ליצנות, זה לא מקצוע זו דרך חיים. בקורס ליצנות רכשתי כלים שמשמשים אותי גם בחיי היום יום עם בני אדם. ליצן רפואי צריך להתמודד עם סיטואציות מאוד מורכבות, אתה נכנס לחדר משיל את הווילון ולא יודע מה או מי מחכה לך מאחוריו".

מה הקושי הכי גדול שאתה נתקל בו למשל?

"הקושי הגדול שקיים בכל המצבים האלה הוא העניין שצריך בכל המצבים להתעלם כמעט לחלוטין, מהפציעות ומהמצב שרואים ולמצוא את הבן אדם, את הזוג עיניים (במקרה הטוב). הליצנות רפואית דוגלת להתייחס אל המאושפז כאדם ולא כמקרה. בעוד שרופאים וסובבים רואים את האדם בתור הפציעה או החולי שלו הליצן הרפואי בא ועושה ונהפוך הוא לכל זה".

איך זה בא לידי ביטוי?

"קודם ליצן רפואי לא שואל מה שלומך? כי זו שאלה להיענות בתשובה מאוד מאוד קשה. במקום זה שואלים מה השם שלך? מה אתה אוהב לעשות? בן כמה אתה? מדמיינים ויוצרים יחד עם החולה עולם אחר, שבו הוא זה שמחליט וזה יכול להיות בדברים הכי קטנים. אם זה לבחור את הצבע של הבלון או איזה צורה הוא רוצה אותו. הילד הוא המרכז של האירוע".

גם בצבא, האף האדום בכוננות

במשך חצי שנה עבר ישי הכשרה מקצועית לליצן רפואי טיפולי על ידי עמותת 'שמחת הלב', המכשירה ליצנים המעוניינים להתנדב. הסיבה שבהובילה אותו לעבור את ההכשרה היתה אחותו "לפני שלוש וחצי שנים אחותי אודליה, נהרגה בתאונת דרכים ואחד מהדברים שהיא עשתה בחייה, היה להתנדב בביתיי חולים בימי החופש שלה ונשארת לשמור על הילדים כדי שההורים יכולו לחזור לנוח בסופ"ש בבית שלהם. היא היתה נותנת מנוחה למשפחה של המטופל מכל השגרה הקשה הזו, אז היה ברור לי שאני אמשיך את דרכה בדרך שלי".

ליצן שלא רוקד עם כל אחד

מצטערים דווקא בפורים להרוס לכם את דימוי הליצן כמשהו מצחיק עם אף אדום שרוקד עם כל אחד, אבל מבטיחים שלא תתאכזבו מהעובדה שמדובר במשהו גדול מזה.

"ליצן הוא לא בהכרח יגרום לצחוק" מסביר ישי. ההגדרה המדויקת בעברית לתפקידו של הליצן- זה לבדר מלשון לפזר (השיער מתבדר ברוח). הדעת של האדם מרוכזת מאוד בחולי ובקושי והליצן הרפואי מנסה לפזר את זה ולהביא אותו למקום אחר.

"ר' נחמן אומר "אדם נמצא במקום בו מחשבותיו נמצאות, וודא שמחשבותיך יהיו במקום בו תרצה להיות" אז הליצן מנסה להוציא את האדם מבית החולים, אל עבר החלומות והמקום בו האדם רוצה להיות על ידי הומור ודמיון. "אם בן אדם נמצא בחדר עם רעשים מלחיצים של מכשירים ועשרות תרופות בשמות מסובכים ושוקע לתוך החולי ההחלמה תהיה קשה יותר.  אבל אם נכנס ליצן ואומר לו 'ואיי חמודי, אתה יכול במקרה לעזור לי איבדתי את מיצי הגמל שלי. ראית אותו אולי?' פתאום הכול מתערבב לו. קודם הוא צריך את העזרה שלי, מיצי, גמל מה הולך פה? ופתאום אני שואל אותו איך קוראים לו, בן כמה הוא. ולא רק עם ילדים אני עושה את זה גם עם מבוגרים לכל אחד יש עניין שישהו יסיח את המצב שלו עם קצת צבעים והומור".

ליצן בשליחות מיוחדת

"גם בחדר הטיפולים למשל, אני לוקח אתת האינפוזיה הדבר הכי שנוא על ילד מאושפז  ואומר לו: פשש איזה אקווריום יש לך, רוצה לשים בו דגי זהב? ואז הוא לוקח מדבקה של דגג זהב מדביק והכול הופך להיות שונה פתאום". ואם נתייחס לעניין של ליצן שרוקד עם כל אחד ישי מספר לשונאי הליצנים "אני לא בא ומנסה להצחיק בכוח, בקרוס לליצנות רפואית לומדים לקרוא מפה, להבין מה האדם באמת צריך ויתחבר. אם לאדם יהיה יותר שמח וטוב אם אשיר איתו ירושלים של זהב".

בבית חולים אני מר אדון חציל 

כמו כל בני האדם, מתחת לחיוך הגדול והאף האדום יש את הקשיים האישיים והאתגרים. "כשאני נכנס לבית חולים אני כבר לא ישי שחזר עייף מהבסיס, אני מר אדון חציל שממהר כי הוא חנה את החד קרן שלו באדום לבן" מספר ישי. כל ליצן בונה לו זהות שלמה, הכוללת סיפור חיים שלם הכולל בתוכו ארץ מוצא אחרת, גיל אחר, כינוי ותחפושת ייחודית כמובן.

ישי למשל מר אדון חציל- "בעייני התחפושת מגלה משהו פנימי. הליצן הוא דמות שלא מחויבת וגם החציל הוא סוג של ירק שחור שכוח. הליצן גם לא דורש כבוד, עם הרבה הומור עצמי. ויחסית דמות לא רלוונטית בעליל, אבל הוא מסתובב עם המון ביטחון עצמי ויכול להוביל כל אדם להגיע למקומות אחרים בעזרת ההומור והדמיון".

מחליף את צבעי ההסוואה לצבעי פנים ואף אדום

 

מה שחשוב בכל העניין שבסוף כל יום גם מר אדון חציל וגם ישי מרוצים ומסופקים בפה אחד "התחושה אחרי שהצלחת לשמח אנשים, היא מדהימה. אני עולה לאוטובוס עם הבגדים של הליצן ומראה לנהג תעודת לוחם הוא נשאר בשוק ואני מתיישב עם תחושת הנאה וסיפוק".

ולסיום אנחנו כמובן לא מפספסים הזדמנויות ותופסים את מר אדון חציל לראיון ראשוני לסרוגים.

ספר לנו קצת על עצמך

"היי זאת שלי, סתם, זה מר אדון חציל 🍆 בן 96 (חציל ותיק!).אני עולה חדש מברזיל איך שנחתתי בארץ הלכתי ישר למסעדת איכילוב בגלל ששמעתי שיש שם אוכל טוב.  ואנשים שיודעים לעשות קסמים…!
יש לי טווס מחמד בשם רקסי (בחור חמוד – בדיוק עבר הסרת נוצות בלייזר)
אני טבח בהתנדבות ובטוח שאני הנגן חליל הכי טוב בברזיל.."

למה תתחפש בפורים הקרוב?

"לגבי פורים השנה זה כמובן סוד כמוס לפרה ולחציל. אבל אני יכול לשתף אותך למה לא אתחפש..! 🙂 שנה שעברה התחפשתי נגיד לאמא של שבת! (תמיד חלמתי…) אז זה כבר לא מקורי אם אחזור על זה שוב. וגם להתחפש למר אדון צימוק/ענב זה לא בא בחשבון כי במסיבות פורים שלהם אין יין! :-/ (חוץ מאצל הקניבלים שם..)".

ולסיכום מה תרצה להיות כשתהיה גדול?

"יפה לך לשאול מישהו בן 96, מה אתה רוצה לעשות כשתהיה גדול אפילו שיש עוד זמן. סתם, עכשיו ברצינות- למען האמת אני חולם להיות גם ד"ר ולא רק "מר אדון" גם בשביל שיתייחסו אלי יותר ברצינות וגם כדי לשמח את סבתא מרת גברת פרופסור חצילה שתחיה!".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ישי אתה דמות להערצה
יהודה כורסיה | 10-03-2017 2:38
סחטיין אח יקר. כתבה מרתקת.! אתה בהחלט בחור שראוי להערכה רבה, בהצלחה בהכל.!
2
מלך!
עמיאל | 10-03-2017 11:37
בתור אחד שמכיר תבנאדם הבחור פשוט מלך שאין דברים כמוהו..אם כל אחד מאיתנו ייקח על עצמו קצת מהשליחות שלו לשמח את האחר המצב פה יהיה הרבה יותר טוב!פורים זוהי קריאה לכולנו