אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"קבוצה קטנה מנסה לנסח את מורשת ספרד מחדש"

הרבנים אורי שרקי ואברהם וסרמן פנו במכתב מפורט לשר החינוך ובו ביקורת חריפה על דו"ח ביטון וכן המלצות לתיקון המצב. "בחסות הפלורליזם מנסחים את מורשת יהדות ספרד מחדש"

"קבוצה קטנה מנסה לנסח את מורשת ספרד מחדש"
  (צילום: Flash90)

הרב אברהם וסרמן, מרבני ארגון 'חותם', והרב אורי שרקי רבה של קהילת בית יהודה בירושלים, פנו במכתב חריף לשר החינוך נפתלי בנט, בדרישה להקים צוות שיתקן את מסקנות וועדת ביטון – להעצמת הזהות של יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך , וזאת בשל פגמים חמורים במסקנות הוועדה.

כוונתם רצויה

לדברי הרבנים, "אמנם כוונת חברי הועדה רצויה, אך עבודתם המאומצת לוקה במספר חסרונות שהכרחי לתקנם, שאם לא כן עשוי להיווצר נזק שיהיה קשה לתקנו בעתיד".

במרכז המכתב מצביעים הרבנים על "התחושה הלא נוחה, שקידום הזהות הספרדית משמש את מחברי הדו"ח לשם קידום אג'נדה קוסמופוליטית שריח רפורמיות ושמאלנות דבק בה, מה שמהווה חריגה משמעותית מן המנדט שנתנו מקימי הועדה. לטעמנו אין כאן ייצוג של הספרדיות כי אם נקיטת עמדה בסוגיה תרבותית השנויה במחלוקת", כותבים הרבנים.

אין רבנים בוועדה

"כך למשל, הועדה כוללת את השומרונים בתוך עם ישראל, ממליצה שהוראת היסטוריית הגלות תיעשה באופן שבו יוצגו הערבים והמוסלמים, מי שדיכאו יהודים, רמסו את כבודם, רדפו אותם וטבחו בהם – ללא שיפוט. מבחינת הועדה, השבתאות, שחוללה נזק רוחני ואמוני אדיר, ואשר בסופה הובילה להתבוללות ולהתנגדות גורפת של כל חכמי ישראל מהמזרח והמערב, הופכת לאירוע חיובי. בנוסף, כמעט ואין רבנים בוועדה, למרות שהם המייצגים הבולטים של המיינסטרים הספרדי לגווניו".

"למעשה, יש תחושה שבחסות הפלורליזם, קבוצה קטנה מנסה להכתיב לאחרים מה נכון ומה לא, ו"לנסח מורשת מחדש".", כותבים הרבנים לבנט.

"כך דו"ח הועדה מרים על נס "נשים פורצות דרך" שהיוו מיעוט קטן ולא מייצג, אך לא מזכיר נשים רבות לאורך ההיסטוריה כולה ובקהילות רבות שיסדו בתי כנסת ובתי מדרש ידועים על שמן.

הועדה "יוצרת" דמויות מופת שהיא חפצה ביקרן, כולל חלק מחבריה, בעוד שהגדרת דמות כזו צריכה להיות על בסיס מציאותי, שבחייהם ולאחר מותם שימשו מופת לציבור גדול. מקוממת במיוחד הגדרת מתבוללים, מתאסלמים ומתנצרים, כדמויות מופת".

עוד כותבים הרבנים כנגד הנחת היסוד של הועדה, לפיה היהדות הספרדית הינה מסורתית במובן האידאולוגי ואינה מחויבות הלכתית.

הוועדה חוטאת לספרדיות

"האמת ההיסטורית היא שהיהדות היחידה שהעולם הספרדי הכיר הייתה תמיד זו האורתודוקסית דה יורה, גם אם לעתים היא מסורתית דה פאקטו. ביהדות זו לא קיים זרם אידיאולוגי אנטי דתי, והשימוש שנעשה בנוחות ובהארת הפנים של חכמי ספרד לשם קידום אג'נדה ליבראלית חוטא לספרדיות עצמה".

מלבד זאת מציינים הרבנים כי בשם "תיקון הקיפוח", הדו"ח מנציח את העדתיות בסגנון מפלג ומפצל, "דבר שמסיג אותנו לאחור, ופוגע בהישגים הגדולים שכבר קיימים", נכתב.

הרבנים מזכירים גם נושאים שהושמטו מהדו"ח ומציעים לשים אותם במרכזו. "תרומתה החשובה של יהדות המזרח לגווניה לחברה הישראלית, באה לידי ביטוי גם בתחומים שחברי הועדה "השמיטו": פשטות אנושית, חום, טבעיות, הכנסת אורחים, אהבת-הזולת, משפחתיות, נאמנות להלכה, אהבת התורה וחכמיה, לאומיות בריאה, יחס חיובי לעמל-כפים ועוד. גם הסגנון הלימודי הספרדי המכוון להלכה, הולך ומשפיע בעולם הישיבות כולו".

"גם חלקם של גולי-ספרד ביישובם ופיתוחם של ארבע "ערי הקדש", תקופת חכמי צפת ועומק משמעותה, חכמי ירושלים והראשונים לציון, זכו לאזכור מצומצם. כך גם חכמי תורכיה וקהילותיה, שקלטו חלק ניכר מגולי ספרד. היהדות הספרדית הצמיחה גדולי תורה רבים, דרשנים ופוסקים, מקובלים עיוניים ומעשיים, פייטנים ומשוררים. כל אלה כמעט ולא קבלו מקום. הדבר צורם במיוחד לאור העובדה שהם הם אשר היוו את עמוד השדרה הקיומי של הקהילות, ולא אחרים, שפעמים רבות היו שנויים במחלוקת, ולעתים אף 'מוקצים' בקהילותיהם".

לסיכום ממליצים הרבנים להקים צוות מעשי, שישלים את החסר בדו"ח ועדת ביטון. "הצוות יאמץ מודל שמלכתחילה פורש כנפי שלום ואחדות על העם כולו, וכולל אנשי מופת מכל העדות. יש גם להכניס אירועים ודמויות מופת שחסרים בשלבי היסטוריה שונים הנלמדים בבתיה"ס, ולא להצטמצם בתקופה המתחילה בגירוש ספרד. בצוות שיוביל תהליך זה יש לשלב בעיקר גורמים אותנטיים של העדות השונות, שיצעדו בנאמנות באחריות ובזהירות במסלול העובדות והמציאות, ובלא אימוץ שיטות ותפיסות הזרות לציבור שאותו נבחרו לייצג", כתבו.

בארגון 'חותם – יהדות על סדר היום' אומרים בעקבות מכתב הרבנים: "הרכב וועדת ביטון, מסקנות הדו"ח שהוציאה ודמויות המופת שבחרה, כמו גם תכנים אולטרא ליברליים בתכניות נוספות של משרד החינוך, מעידים לצערנו הרב על השפעת רוחות פוסט-מודרניות על הנעשה במשרד החינוך, ועל מתן לגיטימציה לתנועות וגופים פלורליסטיים המבקשים לייצר סוג של יהדות אלטרנטיבית, באופן רחוק ביותר מהמקום המסורתי והמאמין של החברה הישראלית".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אין להם מזל לספרדים. ועדת ביטון הרסה את המעט שנותר להם.
שמואל הקטן | 20-02-2017 9:17
כי בעוד שנה שנתיים כולם יתעוררו ויבינו שועדת ביטון סילפה את כל ההיסטוריה של הספרדים ובני עדות המזרח, המציאה דברים שלא היו מעולם, חיטטה והעלתה 'דמויות מופת' שאיש לא הכיר אותן קודם לכן, ואו אז - כולם יצחקו בפה מלא ויגידו שהמלך עירום. לחלוטין. ואז יתחילו לחשב מסלול מחדש. ובינתיים ידפיסו ספרים ויכינו תוכניות לימודים והכל ירד לטמיון.
2
כלכך נכון. תקשיבו עוד דבר
| 20-02-2017 9:29
כל היחס לעדות המזרח כעל יהדות מסורתית מקבלת סובלנית, מפעמים נותנת תחושה שמדובר באנשים פשרניים מעגלי פינות לא לוקחים רציני כל דבר ובעיקר בעיקר בינוניים ... מה שתמיד דיברו עליהם ביתר התחומים נכון לגבי חינוך היהדות שלהם. אבל המציאות היא הפוכה לחלוטין ... יהדות המזרח הייתה חסרת פשרות איתנה מפעמים קיצונית מובילה וקשוחה. מי שיקרא קצת בתקנות חכמי מקנס יבין.... מי שישמע מה הלך בקהילת ג'רבה יקלוט על איזה הדיקות מדובר....