אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שופטי בג"צ במפגן נוסף של צביעות

3 חודשים אחרי שחייבו את הרב אייל קרים לרדת על הברכיים כתנאי למינויו, פסקו היום שופטי בג"צ כי הם אינם מתערבים במינויים בצה"ל ודחו על הסף עתירה נגד מינוי מוטי אלמוז

שופטי בג"צ במפגן נוסף של צביעות
  מה שאסור לרב מותר לראש אכ"א. הרב קרים ואלמוז (לימור מזרחי, יונתן זינדל/פלאש909

מה שהיה אסור לרב אייל קרים, כנראה מותר למוטי אלמוז.

שלושת שופטי בית המשפט העליון פוגלמן, זילברטל ומזוז בשבתם כבג"צ, דחו היום על הסף את העתירה נגד מינויו של האלוף מוטי אלמוז, לתפקיד ראש אגף כוח אדם (אכ"א).

את העתירה הגישה "התנועה למדינה יהודית", כפי שפורסם בעבר בסרוגים, בין השאר נטען בעתירה"מהתנהלותו של תא"ל אלמוז כדובר צה"ל עולה זלזול בשלטון החוק, בחזקת החפות של נאשם בהליך פלילי, בטוהר ההליך השיפוטי, בכבודו של צה"ל עליו הוא אמון כדובר צה"ל, ברגשותיהם של אזרחים וחיילים דתיים ובפקודות הקבע של צה"ל.

מתוקף תפקידו כראש אכ"א, יידרש תא"ל אלמוז לסוגיות רגישות ביותר הנוגעות לשילובם של חיילים שומרי מצוות בצבא. התנהלותו ודבריו משקפים אידיאולוגיה קיצונית אשר צפויה להגביר חשדנות ולמנוע פתרונות שיש בהם כדי להביא סוגיות מורכבות מעין אלה על פתרונן". בין השאר נטען נגדו כי זלזל ברבני ישראל כשאמר בראיון בשידור חי: "אני אומר לרב הראשי של צפת (הרב שמואל אליהו) שהצווחות אף פעם לא עזרו, והן גם כאן לא יעזרו. נא להכיר את העובדות. היו צווחות לפני כמה חודשים בנושא הזקנים, והיו צווחות גם בנושאים אחרים, ואני בכוונה מגדיר את זה כך".

לא מתערבים במינוים בצה"ל

בפסק הדין קבעו השופטים כי דין העתירה להידחות על הסף בהעדר עילה. "בית משפט זה אינו נוהג להתערב בכל הנוגע למינויים בצבא, למעט במקרים חריגים וקיצוניים בהם נפל פגם מהותי בהחלטה. החלטות על מינויים בצה"ל מסורות לסמכותו ולשיקול דעתו של הרמטכ"ל (בכפוף לאישור שר הביטחון) בהיותו "הדרג הפיקודי העליון בצבא" (סעיף 3 לחוק יסוד: הצבא) אשר לו הידע והניסיון המקצועיים הנדרשים לשם קביעת התאמתם המקצועית של מועמדים לתפקידם. חזקה על הרמטכ"ל כי שיקוליו הינם שיקולים ענייניים ומקצועיים. בית משפט זה חזר על עמדתו זו פעמים רבות." קבעו השופטים פוגלמן, זילברטל ומזוז.

"העותרת לא השכילה להניח כל תשתית להצדקת עתירתה להתערבות בהחלטת הרמטכ"ל ושר הביטחון למנות את המשיב 1 כראש אכ"א. ההודעות וההתבטאויות שצויינו בפניית העותרת ובעתירתה אינם מצביעים על פגם בהתנהלותו של אלוף אלמוז במסגרת תפקידו כדובר צה"ל, וזאת בפרט כאשר עולה מתגובת המשיבים כי באלה ביטא אלוף אלמוז את עמדתם של הגורמים הפיקודיים בצה"ל; זאת גם אם אקבל את טענת העותרת כי יש בהתבטאויות אלה כדי לצרום לאוזניהם של חלקים מהציבור הישראלי (ואיני קובע כי כך הם פני הדברים)."

עיקרון שנזנח אצל הרב קרים

אלא שכולנו זוכרים כי לפני שלושה חודשים, דרש בית המשפט העליון, הבהרות מהרב הצבאי הראשי המיועד, הרב אייל קרים, ואף הוציא צו על תנאי נגד מינויו לתפקיד, עד שיתנצל בפני בית המשפט.

עו"ד זיו מאור שהגיש העתירה מטעם התנועה למדינה יהודית מסר לסרוגים: "בפסק הדין שניתן היום, בית המשפט נצמד לעיקרון שהנחה אותו במשך עשורים שלא מתערבים בהחלטות הצבא במינויים של בכירים. הבעיה שלפני מס' חודשים בית המשפט הפר את העיקרון הזה בעתירה שהוגשה נגד מינוי הרב קרים לרבצ"ר.

היום בית משפט העליון חייב הסבר לציבור הישראלי במה התבטאויות הרב קרים חמורות יותר מאלו של אלמוז. מה גם, שבתשובת המדינה היא למעשה הודתה שבמספר היבטים, ההתנהלות של מוטי אלמוז הייתה לא חוקית – הן מבחינת פרסום תוכן התחקיר הצבאי והן מבחינת אי ציות להוראות 'חופש המידע'".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
אתם חוצפנים.
| 09-02-2017 18:19
גם בעתירה לגבי הרב קרים הם לא התערבו במינוי. הוא הבהיר (לטענתו) את עמדתו. אם אתם חושבים שההבהרה שלו אינה משקפת את עמדתו, זאת אומרת שאתם חושבים שהרב קרים פרסם עמדה מזוייפת רק בשביל לקבל ג'וב. יוצא שאתם מתחצפים גם כלפי בג"צ וגם כלפי הרב קרים.
הרב קרים שינה עמדה בכפיית בגץ כדי לקבל התפקיד
בני | 10-02-2017 8:28
"כופים אותו עד שאמר רוצה אני" מוכר לך?
2
מה הפלא, הרב איל קרים, קצין לוחם בכיר וגם רב תלמיד חכם
סתם יהודי. | 09-02-2017 18:27
שמביע ואומר רברים הכתובים בתורה, היסוד לזכות קיומנו בארץ הזאת, בעיני כופרים עמי ארצות,- בעיניהם הוא פסול מלהביע דעת תורה. אין לו חופש ביטוי... אולי כאן צודקים החרדים, ביחס המזלזל של המדמנה היהודית לדברי תורה.
3
תגובה
גדי | 09-02-2017 19:34
ביזיון של בית משפט,מתאים למדינת סדום
4
הצביעות היא של כותבי המאמר.
| 09-02-2017 20:22
בג"צ לא התערב גם במינויו של הרב קרים. הרב קרים הבהיר את עמדתו והעתירה נמחקה. אם אתם חושבים שההבהרה שלו אינה משקפת את עמדתו, אז למעשה אתם טוענים שהרב קרים הציג עמדה מזוייפת רק בשביל לקבל ג'וב. יוצא שאתם חוטאים הן כלפי בג"צ והן כלפי הרב קרים.
בגץ התערב והמנוי עוכב עד שהסביר. כאן זה נדחה ללא דיון.
קידי | 11-02-2017 19:33
5
אין דבר
ל | 09-02-2017 20:44
תמשיכו לסגוד לציונות....
6
דווקא לא השתכנעתי שהיתה צביעות במקרה הזה
אלי | 09-02-2017 22:31
שהרב אליהו יתכבד וישב בשקט, ויפסיק עם הצווחות
7
א
א | 10-02-2017 0:13
בס"ד בג"צ=בית הגרוע לצדק. כי צדק אין כאן אלא סדק אשיבך שופטייך כבראשונה ויועצייך כבתחילה.
8
כל הכבוד על כותרת ראויה
דוד | 10-02-2017 4:57
ודאי נדרש אומץ. אבל אי אפשר להיות פחדנים לנצח. ישר כח גדול.
9
היה נדרש לעכב את המינוי עד הבהרה. אחד לאחד
בג"ץ רקוב | 10-02-2017 5:30
10
מתי תבינו שהחילונים לא חברים שלכם?
בני | 10-02-2017 8:26
11
בג"ץ=ראשי תיבות בית דין גבוה לצביעות, מה שמדהים הוא חו
חיים מירושלים | 10-02-2017 11:15
חוסר העקביות.
12
שופטי בג"ץ - בני יונות - שיישרפו בגהינום - אמן!!!!!!!!
אוראור | 23-03-2018 17:13
יימח שמם ושם זכרם - חלאות - טפו עליהם ועל בני משפחותיהם - אמן!!!!!! נבלות!!!!