אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המסמך הנגדי: הרב גורן התיר לבנות לשרת בצה"ל

בתגובה לפרסום בסרוגים כי הרב גורן לא התיר גיוס בנות לצה"ל אומרים בנאמני תורה ועבודה, כי המצב כיום השתנה לטובה: "אף אחד לא יודע ולא רשאי לנחש מה היה פוסק לו היה בחיים"

המסמך הנגדי: הרב גורן התיר לבנות לשרת בצה"ל
  גיל קלנר

פולמוס גיוס הבנות הדתיות לצה"ל.

בתגובה לדברים שפורסמו היום בסרוגים, לפיהם הרב הראשי לישראל והרב הצבאי לשעבר, הרב שלמה גורן לא התיר לבנות דתיות להתגייס לצה"ל, טוענת תנועת נאמני תורה עבודה כי "כדרכה של פרשנות באשר היא, גם כאן, הפרשנויות לעמדתו, לכתביו, לפסקיו ולהתבטאויותיו של הרב גורן יכולות להיות רבות, והכל לפי סדר היום של הפרשן."

"יחד עם זאת, עם העובדות לא ניתן להתווכח, והן ברורות וחד משמעיות: בנות רבות, לאורך שנים ארוכות, מרקעים שונים ובתקופות שונות, קבלו היתרים בעל פה ובכתב מהרב גורן זצ"ל להתגייס לשירות משמעותי לצה"ל.  למען האמת, לאורך שנים רבות בנות דתיות שהתגייסו לצבא עשו זאת בהתבסס על פסיקתו ועמדתו."

בנאמני תורה ועבודה חושפים את המכתב ששלח מזכירו של הרב גורן, לבת דתייה שביקשה להתגייס ובה הוא כותב במפורש כי "כל בת דתית המרגישה כי ערכי הדת שספגה בביתה ובבית הספר חזקים דיים, יכולה להתגייס ולשרת בצה"ל ורצוי ביחידה דתית, אם ניתן".

על האותנטיות של התשובה, שנמסרה על ידי המזכיר, ניתן ללמוד מחילופי המכתבים שבין יו"ר נאמני תורה ועבודה בזמנו ד"ר יחזקאל כהן ובין הרב ראובן בונפיל, מזכירו האישי של הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק ניסים, מהם עולה כי מכתב המזכיר נאמן לדברי הרב הראשי.

ניתן לקרוא את ההתכתבות כאן 

על העמדה שהוצגה בכתבה, לפי ההיתר שנתן הרב גורן מתייחס למצב בו לא היה קיים שירות לאומי, אומר מנכ"ל נאמני תורה ועבודה שמואל שטח: "כשם שהנסיבות ביחס לשירות הלאומי ולמעמדו השתנו עם השנים, כך גם הנסיבות ביחס לשירות צבאי ולאפשרויות של בנות בכלל ובנות דתיות בפרט להשתלב בו בצורה מיטבית וצנועה השתנו מאז תקופתו ועד היום, ודווקא לטובה.

הרב גורן זצ"ל נפטר לפני למעלה מעשרים שנה, ובמציאות של היום בה למעלה מ 2,000 בנות דתיות בשנה מתגייסות לתפקידי איכות בצה"ל וממשיכות לשמור על רמה דתית גבוהה, אף אחד לא יודע ולא רשאי לנחש מה היה פוסק לו היה בחיים. מה שכן ברור הוא כי מה שהנחה אותו גם אז, היה גישתו השוויונית לחובה לשרת שירות משמעותי- הן בצה"ל והן בשירות הלאומי."

"בשולי הדברים", מציין שטח, "אפשר רק להעריך את חוסר רצונו דאז לצאת בפומבי כנגד עמדה של הרבנות הראשית לישראל כנגד גיוס בנות לצבא, ואת העובדה שהקפיד להתיר זאת באופן פרטני וזאת על מנת לכבד את המוסד שכיום רק הולך ומאבד מכבודו."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
אם הרבנות מאבדת מכוחה, זה לא מעט בזכותך
אבנר | 25-01-2017 19:24
2
נאמני תורה ועבודה רשעים ארורים מקבלים מהקרן החדשה לישראל נגד היהדות
| 25-01-2017 19:26
3
מישהו ראה פעם פרסום שלהם על שמירת מצוות?
| 25-01-2017 20:49
4
כרגיל, בפלפולים דחוקים הולכים נגד גדולי תורה!
בס"ד | 25-01-2017 21:35
5
אירגון קולך מקבל יותר כסף מהקרן החדשה לישראל
| 25-01-2017 22:11
6
אם הרב גורן רצה להתיר הוא לא היה מהסס
יניב | 25-01-2017 23:21
הרב גורן זצ"ל היה ידוע כאחד שלא מפחד לומר את האמת ההלכתית גם כשזה גרם לטררם ענק נגדו. הכלל שאין לרב לפחד להביע את דעת התורה היתה נר לרגליו, ויוכיחו זאת פרשת האח והאחות, וקביעתו נגד היתר מכירה וכדו'. כך שאם היה חושב להיתר גורף היה מפרסם זאת כדעתו האישית, וברבים, בלי להסס לרגע, ולא נותן למזכיר שלו לרשום מה אמור להיות ע"פ דעת הרב...
7
דעתו של הרב גורן ממש חשובה לכם???
משה | 26-01-2017 6:49
הרי מדובר באנשים ובנשים שההלכה היא ממש נר לרגליהם
8
נו, אז מה?
מאיר | 26-01-2017 9:11
ראשית בדור המתירני של היום, מי אמר שהיה מתיר שנית עדיין הוא בגדר דעת יחיד
9
בושה שסרוגים מוכן עבור תשלום מנאמני יצה"ר לפרסם שטויות
יהודי | 26-01-2017 11:33
מן הסתם אהבת ה' ויראת ה' לא יצא מהם, סתם לפרסם כדי להחטיא את הרבים?! בושה !!!
10
שלמה איתן החוצפן, מי שכתב נגד מרן הגרש גורן דבריו
מעדת משה | 26-06-2017 19:14
בטלים שהרי הוא גדול מהם. (פשוט) והוא הרב הראשי וראש הרבנים בתקופתו. בפסקו בעניין הממזרים והפרשייה תמכו בו מרן הרציה והגריא הענקין פוסק ארהב בתקופתו עשה תשובה. וצהר וכן מאידך החרדים שמדברים נגד לא מתקרבים אל הרב גורן זצוקל בשום תחום.
11
הרב גורן אסר שימוש בחשמל בשבת!
שלום | 20-07-2017 18:31
האם גם בזה אתם משמעים לו?