אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מסתמן: הרב מצגר יישלח ל-3.5 שנות מאסר

אוי לחילול השם. הסדר הטיעון בין הפרקליטות לעורכי דינו של רב הראשי לשעבר, הרב יונה מצגר יכלול הודאה של הרב בקבלת שוחד ובעונש מקל יחסית של 3.5 שנות מאסר

מסתמן: הרב מצגר יישלח ל-3.5 שנות מאסר
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אוי לחילול השם. הרב הראשי לישראל לשעבר הרב יונה מצגר בדרך לשלוש שנות מאסר וחצי.

כתב ערוץ 2 גיא פלג, חשף אמש (א') כי הסדר הטיעון בין הפרקליטות לרב מצגר יכלול הודאה של הרב בקבלת שוחד בסך 10 מיליון שקלים, ובתמורה תבקש הפרקליטות לגזור עליו עונש מקל יחסית של 3.5 שנות מאסר בלבד. על פי הפרסום, בנוסף לעונש המאסר, תחלט המדינה דירה השייכת למשפחת מצגר, הנמצאת בסמוך לכיכר רבין.

כבר לפני חודש פרסמנו בסרוגים, על האפשרות לעסקה בין הפרקליטות לעורכי דינו של מי שהיה הרב הראשי לישראל. נזכיר כי כתב האישום נגד הרב מצגר חמור מאוד, בו מואשם הרב כי במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל, ביצע לכאורה עבירות רבות ובהן קבלת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם.

במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב לכאורה סכומי שוחד בסך כולל של כ-8 מיליון שקל (כ-10 מיליון בשערוך להיום), ומתוכם נטל לכאורה לכיסו סך של כ-5 מיליון שקל (כ-7 מיליון בשערוך להיום). במרבית המקרים שימש חיים אייזנשטט, נהגו האישי של הרב מצגר, כשליחו לקבלת כספי העבירות.

גיורים תמורת כסף

כתב האישום כולל חמש פרשות עיקריות בהן מואשם הרב מצגר. האישום הראשון עוסק ב"פרשת הגיורים", במסגרתו נאשם הרב מצגר כי קיבל לכיסו טובות הנאה מבעלי ממון תושבי חוץ אשר ביקשו להתגייר ומכאלה שביקשו לערוך בירורי יהדות. במסגרת קשר שנוצר בין הרב מצגר ונהגו לבין הרב גבריאל כהן, ששימש כרב וכאב בית דין בלוס אנג'לס, סוכם כי במקרים מסוימים יפנה הרב מצגר לרב כהן תושבי חוץ המתעניינים בהליכי גיור ובירור יהדות. בהתאם לסיכום, בעד כל הפנייה כזו של הרב מצגר, הוא קיבל לכאורה סכום כסף בשיעור מחצית מן הסכום שקיבל כהן מאותם תושבי חוץ. מחצית מסכומי הכסף שקיבל כהן העביר כשוחד למצגר ולנהגו באמצעות צ'יינג' בבני ברק. כך למשל, באחד המקרים במהלך שנת 2011 פנה לרב מצגר איש עסקים שעלה מרוסיה לישראל וביקש ממנו עזרה. הרב מצגר הפנה אותו לרב כהן, על מנת שיגייר את בנו ובתו. לאחר גיורם, קיבל הרב כהן סכום כולל של 360 אלף דולר, ואת מחציתו העביר לרב מצגר.

האישום השני עוסק בפרשת "אשכול העמותות", ובו נאשם הרב מצגר כי פעל תוך ניצול מעמדו ותפקידו כרב הראשי לישראל יחד עם נהגו אייזנשטט, לגיוס תורמים לעמותות. על פי החשד, סוכם כי בתמורה לפעולותיהם של מצגר ואייזנשטט, יתנו בעלי התפקידים בעמותות לרב מצגר עשרות אחוזים מן התרומות שיתקבלו בעמותות. זאת, כמובן, תוך הונאת התורמים שלא ידעו שחלק נכבד מכספי תרומתם יועבר לכיסיהם הפרטיים של מצגר ונהגו אייזנשטט, כאשר האחרון מקבל כ-30-40 אחוזים מהסכום שקיבל מצגר. כך למשל, תרומה בסך 105 אלף שקל ניתנה ע"י איש העסקים ליאוניד נבזלין לעמותת "בית התבשיל", הדואגת למזון לנזקקים, וזאת בעקבות פנייתו של מצגר אליו. לאחר קבלת התרומה, העביר מנכ"ל העמותה למצגר כ-30% מהתרומה (כ-31,500 שקל), מבלי ליידע את התורם.

האישום השלישי עוסק בקבלת טובות הנאה שיטתית ע"י הרב מצגר במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל. לפי כתב האישום, בין השנים 2003-2013, קיבל לכאורה הרב מצגר לכיסו הפרטי טובות הנאה בסכומי כסף משמעותיים מאנשים פרטיים בעד פעולות הקשורות בתפקידו כרב הראשי. טובות הנאה אלה התקבלו במספר רב של הזדמנויות, בתמורה למעשים אשר יש להם זיקה לתפקידו של מצגר כרב הראשי, הן במסגרת אירועים פרטיים והן כתמורה לכך שהשתתף באירועים שערכו אותם נותני טובות ההנאה. כך למשל, ביולי 2010 התקיימה חתונת בנו של הרב מצגר. בשיחה שהתקיימה לפני החתונה בין חיים איזנשטט לבין שניים מהמוזמנים, סוכם כי השניים יתנו לרב מצגר טובת הנאה בשווי רב שתועבר כ"מתנה" לכבוד החתונה. בהתאם לכך הועבר תשלום בסך 500 אלף דולר. הסכום הועבר ישירות לרב מצגר בעשרה תשלומים במזומן.

גניבה ושוחד

אישום נוסף נוגע לישיבת "אש התורה", בו נאשם מצגר בגניבה בידי מורשה. הרב מצגר נאשם כי גייס יחד עם נהגו אייזנשטט תרומות לישיבה שפעלה בבית הכנסת "תפארת צבי" בת"א בו מכהן מצגר כרב הקהילה. אחת התרומות בסך 28 אלף דולר ניתנה לידי אייזנשטט, אשר העבירה לרב מצגר, והיא חולקה בין שניהם, מבלי שהועברה כתרומה לישיבה.

באישום החמישי נאשם הרב מצגר בכך, שבשנת 2009 ערך טקס בו הוכתר מקורבו של יהודי עשיר ממוסקבה לרב העדה הקווקזית בארץ. בתמורה לטקס רב רושם שקיים, קיבל לכאורה הרב מצגר תשלום בסך 70 אלף דולר.

האישום השישי עוסק בעבירות המס, ובו נטען כי במהלך כהונתו כרב הראשי, נהג הרב מצגר שלא להעביר לרואה החשבון שלו נתונים אודות הכנסותיו המפורטות בחמשת האישומים הראשונים, הכנסות בסך מיליוני שקלים שלא הפקיד לחשבונו, וזאת במזיד ומתוך כוונה להעלים הכנסות.

באישום השביעי נאשם הרב מצגר בהלבנת הון לפי סעיף 3(א) לחוק איסור הלבנת הון, כאשר דאג להסוות את ההכנסות שהפיק מעבירות המקור (לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, קשירת קשר לקבלת שוחד וקשירת קשר לקבלת דבר במרמה), כאשר דאג לקבל את הכספים באמצעות הצ'יינג' ולא באופן ישיר וכן דאג שהם יירשמו על שמם של מוטבים פיקטיביים ולא על שמו.

באישום השמיני נאשם הרב מצגר בהדחה בחקירה, לאחר שביקש לכאורה מנהגו חיים אייזנשטט להציג גרסה שקרית בחקירתו, והפציר בו עשרות פעמים כי ימשיך "לשמור עליו" ולהגן עליו במסגרת החקירה.

למרות כתב האישום החמור, בפרקליטות מוכנים לעסקת טיעון מקלה, שתחסוך את המשפט. הרב מצגר יודה באישומים, חלקם מופתחים, ובתמורה יישלח למספר מועט של שנות מאסר. יש לציין כי יאשיהו פינטו שהודה במתן שוחד של מיליון שקל, נידון לשנת מאסר, ואילו אולמרט על קבלת שוחד נידון לשבע שנות מאסר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מבחינה הלכתית לא עבר כב' הרב שום עבירה. כולם נוהגים כך
יעקב בי רב | 23-01-2017 10:00
לפי הכתבה יש בין העבירות גם עבירות הונאה וגניבה
מה אתה מדבר | 25-01-2017 23:16
הלכתית אולי, אבל יש בתורה גם דינה דמלכותא..
יניב | 23-01-2017 10:12
וכרגע בדין המלכות הזאת הדבר אסור.
2
העיקר הוא קיבל את תמיכתו של גדולי הדור החרדים כדי להפיל
דוד | 23-01-2017 12:33
את הרב יעקב אריאל שליט"א
3
כיום הרבנים מפקפקים ב'דינה דמלכותא' עם שופטים כאלו
יעקב בי רב | 23-01-2017 12:48
אולי נותרו כמה רבנים מהשמאל, הדוגלים ב'דינה דמלכותא'. רוב השופטים ובבפרט בבג''צ פוסקים לפי אוות נפשם, לפי האג'נדה שלהם. ועוד לא קרה ששופטים יזכו אנשי ימין. לכן אנו קובעים נחרצות, כי לא חל 'דינה דמלכותא' במדינתנו. אולי בעוד זמן כשהימין ישלוט גם בבתי המשפט
4
מצגר= בובת צעצוע
| 23-01-2017 13:41
הרבנים החרדים שמו את הרב מצגר כבובת צעצוע. זה מראה את הרצינות שהם משווים לרבנות הראשית. רק רב רציני מהציונות הדתית יכול באמת לייצג את עם ישראל.