אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא יעלה על הדעת שיועץ משפטי יתערב בנושא הלכתי

נאמני הרבנות הראשית תוקפים את עמדת מנדלבליט בנושא הגט מצפת: "לא יעלה על הדעת שהיועמ"ש עם כל הכבוד לתפקידו הרם, יכניס ראשו בעניין הלכתי הנתון אך ורק לסמכותה של הרבנות הראשית"

לא יעלה על הדעת שיועץ משפטי יתערב בנושא הלכתי

'נאמני הרבנות הראשית' מגיבים בזעם לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה נגד קיום דיון בבית הדין הרבני הגדול בנושא 'הגט מצפת'.

"ליקוי מאורות יש כאן, זו לא הפעם הראשונה שנציגי המדינה מתערבים בסוגיה לא להם". מסר הרב דרור אריה בשם הארגון. "לא יעלה על הדעת שהיועמ"ש עם כל הכבוד לתפקידו הרם, יכניס ראשו בעניין הלכתי הנתון אך ורק לסמכותה של הרבנות הראשית. כמו שאין להכפיף את מערכת המשפט, החילוני לממשלה קל וחומר בן בנו של קל וחומר שאין לאף גורם חיצוני שלא מבין בהלכה ומסורת הפסיקה, להשליט את עצמו על הרבנות הראשית, בייחוד בהלכות יוחסין שהן בנפשו של העם בישראל דורות על גבי דורות."

"אין לקיים את הדיון"

מוקדם יותר היום פרסמנו בסרוגים, כי בעמדת היועץ המשפטי לממשלה שהוגשה לבג"צ לקראת דיון מחר, נכתב כי המערער על הגט, שלא היה בעל דין בהליך בבית הדין האזורי, אינו בעל מעמד להגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול, וכי את פניית המשיב לבית הדין הרבני הגדול יש להדוף על הסף מבלי לקיים בה כל דיון.

 עוד סבור היועץ המשפטי לממשלה, כי אין לאפשר למשיב הנעדר כל מעמד, "לגרור" את העותרת לדיון בבית הדין הרבני הגדול, על כל ההשלכות והסיכונים הכרוכים בו.

לעמדת היועץ המשפטי לממשלה יש מקום לקבוע כבר עתה, כי אין לקיים דיון בבקשת המשיב לפני בית הדין הרבני הגדול, אף לא לצורך בירור "מקדמי", של שאלת מעמדו של המשיב בלבד.

קוראים למנדלבליט לחזור בו

הרב אריה הוסיף: "לצערנו זו לא הפעם הראשונה שהיועץ המשפטי לממשלה, לא עומד לימינה של הרבנות, גם בנושא הכשרות בעבר ופרשת נשות הכותל כשלא איפשר לרבנות הראשית לייצג את עצמה ואת עמדת היהדות ותורת ישראל.

אנו קוראים לכבוד היועמ"ש לנהוג בממלכתיות, לחזור בו, ולשלב ידיים עם עמדת הרבנות הראשית. סוגיה  זו אינה נוגעת רק לפסק הדין העומד בפנינו אלא למעמד סדרי הדין של הרבנות הראשית שדואגת לכלל ישראל ולדורות הבאים."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
הרבנות דואגת רק לגברים. איך הם מעיזים לפגוע במסכנה הזו?
אישה זועמת | 10-01-2017 19:34
2
ככה זה מתחיל
יוסף שלום | 10-01-2017 19:48
שמים רב ראשי שלא קיבל סמיכה לדיינות אחר כך הוא עושה חילול השם נוראי אחר כך צריך להגן עליו.... איך כתב רס"ג? הפיקח לא נכנס למקום שחכם מצליח לצאת ממנו
3
אין גבול לטמטום
משרידי השפויים בעולם | 10-01-2017 19:54
"היועמ"ש הכניס את ראשו בעניין הלכתי" ??!! שטויות. הוא לא פסק אם הגט כשר או לא. זהו נושא פרוצדורלי ותו לא. "הנתון אך ורק לסמכותה של הרבנות הראשית" ??!! מה, כתוב בשו"ע שרק לרבנות הראשית יש סמכות לפסוק בענייני גיטין??!! זהו בסה"כ החוק במדינה, ולכן היועמ"ש מתערב מכוח תפקידו כיועץ משפטי. לא צריך לתת במה לאמירות כ"כ לא-חכמות.
4
הגזמה לגמרי
פרופורציה | 10-01-2017 20:22
אתם מגזימים לגמרי. גם אם בעל כורחה של הרבנות האישה תישאר מותרת ותתחתן ותביא ילדים, האם נקרא לילדים ממזרים למרות שיש בית דין שפסק שהם לא? גם אם לדעת רוב הרבנים זה לא נכון, לא ראוי הוא הרב לביא שליט"א ובית דינו לסמוך עליו לפחות בשעת הדחק? אז כן, שעת הדחק זה אומר גם לקבל את הפרוצדורות החוקיות. עדיף לקרוא למציאות שעת דחק במקום לעשות תקדים שבו כל אדם שלא קשור בכלל לתיק יכול לערער עליו. ועוד יותר ליצור תקדים מסוכן בו אישה שכבר ניתן לה גט והיא מותרת תחזור לעגינותה. מספיק כבר עם הפונדמנטליסטיות, יש סדרי עדיפויות בעולם. לא אמרתי לעבור על ההלכה, אבל לקבל מציאות של שעת דחק, זה לא כזה ביג דיל, תרגעו.
5
לא יעלה על הדעת לאסור אישה לאחר שהותרה
| 10-01-2017 21:27
6
הדבר הזה הוא רב ? קשה להאמין.
| 10-01-2017 21:28
איזה שאלה הלכתית יש בשאלה פרוצדורלית כזו ? הרי זה טמטום לשמו. אדם מן הרחוב בא ודורש דיון נוסף. ברור לכולם שאם זה היה קורה בסיטואציה הפוכה היו מגלגלים אותו מכל המדרגות כמו שמגיע לו. ואז בא הדבר הזה וצווח על פגיעה ברבנות הראשית. מדהים ! והוא עוד טוען שהוא רב. "גוי גדול עצום ...ורב".
הבעיה שפה אין צד שני הבעל צמח לכן זה מקרה מיוחד
רפי | 15-01-2017 12:29
7
הרבנות צריכה לבקש עצמאות
YAIR | 10-01-2017 21:30
נקודה למחשבה. אם הרבנות הראשית לא מעוניינת בהשפעת הממשלה, הכנסת ובית המשפט. תועיל בטובה להתנתק ממוסדות המדינה. בלי תקציבים ציבוריים. בלי סמכות וכוח של הריבון. שיסתדרו לבדם. כמו בתי הדין החרדים. כמו ארגוני הרבנים בחו"ל. מעניין כמה זמן יעבור עד שהרבנות תחדל להיות...
8
הרב לא קרא את דברי היועמ"ש..
אוריה | 11-01-2017 6:50
הסיפור הוא פרוצדורלי, הרב יוסף לא מצא אף אחד מהצדדים שיערער, אז הוא לקח אדם מהרחוב שיגיש ערעור על תיק לא לא. כמו שאדם מהרחוב יערער על גובה המזונות של אדם אחר. זה נפסל. בסוף של יום הקב"ה שאומר 'מגלגלין זכות על ידי זכאי וחובה על ידי החובה'. אפשר לנגח כל יהודי מישראל, זה היתה אחת ההנהגות החשובות בסוף בית שני אבל עדיף לקרוא קודם מה הוא אומר
9
כישרון מופלא
מקליק | 11-01-2017 8:35
לחיות בעולם משלכם ולא לשים לב למציאות. אי אפשר לרצות רבנות ממלכתית של המדינה ולצפות שהמדינה תתן לה להתנהל בלי שום נורמות סבירות. בין אם הפרדת רשויות ובין אם כללי סדר דיון. כל המעמד של הרב הראשי כרב ראשי (תלמידי חכמים יש עוד...) ושל בית הדין נובע מהחוק אפשר ללכת בגישה של העדה החרדית ולהתעלם מהמדינה אבל כמו שאתם מצפים שהמדינה תגבה את מחלקת הכשרות כך תבינו שהבגץ עושה סדר בבלגן שלהם....
10
סליחה, זה אתר דתי?
יהודי | 11-01-2017 12:03
כפיפות של ההלכה לבג"צ? מבלי לנקוט כל עמדה לגופו של הגט. (אגב, אחרי אלפי שנות יהדות, יש תקדים לעילה כזאת לגט? או שמא גם זה קשור ל"התפתחות טכנולוגית"............)
11
הרב דרור אריה
טופסי | 11-01-2017 12:49
איך ניתן לדון בבית הדין הרבני באוביקטיביות? הרב יצחק יוסף כתב מאמר נגד פסק הדין וכך גם מימון נהרי. האם כבוד הרב דרור אריה חושב שהדיינים הנ"ל מגיעים לדיון בראש פתוח אחרי שפרסמו את עמדתם? האינך רואה את הסכנה בכך? ראה את תקנות הדיון ותראה שמי שאינו צד ינו יכול לערער. היכן סופיות הדיון. עצה לרב דרור אריה. תציע ליצחק יוסף שיוריד את שמלת הזהב שלו ויתפטר
12
הלכה לא מכובדת
דנה | 15-01-2017 12:50
גברים כתבו את ההלכה ודאגו רק לעצמם בושה שזו היהדות