אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גיבור יומי לחנוכה: אורות הגבורה – הרב קוק

הרב אברהם יצחק הכהן קוק היה גיבור של הפכים, ובאותה מידה שתבע את ביצור היהדות בארץ ישראל, כך אהב את חלוציה

31.12.16 17:30  ב' בטבת תשעז
גיבור יומי לחנוכה: אורות הגבורה - הרב קוק
  הרב קוק (איור: נעמה להב)

הרב אברהם יצחק הכהן קוק נולד בשנת תרכ"ה (1865) בדווינסק שברוסיה. הוריו של אברהם יצחק השתייכו לזרמים שונים ביהדות אשכנז – אביו היה רב ליטאי ('מתנגד') ואִמו באה מחסידות חב"ד.

בגיל צעיר התגלה אברהם יצחק כבעל כישרון למדני, ועוד לפני גיל עשרים הוסמך לרבנות. הוא עבר בין כמה ישיבות וביניהן בישיבה הנחשבת ביותר בימים ההם, ישיבת וולוז'ין. הרב אברהם יצחק התחתן עם אלטה בת שבע, בִתו של הרב אליהו דוד רבינוביץ' תאומים, המכונה האדר"ת. היא נפטרה זמן לא רב לאחר מכן והוא נשא את רייזה רבקה, בת דודתה.

כבר בגיל 22 מונה הרב קוק לרב העיירה זוימל שבליטא. לאחר מכן עבר לכהן כְּרבהּ של בויסק. בתקופה זו הוא החל לכתוב מאמרים שפורסמו בעיתונות, וכן פסקאות וחיבורים שראו אור זמן רב לאחר מכן. בשנת תרס"ד (1904) עלה הרב קוק לארץ ישראל, לאחר שהוזמן לכהן כרב של יפו ושל המושבות החדשות בארץ.

הרב קוק גילה אהדה לאנשי המושבות על אף שרבים מהם לא קיימו מצוות ואף התנגדו באופן מוצהר לתורה ולאמונה. הוא תמך בפעילותם מבחינה רוחנית וגם מבחינה מעשית – כאשר בפסיקותיו ההלכתיות העניק משקל כבד ליישוב הארץ ולפיתוח החקלאות. תמיכתו של הרב קוק במושבות עוררה התנגדות מצד אנשי היישוב הישן ורבניו, שניהלו נגדו פולמוסים כבדים. עם זאת, רוב הרבנים הכירו גם בגדולתו בתורה.

במהלך שנותיו היה מעורב בנעשה בתנועה הציונית ובקרב היישוב בארץ, בחלק מפעילותם הוא תמך ולחלקה התנגד, הוא היה מקורב לגדולי המנהיגים, אנשי הרוח והמשוררים בתקופתו.

"אם תרצה, בן אדם, הסתכל באור השכינה בכל היקום, הסתכל בעדן החיים השמימיים, איך הם מתפלשים בכל פנה וזוית שבחיים. הרוחניים והחמריים, שנגד עיני בשרך, ונגד עיני רוחך.

התבונן בפלאי היצירה, בחיי האלהות שלהם, לא בתור איזה תכנית כהה, שממרחקים מציגים נגד עיניך, כי אם דע את המציאות שאתה חי בה. דע את עצמך,ואת עולמך, דע את הגיוני הלב שלך, ושל כל הוגה וחושב.
מצא את מקור החיים שבקרבך, ושממעל לך, שמסביבך, את פארי הדרות החיים, שאתה שרוי בתוכם.

האהבה שבקרבך העלה אותה לשורש עזה ועדנת תפארתה, הרחיבה לכל סרעפותיה, לכל אשד נשמת חי העולמים, אשר רק רצוץ המקום של ההגה גורם מיעוט זהרו. הבט על האורות, בתוכיותם.

אל יבלעו נשמתך השמות, הניבים והאותיות, הם מסורים בידך, ואי אתה מסור בידיהם.עלה למעלה עלה, כי כח עז לך, יש לך כנפי רוח, כנפי נשרים אבירים. אל תכחש בם, פן יכחשו לך, דרש אותם, וימצאו לך מיד." (אורות הקודש)

הרב קוק תמונה שתופיע בסוף הטקסט של הכתבה

=======================================

נלקח מתוך חוברת גיבורים שמוציא ארגון "קרוב ללב".

החוברת הינה חלק מ"ערכת חנוכה" שמופצת ברחבי הארץ ומטרתה ששכנים, דתיים וחילונים, יחגגו ביחד את החג מתוך אחדות וקירוב.

קרוב-ללב-logo

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו