אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גיבור יומי: ולכל היהודים שמחה וגאווה, וכל הכבוד לשר

נדבן ועסקן יהודי שעשה חיל כברוקר בבורסה, היה שותף בהצלת יהודי דמשק מעלילת הדם, הקים את אחד מבתי הדפוס הראשונים בישראל ובנה את השכונה הראשונה מחוץ לחומות ירושלים

29.12.16 14:42  כ"ט בכסלו תשעז
גיבור יומי: ולכל היהודים שמחה וגאווה, וכל הכבוד לשר
  משה מונטיפיורי (איור: נעמה להב)

"ביקרנו את הכותל המערבי והוא משרידי בניין שלם אשר השאיר לנו ה' שריד כמעט, למזכרת אהבתו אלינו, עם סגולה, ואף העת האכזריה המבלה הכול לא שלטה בו, ואף ידיהם של מחריבי ארצנו לא חלו בו. אמרתי אל לִבי: האם אין זה אות לישראל כי עוד לא אפסה תקוותו.

עֵד הוא כי בוא יבוא היום ולא יאחר עוד, אשר כל העמים ילכו בשם ה' ונהרו אל הר ציון ויענו כולם בשפה ברורה: "הללוי-ה! זמרו לא-לוהי ישראל!" וכבר נודעו לעמנו דברי חז"ל: "מעולם לא זזה שכינה מכותל מערבי", שנאמר: "הנה זה עומד אחר כותלנו". (מתוך יומנו האישי של משה מונטיפיורי)

משה מונטיפיורי (תקמ"ה – תרמ"ה, 1784-1885) היה נדבן ועסקן יהודי שעשה חיל כברוקר בבורסה, הוא ניהל אורח חיים דתי, נשא לאישה את יהודית ברנט כהן ויחד הם פעלו לטובת היהודים ברחבי העולם. הוא היה שותף בהצלת יהודי דמשק מעלילת הדם בשנת ת"ר (1840), הוסיף חדר לקבר רחל בבית לחם, הקים את אחד מבתי הדפוס הראשונים בישראל ובנה את השכונה הראשונה מחוץ לחומות ירושלים – 'משכנות שאננים'.

כשהחל מונטיפיורי לראות ברכה בעסקיו הוא התקבל להיות אחד משנים עשר היהודים ששימשו כברוקרים בבורסה של לונדון. ההצלחה לא היתה מובנית מאליו. בגלל מלחמת נפוליאון והתנודות בשווקים הוא הפסיד כסף רב ועסקיו התמוטטו, אך כמה שנים לאחר מכן הוא הצליח להתאושש, ובגיל 28 הקים חברת ברוקרים עם אחיו אברהם.

החברה החלה להצליח ומשה התעשר מאוד. בשנה ההיא הוא נשא לאישה את יהודית לבית כהן. נישואין אלה עוררו אז רעש גדול בעולם, שכן משה היה ממשפחה ספרדית אמידה ואילו יהודית הגיעה ממשפחה אשכנזית. נישואין מעורבים בין העדות לא היו מקובלים אז, ומשה ויהודית פרצו את הסכר.

את אהבתו ליהודית הביע משה ביומנו ביום נישואיהם ה-32, וכך כתב: "היום חלפו ל"ב שנים למן היום אשר זיכני א-ל ש-די, א-לוהי ישראל, בטובו הגדול, לתת לי את יהודית היקרה לאישה. ואני חייב להודות לה' על החסד הגדול הזה אשר היה למקור אושרי בחיים. למן היום הראשון לזיווגנו ועד היום הזה מצאתי תמיד סיבות חדשות לאהוב ולכבד את אשתי יותר ויותר.

כל שנה חדשה הביאה עדות חדשה על תכונת הנפש הנפלאה. כמוה לא הייתה עוד בעולם אישה טובה ונעימה אשר מעייניה וכל מעשיה מכוונים רק לתכלית אחת: לעשות את אישהּ טוב ומאושר. ירים ה' את ברכתו עליה ברכת חיים ושלום וכל טוב, אמן".

דרכו של משה בבורסה הצליחה. יחד עם חסכונותיו והיותו קשור למשפחת רוטשילד העשירה, בגיל 40 הוא כבר יכול היה לפרוש מעסקיו ולהתמסר לפעולות צדקה וחסד רבות: חלוקת מתנות לאביונים ולנזקקים ביום פטירתו של אביו; כתיבת ספר תורה לעילוי נשמתו של אביו, ועם סיום כתיבתו – תרומת סכום נכבד למוסדות צדקה וחסד; והקמת שלושה עשר בתי תמחוי ברחוב היהודים, לשימושם של עניי העדה הספרדית.

ככל שהתעשר מונטיפיורי כך גדלו מפעלי החסד שלו. על כל המפעלים האלה קיבל משה את המינוי 'השריף של לונדון', תואר יוקרתי ביותר. במקביל לכך הוא קיבל מידי המלכה ויקטוריה תואר אצילות. מקורביו יעצו לו: "הצירוף של 'סר משה' לא נשמע טוב. כדאי לך להחליף את שמך". ענה להם מונטיפיורי: "משה הייתי ומשה אשאר".

=======================================

נלקח מתוך חוברת גיבורים שמוציא ארגון "קרוב ללב".

החוברת הינה חלק מ"ערכת חנוכה" שמופצת ברחבי הארץ ומטרתה ששכנים, דתיים וחילונים, יחגגו ביחד את החג מתוך אחדות וקירוב.
קרוב-ללב-logo

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו