אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צאו בחוץ: 5 אטרקציות חינמיות בחנוכה

בין שלל האירועים, המופעים והאטרקציות היקרות של חנוכה, ניתן למצוא פעילויות חינמיות המדברות בשפת החג המקורית: כן, זו של המכבים. התובנות האלה עמדו לנגד עיני מארגני "פסטיבל המכבים" בגבעת היקבים.

צאו בחוץ: 5 אטרקציות חינמיות בחנוכה
  מכבים וילדים במערה (צילום: תיירות חבל בנימין)

למה דווקא שירי חג החנוכה מעוררים בנו כזו נוסטלגיה? כי הם מתארים מציאות שכבר לא ממש קיימת. הסביבונים כבר מזמן לא עשויים מעופרת יצוקה אלא מפלסטיק שביר המשמיע גרסה צורמת במיוחד של "מעוז צור". הסופגניות הפשוטות של פעם, אלה עם הריבה ואבקת הסוכר, פינו את מקומן ליצירות מופת מסוגננות עם נגיעות פטיסייר, ואפילו הלביבות המטוגנות כבר לא מטוגנות בגלל הכולסטרול. ועוד לא דיברנו על כל מה שקורה בחנוכה מבחינה תרבותית. אנטיוכוס, המכבים, פך השמן – כל אלה ירדו מהבמה לטובת כוכבי ילדים וקוסמי קניונים רעשניים.

פסטיבל המכבים: חוזרים אל סיפורי החנוכה

אבל אפשר גם אחרת. בין שלל האירועים, המופעים והאטרקציות היקרות של חנוכה, ניתן למצוא פעילויות חינמיות המדברות בשפת החג המקורית: כן, זו של המכבים. התובנות האלה עמדו לנגד עיני מארגני "פסטיבל המכבים" בגבעת היקבים.

גבעת היקבים, מרחק של כ-20 דקות נסיעה מהעיר מודיעין, היא התפאורה המדויקת של סיפורי החנוכה: המרד פרץ אמנם במודיעין, אך מיד לאחר פריצתו ברחו המכבים "אל ההרים", כלומר: לאזורים הנמצאים מצפון למודיעין: גבעת היקבים. כאן הסתתרו המכבים מפני צבאות היוונים וכאן חיו בכל שנות המרד.

סביב גבעת היקבים הקימה מחלקת התיירות של חבל בנימין פסטיבל מושקע במיוחד, שיחבר אתכם מחדש לרוח החג: שחקני רחוב, סדנאות, הפעלות, משחקי ניווט משעשעים, טיולים מודרכים, וגם אטרקציה בדמות פיל ענק שיוצב במקום. כל אלה יחזירו אתכם חזרה אל חג החנוכה המקורי. וכן, לא טעינו, הכניסה לפסטיבל היא חינם. בלי התחכמויות ובלי אותיות קטנות.

(צילום: תיירות חבל בנימין)

(צילום: תיירות חבל בנימין)

5 הצעות לפעילות משפחתית בפסטיבל המכבים

פסטיבל המכבים יתקיים בימים רביעי וחמישי בתאריכים 28-29/12 ויכלול כמה נקודות עניין מרכזיות – כולן בחינם:
1. "בעקבות המכבים" – סיורים מודרכים ברכבים פרטיים: שני מסלולי סיור שיתקיימו בשיירות של רכבים פרטיים ויֵצאו מאותה נקודה בעיר מודיעין, בסמוך לבית הכנסת העתיק "אום אל עומדאן" בשכונת מוריה (חניה מסודרת בחניון האתר שברחוב ראובן). יש להירשם לסיורים באתר האינטרנט של הפסטיבל או בטלפון 1800-34-54-54

א. מסלול 1 "בימים ההם בזמן הזה":
שעות הסיור: הסיור יצא בשעות 09:00, 10:00, 11:00
אתרי הביקור: בית הכנסת העתיק במודיעין; קברות המכבים; תצפית נעלה; גבעת היקבים (אתר הפסטיבל).
מה בסיור: בדיוק באזור שבו פרץ מרד החשמונאים התרחשו בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל קרבות ואירועים ביטחוניים. מדוע ה"היסטוריה חוזרת" דווקא באותם אתרים? הסיור יתחקה אחר עקבותיו של מתתיהו ובניו ממודיעין הקדומה תוך שילובם באירועים מהעת החדשה: מהימים ההם לזמן הזה.
נקודת יציאה: חניון בית הכנסת העתיק במודיעין (רחוב ראובן בשכונת מוריה).

ב. מסלול 2 "בעקבות משפחת חשמונאי – הסיפור האמיתי של המרד"
שעות הסיור: הסיור יצא בשעות 09:30, 10:30, 11:30
אתרי הביקור: בית הכנסת העתיק במודיעין; מצפור מתת; בוסתן השמונה; תצפית ניל"י; גבעת היקבים (אתר הפסטיבל).

מה בסיור: מדוע פרץ המרד דווקא באזור מודיעין? טיול בעקבות משפחת החשמונאים ומרחבי הטבע שהטביעו חותמם על חמשת האחים האמיצים. המסלול מלווה בתצפית מרהיבה אל עבר השפלה ומישור החוף, פריחת חורף משגעת ומחילות מסתור מסתוריות.
נקודת יציאה: חניון בית הכנסת העתיק במודיעין (רחוב ראובן בשכונת מוריה).

2. גבעת היקבים: שחקני רחוב, סדנאות ופיל אחד ענק
גבעת היקבים משקפת במדויק את חיי המכבים לאחר פרוץ המרד ושחקני הרחוב שיסתובבו בסמטאות היישוב הקדום שהיה כאן, ישלימו את האווירה. בגבעת היקבים ייערך סיור רגלי מודרך שיכלול זחילה במערות מסתור, ביקור בבית בד קדום, השתתפות בסדנת חרש ברזל לייצור כלי נשק עתיקים, מגדל תצפית המשקיף על אזורי מלחמות החשמונאים וגם אטרקציה חדשה: פיל מלחמה ענק בגודל מלא שימחיש את העוצמה היוונית שלה יכלו המכבים. השמועות אומרות שהפיל ישמח לתמונות סלפי באינסטוש ובפייס.

איפה: גבעת היקבים. חניה בחניוני פסטיבל המכבים (נריה או טלמון) ומשם הסעה קצרה לגבעת היקבים.
מתי: סיורים כל חצי שעה בין השעות 10:00-16:00, האחרון בשעה 14:30. משך הסיור כשעה וחצי.

משפחה מחופשת ערוך (צילום: תיירות חבל בנימין)

משפחה מחופשת ערוך (צילום: תיירות חבל בנימין)

3. "המכבים באים": משחק מסלול אתגרי (מסלול מעגלי)
כדי להיות מכבי לא מספיקים אומץ ונחישות – חייבים לעבור הכשרה. משחק "המכבים באים" מעביר את המשתתפים את מסלול ההכשרה הנדרש, הכולל ניווט באמצעות מפה בין תחנות שונות, פתרון כתבי חידה וביצוע משימות אתגריות בשטח, שכל אחת מהן משקפת כישורים אמיתיים שנדרשו כדי להיות מכבי.

המסלול מתאים במיוחד לבני כיתות ו'-י"ב, שיכולים לעבור את ה"הכשרה" לבדם בזמן שאתם, ההורים, שותים קפה ונהנים מהנוף המשגע בבית הקפה "בד בבד" הנמצא בנקודת ההתחלה (והסיום) של המסלול המעגלי.
נקודת יציאה: מתחם "בד בבד" (מסלול מעגלי). חניה בחניוני פסטיבל המכבים (נריה או טלמון) ומשם הסעה קצרה לגבעת היקבים.

שעות פעילות: כל ימי הפסטיבל 10:00-16:00, כניסה אחרונה ב-14:00, משך הפעילות כשעתיים.

4"המכבים יוצרים": מתחם סדנאות והפעלות
מארגני הפסטיבל חשבו גם על ההורים וגם על הילדים, ולכן מיקמו את הפעילויות לילדים הקטנים יותר במתחם בית הקפה "בד בבד". דבר זה מאפשר לילדים להתרוצץ בין הסדנאות בזמן שההורים נהנים מנוף, קפה ומאפה תוך שמירת קשר עין עם הילדים.

בין הסדנאות שיופעלו במקום: סדנת חרש ברזל שיכין ראשי חצים, סביבון מעופרת יצוקה וחרבות; סדנת קדרות ליצירת דגם אישי של מטבע חשמונאי או מנורת שמן; סדנת זית שבה יצפו הילדים בייצור שמן זית בבית הבד ואף יכינו תה מעלי זית; סדנה להכנת נרות מדונג דבורים אמיתי; וגם סדנת אֹמן באווירת פיוטי החנוכה ובה מופע מוזיקלי בשיתוף הקהל.

מנקודה זו ניתן לשלוח את הילדים הגדולים יותר לפעילות "המכבים באים" וגם להמשיך משפחתית במסלול נוח אל "גבעת היקבים" אל שאר האטרקציות של הפסטיבל..
חניה בחניוני פסטיבל המכבים (נריה או טלמון) ומשם הסעה קצרה לגבעת היקבים.
שעות הפעילות: 10:00-16:00
banner (1)

5. מה עוד באזור?
כבר הגעתם לאזור גבעת היקבים? סביבכם פזורים מעיינות, מסלולי טיול ואתרים ארכאולוגיים מעניינים שבהחלט שווים ביקור. כך, למשל, ניתן לבקר במתחם המעיינות של "עינות ענר" הנמצא בחורש קסום בינות עתיקות ועם פינות ישיבה מוצלות שמאפשרות לערוך פיקניק בטבע, או ביער נווה צוף, הכולל חורש ים-תיכוני טבעי של עצי אלון מצוי וקטלב, כולל אחד הריכוזים הטבעיים המעטים בארץ של עצי אורן ירושלים. למתעניינים בנזקי השריפות האחרונות שפקדו את ישראל, התצפיות השונות יספקו הצצה לאזורים שנפגעו ולחורש המשתקם. לפירוט כל הפעילויות והאתרים שבסביבות הפסטיבל מומלץ להיכנס לאתר הפסטיבל.

השורה התחתונה:
פסטיבל המכבים, המתקיים זה כמה שנים ברציפות, הצליח השנה לקלוע לטעמם של כל בני המשפחה בגילאים השונים – והכול באתר אחד מרכזי שסביבו מתרחשות הפעילויות. מה שנדרש מכם לעשות זה פשוט מאוד: לפתוח ווייז ולרשום: "חניון פסטיבל המכבים", מהחניון לעלות על הסעה קצרה למתחם "בד בבד" ומשם להשתלב בפעילויות השונות בהתאם לגילאי הילדים ולנקודות העניין של כל משפחה.

אז קדימה: עזבו את הקניונים ואת ההצגות היקרות ובואו לפסטיבל המכבים, כדי להרגיש שוב, מחדש, מה זה חנוכה – ומבלי לחנוק את חשבון הבנק.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו