אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גיבור יומי: רִאשׁוֹנִים תָּמִיד אֲנַחְנוּ, לְאוֹר הַיּוֹם וּבַמַּחְשָׁךְ

ברכה הייתה לוחמת פלמ"ח שהובילה חוליית אבטחה בעת הגעת הספינה 'אורד וינגייט', אך הן זוהו על ידי הבריטים. ג'וני היה מפקד בפלמ"ח שנתפס עם חניכיו ונלקח לבית הסוהר. סיפור אהבה על רקע המדינה שבדרך

30.12.16 13:30  א' בטבת תשעז
גיבור יומי: רִאשׁוֹנִים תָּמִיד אֲנַחְנוּ, לְאוֹר הַיּוֹם וּבַמַּחְשָׁךְ
  ברכה וג'וני (איור: נעמה להב)

ברכה וג'וני היו שניהם לוחמי פלמ"ח והכירו במסגרת המחתרתית. ברברה פולד נולדה בגרמניה למשפחה עשירה ורחוקה מהמסורת. היא הייתה בת שנייה ותלמידה מצטיינת, בעיקר בזכות המַחברות של אחותה הגדולה, שמהן למדה לקרוא. אִמה של ברברה שלחה אותה לבית ספר יהודי, וגם שם היא הצטיינה מאוד בלימודיה, אך החיים בגרמניה הפכו לבלתי נסבלים בגלל התקפות אנטישמיות.

למחרת ליל הבדולח הבין האב כי מקומם אינו בגרמניה. הוא כתב מכתב לאשתו ובו הודיע כי הוא שולח אליהן את ברברה, ובלילה שלאחר מכן הוא שלח יד בנפשו.

ברכה הגיעה לאִמה באנגליה. האם עלתה לארץ וברברה מיד אחריה, וכאן שינתה את שמה לברכה. בישראל התגייסה ברכה להגנה ושירתה כקשרית. לאחר סיום לימודיה התגייסה לפלמ"ח ושירתה בפלוגת קריית ענבים. שם היא הכירה את גדעון פלאי, לוחם בפלמ"ח, שכינויו היה ג'וני.

ג'וני גדל בקריית ענבים והתגייס לפלמ"ח. בפלוגה היה ג'וני מפקד אהוב שאימן את חייליו לקרב. הוא היה יושב אִתם ליד המדורה ומספר להם סיפורים מותחים ומסמרי שיער. עם הגעתה של ברכה לפלוגה התהדקו היחסים ביניהם והם הפכו לזוג.

אך ימי הביחד שלהם נקטעו מהר מאוד. ג'וני יצא עם חייליו לאימון נשק ליד בית הערבה אך הם נתפסו על ידי הבריטים ונשפטו לשש שנות מאסר. הקשר של ברכה וג'וני הפך להיות קשר של חיוכים מבעד לסורגים, כשברכה הייתה באה לבקר את ג'וני עם משפחתו או לבדה, או של מכתבים שכתבו זה לזה.

באחד הימים הבטיחה ברכה שתבוא לבקר אך היא לא הגיעה. באותו לילה, באדר ב' תש"ו (מרץ 1946) ערכה ההגנה מבצע גדול כדי להראות את כוחה לבריטים. המטרה הייתה להביא ספינת מעפילים לחופי תל אביב. ההגנה פרשה חוליית חיילים כדי לאבטח בצורה היקפית את אזור החוף. החוליה שבפיקודה של ברכה שהתה במסתור באחד מרחובות תל אביב, אך החוליה נחשפה ובמקום החלו חילופי אש עם הבריטים.ברכה, שהייתה פצועה, דרבנה את חייליה להילחם – "מוטב להיהרג מאשר להיתפס ולהישלח לכלא".

באותו רגע הגיע משוריין בריטי למקום. ברכה התרוממה לעבר הצריח כדי לירות בחייל העומד שם, אך החייל הקדים אותה וירה בה. חברי החוליה נתפסו ונשלחו למאסר וברכה המפקדת נלקחה, כשהיא פצועה, לחדר החקירות. שם היא שכבה, בלי לקבל טיפול רפואי, ונחקרה על ידי הבריטים במשך כשלוש שעות, עד שמתה מפצעיה.

הבריטים, שלא רצו מהומה, דרשו לוויה שקטה וקטנה בנוכחות אִמה של ברכה וקומץ אנשים, אך ההגנה פרסמה את מועד הלוויה והגיעו אליה אלפי אנשים שבאו לחלוק כבוד אחרון ללוחמת. ג'וני, שלא ידע מה קרה, הגיע לאחר יומיים לעבודתו במטבח הכלא. כשהוציא את הירקות מהארגז ראה מתחתיהם עיתון שבראשו מופיעה תמונתה של ברכה. הוא הבין מיד.

ג'וני השתחרר לאחר כמה חודשים מהכלא וחזר ללחימה למען הקמת המדינה. באדר ב' תש"ח (1948) בקרב על הקסטל, במסגרת הקרבות לפריצת הדרך לירושלים, נהרג ג'וני. חבריו רצו להביאו לקבורה בתל אביב ליד חברתו ברכה, אך הדרך לתל אביב הייתה חסומה וג'וני נקבר בבית הקברות בקיבוצו, קריית ענבים.
=======================================

נלקח מתוך חוברת גיבורים שמוציא ארגון "קרוב ללב".

החוברת הינה חלק מ"ערכת חנוכה" שמופצת ברחבי הארץ ומטרתה ששכנים, דתיים וחילונים, יחגגו ביחד את החג מתוך אחדות וקירוב.

קרוב-ללב-logo

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו