אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גיבור יומי לחנוכה: בג"ץ, מלפנייך! על דבורה הנביאה

הרבה לפני שגולדה היתה ראש ממשלה, הרבה לפני שניתנה לנשים זכות ההצבעה, שופטת אחת יזמה מלחמה על חירות העם, והובילה לניצחון

25.12.16 20:29  כ"ה בכסלו תשעז
גיבור יומי לחנוכה: בג"ץ, מלפנייך! על דבורה הנביאה
  דבורה הנביאה (איור: נעמה להב)

מלחמה לא נראתה באופק. לא הייתה שום סיבה ריאלית למרוד במלך. אמנם המשטר האכזרי שלו שבר כל פעם שיאים חדשים, אבל איש לא העז להסתכן במרד מול אחד הצבאות החזקים במזרח התיכון. עם ישראל, שהיה עדיין חדש יחסית בארץ, כבר הספיק להילחם מול צבאות אחרים שהשתלטו עליו, ולהחזיר לעצמו את עצמאותו.

אבל הפעם, מול הכוח והיכולת הצבאית של שר הצבא החזק באיזור, התמונה נראתה אחרת לגמרי.
אולי בגלל זה הסיטואציה לא עוררה חשד. אנשים רבים הגיעו באותו יום כדי להישפט אצל דבורה הנביאה, והם לא עשו עניין גדול מהגעתו של ברק בן אבינועם, הגיבור מנפתלי. ייתכן שגם ברק עצמו, שקיבל צו התייצבות בבית המשפט של דבורה, לא ידע מה הולך להתרחש.

הפקודה הייתה ברורה. דבורה הייתה נחרצת והחלטית והודיעה לברק שעליו לעשות את הבלתי ייאמן – להכריז מלחמה נגד יבין וצבאו. מלחמה זו היא פקודה מגבוה, מפי ה', וגם המינוי של ברק לרמטכ"ל במלחמה זו הוא משמיים. המשימה הראשונה שדבורה הטילה על ברק
כרמטכ"ל הייתה להשיג לעצמו צבא – לגייס כוח של עשרת אלפים איש. דבורה הייתה בטוחה באופן מוחלט בניצחונו של הצבא הישראלי במלחמה.

למרות ההוראה הנחרצת של דבורה, ברק לא קיבל אותה אוטומטית. הוא לא היה מוכן לעמוד לבדו בראש המחנה ודרש מדבורה שלא תהיה רק היוזמת של המלחמה אלא גם שותפה פעילה בה. הוא הסכים, עקרונית, עם היציאה למלחמה ועם המינוי שלו, אך התנה זאת בכך שגם דבורה – הנביאה והמנהיגה – תצטרף אליו בעצמה. בלעדיה הוא לא יוצא לקרב הזה.

התנאי שהציב ברק לא היה מכשול, להפך. דבורה קיבלה ברצון את התנאי והסכימה לעלות עם ברק למלחמה. ואולם, בשלב זה היא הוסיפה הבהרה דרמטית: משמעות ההצטרפות שלה היא שברק לא יקצור את כל התהילה בעצמו.

דבורה הנביאה תמונה שתופיע בסוף הטקסט של הכתבה

(עיצוב: נתנאל היבש)

=======================================
נלקח מתוך חוברת גיבורים שמוציא ארגון "קרוב ללב".
החוברת הינה חלק מ"ערכת חנוכה" שמופצת ברחבי הארץ ומטרתה ששכנים,דתיים וחילונים,יחגגו ביחד את החג מתוך אחדות וקירוב.
קרוב-ללב-logo

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו