אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גיבור יומי לחנוכה: צבא של איש אחד

לוחם אצ"ל נועז ומבריק שהמציא פטנטים ופתרונות ותרם ללחימה ברעיונותיו. המשיך להגיע לשדה הקרב בתעוזה וגבורה גם כאזרח מהשורה

24.12.16 20:12  כ"ד בכסלו תשעז
גיבור יומי לחנוכה: צבא של איש אחד
  אוריאל חפץ (איור: נעמה להב)

כ"ג באייר תשל"ד. ברדיו מדווחים על חוליית מחבלים שחדרה לבית ספר במעלות ומחזיקה עשרות תלמידים כבני ערובה.

בתל אביב יושב אוריאל חפץ, לוחם נועז וממציא, ומאזין למתרחש בבית הספר. הוא מחליט לצאת לדרך. חפץ מגיע למעלות ופונה לחדר הפיקוד. הוא מציע תכנית פעולה, אך אומרים לו שכבר יש תכנית ואין צורך בעזרתו. חפץ אינו מוותר. הוא נוסע לכיוון בית הספר וכשהוא מגיע לשם הוא מבחין בקבוצת תלמידים בקומה השנייה המנסה להימלט מהמחבלים.

חפץ קורא אליהם: "קפצו אליי!" הוא תופס אותם אחד אחד ומבריח  אותם למקום מבטחים. הוא מצליח לחלץ כך 17 תלמידים. בשלב זה מגלה אחד המחבלים את המתרחש וזורק על חפץ רימון. חפץ נפצע קשה בגבו וברגליו. במשך ארבע שנים הוא נלחם בפציעתו, עד שנפטר. בעקבות מעשה זה הוענק לו עיטור המופת. מעשהו של חפץ במעלות היה רק חלק ממסכת חיים של גבורה.

אוריאל חפץ (תרפ"ב – תשל"ט, 1922-1978) נולד בוינה ועלה לארץ בהיותו בן שנתיים. לוחם אצ"ל בימי המחתרות, התגייס לצה"ל עם קום המדינה ותרם ללחימה ברעיונותיו. התעוזה והגבורה שנקט בפעולותיו הִצילו מבצעים רבים וכן את חייהם של חיילים ואזרחים. זכה לעיטור המופת ולצל"ש הרמטכ"ל על פעולותיו.

ידי זהב

באחת הפעולות של המחתרת נפצע לוחם. היה צורך לקחת אותו לבית החולים וחפץ התנדב לכך, אך מישהו ראה אותו והלשין עליו. חפץ נתפס בידי הבריטים והם שלחו את לוחמי המחתרת לגלות באריתריאה, כדי להרחיקם מהלחימה וממשפחותיהם. חפץ לא תכנן להישאר כלוא. מוחו החל לגבש תכנית מילוט באמצעות מנהרה.

כדי להיכנס למנהרה החלו האסירים לפרק רצפת בטון, אך באותו רגע נפתחה הדלת וסוהרים רבים נכנסו פנימה. האם המצב היה אבוד? לאו דווקא. במוחו של מתכנן הבריחה, חפץ, עלה רעיון. הוא פנה אל מנהל המחנה ואמר לו שחג החנוכה מתקרב והאסירים מבקשים עבור החנוכייה שהם בונים בסיס חזק ויפה. מנהל המחנה התלהב והורה לספק לאסירים בטון וחומרי עבודה.

הוא לא ידע כי חומרי הגלם שסיפק לאסירים הם חומרי הגלם לבריחה הגדולה שהם מתכננים.

מקרה נוסף בו כשרונו בא לידי ביטוי היה לאחר קום המדינה. בארץ התחוללה מלחמת השחרור וחפץ נלחם עם גדודו בגזרת הר ציון.

במהלך הקרבות התנתק הקשר בין הכוחות שהצליחו לכבוש עמדה בהר ציון ובין הכוחות שהיו בימין משה. הדרך הייתה חשופה לירי מצד הלגיון הירדני והמעבר לא היה אפשרי. מגִני העיר חשבו כי הפתרון הוא חפירת תעלה שתוביל משכונת ימין משה להר ציון, אך התעלה הייתה צרה, נמוכה ומסורבלת ולא עמדה בציפיות.

חפץ אמר כי זה לא הפתרון ויש לחפש רעיון אחר. הוא התיישב בבית קפה והחל לשרטט. הוא חשב: "אם לא מתחת לאדמה, מדוע לא מעליה?!" התכנית החלה ללבוש צורה: רכבל משכונת ימין משה להר ציון, שבעזרתו יוכלו להעביר לנצורים בעיר העתיקה את כל צורכיהם. הרכבל תוכנן כך שביום ישחררו את הכבל והקרון ישכב על הקרקע בלי לעורר את חשדם של לוחמי הלגיון, ובלילה ימתחו את הכבל ויעבירו את כל הדרוש. הרכבל שימש את הצבא גם שנים רבות לאחר המלחמה.
=======================================
מתוך חוברת גיבורים שמוציא ארגון "קרוב ללב". החוברת הינה חלק מ"ערכת חנוכה" שמופצת ברחבי הארץ ומטרתה ששכנים, דתיים וחילונים, יחגגו ביחד את החג מתוך אחדות וקירוב.תמונה קשורה

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו