ביקורת קולנוע לדתיים -הסרט איננו להיט, ואני מואנה אני בא?

כמו כל נסיכה חדשה של דיסני, הנסיכה מואנה מגיעה לאקרנים עם ציפיות גבוהות מאוד של הצופים. בעוד מבקרי הקולנוע האמריקאים גמרו עליה את ההלל, אני נותן לה מקסימום הלל בדילוגים. הילדים מן הסתם ישתגעו על הסרט, ההורים? זה כבר סיפור אחר.

15.12.16 13:48  ט"ו בכסלו תשעז
מואנה - הנסיכה החדשה של דיסני • ביקורת קולנוע
  פורום פילם

ביקורת סרטים לדתיים – מואנה – עכשיו בבתי הקולנוע.

הגם שבחיים רב הנסתר על הגלוי, ישנם עדיין כמה דברים שהנם ברורים וידועים לכל.

יודע חקלאי פיקח שאת הזן יש לטפח ולהיטיב בהרכבה, יודעת כל  אם עברייה כי הפקידה את בניה בידי מפקדים הראויים לכך ויודעת היטב כל נסיכה חדשה של דיסני  שהיא נכנסת לנעליים גדולות במיוחד (או אחת מזכוכית במקרה של סינדרלה) של שושלת נסיכות דיסני המפוארת שליט"א זי"ע.

מכיון שכך, כשהלכתי לצפות בסרט החדש "מואנה" ציפיתי לקבל סרט מהאגדות. בכל זאת, מדובר בוולט דיסני, בית היוצר שאחראי על כל הנסיכות באשר הם החל  משלגייה הזכורה לטוב ועד לאלזה ואנה שמחייכות אלינו יום יום  מראש כל מטרייה \ קלמר \ ציפית \ ילקוט בשנים האחרונות. לצערי, לדאבוני ולעוד כל מיני מילים נרדפות המביעות תסכול, די התאכזבתי מהסרט.

לטובת אלה שיקפצו ויקשו עלי "איך אתה אומר דבר כזה?! כל עיתונאי התרבות והקולנוע האמריקאים עפו על הסרט בביקורות שאין דברים כאלה", אומר רק שאותם גופי תקשורת בדיוק היללו ושיבחו  גם את  הילארי קלינטון,  ובסוף האזרח הקטן (שזה אני בנמשל כן?), החליט בעצמו מה טוב עבורו ומה לא.

 

מואנה

ציון כללי
לסרט

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
ההולכים

 באדיבות פורום פילם

מאבק בלתי פוסק בין חובתה השבטית לאופיה הסוער (באדיבות פורום פילם)

מאבק בלתי פוסק בין חובתה השבטית לאופיה הסוער (באדיבות פורום פילם)

מואנה היא נסיכה פולינזית שובה, שובבה ונועזת. היא מתגוררת עם בני שבטה על אי קסום ומוריק המספק להם את כל צורכיהם. כבר מגיל צעיר היא מצויה בקונפליקט עז – מחד, בתור בתו של הצ'יף, גורלה מועיד אותה להיות ביום מן הימים מנהיגתם של בני עמה דבר הדורש ממנה אחריות וכובד ראש, ומאידך, אופייה ההרפתקני והסוער מושך  אותה לפרוץ את גבולות המסורת הנוקשים, ולגלות מה מסתתר מעבר לשובר הגלים המקיף את האי – למרות האיסור החמור לעשות זאת.

ממש כמו באגדות, מגלה מואנה- בעזרת סבתה הזקנה והחכמה–  שאין כאן קונפליקט כלל וכלל ודווקא אופייה ההרפתקני והסוער נדרש כעת על מנת להציל את נתיניה העתידיים מגורל אכזר. חמושה בתובנה זו, ובתגלית מרעישה אודות אבות אבותיה,  היא יוצאת למסע חוצה אוקיינוס נועז וגדוש הרפתקאות, על מנת למצוא את מאווי- חצי אל וחצי אדם – שיכול רק הוא, בכוחותיו הייחודיים, להיאבק בכוח עתיק יומין שעלול להשמיד את הכל.

מאווי- חצי אל, חצי אדם (באדיבות פורום פילם)

מאווי- חצי אל, חצי אדם (באדיבות פורום פילם)

מלווים בחיית המחמד של מואנה – תרנגול מבדר במיוחד עם אינטליגנציה של יתוש גוסס – הם יוצאים למסע הרפתקאות משותף שיפגיש אותם עם שוכני ים ויבשה אימתניים החושקים בחפץ הקסום אשר ברשותם, ונחושים  לטרפד את הצלחת משימתם. במסעם הם  יעמדו פעם אחר פעם אל מול מה שנראה כבלתי אפשרי, ויגלו שניהם ביחד וכל אחד לחוד, כי הם מסוגלים להרבה יותר ממה שהם העריכו את עצמם.

ליהוק מבריק בתפקיד חיית המחמד הגנרית (באדיבות פורום פילם)

קצת הפריעה לי התחושה שהכניסו למיקסר מלא סרטים והכניסו הכל לעלילת הסרט… גיבור חצי אל וחצי אדם? (מישהו אמר הרקולס?), נסיכה אקזוטית המונחית על ידי סבתא עתיקת יומין (פוקהונטס….)  ועוד מיני נרטיבים שיוצרים רושם שמישהו שם בדיסני התעצל לחשוב עד הסוף על עלילה מקורית מא' ועד ת'.

ליווי רוחני מסבתא עכו"ם למהדרין (באדיבות פורום פילם)

ליווי רוחני מסבתא עכו"ם למהדרין (באדיבות פורום פילם)

בסופו של דבר מדובר בסרט אנימציה טוב. השירים טובים, העושר האנימטורי והצבעוניות של הסרט הם עוצרי נשימה, האינטראקציה בין מואנה למאווי מספקת רגעים משעשעים לרוב ותרנגול המחמד המטורלל הוא ליהוק מבריק לתפקיד הסייד קיק התורן. אין ספק שקהל הילדים יצא מחויך ומרוצה מהסרט. אך ההורים, האחים הגדולים וסבא וסבתא – שנהנו לא פחות מהילדים ב "לשבור את הקרח" "פוקהונטס" "היפה והחיה" ושאר סרטי הנסיכות – יצאו לדעתי די מאוכזבים מסרט מבולגן עלילתית, עמוס יתר על המידה במסרים שכאילו נלקחו מהחוג למגדר \ אנתרופולוגיה\ פילוסופיה בגרוש, וילכו להטביע את יגונם בסופגנייה פחמימתית ומנחמת, שתתקע להם בדפנות העורקים עד סרט הנסיכות הבא- שאולי יפצה במשהו על זה הנוכחי.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע