אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"מזעזע": מימין ומשמאל מגנים את הפוסטר בבצלאל

פוסטר שנתלה על אחד הקירות באקדמיה לאומנות ולעיצוב 'בצלאל' הצליח לעורר סערה וזעזוע בקרב גורמים מהצד השמאלי והימני של המפה הפוליטית. שמולי: "זה לא אנחנו"

"מזעזע": מימין ומשמאל מגנים את הפוסטר בבצלאל
  (הפוסטר שהוצב בבצלאל)

פוסטר שנתלה על אחד הקירות באקדמיה לאומנות ולעיצוב 'בצלאל' הצליח לעורר סערה וזעזוע בקרב גורמים מהצד השמאלי והימני של המפה הפוליטית. הפוסטר השנוי במחלוקת מציג שילוב של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושל חבל תלייה בצירוף כרזת הבחירות של נשיא ארצות הברית ברק אובמה. ראוי לציין כי באגודת הסטודנטים של בצלאל אינם יודעים מי אחראי להצבתו בחדר המדרגות שבין הכיתות במוסד האקדמי.

נדב הייפרט, יו"ר אגודת הסטודנטים בבצלאל, ציין: "אנחנו לא יודעים מי עומד מאחורי זה, בבצלאל תלויות על הקירות הרבה יצירות מוזרות שחלקן מקושרות פוליטית וחלקן לא. הפעם מדובר ביצירה שחצתה את גבולות השיח של חופש הביטוי. זה לא מייצג את הסטודנטים בבצלאל וגם לא את המוסד עצמו".

מאגודת הסטודנטים נמסר בנוסף כי "מדובר בעבודה פרטית של סטודנט שבחר להביע עצמו בצינורותיו האישיים. אנו כמובן לא מחזקים מסרים הקוראים לאלימות ולהסתה מכל סוג שהיא ואף מתנגדים לכך. עם זאת, כמוסד לעיצוב אנו מאמינים בחופש הביטוי והאומנות, ובעד מתן ביטוי לכל קשת הדעות, בגבולות החוק".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה לתמונה בפוסטר ואמרה: "חופש האמנות אינו חופש להסתה. זה החל בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח. אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים. אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט ואומרת – הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים לבצלאל".

"אני מגנה בתוקף את התמונה של ראש הממשלה, שבה מוצגת דמותו עם חבל תלייה", הוסיף יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג בתגובה לפוסטרים מעוררי המחלוקת. "חופש הביטוי הוא חשוב והכרחי, אך אין מקום לעשות בו שימוש כדי להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל. דווקא בימים אלה של התלהמות אנו מחויבים לאחריות. זו אינה דרכנו, את נתניהו נחליף באמצעים דמוקרטיים בלבד".

לא רק מימין. גם חברי כנסת מהמחנה הציוני ביקשו להתנער מהפוסטר. חבר הכנסת איציק שמולי מסר: "פשוט מזעזע. זה לא אנחנו וכדי להיות רלוונטיים לשלטון בעתיד חובה להתנער מדברים כאלה. חופש האמנות הוא דבר חשוב אבל אסור שישמש כיסוי להסתה ולפגיעה. את נתניהו חייבים להחליף אבל כשרואים דברים דווקא מתוך המחנה שרצחו את מנהיגו חייבים להתייצב ולהוקיע. אני קורא למוסד להסיר מיד את המיצג הזה, אין לזה שום קשר לאמנות".

חבר הכנסת עמיר פרץ מסר: "מתנגד ודוחה בכל תוקף את התמונה המסיתה של ראש הממשלה המציגה אותו עם חבל תלייה. זו לא אמנות וזו לא דרכנו".

מבצלאל נמסר בתגובה כי "האקדמיה לאמנות ולעיצוב היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל, ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי במגוון הנושאים המעסיקים אותם. עדיין לא ברור, ואנו מבררים, אם מדובר בתרגיל במסגרת קורס או בהתבטאות אישית של סטודנט, אולם בכל מקרה מדובר בביטוי פנימי במסגרתה של האקדמיה, כחלק משיח מתמשך בנושאי עיצוב, אמנות ותרבות, לרבות בשאלות של גבולות, שעתוק של דימויים, וזכרון. התרגיל, מוצלח יותר או פחות, הוא חלק משיח מקצועי, תלוי על קיר פנימי במדרגות האקדמיה, ואינו מוצג באופן ציבורי או פומבי, אין בו משום הסתה פוליטית וכך הוא צריך להישפט".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תגובת המוסד-אות קלון אקדמי!
גלית | 12-12-2016 19:25
חופש הביטוי והיצירה אינם ערך עליון. גם בגרמניה הנאצית פורסמו קריקטורות והופצה הסתה רצחנית, בחסות הדמוקרטיה וחופש ההבעה והיצירה. מזעזע אותי עד עמקי נשמתי. קוראת לפרסם את שם היוצר ולהדיח אותו מהמוסד. אם לא, לעצור תקצוב ממלכתי למקום. ומיד. מתביישת שכאן אצלנו מישהו התחנך כך. לא מוכנה ששקל אחד מכספינו ילך לשם. ביזיון!