אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"נשקול הגשת צו מניעה נגד הרב יצחק יוסף"

מנכ"לית תנועת 'מבוי סתום' עו"ד בתיה כהנא דרור שוקלת פנייה לבית המשפט כדי שזה יוציא צו מניעה נגד כינוס בית הדין הגדול שמבקש לבטל גט שניתן לאישה שבעלה בתרדמת

"נשקול הגשת צו מניעה נגד הרב יצחק יוסף"
  עתירה נגד הרב יוסף. כהנא דרור (באדיבות המצולמת)
 מנכ"לית תנועת 'מבוי סתום' עו"ד בתיה כהנא דרור שוקלת פנייה לבית המשפט כדי שזה יוציא צו מניעה נגד כינוס בית הדין הגדול.

אמש פורסם באתר כיכר השבת, כי הראשון לציון ונשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב יצחק יוסף מבקש לכנס את הרכב בית הדין המורחב כדי לבטל את הגט שנתן הדיין הרב אוריאל לביא לאישה שבעלה מחוסר הכרה ונמצא במצב 'צמח'.

הבעל שנפצע והפך למשותק בכל חלקי גופו, אינו מתקשר עם הסביבה ואשתו אינה יכולה להינשא. בית הדין הגדול קיבל את פנייתה ובצעד חריג, הורה הרב אוריאל לביא מבית הדין הרבני בצפת להפוך את בית הדין לשליח של הבעל לתת את הגט לאישה. מדובר בצעד נדיר, שנעשה לאחר דיון הלכתי מעמיק בדין "זיכוי" וקיבל את אישורם ותמיכתם של רבנים גם מחוץ לבית הדין. ההליך עצמו נמשך שבע שנים, ועוד שנתיים של דיונים בבית הדין בצפת.

אלא שלאחר הפרסום, גורמים רבניים בעיקר מהחוגים החרדים יצאו נגד הרב אוריאל לביא, וטענו כי מדובר בגט פסול. יש לציין כי מאז המקרה קידמו של הדיין נתקע ועל שמו הוטל וטו בכל ישיבה של הועדה למינוי דיינים לבית הדין הגדול.

ערעור לא חוקתי

אמש, התקבלה החלטה של הרב יצחק יוסף לקיים דיון בהרכב מורחב שיכלול את כל דייני בית הדין הגדול שנבחרו רק לפני כחצי שנה. לדיון הוזמנו גם הדיינים מבית הדין האזורי אשר נתנו את פסק הדין של "גט זיכוי" לאישה שהייתה נשואה לבעל אשר שהה בתרדמת. כדי שאלה ישבו ויבטלו את הגט שכבר נמסר לאישה.

יש לציין כי מאז הפרשה (כשנתיים וחצי), האישה נוהגת כפנויה לכל דבר ואף רשומה במרשם האוכלוסין כאינה נשואה.

עו"ד כהנא דרור, מארגון מבוי סתום אומרת לסרוגים כי "כמייצגות את האישה, מרגע הגשת הערעור עשינו כל אשר לאיל ידינו לדחותו על על הסף, כערעור לא חוקתי, המנוגד לערכי כבוד האדם וחירותו." בנסיבות הללו עצם הדיון בגט, הנו מעשה חסר תקדים המנוגד להלכה לחוק ולמוסר, וברמה האישית, פוגע פגיעה אנושה באישה ומהווה המשכו של מסע הייסורים אותו היא עוברת..".

לדבריה, כאמור הן שקולות הגשת עתירה לבית המשפט כדי שזה יוציא צו מניעה נגד התכנסות בית הדין הרבני הגדול. עם זאת קשה להאמין שבית המשפט יתערב בנושא ויקבע את הליכי העבודה של בית הדין הרבני, שהוא למעשה מקבילו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
למה אפשר לקיים בבג"צ דיון מורחב ואסור לקיים בביה"ד ..
תוהה | 17-11-2016 14:04
הגדול דיון מורחב ?
כי התורה היא נצחית ולכן ברגע שבית הדין פסק אסור לערער
יוסף בנימין | 17-11-2016 17:21
אחריו מה שאיען כן ערכאות משפטיות שאינו הולכות לפי דין תורה הפסק שלהם אינו יציב ואפשר לערער אחריו. זה תשובה לתגובבה. לגופו של ענין איני יודע
2
עו"ד כהנא דרור דתיה רק כשפסק הדין מתאים לרוחה הליברלית?
ענת | 29-11-2016 16:08
או דתיה בכל מצב?