אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לאן נעלמו הרבנים של האיחוד הלאומי?

לאן נעלמו הרבנים? יש תשובה מעשית ויש תשובה מהותית. התשובה המעשית היא שאכן ישנו ויכוח עקרוני בין הרבנים ולמעשה המנהיגות הזו לא קיימת מאז הבחירות, עקב מחלוקת בשאלה האם להצטרף ליחד או לבית היהודי

לאן נעלמו הרבנים של האיחוד הלאומי?
  (צילום: סרוגים)

עד לפני כשנתיים התהדרה מפלגת תקומה-האיחוד הלאומי בכך שהיא, בניגוד למפד"ל או 'הבית היהודי', שואלת רבנים. יש לה הנהגה רבנית בדמותם של זקני רבני הציונות הדתית :הרב זלמן מלמד, הרב דב ליאור,הרב חיים שטיינר ועוד.

וראו זה פלא, אתמול התכנסה לראשונה ועידה רעיונית של האיחוד הלאומי (השם תקומה,שהוא זה שהיה החלק התורני באיחוד הלאומי ) ואין כל אזכור לרבנים. אפילו בהזמנה לא הופיעו הרבנים כמברכים או כמי שמנהיגים. אמנם הרב שטיינר בירך אבל כבר אין הנהגה רוחנית שמקבלת הכרעות, אין הנהגה רבנית משותפת ומובילה שנחשבת כמי שאומרת את המילה האחרונה.

זאת ועוד, בסרטון שהוציא האיחוד הלאומי לקראת הועידה הוא מזכיר רק 'ימינה ימינה' (אגב,סרטון לא מוצלח ,לדעתי, הוא הופך את השאיפה ימינה למשהו שהוא מגוחך ,כי בכל מחיר אנחנו בימין, גם אם הרכב עולה על המדרכה וגם אם התמונה עקומה).
המפלגה כבר לא מתהדרת בכך שהיא מונהגת על ידי הרבנים.

לאן נעלמו הרבנים? יש תשובה מעשית ויש תשובה מהותית. התשובה המעשית היא שאכן ישנו ויכוח עקרוני בין הרבנים ולמעשה המנהיגות הזו לא קיימת מאז הבחירות, עקב מחלוקת בשאלה האם להצטרף ליחד או לבית היהודי.

הדבר החשוב יותר זו השאלה המהותית. פוליטיקאים לא עושים מהלכים אסטרטגיים מבלי לבדוק מהו הלך הרוח בציבור אותו הם אמורים לייצג. כנראה שבתקומה -האיחוד הלאומי הגיעו למסקנה שגם לרוב רובו של הציבור התורני-ימני לא אכפת כל כך אם הם שואלים את הרבנים בהכרעות פוליטיות. כי באמת מעמדם של הרבנים בציבור התורני לאומי, כמי שמובילים את הכיוון הפוליטי הולך ונעשה חלש יותר ויותר.

אני זוכר בבחרותי את ביתו של מרן הרצי"ה קוק זצ"ל כמוקד לקבלת הכרעות פוליטיות, כאשר כל מנהיגי הציונות הדתית עולים אליו לשמוע את דעתו. (החל מד"ר בורג וזבולון המר ז"ל וכלה כמובן ברב חיים דרוקמן שליט"א ) גם אם לא תמיד קיבלו אותה במלואה, היה ברור כי לדעתו יש משקל רב.

אפילו בזמנם של הרבנים הראשיים הגאונים הרב אברהם שפירא והרב מרדכי אליהו זצ"ל, שאמנם השפעתם הייתה יחסית  פחותה, עדיין לדעתם היה משקל רב בקבלת הכרעות פוליטיות משמעותיות (די אם נזכיר את פרישתם של אפי איתם והרב לוי מהמפד"ל בעקבות תכנית ההתכנסות).

ואילו היום אין כלל התייעצות עם גדולי רבותינו בשאלות פוליטיות עקרוניות ואם ישנה התייעצות כזו הרי היא נעשית בחדרי חדרים ללא הודעה לתקשורת. כי כנראה גם הם יודעים שלציבור הרחב זה לא באמת משנה.

להבחנה זו, שאליה אני שם לב כבר מספר שנים, ישנה השלכה חינוכית רחבה בשאלת מעמדם של הרבנים בציונות הדתית הן מבחינה ציבורית והן מבחינה רוחנית. אין כאן המקום והזמן לעסוק בה,אבל ראוי לשים אליה לב.

בשולי הדברים גילוי נאות: אני חבר מרכז בבית היהודי (גם אצלנו מגיע הרב דרוקמן שליט"א לברך בכל כינוס של הועידה וגם איתו ועם רבנים נוספים מתייעצים ראשי המפלגה) ותומך נלהב באחדות המפלגות כי כמאמר הקלישאה 'כוחנו באחדותנו'. כי ההבדל היחידי היום בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי הוא בצורת בחירת הרשימה. בבית היהודי -על ידי הציבור הרחב ובאיחוד הלאומי – על ידי חבורה מצומצמת של כ120 איש המגיעה בשיטת חבר מביא חבר. כידוע יש יתרונות לשתי השיטות ואין בזה סיבה לפצל את המחנה.

=======

הרב אלי קפלן הוא ראש הגרעין התורני במעלה אדומים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
רבנים וח"כים,שבת לא של הגטו אלא של ציבור
| 31-10-2016 10:05
די לראות שיש חילול שבת של ציבור בחברת חשמל , ברכבת או בנתיבי איילון. המפלגה לא קמה בשביל לדאוג לגטו כמו אצל החרדים. ואותם זה בקושי מעניין. אם למלפגה לא אכפת שלציבוריות הישראלית לא תהיה שבת, אז מה ההבדל בין אלקין וחוטבלי לבן דהן ואיילת שקד?
2
הבעיה שכבוד הרב מציף היא בעיה גדולה בציונות הדתית, שאיבדה את התורה לטובת החרדים
| 31-10-2016 10:24
זה שכמו שציינת זו בעיה חינוכית מלמדת את הנוער והילדים, שהתורה טובה רק כשהיא הולכת עם הימניות, אם לא עדיף לא להקשיב למי שיודע מה היא דרך תורה. אבל זה מתחיל הרבה קודם, זה מתחיל מזה שבני עקיבא מאד מקילים בנושא צניעות, זה מתחיל בזה שיש הרבה 'רבנים' שמצאו התירים לעלות להר הבית, בגלל מצוות ישוב הארץ וכו' וכו'
3
ההבדל הוא בין מי שרואים את עצמם מחויבים לתורה, לבין מי
אבי | 31-10-2016 11:15
שרק מצהירים על ערכים מופשטים, אבל בלי שום מחויבות
4
בודאי שהרבנים יאבדו השפעה אם
עמיהוד אילתי | 31-10-2016 11:26
הם נתנו לזריקת עשרות אלפי קולות של יחד. מי הם מצביעי יחד או בעיקר עצמה יהודית? לא אחים שלנו , חברים שלנו, שכנים שלנו. הילדים שלהם לא לומדים באותם מוסדות? כואב הלב על הפשע הזה כלפי תורת ישראל וארץ ישראל.
5
אני פשוט בהלם
משה | 31-10-2016 13:01
אתה תלמיד של הרב אברהם שפירא ואתה טוען שהשפעתו הייתה פחותה?.מוזר.אתה יודע שהוא היה רב ראשי ראש ישיבת מרכז הרב וגם פחות או יותר ניהל שנים רבות את המפד"ל( אורלב סלומינסקי ואורי אריאל עד היום מגדירים עצמם תלמידים שלו)תמיהני עליך.אפילו בכתבות בוינט הם כתבו את זה. ועל ההשפעה של הרב אליהו כמובן שגם לא צריך לדבר. מילא מאדם מהשורה לשמוע כך.אבל ממי מגדיר עצמו תלמיד של הגר"א שפירא זה הפלא.
6
האחוד הלאומי מפלגתם (בעבר) של ליברמן, אלדד, בגין, ועוד
| 31-10-2016 13:39
זו מפלגה שמלכתחילה הוגדרה כמפלגת ימין ולא כמפלגה דתית. גם פרישתה מהמפד"ל היתה על רקע מחלוקות בתחום המדיני ולא על רקע של ענייני דת. זה שפתאום החרד"לים אימצו את המפלגה הזו לליבם כחלק ממלחמתם בבנט ובלייטים זה על אחריותם בלבד אבל שיבואו בטענות רק אל עצמם
7
רבני האיחוד הלאומי היו והינם גורם מוביל במפלגה
ד"ר משה פרץ | 31-10-2016 14:07
הרב שטיינר יצג בכבוד את רבני המפלגה, אשר סמכויותיהם מעוגנות בתקנון, ומאפשרות להם להיות בעלי המילה הקובעת במפלגה. מי שמכיר את נציגי המפלגה בממשלה ובכנסת, יודע שעבורם דעת תורה זה לא נושא פוליטי, אלא אורח חיים. זה נכון גם לרוב רובם של חברי המרכז, אשר כרבע מהם נושאי תואר רב (רבני מכינות, רמי"ם בישיבות וכדומה). עובדה זו מקובלת גם אצל חברי המרכז החילונים. מי ששמע אתמול את תת אלוף (מיל.) יהודה דובדבני, היוזם והמקים של הנח"ל החרדי, מבין שלא גודל הכיפה קובע, אלא מה שיש בראש. גילוי נאות, אני חבר מרכז באיחוד הלאומי.
8
מאמר מטעה !!!!!!!!!!!!!!!!!!
| 31-10-2016 14:14
אולי שראש הגרעין יסביר למה הבית ה"יהודי" הלכו עם לפיד שונא התורה. אולי שראש הגרעין יסביר למה הבית ה"יהודי" תמכו ברב סתיו השנוי במחלוקת. אולי שראש הגרעין יסביר למה הבית ה"יהודי" תמכו בחוק ה"גיור" (כהחלטת ממשלה) והתנגדו לביטולו. אולי שראש הגרעין יסביר למה מנהיג הבית ה"יהודי" שריין חילוני שרצה לנאוף (וזה קרה אחרי שהצטרף לבית ה"יהודי"). אולי שראש הגרעין יסביר למה מנהיג הבית ה"יהודי" וצרת המשפטים תמכו בעינויי אינקווזיציה על נערים, כדי לסחוט מהם הודעה על פשע שלא ביצעו. בקיצור, תורה, צניעות, קדושה, זה לא בראש מעייניו של הבית ה"יהודי". אפילו ארץ ישראל אינו בראש סדר מעייניו - מגרון ז"ל, שכונת האולפנא ז"ל, בתי דריינוף ז"ל, עמונה שליט"א,...
נכון מאד!
אור | 01-11-2016 18:37
צריך לפרוש מהבית היהודי ולחבור ליחד של ישי ושטבון בנט ושקד לא מייצגים את הציבור. נקודה
9
מה לעשות שיש רבנים שאי אפשר לפרסם שמתייעצים איתם
א | 01-11-2016 13:37
אז נראה לכאורה שלא שואלים אף אחד. מעט ח"כים ששיתפו ששאלו את רבותיהם לא הסכימו לציין את שמם של הרבנים. אני מכיר רב שיש לו קשר עם פוליטיקאים ואף משפיע עליהם (שמעתי דרשות שלו ולאחר זמן שמעתי פוליטיקאים ממש מצטטים אותו) ולא נראה שכדאי לחשוף אותו (והוא לא גושניק). חוץ מזה ש"אין ברכה שורה אלא בדבר הסמוי מן העין".
10
גילוי נאות: אני חבר מרכז בבית היהודי
ד"ר משה פרץ | 13-09-2017 16:59
אכן, מההשתלחות של הרב קפלן באיחוד הלאומי ניתן לזהות שהוא חבר מרכז בבית היהודי. רבני הבית היהודי מתחילים ומסיימים את תפקידם בקישוט פלירים לקראת הבחירות. החלטות מרכז האיחוד הלאומי מקבלות תוקף רק לאחר אישור רבני המפלגה. הרבנים הם חלק אנטגרלי בקבלת החלטות במשך כל הקדנציה. למען גילוי נאות, אני חבר מרכז ביחוד הלאומי, וכמובן איני מתימר להיות אוביקטיבי.