אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כתב הארץ לועג לרב עובדיה: 'צר עולמו כעולם נמלה'

מבקר הטלויזיה של 'הארץ' התייחס לפרק ששודר על הרב עובדיה יוסף זצ"ל בערוץ 20 והשתלח בו: "קרוב יותר לחומייניזם מאשר לדמוקרטיה"

כתב הארץ לועג לרב עובדיה: 'צר עולמו כעולם נמלה'
  (צילום: Kobi Gideon / Flash90)

רוגל אלפר, מבקר הטלויזיה של אתר 'הארץ' התייחס הבוקר (רביעי) בטורו לסדרת הכתבות "הולכים לפני המחנה" המשודרת בערוץ 20, והשתלח ברב עובדיה יוסף זצ"ל.

בפתח דבריו כתב אלפר כי "מקובל לחשוב שהרב עובדיה יוסף היה גאון. אין ספק שהפרק שעוסק בו ב"הולכים לפני המחנה", סדרת תעודה על רבנים הנחשבים ל"גדולים", יוצא מנקודת הנחה כי פוסק הלכה בסדר הגודל הזה היה גאון. זה לא אומר שהוא היה חכם. קשה להבין איך אדם שבאמת ובתמים מאמין שאלוהים בחר את היהודים מכל העמים הוא חכם. אבל הפרק מציג ראיות לכך שהרב עובדיה ניחן במנת משכל גבוהה במיוחד: זיכרונו, יכולתו הטיעונית וכושר הסיבולת המנטלי שהפגין בלימודים ארוכים ומאומצים — כל אלה היו יוצאים מגדר הרגיל מגיל צעיר מאוד".

בשלב הזה עובר אלפר ללעוג לרב עובדיה וטוען כי עולמו היה צר כעולם נמלה: "אבל מה עשה הרב עובדיה עם מנת המשכל הזו? לפי הפרק, את שכלו היחיד בדורו הקדיש לעיסוק בלעדי בסוגיות הלכתיות. בתקופת חיי הרב עובדיה נפתחו בפני האדם אינספור עולמות תוכן מרתקים, מורכבים ומסובכים עד אין קץ — בפיזיקה, באסטרונומיה, באבולוציה, בהיסטוריה, בפילוסופיה, בחקר המוח, בפסיכולוגיה, בכלכלה ועוד. אך צר היה עולמו כעולם נמלה. הוא נצמד אך ורק לחקר ההלכה היהודית והתנשא על החילוניות. נמלה אינה חיה חכמה. הוא היה גאון בתחום שצריך להיות נמלה כדי להתמסר אליו".

בסוף דבריו כותב אלפר: "הפרק כמובן נמנע לחלוטין מעיסוק בשאלת הטרגדיה שנגרמה לחברה כשפסיקתו ההלכתית בנושאים מדיניים קיבלה משקל מכריע בסוגיה לאומית קריטית. חברה שהרב עובדיה הוא דמות פוליטית בכירה בה, היא על פי הגדרה לא מודרנית. האיש היה קדם־מודרני; חי את כל חייו במערה עתיקה, ושם הפליא נרו להאיר. את הקלריקליזם הבזוי שלו זרקו מכל המדרגות בצרפת עוד ב–1789. הוא הרי קרוב יותר לחומייניזם מאשר לדמוקרטיה. "הולכים לפני המחנה"? עובדיה השתרך בכוחנות הרחק מאחור והוביל ציבור עצום אחורה בזמן".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
בושה!
| 05-10-2016 15:30
פשוט בושה שבאתר שאמור להיות דתי מפרסמים את הקשקוש החולני הזה. זה ביזוי תלמיד חכם שאתם לוקחים בו חלק. מיום ליום אני פחות מבין מה עושה אתכם יותר דתיים מוינט
2
רוגל אלפר שם רשעים ירקב
| 05-10-2016 15:38
כתב בזוי, לא הגעת לציפורניים שברגליהם של גדולי דורינו.. נשיכתם נשיכת נחש.. תצפה לדין!
3
מצד אחד מגוחך מצד שני מובן
| 06-10-2016 19:54
מגוחך: היום, לעומת ימי הביניים, אין אף אחד שבקיא בכל תחום: כל אחד מתמחה אך ורק בתחומו. מתמטיקאי אינו פיזיקאי ולא ביולוג ולא כימאי ולא מהנדס ולא פילוסוף. אם כן לא שייכת טענה שהתמקד רק בתחום אחד. מובן: לחילונים, אין שום חשיבות לעולם ההלכה, ואם כן כל עיסוקו היה מיותר, או כמו שאמר אז יוסי שריד נכון שהתיר עגונות, אבל הפה שאסר הוא הפה שהתיר
4
עזבו - הנודניק האובססיבי ההזוי הזה לא שווה בכלל
אוראור | 23-05-2017 12:10
שתתייחסו אליו - הוא סתם רוצה צומי - אין סיבה שתתעצבנו בגללו.
5
איזיה כתב
דוד | 28-04-2020 11:59
ימך שמך ימניק שה יקח אותך ואת חיים לוינסון השמלני הבזוי הזה עם הראש דלעת שלו וחכה אתה עוד תקבל ת'מכה שלך
6
אם זה לא היה עצוב ומבחיל זה היה מצחיק
אברהם | 28-04-2020 13:31
ובסו]ו של דבר, רוגל אלפר בעיקר מצחיק אותי. כמו ילד בגן: פויה, לא מרשה לאפחד להעריך או לאהוב מה שאני לא החלטתי עליו שהוא טוב. הונלך והונלך. לשטוף פה עם סבון. ילד קטן, מנת משכל צרה, לא מסוגל להכיל דכות שונות. אני מעריך הרבה אפיקורוסים, כל זמן שהינם יודעים לכבד את המאמין. רוגל אינו אפיקורוס, הוא פשוט טיפש בעל עולם צר להחריד.