אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תמ"א 38: הנתונים המפתיעים שלא סיפרו לכם

בדיקה מיוחדת של אתר "מדלן תמ"א 38 ופינוי-בינוי" : לכ-80% מיזמי התמ"א 38 בישראל אין אפילו פרויקט אחד שהסתיים

תמ"א 38: הנתונים המפתיעים שלא סיפרו לכם
  התקדמות איטית (צילום אילוסטרציה: Yaakov Lederman/Flash90)

תמ"א 38:

על פי אתר "תמ"א 38 ופינוי-בינוי", אתר מבית מדלן שנועד לסייע לבעלי דירות ישנות השוקלים להתחיל הליך של תמ"א 38, כיום פועלים בישראל יותר מ-1,000 יזמי תמ"א 38. חלקם הגדול (כ-80%) כלל לא עסק קודם לכן ביזמות נדל"ן, ועושה עתה את צעדיו הראשוניים בתחום.

רוה איתן, סמנכ"ל המחקר באתר מדלן מתייחס לנתונים: "עסקאות תמ"א 38 דומות במהותן לעסקאות קומבינציה, שאינן מצריכות מיזם הנדל"ן לרכוש את הקרקע מהדיירים, כך שההון העצמי הנדרש אינו גבוה כמו ביזמות נדל"ן מסורתית. חסם הכניסה הנמוך יחסית לייזום פרויקטים במסגרת תמ"א 38, בשילוב עם הפוטנציאל הכלכלי, הובילו לריבוי חברות תמ"א יזמיות הפועלות בשוק".

"כחלק מעבודת המחקר השוטפת שלנו, ניתחנו על בסיס אסמכתאות את הפעילות של כל יזמי התמ"א 38 הפועלים בארץ, כדי שכל אחד יוכל לבדוק מהו רקורד העשייה האמיתי של החברות העוסקות בתחום.

התמונה שעולה מהנתונים משקפת את ריבוי השחקנים, כאשר כ-3,400 פרויקטים של תמ"א 38, שהוגשה לגביהם בקשה להיתר, מקודמים על ידי 1,000 יזמים שונים.

מתוך כלל החברות היזמיות, רק כ-20% הגיעו לכדי סיום והפרויקט שלהם אוכלס, ושיעור קטן של כ-7% בלבד עם יותר מפרויקט אחד שאוכלס."

 

לצפייה במפת התמ"א 38 האינטראקטיבית לחצו כאן או על המפה:
‏‏לכידה

1

פרק הזמן שאורך פרויקט תמ"א 38, החל משלב ההיכרות עם הדיירים ועד לנקודת הסיום שבה הבניין מאוכלס, עומד לרוב על כ-6-7 שנים. מרבית החברות שכיום יש להם בניינים שאוכלסו במסגרת תמ"א 38 הן אותן חברות שזיהו את התחום והתמקצעו בו עוד לפני 2010.

כיום, לאחר שתחום התמ"א 38 צבר תאוצה והיקף השחקנים שפועלים בו עלה, שיעור חברות התמ"א 38 אשר בבעלותן לפחות פרויקט אחד שקיבל היתר בנייה עומד על כ-50%.

בנוסף, כ-70% מכלל החברות היזמיות מקדמות בסך הכל פרויקט אחד או שניים שהגיעו לשלב הגשת הבקשה להיתר בנייה, מתוכן כ-60% עדיין לא קיבלו היתר בניה, ורק כ-10% בלבד הביאו את הפרויקט שקידמו לקו הסיום.

2

לינק לאתר: https://tama38.madlan.co.il/

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו