הרב אליקים לבנון: זו צדקה מעולה - סרוגים

הרב אליקים לבנון: זו צדקה מעולה

מיוחד: הרב אליקים לבנון מספק הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של קרנות הצדקה בציבור הדתי לאומי

הרב אליקים לבנון: זו צדקה מעולה
  הרב לבנון (צילום: נתי שוחט/פלאש 90)

חגי תשרי מתקרבים ובאים, וברוך ה' הרבה עמותות צדקה וקרנות חסד שונות פועלות בימים אלו  ברחבי בארץ בכדי לסייע למשפחות נזקקות. כדי לנסות ולהבין מה מייחד את קרן "אחד לאחד" שוחחתי עם הרב אליקים לבנון- רב המועצה האזורית שומרון, רב היישוב אלון מורה וראש ישיבת ההסדר ביישוב וחבר בהנהלת מועצת יש"ע וועד רבני יש"ע- שמכיר מקרוב את פועלה של הקרן.

שלום כבוד הרב, כמה זמן הרב מכיר ועובד בשיתוף פעולה עם קרן אחד לאחד?

ב"ה אני זוכה לתמיכתה הברוכה של קרן אחד לאחד כבר בערך 6 שנים, אך לדעתי אין למדוד את תרומת הקרן לפי משך הזמן שאנו נעזרים בה, כי אם בתועלת המרובה ואינספור המשפחות שזכו לעזרתה ותמיכתה של הקרן. זה המקום  באמת להודות להם על פועלם הברוך. לא מעט משפחות ישבו לשולחן החג  אך ורק בזכות התרומה המשמעותית שלהם.

האם הרב יכול לאפיין את המשפחות הנעזרות בקרן?

בגדול, אפשר לחלק זאת לשני סוגי משפחות עיקריים. ראשית- משפחות נזקקות מהיישוב. אני עומד בקשר צמוד עם לשכת הרווחה בישוב, שאף היא מעורבת מאוד בעניין, ולאחר בחינת כל מקרה לגופו אנו מגישים לקרן רשימת משפחות שהכי זקוקות כרגע לסיוע. הקבוצה השנייה היא האברכים ובני משפחותיהם שזקוקים לסוג של תמיכה נוספת, לדוגמא משפחה מרובת ילדים שהאב יושב ועמל על תלמודו ואשתו לא מצליחה לפרנס כדי צורכם מסיבות אלו ואחרות- אנו תומכים בהם עד אשר הם מתייצבים מבחינה כלכלית ויכולים לעמוד על רגליהם בכוחות עצמם.

ברוך ה' קיימות אינספור עמותות צדקה וחסד. הרב יכול להצביע על נקודה מרכזית שמייחדת את קרן אחד לאחד לעומת שאר הארגונים?

המאפיין העיקרי שמאפיין את קרן אחד לאחד הוא האחריות והרצינות שבהם נבדקת כל בקשה לסיוע. בכדי לסייע אך ורק לאותם המשפחות שבאמת נזקקות לכך, הקרן יושבת ובודקת לעומק את רמת ההכנסות של כל פונה, ואת מידת הנזקקות. אני כרב קהילה, מכיר לעומק את מידת הדחיפות של העזרה. ולכן, לדוגמא, אם אני יודע שלמשפחה מסוימת יש גם הכנסה שלא מדווחת-  "הכנסה שחורה" מה שנקרא, אני מביא אינפורמציה זו לידי הוועדה בקרן כדי שתתקבל החלטה מתוך שקיפות וידיעת כל הנתונים. כך כל תורם יכול להיות סמוך ובטוח שכספו נתרם רק לאחר בדיקה מקיפה ויסודית למי שבאמת נזקק לו.

אנו שומעים רבות על יוקר המחייה והמצב הכלכלי הלא פשוט בתקופה האחרונה שהתבטא גם בדו"ח העוני האחרון , האם לאור כך יש יותר משפחות שנזקקות לתמיכה ועזרה מהקרן?

מצד אחד, אכן יש עלייה של משפחות שנזקקות לעזרה בשל מצב כלכלי לא טוב, אך אין עלייה ניכרת במספר הנתמכים מכיוון שלעומתם יש גם משפחות שברוך ה', לאחר תקופה שנעזרו בקרן, כבר לא נתמכות על ידי הקרן לאחר שהתייצבו מבחינה כלכלית- חלק ממשפחות אלו הופכות להיות תורמים בעצמם לקרן. לדוגמא- לפני כשנה, ניגש אלי אדם שנעזר בתרומות מהקרן לאורך תקופה לא קצרה, וכשדמעות התרגשות בעיניו נתן לי צ'ק ואמר לי "הרב, ברוך ה' מעכשיו אני תורם לקרן". זו הצדקה המעולה ביותר שאפשר לתת לאדם- לסייע לו בעת משבר ומתוך כך לעזור לו לשוב ולפרנס עצמו בכבוד. כמובן שלצד אלו שנעזרים לתקופה מוגבלת  או  משבר זמני, יש משפחות שהקרן תומכת בהם לאורך זמן , לדוגמה, לא עלינו, מקרים ששני בני הזוג חולים או מוגבלים ולא מסוגלים לפרנס את עצמם.

לסיום, לקראת השנה החדשה, האם הרב ממליץ לתרום את כספי הצדקה לקרן אחד לאחד?

וודאי מצווה גדולה לתרום לקרן אחד לאחד. אני קורא לכל מי שיכול לתרום ולסייע לפעילותה החשובה והמבורכת של קרן זו, ובכך שיסייעו למשפחות לעשות את החג בכבוד ובשמחה בוודאי יתברכו גם הם ובני ביתם בשנה טובה.

לעוד על הקרן ותרומה למשפחות נזקקות לחצו כאן

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו