אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רכבת העמק: ההשלכות של הפרויקט הלאומי על תושבי הצפון

רכבת העמק המחודשת בשלבי הבניה הסופיים לקראת חנוכת התוואי החדש, שעתיד לחבר בין בית שאן, עפולה וחיפה. בכמה זמן יוכלו תושבי הצפון לקצר את זמני הנסיעה? והאם מחירי הדירות באותם הישובים צפוי לעלות? צפו בניתוח של אתר מדל

27.09.16 09:30  כ"ד באלול תשעו
ההשלכות של רכבת העמק על תושבי הצפון
  רכבת העמק - כפר ברוך (צילום:עפר אבידוב/yent)

רכבת העמק

לפי ויטלי דובוב-דותן, חוקר שכונות באתר מדלן: "תחנת הרכבת החדשה בבית שאן תמוקם מחוץ לעיר – צמוד לאזור התעשייה והתעסוקה וכביש 71.

הנסיעה ברכבת מבית שאן אל חיפה צפויה לארוך כ-45 דקות בממוצע, לעומת זמן הנסיעה באוטובוס שעומד על כשעה וחצי, ואף פחות מנסיעה ברכב פרטי שלוקחת כשעה.

החיבור של בית שאן לרשת הרכבות ישפר את הנגישות שלה לצפון הארץ, ויסייע לעובדי אזור התעשייה של בית שאן, המתגוררים בעמק יזרעאל, להגיע הישר למקום עבודתם תוך זמן קצר".

עוד מוסיף: "תחנת עפולה נבנית בשטח הצמוד לעפולה הדרומית (המרכז הוותיק) באזור שאינו מאוכלס יחסית, מה שיאלץ את תושבי העיר להגיע אל חניון התחנה באמצעות רכבם הפרטי.

עם זאת, לאחר השלמת בניית השכונות החדשות, שעתידות לחבר בין החלק הדרומי לחלק הצפוני של העיר, צפויה התחנה להיות ממוקמת במרכז העיר, במרחק הליכה מהן".

דובוב-דותן מתייחס לקיצור זמני הנסיעה בישובים הקטנים: "כיום נסיעה בתחבורה ציבורית מתחנות כפר יהושע וכפר ברוך לחיפה אורכת זמן רב, לאור האילוץ בהגעה עצמאית לתחנות האוטובוס, הממוקמות באחד מהצמתים המרכזיים של עמק יזרעאל.

רכבת העמק תקצר משמעותית את זמני הנסיעה של ישובי העמק לחיפה, אולם לא מתוכנן חיבור למערכת התחבורה הציבורית המשנית שלהם, כך שכדי להגיע מהישובים אל תחנות הרכבת יאלצו התושבים להמשיך להשתמש ברכבם".

madlan 1

 

madlan 2

 

מה צפוי למחירים

לפי ישראל שוורץ, אנליסט באתר מדלן: "מהנתונים עולה כי פתיחת תחנת רכבת חדשה מובילה לעליה במחירי הדיור בישובים. כך, למשל, שנה לאחר פתיחת קו הרכבת לשדרות ולנתיבות נרשמה עליה במחירי הדירות של כ-3%-5% מעל הממוצע הארצי".

"ייתכן כי קיצור זמני הנסיעה לעפולה יביא לעליה בערכי הנדל"ן בעיר, שכן המגורים בעיר יהפכו לאלטרנטיבה רלוונטית יותר למגורים במטרופולין חיפה.

עם זאת, יש לזכור שבעפולה מתבצעים תהליכים נוספים, כדוגמת המשך שיווקי קרקעות משמעותיים (חלקם במסגרת תכנית מחיר למשתכן), ולכן קשה יותר לצפות כיצד יגיב שוק הנדל"ן בעפולה וסביבתה".

madlan 3

madlan 4

 

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

2 תגובות
הצג את כל התגובות