אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביקורת סרטים לדתיים: המסתנן - פוטנציאל שלא מומש

חי בסרט, ביקורת קולנועית, בשיתוף פעולה עם אולפני הסרטים המובילים בישראל, על הסרטים החמים בקולנוע מזווית ראייה ייחודית לציבור הדתי. מתכנן לצאת לסרט עם הדייט ורוצה להימנע ממבוכה? מעוניינת ללכת עם הילדים ולא מתאים לך לחשוף אותם לתכנים לא ראויים? והשבוע: "המסתנן"

ביקורת סרטים לדתיים: המסתנן - פוטנציאל שלא מומש
  באדיבות אולפני פורום פילם

חי בסרט: ביקורת סרטים לציבור הדתי.  הצלע שתחיה, תתחיל ללמד השנה כיתה א.

היא בחרה במקצוע ההוראה מתוך תחושת שליחות ורצון להעניק לילדים חווית למידה מהנה ומשמעותית. לפעמים, כשהיא לא שמה לב, אני נהנה להביט מהצד ולראות כמה היא מאמינה במקצוע וכמה היא משקיעה עוד לפני ששנת הלימודים בכלל התחילה.

אני לעומתה, תמיד רציתי להיות מורה בגלל רכבי היוקרה והקרוזים מסביב לעולם, הכסף הגדול ויותר מכל, כדי שבאספות הורים אוכל להתבונן בהורים, להנמיך את המשקפיים לקצה האף ולומר להם בטון מתנשא "יש לו הרבה פוטנציאל. חבל… חבל שהוא לא מממש אותו". לא יודע למה, תמיד הדליק אותי המשפט הזה…

זכו תלמידי ישראל, וזכו הוריהם, וההשגחה האלוקית גלגלה אותי הרחק מעיסוק בחינוך תינוקות של בית רבן, אבל פטור בלא כלום אי אפשר ואני מנצל במה זו לפנות לאבא של הסרט המסתנן, הבימאי בראד פורמאן, ולומר לו "יש לו הרבה פוטנציאל. חבל… חבל שהוא לא מממש אותו".

המסתנן

ציון כללי
לסרט

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
ההולכים

 810_1206.NEF

באדיבות אולפני פורום פילם

סוכן כפול נגד ברוני הסמים

הסרט מבוסס על סיפורו האמיתי והבלתי יאומן של רוברט מזור (בריאן קריסטון, "שובר שורות) סוכן מיוחד של המכס האמריקאי, שבשנות ה-80 הביא להפלתו של אחד מקרטלי הסמים הגדולים והמסוכנים בהיסטוריה בהנהגתו של ברון הסמים פבלו אסקובר.

תחת זהות בדויה של איש עסקים מפוקפק בשם רוברט מוסלה, מצליח מזור להגיע למעמד של מלבין הכספים הראשי של הקרטל ואיש סודם של ראשיו, תוך שהוא חושף ומתעד את בכירי העבריינים בארגון ואת שיטות הפעולה שלהם, לצד שחיתויות של בנקאים בכירים המעורבים עד צוואר בעסק המגלגל מיליארדים.

במשך חודשים ארוכים חי מזור חיים כפולים ומסכן יום יום את חייו בידיעה שמילה אחת לא במקום, טעות הכי קטנה, עלולה לחשוף את זהותו האמיתית ולגזור גזר דין מוות אכזרי לו, לאשתו ולילדיו. בזכות קסמו האישי, ככל שעובר הזמן הוא חודר עמוק יותר ללב הארגון, יוצר קשרי ידידות ורעות עמוקים עם כמה דמויות מפתח וזוכה לאמונם המלא. עם הזמן יגלה מזור כי ההתמודדות הנפשית עם הידיעה שהוא זוכה לאמון בלתי מסויג מאנשים שכל תכליתו היא להפלילם ולהוביל למאסרם – היא לא פחות קשה והרסנית מסכנת החיים התמידית בה הוא נתון.

810_1540.NEF

באדיבות אולפני פורום פילם

היה אפשר להשיג יותר

בכל הנוגע להופעתו של בריאן קריסטון, אסכם זאת בשתי מילים – תענוג צרוף. אבל זה לא חכמה גדולה , גם אם הוא יצלם את עצמו בסלולרי שר במשך שעתיים את התיקון הכללי בלדינו, בליווי כתוביות ביידיש, אני הולך לראות בלי לחשוב פעמיים. הכניסה המשכנעת שלו לדמות הסוכן הסמוי, הקונפליקטים הנפשיים שתפקיד זה מביא איתו, והמעברים החדים בין הדמויות תפורים על אומן משחק כמוהו, ואלו בדיוק הסיבות שגרמו למיליונים להתאהב בו כוולטר נייט בשובר שורות.

אך לצד כשרונו האישי, הולכת ומתחזקת לאורך הסרט התחושה שעם חומר גלם כזה, עם סיפור כה מטלטל וקיצוני היה אפשר לעשות הרבה יותר מהתוצאה שמוצגת לעיננו – ההתמודדות עם הקושי הנפשי של סוכן סמוי, הדואליות ונקיפות המצפון התמידיים, המחיר אותו משלמת משפחתו, הצגת הפער האדיר בין אישיותו האמיתית לבין הדמות האכזרית אליה הוא צריך להיכנס כדי לשרוד ולא להיחשף – כל אלו קיבלו פרשנות די אנמית ביחס לסיפור העוצמתי והקיצוני הזה.

TI_DAY09_LD_284.NEF

באדיבות אולפני פורום פילם

(למעט סצינה עוצרת נשימה אחת בה כל הדברים הללו זוקקו לרגע קולנועי משובח- ולא אוסיף יותר מזה כדי לא לעבור על הדיבר- "לא תעשה ספויילר" המקודש). בכמה סצנות ממש רציתי לקום, לומר "קאט, בואו נעשה את זה טיפה יותר אמין ועוצמתי" ורק הזיכרון מה קרה בפעם שעברה שעשיתי זאת, באמצע הספד – עצר אותי מלעשות זאת.

בנוסף, כמה מדמויות המשנה מסקרנות ביותר, אך אנו זוכים רק להבלחות קצרות לנבכי אישיותם, ומיד חוזרים להתמקד בסוכן מזור ומעלליו.

אם לסכם את הדברים – המסתנן: מצד אחד סיפור מרתק ותצוגת משחק גדולה של קריסטון ומצד שני תחושת פספוס שמשאירה אותך בסופו עם טעם מר. וחבל, כי היה לו פוטנציאל.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
חחחחחח. צחקתי.
בוב הבנאי | 19-08-2016 9:16
הולך לראות!!
2
אתה מכשיל.. נחשפתי פה לדברים ממש לא צנועים. תתבייש לך..
יהודי דתי | 20-08-2016 21:13
או שפשוט תכתוב " חומר לא צנוע בכלל"....
ממש! האייקון של הקוף בלי רעלה! תועבה! בושה וכרפה!
המסנן | 20-08-2016 21:40
הוכשלתי!!! יאללה יאללה! אתה חי בסרט! לא לימדו אותך בישיבה שלא חייבים להתלונן?? אם אין על מה אז שותקים!