אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כ' בתמוז: לומר על הרצל שהיה כופר זוהי דיבה רעה

הרב אליהו זייני נשאל על ידי תושב בני ברק, על הטענות לפיהם הרצל היה כופר שרצה לנצר את היהודים. הרב משיב כי הרצל שב בתשובה מרעיונות אלו ולכן כל איזכור שלהם הוא בבחינת אונאת דברים ובפרט כשהמחרפים והמגדפים יושבים על אדמת הקודש בין היתר בזכותו.

כ' בתמוז: לומר על הרצל שהיה כופר זוהי דיבה רעה
  בעל תשובה. בנימין זאב הרצל

שאלה

לכבוד כבוד הרב זייני שליט"א

פעמים רבות יוצא לי להתקל בחברים שמאזינים לקלטות אנטי ציוניות של הרב …. אנשים אלו פעמים רבות גם תוקפים אותי על עצם היותי ציוני מוצהר:

1.המדינה הזאת היא חושך כל כך גדול שנראה לך שהוא אור.

2. הרצל היה כופר, ורצה לנצר את היהודים.

3. הציונות היא נגד ההלכה (לא תעלו בחומה) .

וכן טענות רבות כנגד המדינה…

אינני יודע איך להתייחס אליהם מכיוון שאינם סתם אנטי ציוניים שאינם נכנסים לגבולי, אלא אנשים שמנסים להשפיע על החברה שלנו מתוכה ע"י הפצת קלטות וסרטים כאלה…

שאלותי הן כמה:

1. איך עלי להתייחס לדעות ואנשים אלו? והאם אני חייב להגיב עליהם ברצינות?

2. האם מותר לקרוע קלטות אלו? או לזורקם לאשפה? (של הרב —)

3. מה אוכל להשיב להם על שאלות אלו?

בתודה והערכה רבה מראש!

בני ברק.

תשובה

לכ' … היקר הי"ו

שלום וברכה

הקדמה כללית מתבקשת היא: עליך לדעת שעם בעלי לשון הרע תמיד קשה להתמודד.

עינם הרעה של תלמידי בלעם אלו תחשיך תמיד את המציאות מעבר לכל אמת, ולמעשה אינם מבטאים אלא הרהורי לבם הרע, ופעמים רבות אינם יודעים שזה הדבר המתרחש בתוך תוכם.

לענות באי-מייל בשלמות לשאלותיך הוא בלתי-אפשרי, כיון שהיינו זקוקים לאנציקלופדיה שלמה בשביל זה. לכן אסתפק במענה בראשי פרקים בלבד, ובע"ה ההמשך יבא בכתב או בע"פ.

ועתה לתשובות:

1. לגבי המדינה: אם היא רק חושך, ככל הנראה שיש להם חלק גדול בזה, ובפרט שכבר בעל 'אם הבנים שמחה' האריך בדבר.

הדבה הרעה שהם מוציאים כלפי כל דבר שריח הלאומיות נודף ממנו הביא כבר ששה מיליונים לתאי הגזים, כהצהרתו של בעל 'אם הבנים שמחה' ובכל לא למדו כל לקח. אם במקום לקטרג כל הזמן הם היו מקדישים עשירית מהכוחות שהם מבזבזים בלשון הרע ומשקיעים אותם באהבת ישראל ובקירוב לבבות ולימוד תורה, היה אור החמה כאור הלבנה ואור החמה שבעתיים, כדבר הנביא

וכבר כתב מרן הרב קוק זצ"ל הצדיקים הגדולים אינם מקטרגים על הרעה, הם מרבים אהבה. וכבר קבע בעל 'אם הבנים שמחה' שאין כאן לפנינו אלא מהדורה חדשה של המרגלים נגד ארץ קודשנו.

2. שהרצל היה כופר, זוהי דבה רעה. נכון שבשל מסויים כדי לפתור את בעיית היהודים הוא חשב שפתרון ההתבוללות (ואולי אף התנצרות) הוא הפתרון, אבל הוא מהר חזר בו, ולכן הוא בבחינת בעל תשובה.

ולכן כל המדבר נגדו בנקודה זו הרי עובר על האיסור החמור של 'לא תונו איש את עמיתו' ובאונאת דברים הכתוב מדבר, וכמפורש בב"מ (נח:) 'אם היה בעל תשובה אל יאמר לו זכור מעשיך הראשונים'. וכמה חמורה עוד יותר האונאה לאור העובדה שבמי שנפטר עסקינן.

המחרפים והמגדפים יושבים על אדמת הקודש בין היתר בזכותו. לכן כפויי טובה הם, וכפוי טובה עליו אומר הקב"ה אין אני והוא יכולים לדור בעולם אחד, קרי כופר הוא.

3. הציונות לא רק שאיננה נגד ההלכה כפי שעמי הארצות אלו אומרים, אלא חובה הילכתית היא.

אחת משלושת המצוות המוטלות עלינו בכניסתנו לארץ היא 'למנות עלינו מלך' (ראה הרמב"ם הל' מלכים פ"א הל"א), ומלך זו מנהיגות מדינית. והעלייה לציון מצווה מן התורה בכל הזמנים, כנפסק על ידי הרמב"ן ולאחריו כל פוסקי ישראל, כמובא בריב"ש (סי' קא) ובשו"ת הרשב"ץ ובשו"ת הרשב"ש (סי' א וב) ועוד אלפי חכמים שבכל הדורות.

עיין בנקודה זו חלקם בספרי 'ארץ חמדתנו'.

4. קלטות המלאות לשון הרע אין שום איסור להשמידן, ובהשמדתן פעמים רבות יש משום וביערת הרע מקרבך.

לסיכום: אל תבזבז זמנך עליהם, למד תורה הרבה ויתנו לך שכר הרבה. ולמענה מפורט עבור-נא על הספרים 'קול התור' 'אם הבנים שמחה' ו'דרישת ציון'. וב"נ אשקול לפרסם כאן דברים יותר מפורטים בנושאים אלו.

בברכה נאמנה

הרב זייני אליהו.

==

הרב אליהו זייני הוא ראש ישיבת אור וישועה בחיפה. התשובה מופיעה באתר הישיבה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
28 תגובות - 25 דיונים מיין לפי
1
הרצל היה כופר
למה לשקר בשם הלאומניות | 26-07-2016 12:18
ולא חזר בתשובה נשרף וימשיך לישרף בגיהנום ראו סירטוני הרצל והציונות של הרב אמנון יצחק
2
הרצל
עופר | 26-07-2016 12:44
החפץ חיים אומר עמיתך במצוות הרצל לא שמר שבת לא תורה ולא מצוות אין עליו איסור לשון הרע הוא לא עמיתך
3
רב דוקטור?
דוקטור ג'יי | 26-07-2016 13:14
מאז שצורף התואר דוקטור לרבנים, הרבנים הללו אכן זקוקים לטיפול של דוקטור.
התביש לך
אלי | 03-08-2016 20:55
חבל שכך אתה אומר. שב למד ורק אחכ ומתוך כבוד תדבר על רבנים. ואגלה לך סוד לא חיבים לדבר!
4
לא הבנתי את ההתמודדות עם
| 26-07-2016 13:35
שלושת השבועות. זה שהוא אומר שישמצווה לעלות לארץ וליישב ולכבוש אינם עומדים בסתירה עם איסור שלושת השבועות. כאן בגלות וכאן בגאולה. השאלה היא איך מוכיחים שאנחנו בגאולה!
5
כנסו.
| 26-07-2016 14:05
מומלץ לשמוע את השיעור של מו"ר הרב אורי שרקי שליט"א על הרצל, השיעור זמין חהורדה באתר ובאפליקציה של מכון מאיר. בשיעור עונה מו"ר על כל טענותיהם של המתנגדים בבחינת דבר דבור על אופניו ודברי חכמים בנחת נשמעים.
6
רובנו לא יודעים הרבה על הרצל ועל חייו.
דוד. | 26-07-2016 14:09
לא נותן דעה.נחשפתי ביוטיוב לסדרת תעודה בשם ההרצלים,גיליתי המון על הרצל.מכל הכוונים. מומלץ על מנת להסיר את חוסר המידע אודות חייו האישיים. כתבו ביוטיוב ההרצלים.
7
במחילה לך ללמוד את ההיסטוריה
אביתר | 26-07-2016 14:53
8
מאיפה לקחת שהוא חזר בתשובה?
נח | 26-07-2016 15:03
בשום מקום זה לא מוזכר.
אפילו בויקיפדיה!!
מורה | 11-08-2020 19:39
אפילו בויקיפדיה יש לכך ראיה!!!
9
למה לסנן?
| 26-07-2016 15:08
למה אתה העורך לא מכניס באופן קבוע את תגובותיי? זה לא משנה מי אני, נכון אני לא דת"ל אבל אני כן קורא אתכם, אז קצת הגינות לא תזיק.
10
ביומנו הוא כותב שהוא כופר
נפתלי | 26-07-2016 15:15
העובדה היא די פשוטה. ביומנו הוא כותב שהוא נוהג לנקוט בשיחות עם דתיים במילה אלוקים אך הוא עצמו תופס את האלוקים כפי ששפינוזה תפס...
11
נניח שהרצל לא היה כופר אבל..
יצחק | 26-07-2016 15:36
אבל כאשר ישנם רבנים שמשווים אותו למשה רבינו. לא משנה כמה הם יכיחו באותות ומופתים שהרצל היה מלו׳ צדיקים. צריך לעשות על כך קריעה. זה אומר שהציונות עיוותה להם את ההסתכלות היהודית
12
ברצל והציונות
ל3 | 26-07-2016 15:37
תראה את הסרט ׳הרצל והציונות׳ ואז תגיד שהוא חזר בתשובה... הבעיה שלכם,זה שאתם מנסים בכל דרך לומר שהוא היה צדיק בעוד שבסרט מוכח לא צזברות אלא מראיות מתוך הדברים שהוא כתב איזה תוכניות היה לו. ולא...לא נראה משום מקום שהוא חזר בתשובה. ומה לגביי בן גוריון שאמר את מה שאמר (עיין שם) ולא חזר בו???ומה עם מנדלסון??ןמה ז׳ז'בוטינסקי?? והרשימה עוד ארוכה.. זה כמו להגיד ששולמית אלוני חזרה בתשובנ
13
זה מזכיר לי כת "לב לא טהור" אצל הקיבוצניק המשכיל ......
| 26-07-2016 15:51
זה מזכיר לי כת "לב לא טהור" אצל הקיבוצניק המשכיל ארז שלמה, ובנו הנעצי נחמן הלברנז ימ"ח ממש כך היה שם כמו "לתפוס בסנטר ולמשוך חזק עד..., לשטוף את הפה בסבון, התעללויות שאי אפשר לשמוע, מכות רצח עם חגורות, בעיטות, סטירות. נהגולהתעלל פיזית ונפשית, להרביץ עם מקלות וגם לשבור מקל על ילד, הממזר משם היה קושר את הילדים ומכניס למקפיא. ונתן לאכול צואה ומי רגלים לשתות, היו שם לי פלפל שחור בפה וכו' אסרו לצאת לשירותים במהלך 24 שעה עד שעשינו את צרכינו במכנסיים וכו'. ברוך השם שברחתי משם [כת לב לא טהור] הם פשוט אנשים רשעים עמלקים ממש... בתו הצדקנית גם הצליחה לברוח משם ועכשיו היא במנסי יצ"ו
14
הוא נדון בצואה רותחת כל יום ויום
| 26-07-2016 15:53
מאכילים לו "שיט" shit
15
לא ברור לי מיהו בעל הלשון הרעה
| 26-07-2016 15:58
מי שאומר את האמת על הוזה המדינה, או מי שיוצא נגד דוברי האמת.
16
דברי אלוקים חיים
שם | 26-07-2016 17:56
הכל הצגה? בשעה שהח"כים החרדים חוגגים את הישג (כאילו) ביטולו לימודי הליב"ה, שרת המשפטים איילת שקד חושפת בראיון לרשת ב' כי שר החינוך בנט מצליח נגד השם יתברך לכלול בהידברות עם המגזר החרדי לימודי מתמטיקה אנגלית והיסטוריה למוסדות החינוך החרדיים. לדברי שקד ביטול החוק של לימודי הליבה שקידם הרשע יאיר לפיד נעשה מתוקף ההסכמים הקואליציונים, אבל בנט מצליח להכניס בהסכמה את הלימודים החשובים למוסדות החרדיים, והוא לא עסוק בחוקים פופוליסטיים שמעולם לא היו יכולים להיות מיושמים. עוד הוסיפה שקד, נפתלי נמצא בקשר עם מנהלי המוסדות החרדים, "מכניס לימודי מתמטיקה, חמש יחידות ואנגלית לתוך המוסדות החרדים, הוא עושה את זה דה פאקטו בלי כותרות בשקט בשקט". על מוסדות הפטור אמרה שקד כי, "נפתלי בנט מצליח בהידברות גם עם מוסדות הפטור, אני לא אנקוב בשמות כי זה יעשה נזק, אבל רוב התקשורת שטחית ולא חושפת את הדברים. אני מתחייבת (נגד מה שרוצה אלוקים) כי המוסדות החרדים ילמדו אנגלית בקרוב, השיח רדוד ואנשים לא מבינים את הפרטים. ומה יהיה סופן של כל אלו הכופרים בתורה ומחייבים לחרדים ללמוד לימודי ליבה -כפירה ממש? סופן יהיה ממש כמו הרצל שהיה כופר ורצה לנצר את "כל" היהודים כמו המן הרשע, ולא חזר בתשובה נשרף וימשיך לישרף בגיהנום בצואה רותחת. ראו סירטוני הרצל והציונות של הרב אמנון יצחק. לקיים מה שנאמר: בעקבות משיחא חוצפא יסגא (תִרבה), ויוקר יאמיר: הגפן תתן פריה והיין ביוקר, ומלכות (מדינת ישראל) תהפך למינות, ואין תוכחת (לחכי"ם המשומדים), בית וועד יהיה לזנות, והגליל יחרב, והגבלן (הגולן) יישום (יהיה ריק מאדם), ואנשי הגבול (הכופרים בקב"ה) יסובבו מעיר לעיר ולא יחוננו, וחכמות סופרים (היינו פלג ב"ב) תסרח, ויראי חטא ימאסו (ע"י אנשי שטיימן), והאמת תהא נעדרת (מהם). נערים פני זקנים ילבינו, זקנים יעמדו מפני קטנים, בן מנוול אב, בת קמה באמה, כלה בחמותה, אויבי איש אנשי ביתו, פני (מנהיג) הדור (של ב"ב) כפני הכלב, הבן אינו מתבייש מאביו. ועל מה יש לנו להשען? על אבינו שבשמים, שוב להשען רק על אבינו שבשמים.
17
מגילת אסתר שחידש ששלוש השבועות זו הלכה חולק על הרמב"ן
ד | 27-07-2016 10:04
לפי הרמב"ן זו מצווה לדורות והמגילת אסתר חולק. לפי רוב ככל הפוסקים שלש השבועות זו אגדה ולא הלכה ולכן לא פוסקים כך. אי לכך אם ישנו דור שבו העליה לארץ מצליחה זה סימן שהשבועה בטלה, כי השבועה כפי שמסביר המהר"ל היא מציאות שבה העליה והגאולה לא אפשריים. אחרי 70 שנה של מדינה לתפארת (מלבד כמה נושאים שתלוים ברצון הציבור הישראלי ולא מעצם מציאות המדינה לכשעצמה), עוד יש מה לשאול??
18
לדעת הלכות לא יזיק
א | 27-07-2016 20:11
ציטוט: "כמה חמורה עוד יותר האונאה לאור העובדה שבמי שנפטר עסקינן" הי, קצת ידע לא יזיק, אין איסור לשון הרע על מתים, (אך ישנו חרם הקדמונים על כך, ובכל מקרה לא נאמר על שאינו עמיתך במצוות).
19
קרא את כל כתביו שאתה מדבר?
| 31-07-2016 23:31
בתור התחלה קרא את הספר שהוא כתב, אלטנוילנד. שם בסוף הספר יש מסיבה גדולה ויש בה גם רב. קרי - היהודים לא באמת אמורים להתנצר בסוף. עיין שם.
אבל הרעיון לא...
יהודה הלוי | 11-08-2020 23:04
אבל הרעיון לא נכנס, הוא רק ''נשכח בצד''
20
הוא לא דיבר על לשון הרע רק על אונאה שזה פגיעה ברגשות
שחר | 02-08-2016 10:30
של כל יהודי שמרגיש שהוא שומר על זהות יהודית והוא לא מתבולל וכו' בגלל הרצל וכמובן שיש גם איסור לשקר ולהפיץ שקר ובודאי שקר שגורם לאנשים לרצות לאבד את הזהות היהודית שלהם ולהתבולל ולאכול ביום כיפור ולאכול חמץ וכו'
21
משעשעים אותי החרדים המצחיקים
אלעד | 02-08-2016 11:05
שמביאים הוכחה שהרצל היה כך וכך מסרטונים של הליצן אמנון יצחק. באמת מקור אמין ואיכותי
22
אמנון יצחק בנה את עצמו על גבו של הרצל
מוש | 03-08-2016 15:48
שקרים איומים ונוראים הגובלים בשפיכות דמים אמנון יצחק לא דוגמה לשום דבר ציוני
23
עדיף יהודי "כופר" שהציל יהודים....
מישה | 03-08-2016 15:59
על פני רב חרדי שכפה על קהילתו לשבת בגלות ולמות בתאי הגזים
24
הרצל כן חזר בתשובה ובכמה מאמרים דיבר על שיבה ליהדות
מאיר | 08-08-2016 11:50
יש מאמר נפלא על הדלקת נרות חנוכה שכל לילה מוסיפים נר אחד וזה מסמל את ההתקרבות ליהדות וחיזוק הקשר
25
, אבל הוא...
יהודה הלוי | 11-08-2020 22:58
, אבל הוא מהר חזר בו, ולכן הוא בבחינת בעל תשובה. ולכן כל המדבר נגדו בנקודה זו הרי עובר על האיסור החמור של 'לא תונו איש את עמיתו' ובאונאת דברים הכתוב מדבר, וכמפורש בבמ (נח:) 'אם היה בעל תשובה אל יאמר לו זכור מעשיך הראשונים'. וכמה חמורה עוד יותר האונאה לאור העובדה שבמי שנפטר עסקינן. הצחקת אותו, לפי מה שעשית לשרון על ההתנתקות, לפי השקפתך, זה דין מלכות, וחייבים לקבל אותה כדין תורה הרצל? חזר בתשובה? אתה יודע הרבה דברים שחסויים מעיני הציבור, תגלה לנו קצת מה המקורות שלך, אנחנו יושבים כאן בזכותו? אין כמוך כופר בתורת ישראל ןציונות, אז כן אדוני, תשאל מי שאתה רוצה ותתחיל לקרוא קצת, ותשכיל שהציונות מתחילה איפה שהיהדות מסתיימת, לשום עלינו מלך? גם בימק אנחנו צריכים, אולי תזמין קבלן, אתה גם רב וגם דוקטור, כמה עלו התעודות שלך, אני רוצה גם