אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא אגיע למצעד; גם לא אפגין נגד

ביום חמישי הקרוב, אני לא אצעד. אני גם לא אעמוד ליד גן הפעמון ואפגין כנגד מצעד הגאווה - תועבה, מצעד שהשם שלו נגזר מאמונות החיים. אברהם בלוך מסכם את המצב

לא אגיע למצעד; גם לא אפגין נגד

ביום חמישי הקרוב, אני לא אצעד. אני גם לא אעמוד ליד גן הפעמון ואפגין כנגד מצעד הגאווה – תועבה, מצעד שהשם שלו נגזר מאמונות החיים.

סיגלתי לעצמי מנהג מהיום בו יצא אחד מחברי לספסל הלימודים מהארון ועמדתי על דעתי, שלא לצאת כנגד בכוח ועוצמה, לא להניח את כובד משקלי ותמצית האנרגיה שלי במלחמה שבמצעד או בתמיכה בו. לא לתמוך ולא להתנגד. לפני שנה חדר סכין לגופה של שירה בנקי ז"ל, וחדר אל לב ליבו של העם הישראלי.

אני עוד זוכר מאותו ערב נוראי את תומכי הקהילה האוהבת והגאה בעולם מביטים בי במשטמה, מאשימים את הכיפה הסרוגה שלראשי. גם הומואים דתיים ידועים עברו תקופה של בדיחות על הדתיים הרוצחים. צוייר כאילו הדת הפכה להיות אוייבת קהילת הלהט"ב, וכל דתי שלוחו של ישי שליסל ימ"ש.

השנה, איך לא, היה חובה להדגיש את הפער ולהגביר את הסדק שבין הדת הישראלית ובין הדמוקרטיה. גורמים מרושעים מהצד השמאלי שבמפה סימנו לפני חודשים את מה שאמר הרב יגאל לוינשטיין לפני יום ירושלים ושמרו את זה, נשק להתנגח בדתיים.

נכון, הרב לוינשטיין דיבר בבוטות, בתקיפות, בצורה שמתאימה להידברות מול ציבור מסויים המבין את ערכי התורה מיסודם, ציבור שאליו הדברים היו מיועדים. ונכון, הדברים הוקלטו ויצאו לבחוץ ואוי לנו על הקרע שנוצר.

אבל מדוע הוא נוצר?

אומרים שהרב לוינשטיין תקף את הקהילה הלהטבית, שהוא יצא נגד זכותן של כל הומו, לסבית או טרנסג'נדר לשוויון ולחיים נורמליים. אומרים שאמירת ה"סוטים" שזעזעה את הארץ מכוונת אל כל אחד ואחד מחברי הקהילה, מסיתה כנגדו ונותנת חותמת כשרות הלכתית כנגד רצח בקהילה הגאה.

אני לא אכנס לשאלה האם נטיה חד מינית היא דבר מולד או לא, אבל עמדת ההלכה ידועה. משכב זכר הוא דבר תועבה, איסור הקשור ליסודות החיים ונכנס להגדרת גילוי עריות. בין שלושת הדברים שעליהם אדם יהרג ובל יעבור. (ספר המצוות לרמב"ם, לא תעשה שנ; ספר החינוך מצוה רט)

אילו הייתה עולה השאלה על דבריו של הרב יגאל לוינשטיין בבית המדרש היה מקום לדון בשפה התקיפה בה השתמש, אבל עכשיו המלחמה שנוצרה היא כנגד דברי הכתוב בתורה. ישנה מחלוקת אם רב צריך להיות פוליטיקלי קורט, גם במידה והוא צריך, ביקורת חיצונית ציבורית שכזאת, אינה ביקורת אמיתית.

כל אחד ואחד מאיתנו יכול להבין את ההשפעה של קהילה ואת הפסול שלה כאשר מעצם טבעה היא משפיעה כנגד הלך החיים הרוחני הישראלי. כל אדם בר דעת יכול לעשות את ההבדל בין אדם פרטי ובין ציבור. יצירת קהילה גאה כקהילה, היא דבר פסול מעיקרו של דין. מבחינת התורה זה כמו להקים קהילת אנשים ששוכבים עם הוריהם, רוצחים או עובדים עבודה זרה.

הרב שמואל אליהו הגדיר את זה בצורה מדוייקת בה הוא בעד הומואים אך כנגד התופעה. כנגד לעשות מזה דבר חיובי ועניין גדול. גם בלי קשר להומואים, יש ביהדות מקום גדול מאוד לצניעות. אבל בואו נגיע לעיקר ונשאל את עצמנו שאלה קטנה, מי מסית באמת, מי מרוויח מהאש שהתלבתה בשבוע וחצי האחרון?

הרי דבריו של הרב לוינשטיין נאמרו לפני זמן רב, וקול דממה דקה נשמע. כך גם דבריו של הרב אריאל.

אז מי הרוויח רווח פוליטי מהקרע שנוצר בחברה הישראלית? מי דאג להציף את הדברי ההלכה הידועים לכל בדיוק בזמן הכי רגיש בכדי להפוך אותם לחומר נפץ פוליטי? בימים האחרונים הארץ נקרעת לגזרים. מי שבעד הרב יגאל לוינשטיין, הוא נגד הומואים. מי שבעד הומואים, נגד ההלכה. והלוא ידוע וברור לכל בר דעת שההלכה באמת בראש מעיניו שאין "הלכות שנאת הגיי" אך מצד שני כשיש תופעה מסויימת חובה להוקיע אותה.

אז מה שעשו אותם אנשים, הם השתמשו שימוש ציני בקהילת הלהט"ב בכדי להתנגח ביהדות ולהגביר את הדה לגיטמציה של הדת. התקיפה האמיתית, איננה כנגד הרב לוינשטיין. את זה גם אותם גורמים יודעים. התקיפה היא נגד תורת ישראל. אותה תורה שמחנכת לסולם ערכים בניהם ערך הואהבת לרעך כמוך, אבל יודעת שאהבה גדולה לא מונעת דברי ביקורת נוקבים ביותר.

כשיש תועבה בעם, זה חמור. כשזה בפרהסיא ובריש גלי, עוד יותר. אם זה מביא לשנאה, הדבר חמור ביותר וברור שזאת לא הייתה כוונתו של הרב יגאל לוינשטיין. אבל אותו הגורם שניסה להתעסק ולהתסיס ידע לחתוך את החלק המתאים מאותה שיחה ארוכה שנאמרה לציבור מסויים, והוסיף שנאה משני הכיוונים. תוך שהוא פושט טלפיו ואומר "ואהבת".

הקהילה הגאה לא באמת מעניינת אותם, אחרת הם היו תוקפים את הרב יגאל בימי כנס ירושלים שם נאמרו הדברים. נכון, הם יכולים להגיד שרק עכשיו הם נחשפו לחומר, מי שפתי יאמין.

אני מאשים

אני מאשים את אותו הגורם (שאני בכוונה משמיט את שמה, אך כולם יודעים מי היא) בהתססה והסתה לאלימות כנגד הקהילה הדתית בישראל ובצורה עקיפה גם כלפי הקהילה הגאה. בזמנים רגישים שכאלה הצפת דברים מהעבר והוצאתם מהקשרם ישמיע קולות קיצון מכאן ומכאן. קולות שיוצאים כנגד הדתיים וקולות כנגד ההומואים.

מותר לא להסכים עם מה שהתורה אומרת מתוקף היותנו מדינה דמוקרטית, אבל אותו גורם דאג להפוך את השיח לדתיים מול חילונים, לשנאה מול קבלה, לרוצחים מול נרצחים. קול התורה כנגד התופעה נישא מהיום בו ניתנה במעמד הר סיני. אותו קול שאסר משכב זכר ושם אותו בין שלושת האיסורים החמורים ביותר, אסר באותם איסורים גם שפיכות דמים.

רצח ואלימות הוא דבר שלא מקובל ביהדות, אבל בכדי להתסיס את ההמון זה כיף להגיד שאותם רבינים מכשירים את הרצח. מעניין למה אותה ח"כ לא אמרה מילה על דבריו של יאיר גולן שמכשירה את ההתנגדות הערבית לצה"ל, למה לא יצאה כנגדו על כך שהוא מכשיר את הרצח של החייל הבא. למה כל אותם יפי נפש קיבלו את הסתותיה של חנין זועבי כנגד צה"ל ומדינת ישראל אבל את הרב יגאל לוינשטיין הם ממהרים להשתיק.

אבל בישראל של 2016, דמוקרטיה וחופש הדיבור והביטוי הוא דבר שמותר רק אם אתה מחזיק בסרגל דעות מסויים. אם אתה מחזיק בדעות הלכתיות שלא תואמות את אותו הסרגל, אתה אויב הדמוקרטיה. אתה יהודי עם אף גדול שחובק בזרועות התמנון שלו את המדינה, חמוש בטלית ותפילין, ובוא לרצוח חילונים בשם הדת. ובשם אותה הדמוקרטיה, זאת לא הסתה.

==

אברהם בלוך הוא ראש מיזם 'עולים על מדים' להר הבית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
קודם כל אתה טועה בעובדות
אלי | 21-07-2016 15:10
א. הרב יגאל דיבר בכנס "ציון וירושלים" שהתקיים לפני כשבוע (וכנראה לא היית שומע עליו, אם הוא לא היה אומר את המילים הללו..) כנגד ההשפעה של הרפורמים על צביון המדינה; ולא בכנס "ירושלים" של "בשבע". אז אכן הדברים התפרסמו יום יומיים לאחרי הכגס. ואף אחד לא חיכה כמה חודשים עם החומרים.. ב. אמנם, אני גם לא אלך להפגין. אך היה ראוי שאנו וכל הציבור שלנו ילך ויפגין. כי מי שלא יודע לתעב את הרע, לשנוא אותו, והוא לא עצוב וכואב על מציאות הרע - כנראה לא באמת אוהב את הטוב. כנראה הוא לא באמת מבין שזה רע. אני מרגיש שהרבה מאד מבני ה"ציונות הדתית" לא באמת מבינים שלהיות "גאה" זה רע. כן בשכל אנו לא מסכימים, כי מה לעשות התורה אסרה.. אבל הרי הם לא פוגעים באף אחד, והכל מתוך הסכמה, אז מה אכפת לנו מה הם עושים בתוך ד' אמותיהם?!? מדוע אני צרך להתערב בחיים של האחר?! וזו בדיוק הבעיה!! כי יש כאן מלחמת תרבות - מלחמה בין הנאורים, אנשי האור, לחשוכים, לפרימיטביים מימות הביניים שרוצים להפוך לנו את המדינה למדינת הלכה (חס וחלילה.. ), למדינה שבה מי שמחלל שבת במזיד - דינו מיתה וכדו', עושים כל מיני טקסים פאגניים (קרבנות) וכן על זה הדרך. מלחמה בין מי שהמוסר אצלו - מתחיל רק מהכזית מח שלו, לבין מי שהמוסר שלו הוא אלוקי, מוחלט, נצחי, לא משתנה לפי הקפריזות שבאותו דור. וכמובן, זו מלחמת תרבות, לא מלחמת חרבות, אך כשיש מלחמה - צריך לדבר ברור! צריך לא להתקפל!! ובעיקר ובעיקר - לא לעשות מכבסת מילים, ולברר לעצמך באמת במה אתה מאמין. וזה בדיוק מה שהרב יגאל עשה. ולכן בדיוק בגלל זה - נלחמים בו!
2
אסור להרוג אבל ע"פ תורה חייבים למחות נגד התועבה בהמות
שם | 21-07-2016 17:30
אסור להרוג אבל ע"פ תורה חייבים למחות נגד התועבה בהמות ההולכים על 2 רגלים!!! אפילו ראש עיר י-ם ברקת מוחה נגד אלו טמאים משכב זכר... לאלו שלא מוחים יקויים עליהם הפסוק וְתָקִ֤יא הָאָ֙רֶץ֙ אֶתְכֶ֔ם בְּטַֽמַּאֲכֶ֖ם אֹתָ֑הּ כַּאֲשֶׁ֥ר קָאָ֛ה אֶת-הַגּ֖וֹי אֲשֶׁ֥ר לִפְנֵיכֶֽם: עין שם פירוש אור החיים הקדוש זצ"ל. אלו קבוצה המורדים בקב"ה, שנפלו ברשת היצר של תאוות ודעות כוזבות וכפירה בד' בחוצות עיר הקודש "ירושלם" דור המבול - היו חוטאים בפגם הברית, ומחטא של פגם הברית כולם הענישו ד' בעונש שכמותו היה רק פעם אחת בהסטוריה - מבול של מים. "וַאֲנִי הִנְנִי מֵבִיא אֶת הַמַּבּוּל מַיִם עַל הָאָרֶץ לְשַׁחֵת כָּל בָּשָׂר אֲשֶׁר בּוֹ רוּחַ חַיִּים מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם כֹּל אֲשֶׁר בָּאָרֶץ יִגְוָע" (בראשית ו, יז) ומי יודע כמה זמן הקב"ה יחכה לאלו לשוב ולהפסיק דרך החיים שלהם לפני שהשם בעצמו יעניש אותם.... גם אנשי דור המבול היו עושים ולא נשלם עוונם, עד ששפכו דם לבטלה על הארץ, ומי המה, הם המשחיתים דרכם על הארץ, משכב זכר (דהיינו שמוציאים זרע לבטלה), וזהו שכתוב רק רע כל היום, כמו אלו ממצעד ההשפלה והטמאה וכו' חחללים שם שמים. למעשה מבקשים ע"פ תורה להעביר לכולם שזה צו השעה וכולם לבוא ולמחות ולעצור את החילול השם אך ורק ע"י תפילה וזעקה.
3
התורה מצווה גם להרוג מחללי שבת
רונן | 22-07-2016 1:44
אני לא רואה אף רב ואף מתלהם אחר יוצאים לרחובות ורוצחים מיליונים. אבל הומואים? מיעוט קטן ונרדף. עליהם אפשר לצאת בגדול. נמאס מהצביעות, הבנתם? אתם בוחרים מה שנוח לכם ומתעלמים ממה שנוח לכם.
4
כדאי להוריד את המאמר
דוד | 22-07-2016 15:38
מאמר שכולו מבוסס על טעות - שהרב אמר מה שאמר לפני כמה חודשים והשמאל הוציא את זה עכשיו. הכנס התקיים בשבוע שעבר, ולא השמאל העלה את הסרטונים לyoutube, אלא מארגני הכנס. הרצאות הכנס צולמו ושותפו במלואן. בלי עריכה מגמתית. הכל כפי שנאמר בכנס. אז אם כל המאמר מבוסס על טעות - איך אתם מרשים לו להשאר פה? ביקורת זה דבר חיוני אבל מה שיש לכם פה זה תאוריית קונספירציה שהופרכה לפני שנהגתה. נו באמת.
5
עלייה להר הביץ חמורה לא פחות
| 23-07-2016 22:37
6
ממתי נהיית 'ראש המדברים'???
אבי | 23-07-2016 23:29
אולי תגדל קצת ואז תחווה את דעתך בנושאים שענקי עולם מתעסקים בהם? לדוג' - עלייה להר הבית, שמשום מה העזת פניך לפני כמה חודשים 'לתמוה' על הגר"ש אבינר שליט"א איך הוא מתנגד... בושה. מה גם שאתה ממש לא בקי בפרטים! כאילו זו קונספירציה...
7
צבי
שמשון | 26-07-2016 16:59
הכל הצגה? בשעה שהח"כים החרדים חוגגים את הישג (כאילו) ביטולו לימודי הליב"ה, שרת המשפטים איילת שקד חושפת בראיון לרשת ב' כי שר החינוך בנט מצליח נגד השם יתברך לכלול בהידברות עם המגזר החרדי לימודי מתמטיקה אנגלית והיסטוריה למוסדות החינוך החרדיים. לדברי שקד ביטול החוק של לימודי הליבה שקידם הרשע יאיר לפיד נעשה מתוקף ההסכמים הקואליציונים, אבל בנט מצליח להכניס בהסכמה את הלימודים החשובים למוסדות החרדיים, והוא לא עסוק בחוקים פופוליסטיים שמעולם לא היו יכולים להיות מיושמים. עוד הוסיפה שקד, נפתלי נמצא בקשר עם מנהלי המוסדות החרדים, "מכניס לימודי מתמטיקה, חמש יחידות ואנגלית לתוך המוסדות החרדים, הוא עושה את זה דה פאקטו בלי כותרות בשקט בשקט". על מוסדות הפטור אמרה שקד כי, "נפתלי בנט מצליח בהידברות גם עם מוסדות הפטור, אני לא אנקוב בשמות כי זה יעשה נזק, אבל רוב התקשורת שטחית ולא חושפת את הדברים. אני מתחייבת (נגד מה שרוצה אלוקים) כי המוסדות החרדים ילמדו אנגלית בקרוב, השיח רדוד ואנשים לא מבינים את הפרטים. לקיים מה שנאמר: בעקבות משיחא חוצפא יסגא (תִרבה), ויוקר יאמיר: הגפן תתן פריה והיין ביוקר, ומלכות (מדינת ישראל) תהפך למינות, ואין תוכחת (לחכי"ם המשומדים), בית וועד יהיה לזנות, והגליל יחרב, והגבלן (הגולן) יישום (יהיה ריק מאדם), ואנשי הגבול (הכופרים בקב"ה) יסובבו מעיר לעיר ולא יחוננו, וחכמות סופרים (היינו פלג ב"ב) תסרח, ויראי חטא ימאסו (ע"י אנשי שטיימן), והאמת תהא נעדרת (מהם). נערים פני זקנים ילבינו, זקנים יעמדו מפני קטנים, בן מנוול אב, בת קמה באמה, כלה בחמותה, אויבי איש אנשי ביתו, פני (מנהיג) הדור (של ב"ב) כפני הכלב, הבן אינו מתבייש מאביו. ועל מה יש לנו להשען? על אבינו שבשמים, שוב להשען רק על אבינו שבשמים.